üiuitcnlanhsclje tijtringw. Metaling nan coupons. tjanöcl$bcvtQtc%^^^ gen lie1 nemen van voorloopige maatregelen ter voorbereiding van de oprigting eener gasfabriek. Daaruit blijkt hoofdzake lijk dat men zich in verbinding heeft gesteld met de lieeren L. J. Enthoven en comp. te 's Gravenhage, waaromtrent men zeer gunstige inform aden bekwam. Die firma meldde bereids vier gasfabrieken te hebben daargesteld voor hunne eigene reke ning en zeven voor rekening van bijzondere gemeentebestu ren. Overigens is zij des noodig bereid liet benoodigde kapi taal geheel te fourneren tegen eene rente van 4i pet. en eene jaarlijksche aflossing van minstens f7a f8000. Twee leden hebben, na een bezoek aan de gasfabriek te Schiedam gebragt te hebben in persoon een en ander met de lieeren Enthoven besproken. Men is tot de overtuiging gekomen dat liet, ver- kiezelijkste zal zijn te beginnen met de benoeming vaneen theoretisch cn praktisch ervaren directeur, die in overeenstem ming met de aannemers liet oog kan houden op de inrigting van alle onderdeelen. liet rapport eindigt met de opmerking- dat het wenschelijk voorkomt 0111 de metselwerken nog voor den winter te doen daarstellen, terwijl ten andeven voorshands het terrein der voormalige stadsscliuur geschikt voorkomt voor de daarstelling der fabriek. De commissie stelt derhalve aan den raad voor 1. om aanstonds eenen directeur te benoemen, voor welke betrekking zich als sollicitanten hebben aangemeld de lieeren B. Flander alhier, F. H. de Koster te Middelburg, Joh: Loep jr. te 's Hertogenhosch, A. de Kuiper en P. Pelletier te Rot terdam, J. J. Roelants te Schiedam, en van den Broeke te Goes cn 2. haar te magtigen om in nadere onderhandeling te treden met de iirma L. J. Entlioven comp. Over beide punten ontstaat eene langdurige beraadslaging, waarbij de lieer Uyttenhooven te kennen geeft dat zijns in ziens behoort afgewacht te worden liet officieel berigt derver- leeudc koninklijke concessie tot de daarstellingwlev fabriek, waarvan nog slechts offieieuse roededec'ing is ontvangen. Dit bezwaar wordt echter door de lieeren Gallen fels en van Uije P ie terse opgeruimd door de opmerking dat bij alle voorloo pige benoemingen en onderhandelingen ilc voorwaarde zal worden opgenomen 'lat de gemeente zich geheel ontslagen kan rekenen in geval die concessie niet raogt vevkegen worden. De voorzitter en de heet* Winkelman zeggen nader tot toe lichting dat de dadelijke aanstelling van een directeur nood zakelijk is, omdat in de inrigting van velerlei onderdeelen zoo veel verschillende methodes gevolgd worden, en men anders welligt later een directeur zou aanstellen naar wiens persoon lijk gevoelen menig ondergeschikt punt op geheel andere wijze had beiiooren daargesteld te worden. De bezoldiging aan die betrekking verbonden, stelt men voor op f 800 vast en voorts van de eerste f 3000 zuivere winst 3 pet., van de tweede f5000 2* pet. en alle meerdere winst 1 pet., benevens vrije woning in de fabriek. Ten slotte wordt de eerste vraag toestemmend beantwoord met S tegen 3 stemmen (van de lieeren Uyttenhooven, J. P. Smith en J. A. Schmidt), zullende de bepaling der jaarwedde en de benoeming in de volgende zitting geschieden. Bij de behandeling van het tweede onderdeel van het door de commissie gedane voorstel, zegt de voorzitter dat algemeen ontraden wordt 111 deze over te gaan tot eene openbare aan besteding alleen liet metselwerk zal afzonderlijk worden uit besteed. De heer van Uije Pieterse, en daarna ook dc heerMestdagli geven echter eeiiig bezwaar te kennen tegen het onderhande len met eene firma,waardoor men op verre na niet zal kunnen nagaan of men teveel of te weinig betaalt. Dit bezwaar is echter volgens den voorzitter en de lieer Winkelman, waarbij zich ook later de heer Uyttenhooven voegt, gering, dewijl die firma eene zeer gedetailleerde opgave en berekening zal over- leggen en deze 200 door deiï gemeentebouwmeester als door den directeur zal kunnen worden nagegaan. Het tweede punt wordt ten slotte in omvraag gebragt en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (van de lieeren van Uije Pieterse en J. A. Schmidt.) Over het al of niet vinden der kosten door middel van eene openbare geldleening zal nader beraadslaagd worden. De heer J. A. Schmidt verwijdert zich. De navolgende reeds bij de leden ter inzage rondgezondene rekeningen over 1859 van de kamer van koophandel en fabrie ken, groot in ontvang f 328,511. uitgaaf f313,81, goed slot f Ti-,70j; de diaconie der evangelisch luthersclie gemeente, ont vang flï55,4Sé, uitgaaf f 1000.971, goed slot f 134-,51de bank van leening, ontvang f 66,332,4-7. uitgaaf 65,592,60.goed slot f739,S7de tienden, ontvang f 14-63,33, uitgaaf f 24,31-i, bate voor de gemeentekas f 14:38,98£, cn der teekensehool, ontvang f 4-38.711, uitgaaf f361-,774, goed slot f 73,94-, wor den alle met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen mededeelingen des voorzitters dat door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd de raadsbesluitentot heffing van keurloon van visch» en bruggeld, aan welke zaken verder door burgemeester en wet houders bereids het noodige gevolg is 'gegeven, en dat tot onderhandschc verhuring van eene woning in de waag. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten tot den openbaren verkoop van een aan de gemeente toebelioorend hlisje naast de waag, vroeger bewoond door mej. Hamilton en 111 den laatsten tijd ledig staande, terwijl liet alvorens we- der te kunnen verhuurd worden vrij belangrijke reparation zou noodig hebben. De openbare zitting wordt hierop gesloten. Engeland. Londen 13 julij. In de zitting van liet lagerhuis van giste ren heeft lord John Russell, ter beantwoording van eene inter pellatie des bè&ren Peel, verklaard dat Engeland het beginsel verdedigt dat de Italianen vrij moeten zijn in de keuze van hunne regering. Het was hem niet bekend of Garibaldi zijne ondernemingen ook tot Napels en ltome zou uitstrekkenhij geloofde echter niet. dat het zuiden en het noorden van Italië geschikt waren om te zamen eenen staat uit te maken. K011 de koning van Napels zijn volk met zich verzoenen en het bewegen om onder zijne regering te blijven leven, dan zou Engeland daar niets tegen hebben. Evenmin zou Engeland liet afkeuren indien de Sicilianen zich vergenoegden met de constitutie van 1S12. Maar Engeland zou steeds het beginsel handhaven, dat de bevolking van ieder land vri j moest wezen in de keuze van haren regeringsvorm, en uit kracht van dat beginsel behoorde het romemsehe, het napc'sclie cn liet sicili- aansclie volk de vrijheid te hebben om te verklaren onder welke regering liet leven wilde. Steeds zou Engeland zich verblijden, wauueer de vrijheid en onafhankelijkheid van Italië gevestigd en duurzaam verzekerd wierd. Op eene vraag van den heer Ferguson betrekkelijk den staat van zaken in Syrië gaf lord John Russell te kennen dat, de schepen van de europesclie mogendheden aan de christen-bevolking aldaar bescherming zullen vcrleenen, en dat de tusschen die mogendheden bestaande naijver deze niet beletten zal zamen te werken om aan dc moord tooneelen een einde te maken. De geestdrift voor de zaak der vrijwillige wapenen heeft zich ook aan liet vrouwelijk geslacht medegedeeld. Lady Franklin, dc weduwe van den betreurden Noord pool reiziger sir John Franklin, overhandigde onlangs eene gift aan den lieer Austin, thesaurier van het district Regentspark der scherpschutters van North Middlesex, met liet bijgevoegd ver zoek om alsjaarlijkschê begiftigster of honorair lid ingeschre ven te worden. Andere voorname dames hebben dit voorbeeld gevolgd en zelfs worden door jonge meisjes cn kind eren spaar gelden voor liet doel bijeengebragt. Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen zicli te onthouden van een regtstreeksche tusschenkomst in S}*rie, maar hebben aan de admiraals hunner vloten eensluidende bevelen gegeven, om troepen te Beyruth te ontschepen wan neer de moord aanhoudt en de Porte niet bij magte is de kon- fiikten tegen te gaan. 3luitsclilaml. Weenen LI- julij. De minister van financiën heeft aan de commissie uit den rijksraad met het onderzoek der staatsbe- groofcing belast, verklaard dat in geval van vrede de begroo- ting van liet hoofdstuk Oorlog van 100 tot SO milliocn zal worden verminderd. Berlijn 12 julij. De lijfarts der koningin van Engeland, doctor Clarke, wordt heden uit Londen te Potsdam verwacht, 0111 even als bij dc eerste bevalling van prinses Frederik Wil lem. nu ook bij de tweede tegenwoordig te zijn. Hamburg 13 julij. De burgervergadei-ing heeft lieden met 116 tegen 23 stemmen de door den senaat ontworpen consti tutie. met de wijzigingen die er laatstelijk in zijn aangebragt, aangenomen. BelgSe. Het ontwerp van wet tot afschaffing der stedelijke accijn senis bij den senaat vrijdag in zijn geheel in stemming ge bragt en met 37 tegen 15 stemmen aangenomen, terwijl 2 le den zich buiten stemming hielden. Al de provinciale raden hebben bij den aan vang hunner tegenwoordige zomerzitting eenparig en met geestdrift beslo ten. den koning bij dc 29e verjaring van den dag zi jner troons beklimming. welke den 21 dezer gevierd wordt, hunne ge hechtheid aan zijnen persoon en geslacht, aan 'slands instel lingen en onafhankelijkheid