MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag I860. 19 Julij. i\°- 86. *.*gv\ANVO;>y Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags ca zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kau geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVEKS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegel regt Yoor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Thinkonhigingm VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. E fl» I X O. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van tien 11 april 1853. gearresteerd plan van ver evening en vernietiging der obligation der gevestigde schuld ten laste dezer gemeente, welk plan in de Goessche courant van 2 junij 1S53 is opgenomenworden door burgemeester en wethouders van dezelve gemeente de houders der voorzeide obligatien uitgenoodigd omin de maanden augustus en sep tember dezes ja ars, aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de obligatien, met opgave van dagteekening, noramer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars tegen kontante betaling van 30 pet. van de obligatien, wegens achtcrstalligenintrest, loopende ad 1 pet.welke voluit betaald wordt en die vóór alle andere zullen afgelost worden, en van de overige obligatien (waar van de intrest met betaald wordt), die uitgegeven tenin- tresse van 2 pet. met 20 ten honderddie ten intresse van 2j met 25 ten honderddie ten intresse ad 3 pet. met 30 ten hon derd die ten intresse ad 3$ pet. met 35 ten honderd, die ten intresse ad 4- pet. met 40 ten honderd, en aanbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar, uit de gemeentekas te doen aflossen, en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secre tarie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsclie en Goessche couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes den 14 julij 1S60. Burgemeester en wethouders van Goes M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. PLAATSELIJK BESTUUR. A ATERTENTIE. Burgemeester en wethouders van Goes, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente zal worden ingeluid op zaturdag den IS augustus en beginnen op Dingsdag den 21 daaraanvolgende en eindigen op dings- dag den 4 september daarna. Dat op dezelve geene kwakzalvers, boroskooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle draaiborden, dobbelspelen, rijfe- laars en bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsenvóór den hierboven bepaal den aanvang der jaarmarkt, vrachtvri j en met opgave der be- noodigde breedte in nederlandscbe elleniaat, zullen moeten geschieden aan de marktmeestersaan welke een ieder, alvo rens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vevtoonen. Voorts dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 julij 1S60. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C, PILAAR. ©imtenlonhscfje tij&imjm. llliddelbui-g julij. "V an onze correspondenten in verschillende gedeelten dezer provincie ontvingen wij berigten van de verwoestingen, eer gisteren door wind en hagel veroorzaakt. Ook op het eiland Walcheren is hier en daar schade geleden, doch van belang rijke ongelukken hebben wij tot heden niets vernomen. De he vigheid van de bui schijnt d&i ook veel minder te zijn geweest dan in de andere streken der provincie; hetgeen ons daarvan wordt medegedeeld laten wij hieronder volgen. goes 17 julij. ..Gisteren avond ten half zeven ure barstte over het oostelijk gedeelte van ons eiland een zwaar onwe- der los, nadat het den gansclien dag drukkend warm was geweest. De bui ging gepaard met een vreeselijken hagelslag, die zich vooral onder ITeinkenszand, 's Heerenhoek en Bors- selen ontlastte, waardoor zelfs dakpannen en eene ontelbare menigte glasruiten verbrijzeld werden. Hoe heter met den oogst op sommige plaatsen uitziet, waar de bui het hevigst was, Iaat zich begrijpen. Hierbij voegde zich nog eene hevige windvlaag, waardoor onder anderen twee schuren onderHein- kenszand en een groot aantal boomen, op ééne weide niet minder dan zestig stuks, zijn ontworteld. „Van den Wolfaartsdijkschen dijk, waaiden twee voeren hooi, als sprietjes in het vaarwater HetSchengen, terwijl de passagiers van de diligence van Middelburg met levensgevaar aan het Sloe zijn overgezet, doch de goederen zijn verloren. Te Ovezande is de schuur van P. Raas omvergewaaid en het huis zwaar beschadigd." iJZENDiJKE 17julij. „Een hevig onweder, gepaard met geweldigen wind en hagelslag barstte gisteren avond juist ten zes ure boven deze gemeente los. De bui, die uit het wes ten opkwam, heeft voornamelijk het oostelijke deel dezer gemeente, Biervliet en Hoofdplaat zwaar geteisterd. Als in een oogenblik heeft de zware hagelden heerlijken te veld staanden oogst totaal verwoest. Groote schade is daarenbo ven aan gebouwen enz. toegebragt, daar slechts zeer weinige glasruiten zijn heel gebleven. Mensclienlevens zijn er, voor zoover bekend is, niet te betreuren, maar het gevogelte en j wild moet op onderscheidene plaatsen bij menigte dood op het veld liggen. Van een andere zijde wordt ons no£ het volgende medege- deeld. IJZENDIJKE 17 julij. „Gisteren avond omstreeks zes ure j heeft een zwaar onweder, gepaard met overvloedige regen, I hevjgen wind en hagelslag, zoo in deze gemeente als in die van J Biervliet eu Hoofdplaat, eene onberekenbare schade aan