De voorgenomen opheffing van die te Brouwershaven, waar van het verslag over 1858 gewag maakt, heeft nog niet plaats gehad, niettegenstaande in 1859 weder geen deel aan deze inrigting is genomen, aangezien nog niet beslist is welke bestem ming, in dat geval, het best aan het reservefonds zal kunnen worden gegeven De kas te Bommenede betaalde 10, die te Kortgeen 4 en 6 percent. Deze inrigtingen, hoezeer alle aanbeveling verdienende, schij nen weinig bijval te vinden. Hare werking is van zeer weinig omvang en vermindert van jaar tot jaar. Te Bommenede toch was het getal deelnemers, even als in 1858 slechts 3, terwijl dat getal te Kortgeen 5 minder was. De inlagen waren dan ook bij beide kassen minder, te zamen f21. De kas te Kortgeen heeft geen reservefonds. De ïnbrenggel- den worden vermeerderd met de giften en bijdragen, en alzoo uitgekeerd. Die te Bommenede heeft een reservefonds van f 68,33$. Hulpbanken bestonden er, als in 1858, 2 te Middelburg en Zierikzee556 keeren werd geleend, zijnde 35 keeren meer dan in 1858. De intrest aan de banken betaald, was bij die te Middelburg, naar gelang van den termijn van terugbetaling binnen 4 130 of 20lweken, 2 pet., IJ pet. of 1 pet., en bij die te Zierikzee, ook naar gelang van den termijn van terugbetaling, langer dan 30 weken 4 pet. en binnen de 30 of 20 weken 3 of 2 pet., terwijl bij de bank in laatstgenoemde gemeente 5 pet. wordt betaald, althans in 1858 betaald is, voor voorschotten op acten van pensioen. Openbare Veiligheid en gevangenissen. Openbare veiligheid. Het strekt gedeputeerde staten tot genoegen te kunnen mei den dat gedurende het jaar 1859, rust en orde onafgebroken in deze provincie hcerschten, zoo datgeene buitengewone policic- maatregelen zijn noodig geweest, met uitzondering alleen van de gemeente St. Maartensdijk, alwaar, ten gevolge van herhaal de branden, gedurende de wintermaanden eene nachtwacht is gehouden. Het getal personen welke in 1859, wegens bedelarij en laud- looperij werden te regtgesteld, bedroeg 48, als: in het regter- lijk arrondissement Middelburg 29; in het regterlijk arrondis sement Goes 12, en in het regterlijk arrondissement Zierikzee 7. Hiervan werden er 39 tot gevangenisstraf en 6 tot gevange nisstraf en opvolgende overbrenging naar een bedelaarsgesticht veroordeeld, terwijl er 3 werden vrijgesproken. Over 't algemeen wordt van het gedrag en den dienstijver der gemeentelijke policie-beambten gunstige getuigenis afgelegd. Van onderscheidene kanten wordt dc werking van dc rijks- veldwacht zeer geroemd. De klagten waartoe deze instelling vroeger aanleiding gaf, hebben zich niet herhaald. Door een gemeentebestuur werd aan een rijksveldwachter eene gratifica tie uit de plaatselijke kas toegelegd. De wijze waarop door de in de voormalige 4de en 5de distric ten en te Westkapelle aanwezige brigades maréchausse'e de dienst werd verrigt, verwekte algeineene tevredenheid. Het miliraire detachement te Sluis droeg niet weinig bij tot wering van vreemde bedelaars en landloopers; dattePhilippine bleef insgelijks aan zijne bestemming beantwoorden. Rampen van eenen eenigzins algemeenen aard hadden er wederom niet plaats. Gedeputeerde staten maken loffelijk melding van het mcnsch- lievend gedrag van twee ingezetenen der gemeente Hoofdplaat, <le gebroeders J. en A. Bootsgezel, bij het redden van in nood verkeerende belgische schepelingen, waarvoor door Zijne Majesteit den koning der Belgen aan ieder hunner eene gouden medaille is toegekend. De brandbluschmiddelen zijn, naar 't geen wij daaromtrent vinden medegedeeld, in goeden staat. Bij enkele gemeenten doet zich echter de behoefte aan meer doelmatig materieel gevoelen, terwijl bezwaren van geldelijken aard de aanschaffing daarvan voor alsnog verhinderen. Het gemeentebestuur van Goes vleit zich, dat de verlich ting met loopend steenkolengas aldaar met den aanstaanden winter zal kunnen worden aangevangen; immers is deze ver lichting reeds in het afgeloopcn jaar, voor den tijd van 25 jaren, aan de firma C. Verloop en zoon te Utrecht aanbesteed, terwijl de gasfabriek reeds in aanbouw is. De straatverlichting te