De voorzitter acht het bij de aanzienlijke vermindering der schoolgelden voor den onderwijzer bezwarend nog de schoolbehoeften. (papier, pennen en inkt uitgezonderd) te leveren hij acht het beter de boeken tegen inkoopsprijs bij den onderwijzer verkrijgbaar testellen. De heer Fokker ge looft dat dit moeijelijk te controleren zal zijn; de verminde ring van schoolgelden zal geen verlies opleveren, daar volgens den gewonen regel de vermindering, vermeerdering van scholieren zal veroorzaken; hij acht het niet raadzaam dat de onderwijzer die voor eigen rekening levere. De heer de Jonge meent dat de controle of de onderwijzer tegen inkoopsprijs levert niet zoo moeijelijk zal zijnde boe ken onder het schoolgeld te begrijpen, acht hij te bezwarend en voor het onderwijs nadcelig, daar de onderwijzer dan ligt door te lang gebruik der boeken iets zal zoeken uit te winnen. De vraag of de boeken zullen geleverd worden ten koste van den onderwijzer, tegen genot van het schoolgeld, wordt ver worpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren de Crane, van Dongen, Fokker, en Mulock Houwer tegen de heeren Goemans, de Jonge, Keiler, Oehtmancn de voorzitter. Met alge 111 eene stemmen wordt besloten, datdehenoodigd- heden bij den onderwijzer tegen inkoopsprijs verkrijgbaar zullen zijn; idem het 3de punt om de school van Jufvrouw van Kleuven als bijzondere school, met subsidie te behouden. Vierde punt liet getal der openbare scholen; door de commis sie zijn voorgedragen drie, als: 1. eene school voor onvermo gende!! en minvermogenden (armschool); 2. eene school voor minvermogenden (tusschenschool); 3. eene school voor meer- gegoeden (burgerschool); met bepaling dat de armschool uitsluitend bestemd zal zijn voor kinderen aan wie uit hoofde van onvermogen kosteloos onderwijs moet worden verstrekt en voor kinderen van minvermogende personen, aan wie tegen betaling van schoolgeld de toegang door burgemeester en wethouders wordt verleend; tervvijlhefc schoolgeld gelijk zoude zijn aan dat, op dat voor de tusschenschool te hellen. De commissie ad hoe zag hierin bezwaar, zij achtte het hard dat men even veel op dezen als op de tusschenschool zoude moeten betalen, terwijl men gebruik moest maken van eene school voor, en in aanraking komen met de kinderen der minste klasse zij was er voor deze school vrij te laten, of wel bij heffing van schoolgeld slechts de helft te bepalen van dat voor de tusschenschool. De voorzitter zegt, dat deze voovdragt gedaan is om bij tijdelijken grooten toevloed op de tusschenschool, de kinde reu toch onderwijs tc kunnen verschaften, zonder tot oprig- ting eener bijschool gedwongen te zijn, en ook om in enkele gevallen tc kunnen zeggen; wanneer de toegang- op de arm school gevorderd wordt, dat dc vrije toelating niet verpligt is. De lieer Fokker geeft toe dat er voor het gevoelen der commissie veel t e zeggen is. maar hij moet opmerken, dat de titel der school is voorgedragen, niet uitsluitend armschool maar, school voor on- en minvermogendenmen heeft het voorgedragen om bij te grooten toevloed op de tusschenschool gelegenheid tot plaatsing der kinderen te hebben. De heer Mulock Houwer doet opmerken, dat de commissie ad hoe heeft voorgedragen, het halve schoolgeld der tusschen school dc heer Och traan stelt dit alsnu bepaald voor. Dit wordt bestreden door den heer Fokker, die doet opmer ken, dat men alsdan een dringen zal krijgen naar de armen school, zoodat daar, uitzucht naar lager schoolgeld, teveel