MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 87. Zaturdag 1860. 21 Julij. ©tmtenlanöscljc tijöhtficn. <iOK8 JtVV.li IIANWVAV^ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs on gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendurakingen enz. vau'één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met35 cent'zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bij voegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg &G julij. Wij hebben gisteren avond per telegraaf reeds berigt ont vangen dat in de zitting der tweede kamer van dien dag, art. 1 van het wetsontwerp tot den aanleg van spoorwegen onver anderd is aangenomen met 48 tegen 23 stemmen. Dit artikel luidt als volgt: Voor rekening van den staat worden aangelegd spoorwegen langs de lijnen in het volgend artikel vermeld. ITet amendement van de heeren Thorbecke c. s. was vooraf verworpen met 46 tegen 25 stemmen. Heden is, na eene discussie welke hoofdzakelijk liep over het technische, de beraadslaging ten einde gebragt over arti kel 2 (houdende aanwijzing der aan te leggen lijnen). Voor het meer uitvoerig verslag der zittingen van woensdag en donderdag verwijzen wij naar de rubriek Staten generaal. Een woensdag bij de regering ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie luidt aldus: Batavia 7 junij. Goede tijding van Boni. De ex-koningin en Datoc Sawitto hebben hunne onderwerping aangeboden. De europesclie mail is nog niet aangekomen. De depeche van de Bataviasche handelsvereeniging is van i dezen inhoud: Batavia 7 junijOp Java is het rustig. Te Banjermasin gaan de zaken goed vooruit. XJit Goes meldt men ons dat de heide rijkscommiezen, van J wier ontslag wij in het nommer dezer courant van 19 april jl. melding maakten, aangezien zij in den loop der maand febru- arij den postbode van Goes op Wolfaartsdijk en Noord Beve land hadden aangehouden, tot het instellen van een onder zoek naar den inhoud zijner bus, op hun verzoek weder zijn in dienst gesteld, doch met vermindering van eene klasse in rang. De eene is in Gelderland, de andere in Noord Brabandt geplaatst. Te 's Heerenhoek is tot lid van den gemeenteraad herkozen de heer L. Oranje, en gekozen, in plaats van den heer H. Wondergem, vertrokken, de heer A. Noels. Te Fort Bath moet herstemming plaats hebben voor twee leden, tussehen de heeren J. Strooband met 6, J. J. Pick met 0, C. Kok met 5 en W. G. van Baaien en A. Kole ieder met 3 stemmen. Te llilland moet herstemd worden voor een lid tussehen de heeren O. H. J. Steenberg met G en A. Blok met 2 stemmen. De gemeenteraad van Oostburg heeft in zijne vergadering van 9 dezer besloten, het gewoon lager onderwijs aan kinde ren van ingezetenen der gemeente, te beginnen met 1861, gratis te verschaffen. Tot te gemoetkoming in de bijzonder hooge kostendoor de wet op het lager onderwijs aan de ge meenten opgelegdzal schoolgeld worden geheven van kin deren wier ouders of voogden buiten de gemeente wonenen tevens van die kinderen der ingezetenen aan wie een meer uitgebreid onderwijs, waaronder vooral het onderrigt in vreemde talen, wordt verschaft. Bij den I-Ioogenraad der Nederlanden is dingsdag door den advocaat generaal, onder meerder, geconcludeerd tot ver nietiging van een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeelandwaarbij P. Sinke te Domburg tot gevangenisstraf is veroordeeldwegens het afleggen van valsche getuigenis in een geding betreffende overtreding eener policieverordening, en tot verwijzing der zaak naar een ander geregtshof. De uit spraak is op 31 dezer bepaald. Men schrijft ons uit Amsterdam, IS dezer Ge weet zeker dat er sedert lang sprake van is om de I wanden der zalen van Arti et amicitiae door bollandscbe schilders- te doen decoreren 'el? hc': :s mij aa&g&wu; rui.j kunnen melden dat dit plan doorgaat en de zalen in