Middelburg liet, zegt men, in den laatsten tijd, veel te wenschen, zoo dat aan de concessionarissen meermalen deswegens boete is moeten worden opgelegd. Het nemen van meer afdoende maatregelen wordt daar noodig geacht. Te Neuzen en Oostburg moet de verlichting worden uit gebreid. De gasverlichting te Zierikzee moest in de eerste maanden des jaars alsmede in october nu en dan minder volledig blijven, bij de steeds onvoldoende gelegenheid van gasberging. Tegen november kwam echter een tweede gashouderkuip in gebruik. Men vleit zich eerlang eene zekere uitbreiding, voor het buiten gedeelte der gemeente, aan de gasverlichting te kunnen geven. Gevangenissen. In het personeel der beambten bij de gevangenissen viel geene andere verandering voor, dan de bevordering van een bewaarder der 2e klasse tot bewaarder der le klasse, bij het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg, zijnde de laatste betrekking door het overlijden van den titularis opengevallen. Deze beambten komen hunne verpligtingen getrouwelijk na, en leggen, over 't algemeen, veel dienstijver aan den dag. De werkzaamheden aan de gevangenis-gebouwen bepaalden zich tot de noodzakelijke herstellingen. In de behoeften van meubelen werd naar behooren voorzien. De gezondheidstoestand der gevangenen te Middelburg was voldoende. Het gemiddeld getal zieken bedroeg slechts 8, bet getal ziektedagen 1254. Twee mannelijke gevangenen overle den in het gesticht. Het grootste getal zieken onder dc gevangenen te Goes be droeg 6; dat van diegenen welke eens of meermalen ziek zijn geweest, 41en dat der ziektedagen 711; terwijl daar, gedu rende een groot gedeelte des jaars, geene gevangenen onder geneeskundige behandeling waren. Een der gevangenen over leed. De gezondheidstoestand van de gevangenen te Zierikzee was insgelijks niet ongunstig. Door niet minder dan 161 gevangenen werd aan den arbeid in het gesticht te Middelburg deelgenomen. Door 110 mannen werden uit 1002 ponden gehekeld vlas8211 strengen vlassen ga ren gesponnen; terwijl door 51 vrouwen,224 ruw katoenen mans hemden genaaid, en 1171 paren sokken gebreid zijn. De geza menlijke verdiensten bedroegen f 399,95. Ook den gevangenen te Zierikzee werd zoo veel mogelijk bezigheid verschaft. Aan het schoolonderwijs in de gevangenis te Middelburg werd door 69 mannelijke en 44 vrouwelijke gevangenen, en wel drie malen 's weeks, deelgenomen. Ook in de gevangenis te Zierikzee werd geregeld twee of drie malen 's weeks schoolon derwijs gegeven. Door 34 mannelijke en 19 vrouwelijke gevangenen te Mid delburg werd godsdienstig onderwijs genotenterwijl voor de hervormden en roomsch-katholieken eenmaal 's weeks gods dienstoefening werd gehouden. De gevangenen te Zierikzee werden door de bedienaren der verschillende kerkgenootschappen herhaaldelijk bezocht, het welk eenen goeden invloed op hen uitoefende. School- noch godsdienstig onderwijs kon den gevangenen te Goes wederom ten deel vallen, ten gevolge van de ondoelma tigheid der gevangenislocalen. Het onderhoud, de voeding en de verpleging der gevangenen hadden overeenkomstig de bestaande voorschriften plaats; daarvoor werd bedongen f0,13,514 te Middelburg; te Goes f 0,32 en tc Zierikzee f 0,32 per gevangene daags; en zulks ter eerstgenoemde plaats zonder, en op do beide andere plaatsen met de kosten van toebereiding der spijzen, en van verwarming, verlichting cn bewassching. Dc ontwerpen voor het bouwen van een huis van bewaring te Heinkenszand, aan hetwelk aldaar groote behoefte is, zijn door de administratie van den waterstaat onderzocht en goedbevon- den, zoo dat op de spoedige daarstelling te dier plaatse van een zoodanig gebouw, thans uitzigt bestaat. Rijksmiddelen. De opbrengst daarvan in hoofdsom en opcenten bedroeg grondbelastingenf 708,584,78 personeele - 358,996,46$ patentregt109,046,90$ in-en uitgaande regten en scheepvaartregten - 128,366,1 lj accijnsen- 546,180,41 belasting goud en zilver- 1,650,03 indirecte belastingen- 535,022,40$ domeinen - 131,617,45 brievenposterij- 65,143,95 Van de som van f 65,143,95 die do posterijen in 1859 in deze provincie hebben opgebragt, werd