kinderen zullen komen; dit moet men zoo veel mogelijk weren. De voorzitter zegt eveneens dat er in de gemeente eene neiging is om zoo min mogelijk schoolgeld te betalen; bij bepaling van het halve schoolgeld zal de tusschenschool veel verliezen, nu reeds zoeken enkele wier kinderen op de bur gerscholen belmoren, die op de tusschenschool geplaatst te zien. De heer dc Jonge geeft toe dat de plaatsing op de armenschool, uit een verkeerd oogpunt, bij enkelen iets stui tends kan hebben, doch toont aan dat de plaatsing exceptie zal zijn. De voorzitter stelt alsnu de vraag, zal de school alleen voor onvermogenden, dus zonder betaling van schoolgelden zijn? Hier tegen stemmen burgemeester en wethouders, de overige leden vóór. Het getal openbare scholen wordt alsnu bepaald op drie, waarvan aan hoeren gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven. Voorts wordt bepaald, dat de armenschool uitsluitend be stemd is voor kinderen aan wie, uit hoofde van onvermogen, kosteloos onderwijs moet worden verstrekt. De tusschenschool voor leerlingen, die. naar het oordeel van burgemeester en wethouders, geacht worden buiten staat te'zijn een hooger dan het daarvoor bepaalde schoolgeld te betalen. Eindelijk, dc burgerschool toegankelijk is voor allen die liet daar geheven wordende schoolgeld betalen. Verder worden in bestaande verordening op het lager on derwijs de volgende wijzigingen gemaakt. Art. 4 bepalende dat op de burgerschool behalve de vakken van art. 1lett. ae ook zal onderwezen worden, de wiskunde, te veranderen inde beginselen der wiskunde." Art. 10. Dat de onderwijzers geen liuis-, noch ander ge woon schoolonderwijs mogen geven, dan met speciale ver gunning der plaatselijke schoolcommissie, die jaarlijks op hunne aanvraag, cle dagen en uren zal bepalen die zij daar aan mogen wijden, en tot het aanvaarden eener betrekking van ouderwijzer aan eenige school ofinvigting, waaraan eene vaste jaarwedde of toelage verbonden is. de goedkeuring van burgemeester en wethouders wordt verciscnt. Art. 16. Dat de onderwijzers den gemeenteontvanger behulpzaam zullen zijn in het innen der schoolgelden door het verstrekken van opgaven der schoolgaande kinderen. Alsnu komt aan de orde het 5e. punt, de regeling der jaar wedden en toelagen. School van onvermogenden. Lastenjaarwedde van den hoofdonderwijzer fSUU, idem lc. hulponderwijzer f350, idem 2e. hulponderwijzer f250, idem 3e. hulponderwijzer f 200, toelage van een kweekeling f 25, te zanien f 1625. I Gebouw, meubels, boeken, vuur en licht memorie; aange nomen met algemeene stemmen. I School voor minvermogenden. Lasten jaarwedde hoofd- onderwijzer f650, 25 pet. schoolgeld van f 1020 f 255. jaar- wedde hulponderwijzer f 350, idem 2e. hulponderwijzer f 250, i toelage van een kweekeling f 25, overige lasten memorie, te zauien f1530. Baten van de dagschool 220 kinderen f 924-, avondscholen 40 kinderen f96. te zanien f 1020. Burgerschool. Hoofdonderwijzer f750 en 25 pet. van het I schoolgeld berekend op f804 zijnde alzoo f 201. hulpouder- I wijzer f350, kweekeling f 25, huur van lokaal en meubelen f 150, schoolboeken enz. f 100, vuur en licht f 40. vergoeding hoofdonderwijzer voor vrije woningfloO, te zanien f 1766. Baten van de dagschool 70 kinderen, f756, avondschool 10 kinderen,f 48. te zamen f 804. Beide zijn aangenomen met S stemmen tegen 1, die van den heer de Jonge, die het tractement van den hoofdonder wijzer voorstelde op f 800, en 15 pet. van het schoolgeld voor die van