februarij van het volgende jaar in gereedheid moeten zijn. Er zijn reeds schetsen vervaardigd voorde eerste ordonnantieterwijl aan de gewone en buitenleden der maatschappij stembrieven zijn rondgezonden, om daarop die kunstenaren aan te wijzen, die tot de uitvoering zullen worden uitgenoodigd. Het plan is schoon en zalhoe moeijclijk ook, zeker wel goed volbragt worden; want hoewel er geen geldelijk voordeel aan verbon den is, zal elk kunstenaar gaarne zijne medewerking verleenen, en er prijs op stellen een werk te helpen tot stand brengen, dat hem tot blij vend en roem zal kunnen verstrekken. In de zalen zijn verschillende vakken welkegedeeltelijk metdrapericn en guirlanden versierd ruimte zullen geven voor een aantal decoratieve schilderijenzoo dat elke zaal tachtig zulke schil derijen zal bevatten. De zalen zullen altijd te bezigtigen zijn, en alleen bij gelegenheid van expositien zullen de wanden be dekt worden, om de ten tooi} gestelde schilderijen beter te doen uitkomen. In de volgende vergadering zal worden uit gewezen wie tot medewerking zijn verkozen. „De thans geopende tentoonstelling van voorwerpen met het lager onderwijs in betrekking staande, wekt veler belang stelling op. Men vindt er a. hetgeen tot het gewoon lager en middelbaar onderwijs behoortb. voorwerpen in gebruik bij het onderwijs van blinden, doofstommen en idioten, c. voorwerpen voor het ouderwijs in handel, nijverheid enz. d. verzamelingen van werktuigen voor meet-, natuur-, schei en sterrekunde, alsmede voor gymnastic, zang, teekenkunde enz. e. strafmiddelen, in vroegeven tijd in gebruik, f oude en nieuwe schoolbehoeften en meubelen. De catalogus bevat nagenoeg 600 nominers, waarvan onderscheidene geheele collectien vertegenwoordigen." „Gisteren werd de jaarlijksehe vergadering gehouden van het zoölogische genootschap Nalura artis magistra, bij welke gelegenheid men de verblijdende mededeeling ontving dat het getal leden sedert 1 mei met 248 was vermeerderd en nu tot 3367 is geklommen. De geldelijke toestand des genoot- Scliapswerd mede zeer gunstig voorgesteld, niettegenstaande er belangrijke sommen waren besteed tot uitbreiding van het J museum en de bibliotheek, tot voltooijing der dieren-gallerij en andere bouwwerken, tot vergrooting van terrein enz. Door Z. M. is benoemd tot officier der orde van de Eiken kroon, de heer J. J. Cremer, letterkundige, bekend als schrij ver der Betuwsche novellen enz. De storm en hagelbui die maandag avond een groot deel dezer provincie hebben geteisterd, schijnen zicli in de overige streken van ons vaderland, niet of slechts in zeer geringe mate te hebben doen gevoelen. In België, vooral in Oost en West Vlaanderen zijn daarentegen door het onweder verscheidene ongelukken veroorzaakt. Te Parijs en in de omstreken is me de zeer veel schade aan tuinen en openbare wegen aangerigt. Woensdag heeft te Rotterdam een wedstrijd van roei-en zeilvaartuigen van de Koninklijke nederlaridsche yachtclub op de rivier de Maas plaats gehadDit feest werd vereerd met de tegenwoordigheid van de prinsen van Oranje en Hendrik, en voorts ook onder meerderen van de engelsclie en fransclie gezanten bij het nederlandsche hof. Nadat de wedstrijd was afgeloopen, reikte Z. K. II. prins Hendrik de prijzen met toepasselijke toespraken aan de ver- winnaars uit. Een buitenlandscb blad meldt, dat Z. M. de koning reeds appartementen in zijn paleis te 's Gravenhage had beschik baar gesteld voor den koning van Beijeren, toen deze vorst hem zijn voornemen had bekend gemaakt de badplaats Sche- veningen te bezoeken; doch dat Maximiliaan II zich schrifte lijk bij Z. M. verontschuldigd heeft, dat hij niet kan komen, daar de militare aangelegenheden van den duitschen bond bvj, nop?::- z:;r.