ontvangen Te Middelburg, met 6 daaronder bch. hulp kantor, f 17,280,14$ Vlissingen 2 - 8,825,24$ Zierikzee 9 - 10,650.47 Tholen 8 v, - 3,399,94 Goes 18 - 12,556,90$ Sluis 3 - 2,534,01 Breskens 4 - 2,597,49 Hulst 3 - 3,026,72 Neuzen 5 - 2,960,69 Sas van Gent,, 3 - 1,312,33 In 1859 is door den commissaris des konings beschikt op 278 verklaringen om tijdelijken vrijdom van grondbelasting, of van verhooging dier belasting wegens stichting, herbouw of aan- en bijbouw, volgens de wet van 28 maart 1828 (Staatsblad no. 8.) Op 276 van die verklaringen is tijdelijk vrijdom toegekend, te weten: op 203 gedurende 8 jaren, 55 gedurende 5 jaren, en 18 gedurende 3 jaren. Wegens de personele belasting kwamen gedurende het jaar 1859 in 154 adressen 19 werden van de hand gewezen, en op 107 gunstig beschikt; 28 zijn nog in onderzoek aanhangig. Ten aanzien van het patentregt zijn ingekomen 71 bezwaar schriften; op 39 daarvan hebben gedeputeerde staten gunstig beschikt, 30 zijn ongegrond bevonden en dus van de hand gewe zen, de 2 overigen zijn nog in onderzoek aanhangig. Waterstaat. Over het algemeen kan ook nu gezegd worden, dat in den toe stand der veeree en overvaarten op de rivieren en stroomen geene verandering is gekomen. Alleen vernamen gedeputeerde stalen ir. 1859 dat het veer tusschen Hoek (Mauritsfort) en Philippine als opgeheven kan worden beschouwd, hetgeen als een gevolg der opslibbing van den Brakman zal zijn aan te merken. De schade ontstaan aan den oostelijken veerdam van het Sloe, door den in het vorig verslag vermelden val op den 22 december 1858, is weldra hersteld. Daarbij heeft men zich echter bepaald tot het afvlakken van den steilen rand, en het zoo veel noodig aanaarden en verdedigen met rijsbeslag van het weggevallen beloop. Hierdoor en door het op nieuw stellen van den weggevallenen doch terug gevondenen trap, is ook de pas sage voor de reizigers weder zooveel mogelijk verbeterd. De kosten hebben bedragen f 571,21. Als een gevolg van den voorschrevenen val, werd het tevens noodzakelijk geoordeeld om het op den dam eenige jaren gele den gestichte gebouwtje tot tijdelijk verblijf der reizigers, 71 ellen oostwaarts, en derhalve zooveel verder van het uiteinde des dams, te verplaatsen, op een nieuw aangelegd plateau. Dit werk, en de daarmede in verband staande verlegging van hetit klinkerpad is begrepen geworden in het onderhoudsbestek voor 1859—1861. Intusschen blijft de overtogt over dit veer in sommige geval len gebrekkig, en zal nog ongunstiger worden, wanneer de steeds toenemende aansluiting der daarin liggende plaat aan den Walcherschèn wal blyft voortgaan. Om met kennis van zaken in tijds te kunnen beoordeelen wat ter verbetering zou kunnen dienen, zijn opnemingen en peilingen noodig geacht. Gedeputeerde staten hebben bewilligd dat die voor rekening der provincie zouden geschieden, mits de kosten niet meer dan f500 bedroegen. Zoodra zij zijn afgeloopen, verwacht men van den hoofd-ingenïeur van den waterstaat eene mededeelitig van den uitslag en van zijn gevoelen omtrent hetgeen tot verbetering zou kunnen worden aangewend. Het onderhoud der beide veerdammen en de noodige herstel lingen cn vernieuwingen, van 1 julij 1859 tot en met 31 decem ber 1861, is aanbesteed voor f 3650. De dam vóór den Onrustpolder, dienende voor bet veer tus schen Veere en Kamperland (Wissekerke), is in het begin van 1859 door eene afschuiving weder eenigzins ingekort, en bij den storm uitliet westen, op don 1 november van dat jaar, werd de kop tot op de hoogte van het strand weggeslagen. Dat gedeelte van den dam had steeds tc kampen met de afwisselingen van den zandigen vooroever. De hooge ligging boven liet strand maakte het bestendig moeijelijk om den kop tegen ontgronding en afslag te beschutten. De neeren door hem te weeg gebragt, verlaagden het strand, en de teen van het zeeëinde storte tel kens na. Na den hiervoren gemclden storm bestond eene geschikte gelegenheid, om dat zeeëinde meer overeenkomstig de plaatse lijke gesteldheid in te rigten. Dc kop werd niet meer tot do vroegere hoogte opgewerkt, maar in plaats daarvan in een stee- nen