MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 82. Dingsdag 10 Julij. Tlankcmïrigmgen öinnmlanfcscfjc tijöingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zegelregt. voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBE§TEOING Op vrijdag den 20 julij 1860, des voormiddags ten'10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed, in zeven perceelen Het maken van buitengewone verdedigings werken aan de oevers der ealamiteuze polders Borsselen, Ellewoutsdijk, Wilbelmina, en Oostbeveland, Stavenisse, Bruinisse, Vliete en Oud en Jong Breskens. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag vóór de be steding, denoodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Tholen, te Zierikzee, te Middelburg en te Breskens. voor de werken tot elks arrondissement be- lioorende. 'sGravenhage, 2Gjunijl8G0. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Bij den drukker van het gewestelijk bestuur IJ. F. Auer, tc Middelburg, is, voor zoo veel de provincie Zeeland aangaat, tegen betaling der drukkosten, algemeen verkrijgbaar het verslag van den toestand der provincie Zeeland, door gede puteerde staten uitgebragt aan de provinciale staten, in de zomervergadering van I 860. De griffier der staten van Zeeland, s. van der swalme. liet gemeentebestuur van Oost-en West-Souburg maakt bekend, dat tergereede voldoening aan art. 1 van de verorde ning, regelende de invordering van de plaatselijke belasting op den invoer van wijn, de belanghebbenden die belasting behalve aldaar ook tc Middelburg en te Vlissingen kunnen voldoen. Middelburg 9 julij. Wij vernemen dat bij de hoofdadministratie van liet 2de regement infanterie te Vlissingen berigt is ontvangen dat aldaar tijdelijk zullen worden gedetacheerd de Zwitsers en andere vreemde militairen, die dienst genomen hebben bij het koloniaal werfdepot en vóór hunne uitzending naar Indie eenigen tijd bij het leger te hunner oefening worden ingedeeld. Vermoedelijk is dit een gevolg van de vele desertien, welke luidens de dagbladen in de laatste dagen door die vrijwilli gers, over de belgische grenzen werden ondernomen, toen zij tijdelijk te Breda in garnizoen lagen. In de afgeloopene week is hier de pomp met lantaarnpaal aangekomen, welke voor rekening der gemeente bij deheeren wed. A. Sterkman zoon te 's Gravenhage is vervaardigd, en eerlang op de Groot=ynark£ zal geplaatst worden. Zij is tevens ingèrigt om de slangen der brandspuiten aan te kun nen vast schroeven. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken, van bet provinciaal geregtshof in Zeeland, kamer van vacantie, van jl. zaturdag, heeft de heer mr. Jacob Mooleiiburgh, procureur te Zierikzee, bij koninklijk besluit van 17 maart jl. benoemd tot regter plaatsvervanger iu de arvondissements regtbank te Zierikzee, als zoodanig de voorschrevene eeden afgelegd. Op het tegenwoordig oogenblikis het welligt velen onzer lezersniet ongevallig dat wij hier een beknopt overzigt geven van den toestand der veldgewassen in de onderscheidene dee- len dezer provincie. Hetgeen ons dienaangaande van Wal cheren welwillend medegedeeld en van elders door onze cor respondenten verstrekt is, laten wij hier volgen. Wij mogen echter daarbij de opmerking niet terug houdendat de opgaven zeer over het algemeen genomen zijn en dat enkele streken belangrijke uitzonderingen opleveren, die wij echter niet afzonderlijk kunnen vermelden. WALCHEREN. Koolzaad. Door den ouguustigen natten winter had dit ge was zoo veel geleden, dat een groot gedeelte als verloren moest worden omgeploegd. Het overgeblevene staat dun en ligt, eii hoewel gezond van kleur laat het onder de gunstigste om standigheden slechts een gering beschot verwachten. Tarwe staat zeer schoon eti beloofd eenen ruimen oogst. Rogge, gerst en haver staan mede veel belovend te velde, doch worden zeer weinig of slechts voor eigen gebruik ge zaaid. Paardeboonen staan goed, bloeijcn gul en beloven veel. Bruine en wittebooneu. De storm op den 28 mei, die de eerste bladeren weg nam, en het voortdurend koudeen veelal vochtige weder, hebben den groei van dit gewas gestremd; het staat arm en geel, de verwachting is niet best; warm weder zoude nog veel kunnen herstellen. Blaauwe erwten. Op de hooge, den regen goed doorlatende gronden staat deze vrucht schoon en veel belovend op de lager gelegene den regen slecht doorlatende en daardoor koudere gronden, heeft dit gewas veel geleden, is hier en daar geheel verloren of omgeploegd moeten worden. Het beschot van het geheel wordt gerekend de helft van het gewone te kunnen bedragen Aardappelen staan goedvan de gewone ziekte is nog niets vernomen. Gras overvloedig en krachtig. -Hooi, veel en goed ge