MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 85. Dingsdag I860. 17 Julij. öhmenlanöscljc tijbrngm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 i De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. 3aitiuwötgtmjcn VAN HET RJJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Nieuw- eit Sint- «Jooslaml zijn voornemens, op dingsdag den 31 Julij e.k., in de gemeentekamer aldaardes middags ten een ureaan te besteden Het bouwen van een geheel nieuw Schoollokaal en het inrigten van het nu bestaande tot Ge meentekamer. Het bestek en de voorwaarden zullenvan donderdag den 19 Julij e.k., voor een ieder ter inzage liggen in de gemeente kamer. De aanwijzing in loco zal geschieden op woensdag den 25 julij e. k., des avonds ten 71 ure. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. M. SCIIORER. De secretaris D. J. VAN DER HORST SERLÉ Jr. middelburg 16 Julij. De spoorwegwet is heden door de tweede kamer der staten generaal in behandeling genomen. Van de zeven leden die het woord voerden waren de heeren van der Veen. Lyeklama a Nyeholt en Nolthenius gunstig voor het ontwerp gestemd. De heeren Gevers Deynoot, van Zuylen van Nyevelt en van Bosse verklaarden er zich tegen; terwijl de heer Storm van 's Gravesande zijn stem afhankelijk stelde van de wijze waar op zijne bezwaren al of niet zouden worden uit den wegge ruimd. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft het ontwerp verdedigd. Morgen is de minister van financien het eerst aan liet woord. Door den generaal-majoor Scharter,bevelhebber der vijfde militaire afdeelingis lieden voormiddag inspectie gehouden over het alhier in garnizoen zijnde bataillon van het 2de rege- ment infanterie. Bij dc kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage voor belanghebbenden een gedrukte opgaaf betref fende den handelen de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland gedurende de maand en de vijf maanden, geëindigd 31 mei jl. Heden middag viel een knaapje, digt bij de ligplaats der stoombooten spelende, in het water. De gezagvoerder van de stoomboot Stad Middelburg no. 1, W.Cornelissen, het hulp geroep vernemende begaf zich onmiddelijk te water en had het geluk het kind te redden. Zaturdag is op de marinewerf te Vlissingen, de kiel gelegd voor een schvoefstoomschip der 2e klasse hetwelk genaamd zal worden Curasao. Uit Goes wordt ons bij wijze van gerucht medegedeeld, dat de in de tweede week van augustus in den Wilhelminapolder te houden wedstrijd van stoomwerktuigen voor den landbouw door een der leden van het vorstelijk huis, naar men meent te weten Z. K. II. prins Hendrik, zal worden bezocht. De ver gaderingen welke bij die gelegenheid zullen plaats hebben zullen te Goes in daartoe geschikte lokalen gehouden worden. Ook schijnt het voornemen te bestaan om op den zelfden tijd de gasfabriek aldaar te openen. De opper-ceremoniemeester heeft in de Staats-courant bekend gemaakt, dat het hof der; rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. K. II. prins Jeröme Napoleon, voor den tijd van acht dagen, te wetenvierdagen middelbaren en vier dagen ligten rouwingaande op 14 julij. Het in ons vorig nommer medegedeelde berigt betreffende de stremming in de telegrafische gemeenschap met Engeland, vindt zijne bevestiging in het volgende, voorkomende inde Nederlandsche staats-courant van jl. zaturdag. In den ochtend van den 11 julij jl. is de vierdraads-tele- graafkabel, welke de nederlandsche en britsche kusten tus- sclien Zandvoort en Dunwich verbindt, gebroken, vermoede lijk op 47 zeemijlen van de britsche kust. Ongelukkig bevond zich de stoomboot. Monarch