minvermogenden, en f 950 en 20 pet. van het school geld voor de burgerschool. B;j het eerste voerde hij aan dat zijns inziens de hoofdonderwijzer niet voor een derde van zijn tractement, afhankelijk mogt zijn van de fluctuatie dei- schoolgeld en, terwijl men zich ook niet moest gronden op hetgeen de hoofilonderwij/.er'op andere wijze verdient, daar hij dit niet doet in dienst der gemeente maar als eigen ver dienste. Door den heer Fokker wordt hiertegen aangevoerd, dat de regeling moeijelijk is; dat echter de commissie in aanmerking heeft genomen wat de onderwijzers thans hebbenwat zij er bij verdienen, hetgeen ja in hun eigentijd gebeurt, maar toch altijd krachtens vergunning; eindelijk wat men op andere plaatsen geniet. Volgens het voorgedragen tarief zal de on derwijzer 1'900 hebben wanneer zijn school vol blijft, en dat zal zij blijven, zoo lang de onderwijzer de verdienstelijke man blijft die hij thans is; bovendien zoude eene verhooging van zijn tractement ook leiden tot verhooging of reden tot ver hooging \;rn den hoofdonderwijzer der burgerschool. Voor deze school, zegt dc heer de Jonge dat hij voordraagt f 950 en 20 pet. der schoolgelden, die hij met de commissie wil stel len op f S04, schoon hij dit veel te hoog acht. De heer Ocht- raan is van oordeel dat er geen 20 leerlingen bij zullen komen, en thans zijn er 50 zoo dat 70 te hoog geraamd is. De heer Can herinnert dat het tarief veel lager is en daardoor meer schoolbezoek kan ontstaan; hij wijster op dat de regeling, zoo zij blijkt te laag te zijn, kan worden herzien. De lieer de Crane wil liever het vaste tractement behouden, maar den onderwijzer meer aandeel in liet schoolgeld geven, en draagt daarom -40 pet. der schoolgelden voor. Dit wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen (van de heeren Fokker, Och traan, de Jonge en de Crane.) Zesde punt. Verordening schoolgeldendeze zijn bepaald school voor minvermogenden, voor een leerling f-4,80, twee uit één gezin f 4,20 elk, drie uit één gezin f 3,60 elk, avond school elke leerling f2,40. Burgerschool, voor een leerling f 12, twee uit één gezm f 10,80 elk, drie uitéén gezin f9.00 elk. avondschool elke leerling f 4,S0. Bijzondere school, voor een leerling f8,40, twee uit één gezin f 14,40, drie uit één gezin te zamen f IS avondschool elke leerling f3. Eindelijk wordt vastgesteld de verordening op cle invorde ring, welke met de vorige, als zijnde eene belasting-veror dening. aan de koninklijke goedkeuring zal worden onderworpen waarna de vergadering is gesloten. öuitcnlanöscljc tijöingcit. Engeland. Londen 30 junij. The court-journal zegt. dat de geruchten veld winnen van eene scheuring in het kabinet', speciaal tus- sehen lord Palvnerston en den heer Gladstone, aangaande hetgeen naar aanleiding van het rapport van het comité over de kwestie van de afschaffing der belasting op het. papier te doen valt. Dc 11. dingsdag gehouden ministerraad heeft even wel slechts 1 uur geduurd; waaruit men zou kunnen opma ken, dat de bestaande geschillen, althans voor dit zittingjaar van het parlement, zijn uit den weg geruimd. Uit een thans openhaar gemaakte officiële opgaaf van cle sterkte der verschillende korpsen, die aan dc wapenschou wing in Ilydepark hebben deelgenomen, blijkt, dat daar 20,890 man zijn vereenigd geweest. Uit Genua wordt aan The times geschreven dat Gari baldi voor 460,000 fr. eene schroefstoomboot van S00 tonnen inhoud en 300 paardenkrachten heeft aangekocht en dat dit stoomschip, Provence