MIDDELBURGSCHE COURANT. r si. Zaturdag 1860. 7 Julij. JltmHonirtgittgm 6mncttlrtnöscl)c tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugeu geschiedt de uitgave den avond te voreu ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vrijdag avond 4i ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland ver wittigt de gadinghebbendendat de, volgens bekendmaking van 10 junijl.op 12 dezer te Goes te houden aanbesteding zich zal bepalen tot het eerste'perceel (het huis van arrest en bewaring)en dat die van het tweede perceel (het gebouw voor de arrondissements regtbank en het kantongeregt) wordt op geschort. Middelburg den 2 julij I 860. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. MiddcRniig; 6 JtilIJ. In de lieden gehoudene zitting der provinciale staten van Zeeland is tot buitengewoon lid van het collegie van gedepu teerde staten herbenoemd de heer D. Uijttenhooven te Vlis- singen. II. AI. de koningin heeft onder dankbetuiging voor het met belangstelling ontvangen zesde jaarverslag van de te Sluis ge vestigde kantwerkschool, aan die instelling weder eene gift van f 150 doen geworden. liet 2de junijnommer van de Revue des deux mondes bevat een hoog belangrijk artikel van den ook alhier beken den waalschen predikant te Rotterdam, A. Reville. Het draagt tot opschrift „Les controverses et les écoles religieuses en Hollande," en geeft een overzigt van de geschiedenis en den tegenwoordigen toestand der christelijke kerk in ons vaderland. Met de hand des meesters schetst de schrijver den gang van ontwikkeling der christelijke denkbeelden, terwijl hij een helder licht werpt over den oorsprong der verschillen de afdeelingen en partijen in de kerk. Bovenal noemen wij zijnen arbeid belangrijk om de helderheid en bezadigdheid waarmede de zeer uiteenloopende rigtingen van onze dagen worden gekenschetst en beoordeeld. Met vrijmoedigheid en kalmte spreekt hij over verschijnselen en mannen onzes tijds wier namen onder ons zelden met onpartijdigheid genoemd worden. Terwijl hij aan de eene zijde het tijdschrift, De dage raad, beoordeelt, wijst hij aan de andex-e zijde het standpunt aan, waarop mannen als Groen van Prinsterer, da Costa, Chautepie de la Saussaye en van Oosterzee zich bevinden. De betrekking van prof. Opzoomer tot het christendom het ei genaardige der groningscbe godgeleerden wijst hij aanmaar met de meeste uitvoerigheid bespreekt hij de gronddenkbeel den der leidsche rigting, en dit laatste gedeelte van zijnen ar beid verdient bovenal de aandacht om de klaarheid en onpar tijdigheid der voorstelling. Ieder nadenkende zal zich aangetrokken gevoelen niet al leen door de ingenomenheid van den rijk begaafden schrijver met ons vaderland, maar vooral door de schoone verwachtin gen welke hij van onzen tijd koestert. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken van deu 2 julij 1860 is die van 28 maart jl., waarbij aan den heer J. J. van der Maaden, expediteur te Amster dam, vergunning werd verleend voor eene schroefstoomboot- dienst tot vervoer van reizigers en goederen van Amsterdam naar Gouda, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg, en terug, in dier voege gewijzigd, dat tusscheu Dordrecht en Middel burg geen vervoer van personen zal mogen plaatshebben. liet dagblad van Zuidhollaud en 's Gravenhage, bevat in zijn nommer van gisteren een berigt omtrent het woensdag in de residentie gehoudene j^rliiksehe concert van de leerlin gen der hoogste klasse van de Koninklijke muziekschool. Onder de personen die door liet zingen van terzetten uitmun tend voldeden, vinden wij opgenoemd mejufvrouw S.S. Leu- pen, van Middelburg. Men schrijft