MIDDELBURGSCHE C 01 RANT. N°- 83. Donderdag 12 Julij. 2Unkonï>t0ingen öinncnlanösilje tijöingen. otis f J 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave don avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3'franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs 'van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Edilie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. KENNISGEVING. De commissaris iles konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening der jagt op waterwild, be doeld in artikel 17, laatste lid, der wet van den 13 junij 1S57, (staatsblad no. 87) in deze provincie door de gedeputeerde staten is bepaald op maandag den 23 julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg, den 7 julij 1860. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Middelburg II julij. Door de hier gevestigde commissie tot het examineren van varenslieden zijn gisteren, na afgelegd examen, diplomata uit gereikt als eersten stuurman voor de groote vaart, aan de heeren W. Kasse, D. Ouwehand, G. van den Bordel, F. Schaap en M. H. Hackenberg. "Wij vernemen dat het San de rijksveldwacht gelukt is in hechtenis te nemen zekeren Toeburg, voor eenige jaren uit de gevangenis te Hoorn ontslagen en thans verdacht van clrie onderscheidene diefstallen met inbraak, gepleegd in de ge meenten Serooskerke, Grijpskerke en Ivoudekerke. Bij de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende oefenin gen van de dienstdoende schutterij opliet exercitieplein alhier schijnen er eenige ongeregeldheden van de zijde van het pu bliek plaats gegrepen te hebben. Naar wij vernemen zal mor gen een persoon voor de regtbank te regt staan, beklaagd van vóór omstreeks eene maand aan een schutter, die op post stond om de orde te bewaren en ruimte te houden, beleedi- geude woorden te hebben toegevoegd. Naar wij vernemen heeft de heer Yoet, van Delft, die, zoo als wij in ons nommer van 5 dezer mededeelden, na vergelij kend examen was benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school van het departement Middelburg der maatschappij Tot nut van 't algemeen, bij nader inzien voor die betrekking bedankt. De tweede kamer heeft gisteren hare werkzaamheden her vat. De heer van Hoevëll heeft verlof bekomen om, op een nader te bepalen dag, van den minister van koloniën de over legging te vragen vaneen document, houdende regeling van de suikercultuur, alsmede van stukken en overeenkomsten, betrekkelijk het suikercontract van Pangka, hetwelk vol gens geruchten bij gunst is uitgegeven. De volgende telegrammen zijn uit Nedcrlandscli Indie ontvangen. Een van den gouverneur-generaal hetwelk luidt als volgt Buitenzorg 2 L mei. Geen bijzonder nieuws. De zaken in Bandjermasin gaan langzaam maar zeker vooruit. Dat van de Bataviasche handelsvereniging is van den volgenden inhoud Batavia 2d- mei. Op Java heerscht de meest volmaakte rust. De tijdingen uit Bandjermasin luiden gunstig. Men ver trouwt dat de stand van zaken aldaar spoedig op den ouden vreedzamen voet hersteld zal zijn. Uit Veere schrijft men ons het volgende. „LI. zondag werd de goudeh medaille, bij koninklijk be sluit van 11 februari} 1S59 ingesteld tot eene bijzondere onderscheiding en belooning voor 36jarige trouwe dienst, plegtig uitgereikt aan den fortificatie-opzigter van de le. kl. den heer A. Meuskens. De majoor der genie, eerst aanwezend ingenieur te Vlissingen, belast met de dienst der genie alhier, hechtte de medaille op de borst van den dapperen krijgsman. Vooraf had hij voor het front der troepen in eene korte maar hartelijke aanspraak hulde gebragt aan de trouwe en naauw- keurige pligtsbetrachting van den wapenbroeder, en den wensch geuit, dat het eereblijk nog lang zijne borst mogt, versieren en tevens eene aansporing voor anderen mogt zijn, om het voorbeeld van Meuskens te volgen. Onmiddelijk daar op werd de sergeant der artillerie van der Voort voor het front der gelederen geroepen en ontving, na eene korte toe spraak. de bronzen medaille voor 12jarige trouwe dienst, uit banden van den 2en luitenant der artillerie te Veere gedeta cheerd. De troepen defileerden voor de gedecoreerden, en rukten daarna weder in; tenvijl ook de overige officieren, die de parade hadden bijgewoond, de beide gedecoreerden har telijk de hand drukten en geluk wensch ten." Uit Zierikzee ontvangen wij heden berigt, dat volgens een telegram uit Brielle, gisteren aldaar is aangehouden en in het huis van verzekering overgebragt de persoon die verdacht wordt van het zich toeeigenen van het valies met geld, waar van in ons nommer van jl. dingsdag melding is gemaakt. Nadat hij aanvankelijk alles ontkend had. moet het geld op een klein gedeelte na werkelijk bij hem gevonden zijn. Het heeft H. M. de koningin behaagd aan de te Axel ge vestigde naai- en breischool voor minvermogenden eene gift te schenken van f 100 en de betrekking van beschermvrouw van die inrigting aan te nemen. "Wij vernemen dat het Z. M. den koning heeft behaagd, op voordragt van den minister van koloniën twee maatrege len te bekrachtigen, welke voor de toekomst van onze oost indische bezittingen, voor dc ontwikkeling der nijverheid al daar en vooral voor het lot van de afstammelingen der Euro peanen van hoog belang zijn. De eerste betreft de oprigting eener ambachts- of industrie school te Soerabaya, welke zich zoo snel