Paarden worden hier alleen voor eigen gebruik gefoktin 1S5S is door eenige leden van de Maatschappij voor landbouw een hengst aangekocht ter verbetering van het ras. De uitkomst hiervan is bijzonder goed, en de daardoor verkregen veulens kunnen op (ia 7 weken, geregeld voor f 100 verkocht worden. Yarkens. Bij deze is een enkel geval van. ziekte waargeno men. De jonge zijn zeer duur. voormalig 4e. dirtrict. Koolzaad heeft veel geleden door de voorjaarsvorst; twee derde gedeelte is uitgeploegdhet nog staande is meestal niet zwaar van stroo, doch heeft een goede peul gemaakt, zoo dat men een middelbaar schot kan wachten. Win tergerst is algemeen rain, en zal weinig stroo opleve ren, want zij heeft veel geleden door den aanhoudend vochti- gen winter en zal vermoedelijk maar de helft van het gewone schot opbrengen. Rogge liet zich in het voorjaar ongunstig aanzien, doch heeft nog veel bijgewerktzij zal een middelmatige opbrengst kunnen geven. Tarwe staat over bet algemeen zeer voldoende eu kan een gewone opbrengst leveren. Haver staat welig en belooft veel goeds. Paardeboonen zijn zeer verschillendover het algemeen is er een middelmatige opbrengst van te wachten. Erwten, vooral deblaauwe, staan over het algemeen heerlijk en beloven een voortreffelijken oogst. Ylas is, met uitzondering van enkele partijtjes,over het algemeen zeer goed te noemen. Aardappelen staan zeer goed; zij beloven veel, aangezien de gewone ziekte zich nog niet vertoont. Roode klaver is over 't algemeen als mislukt te beschou wen, daar de oogst van 1S59 te zwaar was en dekleine planten daaronder zijn gestikt. Voovjaarsgevst laat zich zeer goed aanzien. Meekrap staat over het algemeen zeer schoon en belooft eene goede uitkomst. VOORMALIG 5e. DISTRICT. De oo°"St in deze omstreken, in aanmerking genomen het ongunstige voorjaar en aanhoudende gure en natte weder, is over het algemeen voordeelig te noemen, uitgezonderd op de koude, laag gelegen, vaste en wat te schv?.le gronden. Tarwe staat op de meeste plaatsen, vooral in de goede pol- dergronden, goed; met dc rogge is zulks minder het geval gerst is ook meestal vrij voldoende, omtrent de haver kan men nog niet veel vooruit bepalen. Erwten staan meestal buitengewoon goed en beloven zoo ze verder van luis bevrijd blijven, eene ruime opbrengst. Witte booneu hebben veel door het nat en de koude geleden en zijn slecht opgekomen. Aardappelen, komen even als de meeste veldvruchten, langzaam doch goed bij en staan thans meerendeels vrij welde vroege, waaronder nog al eenige achterblijvers gevonden zijn. vallen groot van stuk en begin nen eene goede smaak te krijgen. Paardeboonen laat uitgezaaid, staan thans goed, doch de zwarte luis begint zich daavaau op sommige plaatsen weer te vertooneu en kan bij voortgang nog veel nadeel toebrengen. Koolzaad heeft veelal door de vorst in den afgeloopcn win ter geleden en staat dun, ofschoon goed gepeuld.Tcr uitzonde ring van enkele goede partijen is hiervan maar middelmatig beschot te wachten. Meekrap is meerendeels zeer slecht, heb bende door den winter, de langdurige koude en het natte weder te veel geleden. Vlas is middelmatig, echter treft men nog enkele zeer gave partijen aan. Wortelgewassen vrij vol doende. Klavers en hooi uitnemend goed, doch hoewel op alle de veldgewassen warm en droog weder gunstig zou kun nen werken, zou zulks vooral nu voor de inzameling van liet hooi zeer te stade komen. Uit \s Gravenliage schrijft men ons onder dagtcekening van 7 dezer „Uit de Staatscourant is u gebleken dat de concessie, aan den heer van der Maaden verleend voor een schroefstoom- bootdienst van Amsterdam op Middelburg en tusschen lig gende plaatsen, in zoo verre is gewijzigd dat tusschen Dord recht en Middelburg geen vervoer van personen zal mogen plaats hebben. „Ben ik wel ingelicht, dan moet deze beschikking van den minister van binnenlandscke zaken daaraan zijn toe te schrij ven dat de booten, waarmede de dienst verrigt wordt, niet zoodanig zijn ingerigt, dat er behoorlijk is gezorgd voor de veiligheid der passagiers. De booten schijnen te klein en op liet dek van geene behoorlijke verschansing of hekken voor zien te zijn. „Er is geen politiek nieuws van eenig belang. Van eene ontbinding der tweede kamer hoort inen niet meer spreken, en zelfs wordt, van meer dan ééne zijde beweerd, dat liet spoorweg-ontwerp der regering kans heeft om te worden aangenomen. „Eerstdaags zal er een koninklijk besluit verschijnen, waarbij de oprigting wordt bepaald van eene