MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag "O,. I860. 14 Julij. N°84. GOES Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. j De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, j doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor elkea regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. j Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lctitkcmöiijittgm VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBESTEDING. Op vrijdag den 27 julij I860, des voormiddags ten 11 ure, zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des koningsin de provincie Zeelandof bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district aan het lokaal van liet provinciaal bestuur te Middelburg., worden aanbesteedin zeven perceelen De aanleg van onderscheidene werken tot ver dediging van het strand aan de noord-west zijde van Schouwen, bij de Oude Hoeve. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlaudsche zakenaan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland te Middelburgen op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie tev lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. 11. T. Ortt te Middel burg, en bij den ingenieur jhr. A. O. van den Santheuvel te Zierikzee. 'Gravenhage, 2S junij 1860. De minister van binnenlaudsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. ISEHEAmiKIAG. Burgemeester en wethouders van Hoek, maken bekend, dat de Jaarmarkt of Kermis in die gemeente dit jaar zal beginnen op Dingsdag den 31 julij aanstaande, en eindigen op Vrijdag den 3 augustus daaraanvolgende. Brieven franco aan den marktmeester M. van Doeselaar. Hoek, den 3 julij 1S60. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. DRONKERS, burgemeester. P. VAN WIJCK, wethouder. DinttmUinöseljc tijöingcn. Middelburg 13 julij. Gisteren heeft, zoo als wij reeds voorloopig meldden, een persoon voor de regtbank te regt gestaan wegens het toevoe gen van beleedigende scheldwoorden aan een schutter, tijdens deze zich op den 11 junij jl. met de dienstdoende schutterij alhier op het exercitieveld onder de wapenen bevond en op post stond als schildwacht, tot bewaring van orde en ruimte. De lieer officier van justitie verklaarde, na het verhoor van twee getuigen, dat zijns inziens art. 224 van het wetboek van strafregt ten deze toepasselijk is, daar een schildwacht in de gegevene omstandigheden niet anders kan beschouwd wor den dan als een agent van de gewapende ruagt in de waarne ming zijner bediening. Overigens wees hij er op dat, zoo uit een maatschappelijk en zedelijk oogpunt, als in het belang der burgerij, inzonderheid moet gewaakt worden tegen rust verstoring bij de oefeningen van hen, die uit de burgerij zelve optreden om in geval van nood het vaderland te verdedigen. Uit dien hoofde betreurde hij het naar aanleiding van voren- gemeld artikel, alleen veroordeeling in eene geldboete van f 8 tot f 100 te kunnen rekwireren. Bij haar vonnis heeft de regtbank den beklaagde veroor deeld in eene geldboete van f 8 en de kosten. Aan de Amsterdamsche courant l'. ordt uit Middelburg ge schreven dat thans tot hoofdonderwijzer aan de school van het hier gevestigde departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen benoemd is de hulponderwijzer H. de Jongh. Dit berigt is onjuist, aangezien het al of niet voortbestaan van die school nog afhankelijk is van de aan die inrigting te verleenen bijdragen, tot welk doel eene inteekenlijst circuleert bij de ingezetenen. LI. woensdag viel den heer G. van Kalmtliout, koster en organist der roomsch katholieke gemeente te Goes, het voor- regtte beurt de oOjarige vervulling zijner dienst te vieren. Des morgens werd in de smaakvol versierde kerk een Te Deum Iaudamus gezongen, terwijl aan hem door kerkmeesteren een prachtige pendule, door armmeesters een sierlijk bewerkten zilveren inktpot, en door de choristen eene fraaije voltaire ter gedachtenis werd aangeboden. Van alle zijden vielen den jubilaris blijken van deelneming toe. Te Damme bij Brugge zal in het begin der maand septem ber het monument ter nagedachtenis van den hoUandschen dichter en geschiedschrijver Jakob van Maerlaufc op plegtige wijze worden onthuld. Men wenscht aan dit feest een inter nationaal karakter te verleenen, tot welk einde de voornaam ste nederlandsche schrijvers tot bijwoning daarvan zullen worden uitgenoodigd. Na n^ïoop van de festiviteiten zal men een uitstapje naar Zeeland doen. Op de prijsvraag, de beste lofrede op den dichter, zijn tien antwoorden ingekomenwaarvan men verzekert dat zeven zoo verdienstelijk zijn dat de uitspraak der commissie van beoordeeling zeer moeijelijk wordt. Jl. maandag avond heeft mevrouw Ristori hare afscheid s- voorstelling in den koninklijken franschen schouwburg te 's Gravenhage gegeven. TI. M. de koningin, Z. Iv. H. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik vereerden de voorstelling met hunne tegenwoordigheid. Deze bestond uit Myrra, treurspel in vijf bedrijven, van Al fieri. Even als bij vorige representation mogt de beroemde tragedienne de groot st e blijken van tevredenheid en van bewondering ontvangen. Herhaalde terugroeping viel haar ten deel. Na het einde van het tweede bedrijf viel haar de eer te beurt, dat zij namens H. M. werd uitgenoodigd, in de koninklijke loge te verschijnen, waar de koningin hare bijzondere tevredenheid aan de groote kunstenaresse betuigde over haar uitstekend spel, en haar een prachtig geschenk (een rijk garnituur) deed aanbieden ter herinnering aan de genotvolle avonden, die mevrouw Ris tori aan H. M., aan het koninklijk gezin en aan het publiek had verschaft. L' illustration geeft eeiie afbeelding van den gekostumeer- den optogt ter herinnering aan den 285en verjaardag der leydsche hoogeschool, met een bijschrift van Edm. Texier, die vijf jaren geleden tegenwoordig was bij den optogt van Karei V, en een uitbundigen lof toezwaait aan de meerdere historische naauwkeurigheid, waarmede de laatste maske rade is uitgevoerd. Het zanggezelschap Concorde, van Maastricht, deel uit makende van de koninklijke harmonie, heeft op het zang- concours, te Gent gehouden, in concurrentie met vele groote nederlandsche, fransche en belgische zanggezelschappen, den eersten prijs behaald, bestaande in eene gouden medaille en 500 francs. Dit is nu de vierde soortgelijke overwinning, die deze vereeniging heeft behaald. De heer H. Tomas, roomsch katholiek pastoor te Ley den, heeft aan verschillende instellingen aldaar, en daaronder ook aan het gereformeerd weeshuis, eene zekere som gelds ge schonken, ten einde daarvoor de verpleegden feestelijk te onthalen oj» ('ku dag zijner oOjarige ambtsbediening, zijnde den 19 dezer. Te Antwerpen zijn maandag 11. twee hollandsche deserteurs door de policie aangehouden. De gemeenschap langs den onderzeeschen telegraafkabel Sclieveningen-Londen, als ook die van Zandvoort-Londen is geheel en al gestoord: men zegt zelfs dat de kabels zijn ge broken. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaan de regten en accijnsen en Rijnvaartregten te Lobith, de heer S. J. Hoffman, thans ontvanger der directe belastingen te Neuzen c. a. Ingetrokken het ontvangkantoor te Diemenc.a., en de gemeente Diemen gevoegd bij dat te Ouder-Amstel, en die van Watergraafsmeer bij dat van Nieuwer-Amstel. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Meppel, II. Tuinhout, thans controleur in Groningen en Drenthe. consulaten. Erkend als consul van Mecklenburg-Schwe- rin voor Amsterdam en *s Gravenhage A. M. Bahve, en als consul-generaal van dat groothertogdom eervol ontslag ver leemt aan C. A. E. Quack. De heer H. H. G. Cox is erkend als consulair agent van Belgie te Vlissingen. geneeskundige dienst. Benoemd bij de landmagt tot officier van gezondheid der 2e klasse (naar ouderdom van vang) de officieren van gezondheid der 3e klasse J. W. Schu- bart, L. J. Hussem, J. Hellendoorn, J. Baum en C. H. P. Klamberg, van gemeld personeel. departement van oorlog. Benoemd tot adjunct-com mies bij het departement van oorlog, de schrijver van de 2e klasse bij dat departement P. W. Nieuwland. Kerk- en scboolaiieuws. De heer G. de Wildeman van Lakervefd Kellerman. predi kant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Hulst, die reeds sedert twee jaren als een gevolg van zijnen ongunstigen gezondheidstoestand door een hulpprediker werd bijgestaan, heeft thans aan die gemeente doen weten dat hij zich verpligt ziet zijn ontslag aan te vragen. Door den hoofdonderwijzer M. Contant, aan de open bare school te Nieuw vliet, is met 1 mei 1861 eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Marine en leger. Men schrijft ons uit Willemsoord, gemeente Helder: ..Dingsdag namiddag is naar zee gestoomd Zr. Ms. stoom schip Cycloop, bestemd naar Havre de Grace, om een stoom- zaagmolen te halen, welke voor rijks rekening is aangekocht en op de marinewerf te Amsterdam zal worden gebruikt. „De schooner Atalante heeft order bekomen om zich ge reed te houden ten einde naar de haringvloot te vertrekken. „Sedert 1 dezer wordt het brood, dat aan de schepelingen wordt uitgegeven, niet meer bij leveranciers aanbesteed, maar wordt door de nieuw gebouwde marinebakkerij in de be hoefte voorzien. Het is een zeer net steenen gebouw, staande op het terrein der werf naast de kazerne der mariniers. De kommanderende officier van het alhier aanwezige gedeelte mariniers is belast met het toezigt, en de dienst wordt, onder de leiding van een bakker, verrigt door geschikte schepelin gen, die daarvoor dagelijks eene toelage genieten. „Of deze maatregel voor het rijk voordeelig zal zijn, zal nog moeten blijken; maar zeker is het dat de schepelingen wat gehalte enz. betreft, veel bij die verandering zullen win nen, aangezien de gewone praktijken er thans niet op toege past kunnen worden. „De luitenant ter zee 2e klasse S. de Laat de Kanter, die nende op Zr. Ms. stoomschip Cycloop, wordt met den 31 de-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1