van de internationale telegraafmaatschappij juist in zee om eene groote herstelling te verrigten aan de tusschen Scheveningen en Orfordness liggende kabels, waardoor ook de gemeenschap langs deze kabels tijdelijk is afgebroken. De maatschappij heeft terstond eene andere stoomboot uit Lowestoft afgezonden, om de-Monarch op te zoeken en aan het werk te zetten, tot de herstelling van den gewigtigen Zandvoortschen kabel. Gemelde courant van gisteren voegt er het volgende bij. Op den 13 dezer, des avonds ten half elf ure, is men er in geslaagd den Zandvoortschen telegraafkabel te herstellen en seinde men weder langs drie van cle daarin voorhanden dra den. De vierde draad bleef nog buiten dienst, uithoofde van een gebrek dat daarin ergens schijnt te bestaan, doch reeds vóór het geheel afbreken van den kabel was waargenomen. Men verneemt, dat door de heeren G. Montauban van Swijndrecht c. s., civiel ingenieur, gevestigd te Rotterdam, concessie is aangevraagd voor den aanleg van de navolgende spoorwegen: ar. van 's Gravenliage naar Boxtel, over Gouda langs Oudewater, Schoonhoven, Gorinchem, Werkendam en 's Hertogenboschl. van Vlissingen, naar Venlo, tot de pruis- sische grenzen over Middelburg, Goes. Bergen op Zoom, Ro- zendaal, Breda,Tilburg. Boxtel en Helmond; c. van Venlo naar Maastricht over Roermonde en Sittardd. van Dord recht naar Werkendam; e. van Utrecht naar Raai te over Amersfoort en Deventer; f. van Arnhem naar Deventer langs Zutphencj. van Harlingen naar Enschedé, in de rigting van af nabij Rheine over Leeuwarden, Zwolle, Raalte en Almelo li. van Leeuwarden, Groningen, Winschoten en de grenzen van Hanover; t. van Groningen, Assen, Meppel ;j. van Kam pen naar Zwolle, te zamen 909 nederlandsche mijlen. De nieuwe rotterdamsche courant bevat het eindrapport van den raad van den waterstaat, betrekkelijk tot de verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee. In dat stuk over deze voor die stad zoo allergewigtigste aangelegenheid worden alle bezwaren wederlegd, van wege de marine in het midden gebragt, en wordt eene nieuwe begrooting overge legd, ten gevolge van eene begeerde verlenging der haven- dammen tot oj) eene diepte in zee van 80 palm onder laag water. De Groninger courant meldt, dat de regering voornemens is f 100,000 op de begrooting uit te trekken, als subsidie voor de verbetering der scheepvaartkanalen in Groningen, en daar mede gedurende 12 jaar voort te gaan, zoodat, als de kamers dit goedkeuren, in het geheel 12 tonnen gouds voor dat doel door den staat zou worden verstrekt. Men schrijft uit Amsterdam van 13 dezer. De voorstellingen van mevrouw Ristori hier ter stede zijn geëindigd. Gisteren avond is zij nogmaals als Meden opgetre den en werd zij tallooze malen toegejuicht en terug geroepen en haar boquetten uit de balcons toegereikt. Ook deleden van Amstels mannenkoor hadden zich in den schouwburg ver- eenigil waar zij de eerste reijen innamen. Na den afloop der voorstelling werd de gordijn andermaal opgehaald, waarna de heer Richard Hol op de piano den zang ter eere van mevrouw Ristori begeleide, welke door Amstels mannenkoor werd aan geheven en waarvan de woorden door den heer W. J. Hofdijk en de muziek door den heer Hol vervaardigd waren. Daarna werd aan mevrouw Ristori de fransche vertaling van een ge dicht overhandigd, dat door een lid van eene rederijkers-ka mer werd voorgedragen. Diep bewogen dankte mevrouw Ristori de zangers, terwijl van alle kanten een luid gejuich opging en men met hoeden en zakdoeken wuifde, oogenblik- kelijk echter heerschte eene diepe stilte toen mevrouw Ris tori voortrad en