den te velde staanden oogst toegebragt. Op onderscheidene boerderijen zijn schier aide veldvruchten verwoest. Er zijn stukken ijs gevallen van meer dan een halve palm middellijn. Een aantal vogels zijn gedood, ener zijn gebouwen waarin meer dan 70 glasruiten aan stukken zijn gehageld liier is gee ne woning verschoond gebleven. „In deze gemeente hebben de Klara-,Zuiddiepcen Groote jonkvrouw polders het meest geleden; te Biervliet de Beukels- en de Thomas polder, waar de oogst bijna geheel is verwoest, schoon de Pieters-, Amelia, Oranje, Wilhelmina en Ileleua- polders zeer aanzienlijke schade hebben ondervonden. „Te Hoofd plaat in het voormalig zeeuwsclie gedeelte, wor den een aantal partijen land aangetroffen waarvan alles ver woest is. De toegebragte schade is mede onberekenbaar. „De gemeente Waterlandkerkje is even als het westelijk deel van IJzendijk! geheel verschoond gebleven." hoofdplaat 16 jiilijHeden namiddag tussclien 6 en 7 ure werden deze gemeenteen omstreken, door eene verschrik kelijke hagelbui, welke bij de drie kwartier duurde, zoodanig geteisterd, dat de vruchten te velde totaal zijn vernield en al de vensterglazen aan de zuid- en westzijde der huizen en eenige dakpannen zijn verbrijzeld. De hagelsteenen hadden de grootte van eenen knikker tot een hoenderei." ziïïitiKZEE 17 julij. Gisteren avond, omstreeks 7 ure ont stond alhier een hevig onweder, vergezeld met hagelslag en een feilen stortregen. ITier en daar zijn eenige glasruiten in- gehagekl en is door het nederstortende water in onderschei dene woningen schade aangerigt. Van andere ongelukken is niets vernomen. In verband met hetgeen hierboven uit Goes werd geschre ven, vernemen wij dat de boot, welke passagiers en goederen van het veer aan liet Sloe overbrengt, maandag avond, toen de goederen reeds ingeladen waren, bij het zeer onstuimige weder is omgeslagen, en deze, waaronder zich het postpakket bevond, zijn eerst later opgevischt. Ten gevolge van dit oponthoud is de diligence van Goes met de passagiers en die goederen, in plaats van ten 8 ure, eerst ten 10 ure alhier aangekomen. Maandag avond is er storing op de telegraaflijn ontstaan, waardoor wij gisteren en heden middag geen berigten langs dien weg ontvingen. Hoewel de oorzaak niet met zekerheid bekend is, meent men die te moeten zoeken in het beschadi gen of omvallen van palen aan de overzij de van het Sloe. De storing is heden namiddag opgeheven maar het seinen ondervindt nog veel bezwaar, hetgeen oorzaak is dat wij eerst laat één berigt ontvingen. D e onlangs hier tot stand gekomene afdeeling der Gustaaf- Adolf-vereeniging hield heden hare eerste vergadering, waar in tot bestuurders werden gekozen de heer en P. A. van dei- Scheer, B. H. Carp, mr. IT. F.Lantsbeer en B. A. Fokker; 158 personen hebben zich tot het lidmaatschap verbonden. In eene heden gehoudene vergadering van liet departement Middelburg der maatschappij Tot nut van 't algemeen is een stemmig beslotende bij dat departement bestaande school voor lager onderwijs uiterlijk tot het einde van dit jaar in stand te houden. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger ter algemecne verga dering, zijn benoemd de heeren A. M. Cramer en mr. G. X. de Stoppelaar. De kamer van koophandel en fabrieken alhier, heeft zich dezer dagen weder bij adres tot de tweede kamer der staten generaal gewend. Daarbij treedt zij in eene wederlegging van hetgeen door de regering is geantwoord op het voorloo- pig verslag omtrent het wetsontwerp tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. In dat verslag namelijk merkte men met genoegen opdat de kamer onbewimpeld hare belangstelling in de zeeuwsche lijn uitsprak, maar daarbij voegde „dat het gewigt dezer lijn afhankelijk was van ééne voorwaarde, namelijk dat Vlissin gen moest worden eene in allen opzigte bruikbare haven voor groote koopvaarders, terwijl het tegenwoordig ontwerp de strekking had ora die verbetering naar een verwijderd ver schiet te verschuiven." Terwijl men dit beaamde, was men te leur gesteld door de verklaring der regering bij haar antwoord, dat zij meende die belangrijke havenwerken niet dadelijk in hare raming van kosten te moeten opnemen, omdat zij niet van de onmidde- lijke behoefte overtuigd is. De kamer aclvt zich verpligt juist die zienswijze te bestrij den. Aan de uitmuntende geschiktheid der haven van Vlis singen en de veiligheid der reede van Rammekens voor de groote scheepvaart, ontleent deze spoorweg zijne voornaam ste, zoo niet zijne eenige waarde in het algemeen belang, zoo van den handel als van den staat. Maar daarbij is altijd stilzwijgend verstaan geweest dat de haven van Vlissingen, het zij in, hetzij oostwaarts even bui ten de stad, in verbinding met een kanaal door Walcheren zou geschikt gemaakt worden voor het veilig verblijf van schepen ook van het grootste charter. Zonderde dadelijke daavstelling dier werken, heeft de spoorweg slechts een be trekkelijk nut, en ook omgekeerd kunnen de beste havenwer ken weinig nut aanbrengen zonder aansluiting aan een ijzeren baan. die de goederen naar Midden-Europa brengt. Bij gevolg is het daavstellen der bedoelde groote kunstwerken te Vlissingen één met den spoorweg, en kunnen die twee zaken niet afgescheiden worden. Moet afgewacht worden of de

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1