te betuigen, cnaanZ.M. een dien dag te houden feestmaal aan te bieden. De adressen be nevens de uitnoodiging tot liet gastmaal zijn vrijdag'door deputatien der provinciale raden aan den koning overgebragt. De koning heeft de uitnoodiging bereidvaardig aangenomen. Frankrijk. Parijs 1-1-julij. Alhier is sprake van het aftreden van den heer Billault, minister van binnenlandsclie zaken, en zijne vervanging door den heer Pie tri. Le constitutionnel behelst een door den heer Grand- guillot geteekend artikel, waarin tegen de valsclie geruchten die ten opzigtc der handelingen en voornemens des keizers verspreid zijn, wordt opgekomen, geruchten welke de vrucht eener door de oude partijen gesmeede verradelijke zamen- spanning worden genoemd. Het artikel stelt de kwaadwillig heid in het licht die wantrouwen in Engeland. Spanje, Portu gal. Duitschland cn Belgie tracht te zaaijen, door den keizer geheel ongegronde plannen toe te dichten. Soortgelijke ver zinsels zouden slechts verachting verdienen, wanneer zij on gelukkigerwijze niet maar al te ligt geloof in Europa gevon den luidden, waardoor het wantrouwen overal levendig ge houden en de gang der zaken belemmerd wordt. De Gazette des liospitaux deelde onlangs de volgende reeks van politieke (voor vertaling onvatbare) woordspelin gen mede„1'Europe est fort ïnalade, L'Angleterre craint pour ses cotes, la Prusse puur son rein, le Piemont a pen' 11 sa voi.x et FAutriclie est en proic a des decliiremens intestins." Italic Garibaldi heeft den ridder Joseph Piola, eenen gewezen officier van de sardiniscjie vloot, tot zijnen minister van ma rine benoemd. De dictator heeft, op voorspraak van den franschen vloot voogd, aan de jezuiten vergund nog in Sicilië te blijven tot dat een, schip, hetwelk hen naar Napels moest overbrengen, aangekomen zou zijn. Bij een besluit van 30 junij beeft hij.overwegende dat de wreedheden van dc handlangers der Bourbons, lioc verfoeije- lijk ook. evenwel geenszins aan particulieren regt tot per soonlijke wraakoefening geven, eu dat men niet meer mag doen. dan van het gouvernement regt vragen, opdat dc her haling kunne worden belet van de tooneelen van volkswoede, die, in weerwil der pogingen van het dictatoriale bewind, bij het begin van den opstand hebben plaats gehad," bepaald dat ieder die het volk opruit tegen iemand als zijnde in dienst van het gevallen bestuur geweest, deswege schuldig aan manslag zal worden gestraft, en indien de aangeduide persoon ten gevolge dier opruijing het leven verliest of zware wonden bekomt, ter dood zal worden veroordeeld. Een dagblad van Genua, hetwelk aan den aanhang van Garibaldi tot orgaan dient, de Movimento, deelt in zijn noni- mer van den 9 dezer liet volgende berigt als eene officiële be kendmaking mede „De engelsche maatschap])ij, te Londen gevestigd onder den naam van British finantial association, lieeft bij eene depêche van den 3 dezer haren vertegenwoordiger in Italië, den graaf de Vandoni, gemagtigd óm met den heer dr. Ber- tani eene geldleening van vier millioen p. st. voor den dicta tor van Sicilië aan te gaan, den prijs van S0 pet. tot grond slag der onderhandeling nemende." Te Genua zijn berigtcn uit Palermo van den S dezer ontvangen, welke melden dat de heer La Farina op last van Garibaldi in den nacht van den 7 in hechtenis genomen en genoodzaakt geworden is 0111 binnen een half uur die stad en het eiland te verlaten. Zoodra dit bekend was geworden, hadden de ministers hun ontslag genomen, welk voorbeeld door andere autoriteiten gevolgd was. Uit Napels zijn berigten tot den 10 ontvangen, volgens welke de camarilla baren ouden invloed op den koning bleef uitoefenen, terwijl mannen, die de vorige orde van zaken toegedaan waren, weder in liet bewind waren geroepen. De bevolking- betoonde zicli zeer ongerust over de uitgebreide maritime toerustingen. Er waren nieuwe versterkingen naar Messina gezonden, welks citadel door den generaal Pianelli gekomni a n d eerd wordt. Onder de troepen was eene muiterij uitgebarsten, waarbij twaalf soldaten gekwetst waren. Volgens eene depêche uit Cagliari zou de bevelhebber der napelsèlie stoomkorvet Veloce van 6 stukken met dat vaartuig cle zijde van Garibaldi gekozeu en zich onder zijne bevelen gesteld hebben. De coupons der Wcener certificaten, administratie Goll eo. verschenen I julij 1SG0worden na 15 augustus betaald die van fl. 10 in EinlÖsungschienen met f 3.71 20 conventionsgeld f 17,74. Mcckrapinijïen. Rotterdam 16 julij. Meekrap Kerd lieden ieté meer geveild. 'E^estqötf] red el#- ke kooplust)de prijzen bleven dezelfde. -

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3