wonnen. ZUIDBKVBJLAND. Koolzaad. Het tegenvallen van deze vrucht in de laatste jaren, schijnt oorzaak dat er minder is uitgezaaid dan gewoon lijk het is vrij goed gezeten belooft eene redelijke doch niet overvloedige opbreugst. Tarwe, rogge en gerst beloven veel, zijn lang van stroo en zwaar van aren. De verwachting van deze vruchten is buiten- woon gunstig. ITaver is welig gegroeid, doch wordt bier in den regel alleen groen gesneden en voor voeder gebruikt. Erwten en boonen zijn gul gegroeid en goed aangeslagen. Wanneer deze vruchten van haren vijand, de luis, verschoond blijven, zal de opbrengst aanzienlijk zijn. Aardappelen hebben nog al door den feilen wind van mei geleden de groei is daardoor belemmerd, ze zijn over het al gemeen niet groot en door de vele regens waterachtig van smaak. Benige dagen droogte en warmte '/.ouden dit evenwel spoedig verhelpen. De meekrap liet zich door het koude en natte voorjaars weder ongunstig aanzien, en de plant zag geelsedert eenige dagen is er echter verandering gekomen eu staat ook dit pro duct veelbelovend. Hooi, veel en zwaar. Het vlas is vrij gelijkmatig opgegroeid, doch heeft door den velen regen en harden wind nog al geleden, zoo dat het over het algemeen niet zoo lang is gegroeid als in andere jaren. De kersenboomen, die men eerst meende dat door de storm van 2S mei zoo zeer hadden geleden, blijken veel schoone vruchten op te leveren, terwijl ook de appel- en perenhoomen goc-d zijn aangeslagen. SCHOUWEN EN DUIVEL AND. Tarwe schijnt een middelmatiggewaste zullen opleveren, indien er zacht koel wederkomt. Zij is veel bijgekomen, doch daar de bloei veel door den wind geteisterd werd, vreest men voor een minder goede korrel, zoo dat de vooruitzigten slechts middelmatig zijn. Eenige partijen engelsclie tarwe beloven veel. Rogge is, vooral de vroege, zeer slecht. De aren hebben van den hevigen wind zoodanig geleden, dat zij slechts half gevuld zijn. Gerst en haver zijn vrij goed wat de wintersoortbetreft. De zomergerst beloofd een goed gewas. Koolzaad wordt hier weinig geteeld; wat er is, staat redelijk. Van vlas zijn enkele partijen zeer goed, terwijl het goede en slechte door elkander geslagen een voldoend gewas zullen opleveren. De prijzen zijn hoog; men geeft f190 per ge- met voor mindere soort, overigens meestal f200. f220 per geniet. Voor ééne partij is f210 geboden, doch dit is niet aangenomen. Men vreest dat van vele partijen bij den pluk zal blijken, dat verscheidene stengels door den hagel kortbij den grond zijn afgebroken, en de velden zich als gevuld toon den, door het uitschot daarop. Meekrap. Als men den toestand van het weder gedurende den afgeloopen winter in aanmerking neemt, kan men zeggen dat de driejarige gunstig staat, doch deze wordt minder ge vonden. De tweejarige is, ten gevolge van het vele nat, over het algemeen slecht. De nieuw geplante staat om de zelfde reden ongunstig. De droogte der laatste jaren was bijzonder gunstig voor deze cultuur op de ligtere landen, zoo dat stuk ken die vroeger S a 900 pond per gemet gaven, tot 2300 pond opbrengst van tweejarige klommen. Erwten en paardeboonen staan tot nog toe gunstig, maar daar de luis zich hier en daar vertoont, is het nog niet te be palen en van bet weder afhankelijk wat er van teregtzal komen. Witte en bruineboonen hebben veel van den wind geleden. De groei der aardappelen is uitmuntend; van de ziekte is nog niet gehoord, maar men klaagt over de veemollen, die aan de planten veel nadeel doen. De aardappelen, die voor onmiddelijk gebruik reeds uitgedaan werden, zijn tamelijk groot en goed van smaak. De mangelwortel is slecht opgekomen, naar men meent door dien men, in verband met de vochtigheid, te vroeg ge zaaid liad. De slechte opkomst heeft gemaakt, dat men veel heeft moeten overzaaijen. Klavers. De roode klaver is door de koude zeer ligt de lucerne staat goed, maar de tweede snede komt traag op. Graslanden en hooi. De eersten staan vrij goed, doch het blijkt dat de opbrengst, hoewel voldoende voor de behoefte, niet zoo ruim zal zijn als men verwachtte. Van hooi is er nog eene aanzienlijke hoeveelheid van liet vorige jaar over. Eene partij gras iu de nabijheid van Zierikzee, is verkocht voor f29 het gemet, dit is echter niet als algèmeene maatstaf aan te nemen. De vruchtboomcn. vooral de peren, hebben bijzonder veel van den pinksterstorm en later van den harden wind geleden. Uit dat district wordt ons bovendien aangaande het vee het volgende gemeld Vee is er veel verkocht; men legt zich hier tegenwoordig sterk op de mesting toe; de prijzen van vet vee waren gemid deld f 200, terwijl die van melkkocijen f 110 bedroegen; boter is er al veel.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1