industrie- en eene ambachtsschool te Soerabaya, voor kinderen van blan ken, waar over dag en bij avond onderwijs zal worden ge geven." Uit Zierikzee schrijft men ons het volgende. „LI. dingsdag werd eene vergadering gehouden van het departement Zierikzee der maatschappij Tot nut van't alge racen. Daarin werd door de leden met genoegen kennis ge nomen van de mededeeling, dat door het hoofdbestuur f 750 subsidie,in eens, is toegestaan voor de alhier op te rigten indus trieschool. Verder kwam ter tafel de rekening van de tot het departement behoorende spaarbank, waaruit bleek dat ont vangen was f 20,052.59, (waaronder f 11,709,63 j van inleg gers) en uitgegeven f 19,551,73, dus meerder ontvangen f500,S6. De balansbeliep in ontvang: aan intressen f2,150,70*, intressen te goed nog niet eischbaar f235,20voor nieuwe boekjes f 5,30, te zamen f 2,391,27; daarentegen intressen aan de inleggers te goed gedaan, f 1,570,25^, onkosten der admi nistratie f 172,7S. te zamen f 1,743,03*, goed slot f048,23$. De inventaris bestaat 'uit f 13,500 aan certificaten 4 pc. ned. werkel. schuld f 5200 aan dito 2.j pet.f3000, aan dito pet. amortisatiesyndicaat; f12,400, schuldbekentenissen a 4 en 4§ pet., geplaatst op eerste hypotheken, vertegenwoordi gende mqt de tegoed zijnde interessen op 31 december 1859 eene waarde van f 54,014,00*. terwijl 326 inleggers terug^te vorderen hadden f40.118,71, zoo dat het reservefonds be draagt f7,895,35 Het werd een gelukkig denkbeeld geacht de fondsen dezer inrigting ook in soliede hypotheken te beleggen en alzoo niet geheel afhankelijk te stellen van den koers der effecten, op dat de geldbelegging volkomene zekerheid zou aanbieden." „Vrijdag kwam een. handelaar, ingezetene dezer gemeente, aan het veer te Zijpe, uit het eiland Flakkee waar hij eenige pretensien had wezen innen. Hij had het voornemen met de diligence, die in verband met de stoomboot Telegraaf afrijdt herwaarts te keeren. Na zijn valies, waarin een belangrijke som aan kontanten was, in de herberg te hebben nedergelegd, verpoosde hij zich een oogenblik daar buiten, en toen hij iu de herberg terugkeerde was het valies verdwenen. Een persoon die mede aldaar vertoefd had en met de stoomboot vertrok ken was, wordt verdacht het te hebben medegenomen. Deze is een op kermissen rondreizende muziekanthij had eene vrouw bij zich, moet te Brielle te huis beliooren, en reeds vroe ger in handen der justitie zijn^feweest. „De hier te huis behoorende visclisloep Cornelis Anthonij is jl. vrijdag binnengekomen, aan boord hebbende 95 ton zoutevisch." Men schrijft uit Wiesbaden, dat Z. M. de koning voorne mens was, den 5 dezer naar Ems te vertrekken, ten einde een bezoek te brengen bij HH. KK. HH. prins en prinses Frede- rik der Nederlanden, ter gelegenheid van den verjaardag van hunne dochter prinses Marie, en om daar dan tevens II. M. de koningin van Zwedeu te ontmoeten. Vrijdag (0 dezer) zou den IIH. KK. HH. de groothertog en de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, den koning te Wiesbaden komen bezoeken De gemeenteraad van Rotterdam heeft, nadat een voorstel om liet standbeeldvan Tollens op de beursbrug te plaatsen met 19 tegen 9 stemmen was verworpen, mot 15 tegen 13 stemmen aangenomen, dat het beeld van den volksdichter in het Park zal worden geplaatst, gelijk dc voorzitter voor stelde. Men schrijft uit Zwolle aan liet Handelsblad van 1 dezer: „Naar men verneemt, zal de verkiezing van den heer mr. Mi j er tot lid der tweede kamer in dit district, aanleiding ge ven tot een gestreng onderzoek, althans wanneer de volgende vragen niet voldoende opgelost worden, a. Wat is er door sommige reactionairen te Hattem gedaan, om dc keuze van den hecrMijer te bevorderen en die van den lieer Stieltjes te gen te werken? h. Mogen aan de afhankelijke kiezers bedrei gingen gedaan worden c. Iloe is er met de stembus te Ölst gehandeld en die welke te laat onder weg gezien is? „Men weet dat de uitslag slechts een verschil van 11 stem men opleverde." Aan de overweging der provinciale stateu van Zuidliolland is -een voorstel onderworpen, strekkende tot liet verleenen eener provinciale bijdrage van f 250,000 in tien jaarlijksche termijnen van f 25,000 elk, tot droogmaking der plassen ten oosten van Rotterdam, liggende in de gemeenten of ambach ten Nieuwerkerk aan den JJssel, Zevenhuizen. Capelle aan den 1 Jssel, Kralingen en het uitgestrekte Hillegersberg, al waar eeue gezamenlijke oppervlakte vau pl. m. 2930 bunders water zijn gelegen, waarvan de