è reis onbepaald -uit te stellen. De koning van Beijeren wil een derde bondsleger vormen, bestaande uit de contingenten der midden- en kleine staten, doch aangezien Oostenrijk en Pruissen zich gezamenlijk teg-cn het plan ver klaren, bestaat er op zijne verwezenlijking weinig hoop. O]) het adres van Gebr. Nottebohm en 69 andere belang hebbenden bij de cultuur en den handel in Javatabak, die vreesden, dat ten gevolge van den aan de ambtenaren en in- landsche hoofden door de regering te kennen gegeven wil, om vrijen arbeid noch aan te moedigen noch tegen te werken, de tabakscultuur zou worden bedreigd, heeft de minister R o- chussen geantwoord, dat van dat adres afschrift is gezonden aau den gouverneur generaal, ten einde op den inhoud, voor zoo veel noodig, acht te slaan, en dat het geenszins in de be doelingen der regering ligt, vrijen arbeid of vrijwillige over eenkomsten tot levering in het minste te belemmeren. Te Arnhem is aau mevr. Ristori geen minder onthaal te beurt gevallen dan elders. De eerste maal waren alle plaat sen voor de eerste rang bestemd. Maandag heeft men de uitgifte van kaarten moeten staken. Ruikers vielen haar bij menigte ten deel, en des avonds werd haar in 'thotel Bellevue eene serenade bij fakkellicht gebragt. Een aantal van 85 aspiranten naar de betrekking van adelborst 3e klasse, heeft zich ahn het departement van mari ne, ter aflegging van examen, aangemeld. De examens zullen nog veertien dagen aanhouden. IBenoemingen eaa besluite». marine. Pensioen verleend 1. aan den magazijnmeester der marine te Hellevoetsluis C. Yalkhoff, ten bedrage van f 1422, met ingang van f augustus aanstaande, en 2. aan den gewezen commies bij directie der marine te Vlissingen J. G. Hector, ten bedrage van f1053 met ingang van 1 dezer. kantongeregtenHferbenoeind en bij vernieuwing aan gesteld o. a. als kautonregters te Hulst, tnr. P. van der Meer Mohr, als plaatsvervangend kantonregter te Goes, mr. J. II. de Laat de Kanter. ¥eikoopits§ea cit aanbestedingen. Middelburg 19 julij. I. Een huis en erve in de korte Giststraat, wijk A no. 127. Verkocht voor f506. II. Een dito in de Spuistraat, wijk F no. 114. Verkocht voor f 440. 111. Een dito op den Veer- schen rijweg, wijk F no. 62. Verkocht voor f490. IV. Een huis en erve en twee pakhuizen, in de Vlissingsche straat, wijk I no. 166169. Verkocht voor f 621V. Een huis en erf in de Wijngaardstraat, wijk Eno-. 2'SS. Verkocht voor f260. Vi. en VII. Eene sleperij in de Koestraat, wijk K 110. 296 en 297. Verkocht voor f 500. De opbrengst der verpachting van partikuliere tienden*in Walcheren, welke heden in het Nederlandsch logement plaats had,b edroeg f 6714. Staten generaal. tweede kamer. (Vervolg der beraadslaging over liet wetsontwerp tot den aanleg van spoorwegen.) Woensdag is de beraadslaging over de artikelen aangevan gen, en allereerst over art. 1 en liet daarop voorgestelde amen dement. Het laatste werd door den heer Thorbecke uitvoerig toege licht. Het hoofddoel daarvan is terug te treden tot den weg. tot dus verre door de regering en de meerderheid der vertegen woordiging gevolgd de aanleg van spoorwegen door conces sie n. En waarom wcnschen de voorstellers van het amende ment, aan dien ouden weg vastte houden Het tegenwoordige voorstel schijnt ontraden te worden door de ervaring, onraad zaam door de onzekerheid van uitvoering, onraadzaam met betoog op de gevolgen. 1. Ontraden worden door de ervaring. De regering spreekt van ondervinding. Maar juist daarop wensclit hij zich te be roepen. Hij bepaalt zich tot twee opmerkingen1. in landen die de meeste spoorwegen hebben, vindt men geen enkelen staatsspoorweg. Frankrijk heeft met eene enkele lijn de proef genomen, maar dien weg geheel verlaten. In Duitschland bedragen de staatsspoorwegen niet meer dan J der bestaande spoorwegen. Van del 70 duitsche mijlen, in 1859 aangelegd in

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1