ontwikkelende stad de hoofdzetel der nijverheid van Nederlandsch-Indie mag genoemd worden. De school, waar theoretisch onderrigtom niet of tegen zeer lage retributie zal gegeven worden aan allen die het verlangen, zal, wat betreft de opvoeding, in naauw verband staan met het jongens-weeshuis, datteSou- rabaya wordt opgerigt, en wat de praktische vorming aangaat, met den rijksconstructie-winkel en de rijksfabriek vanstoom- en andere werktuigen. De tweede maatregel is van meer algemeene strekking en lieeft ten doel om, bij alle eenigzins belangrijke garnizoenen of geniewerken, zoo wel op Java als op de buitenbezittingen, voor afstammelingen van Europeanen, de zoogenaamde inlandsche kinderen, de gelegenheid te openen tot het aan- leeren van eenige ambachten, onder anderen liet ltleer- en schoenmaken, het geweermaken, smeden, timmeren, metse len, zadel-, tuig- en wagenmaken, steen- en pannenbak- ken, verwen, enz. Jongelingen tusschen twaalf en achttien jaren zullen zich daartoe kunnen aanmelden en eene opklim mende maand elijksche toelage genieten. Die aansluiting aan het leger zal hen tevens aan orde, tucht en arbeidzaamheid gewennen. Men mag zich vleijeu dat door dezen maatregel velen tot goede machinisten, opzigters, ambachtslieden enz. gevormd en gevolgelijk tot nuttige lieden opgeleid zullen worden, of wel het leger in Indie zullen versterken. I nieuw een gewijzigd voorstel tot afkoopbaarheid der tienden I aan de tweede kamer ingediend, waarbij de grondslag van het keizerlijk decreet van 22 februarij 1813 is aangenomen, zoodat de tienden afkoopbaar zouden worden tegen den pen ning 25 in plaats van tegen den penning 20, en de gemid delde opbrengst der tiende niet meer over een tijdvak van 15, maar van 30 jaren berekend zoude worden. Hiermede zoude ongetwijfeld aan het hoofdbezwaar van den anderen tak der wetgeving en tevens van het meerendeel der tiendhef- fers te gemoet gekomen worden. Het vervangen van den maatstaf van het burgerli jk wetboek door clien van het keizer lijk decreet moet voornamelijk daarop steunen, 1. dat volgens den maatstaf van het keizerlijk decreet, gedurende zijne kor tere of langere werking in sommige gedeelten van ons land eene aanzienlijke massa tienden zijn afgebragt geworden, en dat de billijkheid vordert om de tegenwoordige tiendheffers in geen ongunstiger toestand te plaatsen dan waarin de vori ge tiendheffers verkeerd hebben 2. dat die maatstaf alstoen blijkens den afkoop in het keizerrijk en ook hier te lande niet te drukkend is bevonden, en dit bij het toegenomen vermo gen van den landbouwenden stand te minder zou zijn te duchten, en 3. dat een afkoop tegen den penning 20 daarop steunde, dat men den tiendheffers vijf procent wilde verzeke ren, maar dat bij den lagen stand der rente en den hoogea stand der soliede staatspapieren geen uitzigt op een intrest van 5 pet. voorden tiendheffer bestond. Door de opbrengst der "tiende te berekenen over een tijd vak van 30 jaren, zoude de vrees van sommige tiendheffers opgeheven worden, dat bij een korter tijdvak de tiendpligti- gen de bestemming van den grond zouden veranderen. Ten slotte moet de voorsteller in zijne toelichtende memorie den wensch hebben geuit, dat het gewijzigd ontwerp nog in deze zitting aan de openbare beraadslaging onderworpen moge worden. Met zekerheid deelt men mede. dat dezer dagen de procu reurs-generaal en door dezen de officieren van justitie zijn aan geschreven om eene opgave te doen van het aantal notarissen, dat, in overeenstemming met de vermeerderde bevolking, naar den maatstaf der laatste volkstelling, aan het tegenwoordig getal zal dienen te worden toegevoegd. Deze aanschrijving steunt op art. 3, alinea 2 der wet op het notaris-ambt, waarbij het maximum der notarissen is bepaald op één van de 4000 zielen. Ook verneemt men dat vermoedelijk nog dit jaar een koninklijk besluit zal worden genomen, waarbij deze uit breiding van het getal der notarissen wordt vastgesteld en geregeld, zoo als dit ook is gedaan na afloop der vorige volkstelling. De noord'sche oorlogsschepen met adelborsten, zijnde de schooner met stoomvermogen Alfen en de korvet Ellida, heb ben zondag morgen, na de reede van het Nieuwediep gesa lueerd te hebben, hunnen oefeningstogt voortgezet, koers zettende naar Christiansund. Naar wij onderrigt zijn, zegt de Provinciale overijsselsche en zwolsche courant, is door den heer Sloet tot Oldhuis op Uit Bergen, in Noorwegen, wordt geschrevenWij kunnen ons niet herinneren zulk een rijkdom van bloesem aan de ap pel- en perenboomen te hebben gezienalles is wel Iaat, na •den langen en gestrengen winter, maar gedurende de laatste drie weken was het zulk vruchtbaar weder, dat alles als met een tooverslag te voorschijn gekomen is. Voor den landman niet alleen, maar ook in het algemeen is dit hier hoog noodig, want de laatste jaren zijn al zeer schraal geweestdure tijden en gebrek, zoo zelfs, dat op sommige plaatsen het vee bijna van honger en gebrek is omgekomen. Te Bergen en in die steden, waar men het direct per schip kan krijgen, is sedert het voorjaar, veel hooi uit Nederland en Frankrijk aangevoerd, maar men kan nagaan hoe kostbaar dit hooi wordt. In het krankzinnigengestichtMeer-en-Berg hebben woens dag 11. de heeren Appv, violoncellist, en Richard Hol, pianist,

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1