geheeten-eu aan eene fransche maat schappij toebehoord hebbende, te Genua was aangekomen. Het is dc vierde stoomboot, door Garibaldi aangekocht. De andere drie zijn de Amsterdam, dc Ilelvetië en dc Belzunce. Ook zijn er twee stoomslepers. LI. donderdag is eene met allerhande oorlogsmaterieel ruim gevulde stoomboot van Liverpool naar Sicilië gestevend, die met haren geheelen inhoud, een geschenk aan Garibaldi van eenige zijner vrienden in Schotland is. Londen 3 julij. Door lord John Russell is heden in het la gerhuis. op eene interpellatie van den heer Sheridan verklaard dat rlelazzavoni te Napels zich tegen cle invoering van her vormingen wilden verzetten en alzoo onrust stookten. On- derscheidenen bevonden er zich ook bij den aanval, waaraan cle fransche gezant ten doel stond. Vier of vijf engelsche oorlogschepen zijn gestationueerd in cle baai van Napels, ter bescherming van de engelsche onderdanen. Voorts verklaarde de minister dat Engeland zich op uit- noodiging van den heer de Thouvenel bereid verklaard heeft, om eene conferentie over de zwitsevsche aangelegenheden bij te wonen. Rusland heeft zich mede bereid verklaard. Uuftschlaml. Berlijn 30 junij. De half-officieele Preussische Zeitung bevat een artikel over Pruissens politiek, in verband met de conferentie te Baden. Daarin wordt onder anderen gezegd: Vóór de bijeenkomst te Baden werd dikwijls bewéerd, dat Pruissen óf een bondgenootschap met het buitenland moet zoeken, óf tot eene volledige overeenstemming met al cle leden van den duitschen bonu, dat is tot het vroegere stelsel van den bondsdag, moet lerugkeeren. De dagen van Baden hebben bewezen, dat Pruissen een anderen weg heeft ingeslagen. Het blijft met vastberadenheid bij zijne binnenlandsche en bij zijne duitsche politiek. Het is niet gezind deze ten offerte brengen aan eene rigting. welke tot dus verre door sommige zijner bondgenooten gevolgd wordt. Het wil den volkenreg- telijken band van den duitschen bond naar geene rigting doen verslappen: maar cle staatsregtelijke bevoegdheid, welke cle bondsdag, tot nadeel van de duitsche vorsten en het volk, verdedigd heeft, zal Pruissen nimmer weder erkennen. Het zal zijne positie in de Keur-Hessische en Sleeswijk-Holstein- sche lcvvestiën niet verlaten. Zoo als men uit laatstgenoemde zinsnede ziet. neemt Pruis sen het hertogdom Sleeswijk, dat niet lot den cluitschen bond behoort, doch waarin het duitsche element vrij talrijk verte genwoordigd is. even zeer onder zijne bescherming als Hol- stein. Men weet intussclien dat cle dcensche regering de bevoegdheid aan den duitschen bond betwist, om zich in de aangelegenheden van eerstgemeul hertogdom te mengen. Er zi jn zeer ongunstige geruchten in omloop betreffende den gezondheidstoestand ties konings. Men voegt er bij, dat de prins-regent vroeger dan aanvankelijk was bepaald, uit Baden Baden zal terugkeeren. Aan cle Augsburger Allgemeine Zeitung is den 26 junij uit Breslau het volgende geschreven, dat allezins nadere be vestiging vereischt: „Uit eene volkomen zekere bron kan ik u mededeeleu dat de prins regent van Pruissen voornemens is het bezoek van keizer Napoleon Ie Baden Baden met een tegenbezoek in het kamp van Chalons te beantwoorden, welk bezoek plaats zal hebben zoodra cle keizer zelf zijn verblijf in dat kamp beeft gevestigd, en wel regelregt uit Baden Baden, werwaavts cle prins regent na zijn bezoek te Wildbad nog voor eenigen tijd terugkeert." ^wKserlatscl. Bern 1 julij. De bondsraad zal aan dc conferentie