waarde uit denaard der zaak uiterst gering is. terwijl bij de verwezenlijking van dit plan die oppervlakte in vruchtbaar land zou worden herschapen. De provinciale staten van Gelderland hebben besloten tot de toelating van den heer mr. J. II. G. Boissevain, bij gele genheid van wiens verkiezing onlangs ongeregeldheden, ten gunste van een anderen kandidaat, plaats hadden, welke tot eene geregtelijke vervolging aanleiding gegeven hebben. Uit Vlaardiugen meldt men van 6 dezer. Ook de derde jager is heden avond binnengekomen, aan brengende 134 ton haring, waarvan 103 ton maatjes. De vangst is buitengewoon voordeelig. Men zag de komst van dezen jager reeds met ongeduld te geinoet, want de aange- bragte partij der twee vorige jagers was reeds opgeruimd, zoo buitengewoon is de vraag, en men kan heden daaraan niet ge heel meer voldoen. Niet minder dan 719/32 tonnen zijn van daag verzonden, waarvan 493/32 tegen f 250 en 226/32 tegen f200 per ton. Naar "buiten 'slands werd nogal aanzienlijk verzonden. Men zal welligt in de laatste dagen opgemerkt hebben, hoe zelfs bij onbewolkte lucht de zon eeuigzins beneveld scheen. Dit blijkt thans, in gevolge waarnemingen van het obsewatoire te Parijs, het gevolg te zijn vaneen buitenge woon aantal vlakken, die zich in de zon vertoonden, ten getale van ruim 60 in 10 a 12 groepen; een getal, zoo buitenge woon als in de laatste tvvnalf jaren aldaar niet opgemerkt werd, en welke vlakken, te beginnen met den 26, onophoude lijk veranderen. Men onderzoekt thans, in hoe verre het be weren waar is, dat eene dergelijke verschijning gunstig werkt op de temperatuur van den aardbol. Men verneemt dat de te Leeuwarden afgebrande kazerne door bet rijk wetleT zal worden opgebouwd. De heer W. Burger te Parijs, reeds gunstig bekend door zijne studiën over hollaiulsche kunst, heeft weder een boek deeltje uitgegeven, waarin hij het museum van der IIoop te Amsterdam en het museum Boymans te Rotterdam behan delt. Slechts weinige buitenlanders hebben het wezen en karakter der hollandsche kunst zoojuist gevat, en daaromzijn de stukken van den heer Burger, al tast. hij soms in data en feiten wel eens mis, van groot belang te achten. Hij opent telkens nieuwe gezigtspunten en weet op voorbeeldige wijze sympathie voor zijn onderwerp op te wekken. Volgens een dagblad van Ostende waren daar jl. woensdag een 40tal engelsche jongelieden uit Italië aangekomen om naar hun vaderland terug Ie keeren. Zij verkeerden in treu- vigen toestand en waren te naauwernood gekleed, terwijl zij de uren, gedurende welke zij op de afvaart der stoomboot moesten wachten, letterlijk van de liefdadigheid hunner land- genooten moesten leven. Men had hen aangeworven als arbeiders voor deitaliaan- sche spoorwegen, met toezegging van goed loon. doeh iu plaats daarvan wilde uien hen bij aankomst tegen zeer geringe soldij in liet pauselijke leger laten dienst nemen. Aan de Neue preussische Zeitung wordt het volgende geschreven: Zoo als bekend is heeft Lodewijk Napoleon, gedurende zijn bezoek te Baden, het huis van wijlen de groot hertogin Stephanie bewoond en bet door zijne agentenen door behangers en decorateurs uit Parijs prachtig doen inrig- teu. In de kamer, waar hij de duitsche vorsten ontving, had men een klein verborgen kabinet op zoodanige wijze doen daarstellen, dat de personen, welke in de kamer des keizers ontvangen werden, dat kabinetje niet ontwaren konden. Keizer Napoleon lietal de hem bezoekende vorstelijke per sonen altijd op eene en de zelfde plek plaats nemen en zelf zat hij ook steeds op dc zelfde plaats. In dat verborgen ka- kinet nu bragt een stenograaf de gesprekken, welke de keizer met de verschillende vorsten voerde, oj» papier. Dat verbor gen kunststuk is eerst na zijne afreis ontdekt geworden. Bcïioenjingen en bcslmBcoa. consulaten. Met koninklijke goedkeuring is door den nederlandsche consul te Stockholm tot zijn vice-consul te Umea benoemd de heer J. C. Forsgrendoor dien in Finland tot zijnen vice-consul te Friedriekshavcn, de heer Jolian Bruun. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wa pen der infanterie in Oosl-Indie. de 2e luitenant J. A. Vetter, van het le regement infanterie. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. F. Temmiuck, als controleur der directe belastin gen en van het kadaster te Rotterdam, met pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oosterhesselen e. a., de lieer H. B. II. Malingre', te Ruurlo.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2