ons uit Utrecht, 2 julijOnlangs is door uwe courant het eerst medegedeeld dat dv. Rauwenhoff zeer in aanmerking kwam om wijlen professor Kist als hoogleeraar in de kerkgeschiedenis op te volgen, en het is nu gebleken dat dit berigt volkomen gegrond was. Toch werd de benoeming hier met verwondering vernomen, niet om den persoon, maar wel omdat hem slechts een buitengewoon professoraat is op gedragen. Men vraagt zich af, wat dit beteekent en velen willen weten, dat dit buitengewoon professoraat slechts een voorloopige maatregel is, om later nog een vijfde hoogleeraar in de godgeleerdheid te krijgen. Ge zult zulk een voorregt aan Leiden wel niet misgunnen, doch het wel met xxie eens zijn, dat dergelijke uitzonderingen op den regel, te betrexiren zijn, in zoo ver ze de reeds zoo lang verbeide regeling van ons liooger onderwijs tegenhouden. Pas heeft de fakulteit der letteren een buitengewoon hoogleeraar in dr. Fruin ont vangen te Groningen moet, om de ongesteldheid van profes sor Pareau, ook al weder een buitengewoon hoogleeraar worden benoemd. Het zelfde geval doet zich voor te Amster dam, waar professor de Bosch Ivemper ook om hulp heeft gevraagd, en het gedienstig publiek reeds in rar. Quack zijxi ambtgenoot begroet. Op deze wijze wordt zeker in het gebrek aan docenten voorzien, doch het hooger onderwijs heeft meerdere gebreken, dan ditee'ne, die moeten verholpen worden. Bovendien waar zal men xnet al die mannen moeten blijven, wanneer eens eindelijk ons hooger ouderwijs geregeld wordt Dit zijn echter zaken van latere zorg even als de rege ling zelve, die wel ten eeuwigen dage schijnt uitgesteld. Misschien dat men er spoediger toe zou overgaan, wanneer het uitstel het een of axider ligchaamsgebrek ten gevolge had. Want op die zaken wordt soms uittermate goed gelet. Dit hebben de waardige kolonisten van de Ommerschans en om streken dezer dagen ondervonden, toen onder hen een oog ziekte was uitgebarsten. Op last der regering is dr. H. Snellen derwaarts vertrokken en heeft bij de inspectie van eenige duizende personen acht honderd zieken aangetroffen, waar onder verscheidene die er zich niet van bewust waren. Dingsdag hield de Yacht-clxxb te Rotterdam eene vergade ring onder voorzitting van prins Hendrik. Nadat op voorstel van Z. K. IT. het eerelidmaatschap was opgedi-agen aan sir Francis L. M'Clintock, gezagvoerder van de Fox, die stellige berigten omtrent sir John Franklin inwon, werden door Z. K. II. eenige mededeelingen gedaan aangaande de meteoro logische commissie, waaruit bleek dat die instelling met ijver voortgaat in het behartigen der belangen van scheepvaart en zeewezen, en dat aan haar steeds eene gewenschte ondersteu ning en medewerking, vooral door scheepsgezagvoerders, wordt geschonken. Omtrent het verblijf van Z. M. den koning te Wiesbaden, wordt van daar het volgende gemeldDe koning heeft den hertog van Nassau ontvangen en dingsdag bij hem het mid dagmaal gebruikt. Z. M. heeft hij zich ter tafel ontvangen den prins von Sayn Witgensteyn, jbr. vou Scherft", den gene raal van Panhuys en den generaal Lambert, adjudant-gene raal van den keizer van Rusland. Den 2 dezer is de koning naar Baden-Baden vertrokken om aldaar de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, zijne zuster, te ontmoeten, en tevens een bezoek af te leggenbij den groothertog van Baden en den prins-regent van Pruissen. Een aantal rotterdamsche handelaren heeft, met het oog op het berigt, dat de regering haren wil op Java zou hebben J te kennen gegeven om vrijen arbeid noch aan te moedigen noch tegen te werken." in een adres aan den minister van ko loniën, de vrees te kennen