pad, weinig boven het strand verheven, van de laagwater- lijn tot aan den kruin des dams aangelegd. Men acht het waar schijnlijk dat hierdoor eene blijvende verbetering zal zijn tot stand gebragt. De dam bevindt zich thans in goeden staat. Aan den veerdam bij Kortgene werd het rijsbeslag aan de oostzijde vernieuwd, dat aan do westzijde hersteld, en het stee- nen pad op den kop des dams, buiten den schorrand, gelijk ge maakt en vastgelegd. De in 1858 geeftendo en alzoo verbeterde puinweg over dezen dam verkeert in goeden staat; bij sommige hooge vloeden wordt de anders harde korst eenigzins doorweekt. De noodige vernieuwingen en herstellingen met het onder houd der beide voormelde veerdammen voor den Onrustpolder en bij Kortgene, gedurende het tijdvak van ljuly 1859 toten met 31 december 1861, is door gedeputeerde staten aanbesteed voor de som van f 3000. De staten stelden f3000 beschikbaar voor de inrigting der veerdammen bij Kortgene en Wolphanrtsdijk tot pontdammen. Door de gemeentebesturen is daarna met de wederzijdsche eigenaren aan het veer, de ambachesgeregtigden, in overleg ge treden, doch tot dusver is het hun, voo zoo veel bekend is, nog niet mogen gelukken bij hen die medewerking te vinden, welke voor het tot stand komen dezer, voor de gemeenschap in het alge meen en voor landbouw en veeteelt in het bijzonder, zoo nuttige zaak vereischt wordt. Dc aanlegplaats bij Wolphaartsdijk werd in 1859 tweemalen, eens door eene stoomboot cn eens door een zeilvaartuig bescha digd. Die schade is voor rekening van de eigenaren dier vaar tuigen hersteld. De veeren behooren in eigendom of beheer aan het rijk, aan de provincie, aan gemeenten of aan ambachtsgeregtigdcn. Die tusschen Walcheren en Zuidbeveland (over het Sloe) en van Gorishoek op Yersekendam (over de Ooster Schelde) worden van wege de provincie beheerd. Als buitengewone vloeden vermelden gedeputeerde staten die van 2/3 February, 15 april en 1/2 november 1859. Bij den storm uit het noord-noordwesten en noordwesten op 2/3 februarij bereikte de vloed op dc meest blootgestelde plaat sen, zoo als aan de Ossensluis, ten noorden van den polder Schouwen, eene hoogte van 1,40 el boven hoogwaterpeil, met een oploop der golven van 3 a 4 ellen boven dat peil. Langs de kust van het voormalige 4de district was de vloed 20 duim min der hoog, doch aan dc westelijke polders liepen de golven mede op tot 3,80 el boven hoogwaterpeil. Bij den west en west-noordwesten storm op den 15 april steeg het water weder aan do noordzijde van Schouwen tot de voor melde hoogte van 1,40 el; langs het voormalige 4de district echter niet hooger dan 1 a 1,10 el boven gewoon hoogwater, met een oploop der golven van 1,70 tot 2 70 el. Voor den pol der Bruinisse werd eene hoogte van 1,50 el waargenomen en aan Zuidbeveland eene van 1,12 tot 1,60 el, met een oploop dei- golven hij dezen storm hooger dan bij den eerstgemelde. Op sommige plaatsen verhieven zij zich tot op den kruin der zeedij ken, zoo als nan den polder Schouwen, district Borrer.damme, en aan de polders Muije en Scherpenisse, terwijl zij ook ter hoogte van 1,50 el opliepen tcgeu den buitensten zanddijk ran den polder Schouwen aan de zoogenanmde ,.0ude hoove." Tijdens den storm van 1/2 november die van hot zuid-zuid westen tot het noordwesten liep, rees de vloed niet veel boven gierstrooms- hoogwater. Bij den hiervorcngemelden storm van 15 april ontstond aan de havendammen van het kanaal van Neuzen een verlies van 122 kub. ellen grond en ruim 1100 vïerk. ellen krammat, ter wijl bovendien 900 vierk. ellen krammat beschadigd werden. Het voortzetten der beplanting van een gedeelte der dijken van het gewezen zykannal naar Axel en Hulst, met 2580 stuks canadapopulieren, is op den 25 november 1859 aanbesteed voor f 1499. Aan het kanaal van Sluis naar Brugge zijn ccnige herstellin gen uitgevoerd tot goede in standhouding der leidijken. De kosten daarvan hebben bedragen f300. Aan het kanaal door Zuid-Beveland, met de daartoe behoo- rende kunstwerken, is sedert het vorig verslag niets verrigt. (Wordt vervolgd.) TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 6