met hare heerlijke stem eenige dichtregelen door den heer Legouvé, voor deze gelegenheid vervaardigd, voordroeg. Dit vers, hetwelk eene schoone lofspraak op Ne derland bevatte, vond weerklank in aller harten, en eene on begrensde geestdrift had zich van allen meester gemaakt. Het Zondagsblad, berigt gevende van den wedstrijd der grasmaaiwerktuigen, die den 29 junij op Rusthoek onder Loosduinen plaats had, laat dit van de volgende opmerkingen vergezeld gaan „In Nederland werd hier het eerst een strijd, op leven en dood, door de wetenschap tegen den ouden slender gelverde en triumphantelijk bewezen, dat dc vindingrijke amerikaan ons eindelijk verlost heeft van den jaarlijks terugkeerenden dwang, dien de hannemaaijers op onzen hooibouw uitoefenen. Uit dien wedstrijd is gebleken, dat een man en twee paarden, met behulp van een maaiwerktuig, zooveel arbeid verrigten als tien grasmaaijers; en al mogen de paarden slechts halve dagen arbeiden en het werktuig veel herstelling vorderen, steeds zal de uitkomst zijn, dat het werktuig den arbeid voor omstreeks den kalven prijs verrigt van hetgeen de zeis vor dert. De boeren, die het eerst op 't wonderding staren, die van te voren reeds vast besloten hebben om de nieuwigheid te veroordeelen en die niet gelooven willen, dat elders de maaiwerktuigen bij tienduizenden aan het werk zijn, mogen er nog onoverkomelijke bezwaren in zien, de verstandige land bouwer begrijpt, dat de gebreken van het werktuig thans reeds geheel overschaduwd worden door de voordeelen en dat die gebreken geenszins onafscheidelijk zijn van liet werk tuig, maar door een langer gebruik en veelvuldiger beproe ven overwonnen zullen worden." Eene der groote slangen (Boa constrictor) heeft vrijdag in Natura artis magistra te Amsterdam op eenmaal vier en twin tigjongen geworpen. Deze fraaije slang leefde reeds onge veer negen jaren in de diergaarde, en werd, ongeveer een jaar geleden, meteen mannelijk voorwerp te zamen gebragt, dat nu uit de kooi is weggenomen, om de moeder, welke hare jon gen zorgvuldig bewaakt, meer plaatsruimte te verschaffen. ISenocmingcn en besluiten ridderorden, enz. Vergund aan rar. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg. het dragen der Roode Adelaars- orde 3e. kl. van Pruissen. Verleend: 1. (ter erkening der diensten, door wijlen J. van der Horst, in leven brandmeester te Leeuwarden, zoowel vroeger als laatstelijk bij den brand van de kaserne Prins Frederik aldaar op 14 junij jl.. waar hij in en door de vervulling van zijne dienst het leven verloor, bewezen) aan zijne weduwe G. J. Vos eene gratificatie van f300; 2. als blijk van 's konings goedkeuring en te vre- denheid wegens betoonden ijver, moed enmenschlievendheid bij gelegenheid van voornoemden branda. de zilveren medaille en getuigschrift aan D. van der Sluisonder architect der gemeente Leeuwarden, en A. J. Beltrami, schoorsteenveger aldaar; 5. de bronzen medaille met eene gra tificatie van f 15 en getuigschrift aan A. Onbelet en H. Rijp- stra aldaar; c. eene gratificatie van f 20 en getuigschrift aan L. de Bruin, K. Struiving en J. Meijer, beambten bij de brandweer te Leeuwarden; d. eene gratificatie van flOen getuigschrift aan: D. Peters, bediende bij degazfabriek aldaar J. B. van der Velde, beambte bij de brandweer, en J. Bigna- dini en J. Bolli, schoorsteenvegersknechts mede aldaar. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de eervol oj) pensioen gestelde commies bij (le directie der marine te lissingen J. G. Ilector. dec er. Benoemd tot 2e luit. bij bet wapen der inf. bij het

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1