gegeven, dat de tabakskuituur en de handel in dat artikel, heide in den laatsten ti jd van belang, door zulk een besluit zullen lijden, dewijl de uitgedrukte wil der regering door sommige ambtenaren in een nadeeligen zin voor de vrije kuituur zal worden verklaard, Adressanten ho pen, dat op die wijze de tabakskultuuv en handel, die nog in hunne kindschheid zijn, niet zullen belemmerd maar eerder door de regering zuilen ondersteund en aangemoedigd wor den. Dingsdag avond is de tweede haringjager te Ylaardingen aangekomen, met 15 ton volle en 15 ton maatjes-haring. De berigten der vloot luiden nog al gunstig. Woensdag morgen heeft op het kerkhof De liefde te Am sterdam de plegtige ter aarde bestelling plaats gehad van den heer Boccomini, een der verdienstelijkste leden van het itali- aansch dramatisch gezelschap van mevr. Ristori. Wat deze plegtigheid een indrukwekkend en aandoenlijk en voor velen vreemd aanzien gaf, was de omstandigheid dat mevr. Ristori benevens al de vrouwelijke zoo wel als de mannelijke leden van haar gezelschap, in rouwkleederen gedoscht, de lijkkoets te voet volgden. Daar achter volgde het geheele hollandsche personeel van den schouwburg. De slippeu van het lijkkleed werden gedi'agen door een der directeuren van den stads schouwburg, den heer Tjasink, door den heer Marco Corticelli, secretaris van mevr. Ristori, en twee kunstbroeders van den overledene. Nadat in de kerk de gewone plegtigheden had den plaatsgevonden, werd de lijkbaar door de landgenooten van den overledene naar het kerkhof gevoerd. liet was een aandoenlijk oogenblik toen, nadat de kist was nedergelaten, al de aanwezige vrouwen om het graf nederkuielden en een gebed voor den overledene opzonden. Daar achter stonden met onlbloote hoofden "de gezamenlijke kunstbroeders van den overledene. Alvorens de Italianen de begraafplaats ver lieten, werd door mevr. Ristori, en na haar door elk der vrou wen, eene handvol aarde op de kist geworpen. De noord-axnerikaan Hughes heeft, naar men verzekert, door nieuwe uitvindingen het telegraferen weder vereenvou digd. Door een klavier met toetsen, voor letters en cijfers, brengt men door de electriciteit op welken afstand ook, da delijk de letters op eene strook papier afgedrukt over. De be handeling is zeer eenvoudig, en de spoed der overseining zeer vermeerderd. In Amerika werkt dit nieuwe stelsel reeds over eene lengte van 1000 mijl; te Parijs zullen er weldra proeven meïle genomen worden, in tegenwoordigheid des keizers. Zij die voor eenigen tijd zonder gevolg den hemel hebben gadegeslagen, ten einde eene komeet te zien, die volgens op gave 'savonds hoog in het Z. O. en in het steri*ebeeld de Stier zoude zijn waar te nexnen, zullen zich thans zien schadeloos ge steld, wanneer zij hunne oogen 's avonds naar het N. N. W. t. NV. rigten en dan tussclien 11 en 12 ure op eene hoogte boven den horizon van ongeveer 10 graden, alwaar zich nu werke lijk eene staartster vertoont, tusscheu het sterrebeeld de Lynx en den Wagenman. Daar hare declinatie-}- 42 graden is, gaat zij des nachts niet onder bij het passeren van den noor delijken meridiaan. De kern is vrij helder en de staart heeft reeds eene aanmer kelijke lengte. De dagbladen van Washington, gewag makende van de audiëntie, door den president der republiek aan het japan- sclie gezantschap verleend, merken daarbij op, dat het met behulp der nedei-landsche taal is, dat de tolken van het hoofd des gezantschapsaan den president Buchanan en wederkeerig de redevoeringen hebben xnedegedeeld, die deze twee pex-so- nen tot elkander hebben doen rigten.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1