enkel deze vraag voorleggenis het voor Europa's belang raadzaam dat de ovevtogt van den Simplon zonder nieuwe waarborgen in Frankrijks magtgelaten worde? Indien op deze vraag geen voldoend antwoord wienl gege ven, zou Zwitserland acte nemen van Frankrijks verklaring dat het art. 92 der Weener slotact e wil eerbiedigen, en zou het in het protokol aanteekening verlangen dat het zicli zijne regten voorbehoudt. BSelgie. Brussel J julij. De koning en de graaf van Vlaanderen zijn gisteren avond uit Engeland te Ostende aangekomen. De hertog en de hertogin van Brabant waven gisteren met hun gevolg derwaarts vertrokken om hun koninklijken vaderen broeder te ontmoeten. Frankrijk. Parijs 30 junij. De Moniteur van gisteren weidt dat door cle regering aan liet wetgevend ligcliaam een ontwerp van wet is ingediend, strekkende tot het oproepen van 100,000 man van dc ligting 1S60. Den 26 dezer is aan het ministerie van buitenlandsche zaken de akte tot regeling der nieuwe fransch-sardinische grensscheiding onderteekend. Generaal de Rnmignv, die met prins J er óme op den zelfden dag overleed, was in lSl-7 cle overbrenger aan den prins, destijds te Brussel, van de hem doorkoning Lodewijk Filips verleende vergunning om in Frankrijk terug te keeren. De toeloop van het publiek bij het paradebed van prins Jerome is buitengemeen groot. De nieuwsgierigen staan in acht rijen en worden telkens ten getale van 200 in het vertrek toegelaten. Telken 5 minuten moeten 200 personen voorbij het paradebed defileren. Heden hebben minstens 30,000 per sonen liet paradebed bezocht. Men weet dat de prinses Murat reeds lang het voorne men had om zich van haren echtgenoot te doen scheiden. Nadat cle keizerlijke familie ongeloofelijke pogingen had aan gewend, omdat geschil bij te leggen, die echter mislukten, trachtte men die scheiding langs minnelijken weg tot stand te brengen, clocli met geen beter gevolg. De regtbauk zal als nu weldra geroepen worden, daarbij uitspraak te doen. Italië. Garibaldi was eerst, gelijk hij openlijk verklaard heeft, voornemens de vereeniging van Sicilië met Sardinië uitte stellen. Het besluit van den koning van Napels om eene liberale staatkunde aan te nemen, schijnt daarin verandering gebragt te hebben. Toen hij van dat besluit kennis kreeg, heeft hij bepaald dat cle bevolking van Sicilië den 18 julij aanstaande hare stem zou uitbrengen over de vraag, of zi j al of niet een deel van de sardinische monarchie wil uitmaken. Daarop hebben, gelijk Le constitutionnel meldt, cle heeren Torre-Arsa. Pisani en Guarneri, die hun ontslag als leden van het siciliaansehe ministerie hadden gevraagd, die aan vrage terug genomen. Den 22 junij heeft Garibaldi een besluit uitgevaardigd, bepalende dat de scheepvaart tusschen de havens van Sicilië en die van het sardinische rijk van alle lasten en belemmering vrij zal zijn, en wel om reden dat „tussélien die italiaansche gewesten, welke zicli onder den schepter van den grootmoe digen Victor Emmanuel reeds tot eene enkele natie vereenigd hebben of nog vereenigen zullen, cle oude scheidsmuren, op getrokken in den tijd der gezamenlijke slavernij en der poli tieke verdeeldheden, behooren te worden weggenomen." Men leest thans insommige dagbladen bijzonderheden omtrent léden van het liberale ministerie, hetwelk dezer dagen in Napels opgetreden is. De beer Spinelli, cle voorzitter van het nieuwe kabinet, is reeds in 1S4S minister geweesthi j heeft

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3