MIDDELBURGSCHE COURANT. r so. Donderdag I860. 5 Juli). iflcmhonïiTQmgm üHnnmUutösdje tijöingen. Deze courant verschijnt des (lingsdags, donderdags en zaturdags. Binuendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland ver wittigt de gadinghebbenden, dat de. volgens bekendmaking van 19 junij jl.op 12 dezer te Goes te honden aanbesteding zich zal bepalen tot het eerste perceel (het huis van arrest en bewaring)en dat die van liet tweede -perceel (het gebouw voor de arroudissements regtbank en het kantongeregt) wordt op geschort. Middelburg den 2 julij 1860. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. Midclelbui g 4 jiriij. Gisteren avond is de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland door den commissaris des konings, den j heer rar. It. W. baron van Lijnden, die daarbij voor de eerste maal als voorzitter optrad, met eene toepasselijke aanspraak geopend. Met verwijzing naar het achterstaand uitvoerig verslag dier zitting, maken wij opmerkzaam op de, namens gedeputeerde staten gedane mededeeling dat zij, de omstandigheden in aanmerking nemende, na rijp beraad, tot de slotsom zijn ge komen, geen nader voorstel te moeten doen, het zij om een j geheel nieuw polderreglement vast te stellen, het zij tot wijzi- j ging van het bestaande. Heden wordt aan een gedeelte der staten door den com- missaris des konings een diner aangeboden, terwijl een ander gedeelte tegen vrijdag is uitgenoodigd. Door den gemeenteraad zijn in de heden myniddag geliou- dene zitting benoemd tot hulponderwijzers op de school voor onvermogendende heeren D. Duivenwaarde en W. van Kamer. Voor de ontstane vacature van een makelaar zijn twee adressen van sollicitanten ingekomen, namelijk van de hee ren T. Akkerman en H. den Bouwmeester. De benoeming zal ter volgende vergadering plaats hebben. Van den boekdrukker A. J. de Wilde is ingekomen eene missive, houdende mededeeling dat hij met 1 October dezes jaars de uitgave van de Provinciale zeeuwsche en middel- burgsche stadscourant zal staken, zoo dat hij na ultimo sep tember de in der tijd met het gemeentebestuur getroffene overeenkomst alsgeexpireerd wenschtte beschouwen. Daarop is de beraadslaging aangehouden. Wij vernemen dat, na voorafgaand vergelijkend examen, tot onderwijzer aan de school van het departement Middel burg der maatschappij Tot nut van 'talgemeen is benoemd de heer Yoet, hulponderwijzer te Delft. Er hadden zich slechts 2 kandidaten opgedaan, zijnde de benoemde en de heer de Jong, hulponderwijzer alhier. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf der zeeverzekerin gen gedurende 1859, in de haven van Hamburg gesloten. Men verneemt dat ook de antwoorden van de regering op de voorloopige verslagen der kamer nopens de wetsontwer pen wegens de regterlijke organisatie en de afschaffing der slavernij in gereedheid zijn gebragt, zoo dat de kamer bij de hervatting van hare werkzaamheden, die ontwerpen met het spoorweg-ontwerp aclitervolgens zal kunnen behandelen. Den 10 en 11 julij zal de 83e algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid te Arnhem gehouden worden, gevolgd door een nijverheids congres, op den 12 en 13, waar vraagpunten uit het gebied van landbouw, fabriekwezen, koophandel, zeevaart en volks huishoudkunde worden behandeld. Behalve de tentoonstel lingvan provinciale nijverheid in het gebouw Musis Sacrum, zullen voor de leden opengesteld zijnde boek- en courant drukkerij van G. J. Thieme; de lettergieterij van Onnes, de Boeren Coers; de fabriek van draadnagels en brandspuiten van J. H. Pothmande terra-cotta en gips-ornementfabrieken van Twiss en coinp. en Nicola en comp.de rijtuig-fabriek van ITenrich en Veth, en de ijzer- en metaalgieterij van Looinan en van Delden. Ook de bibliotheek der gemeente, de land goederen van den baron van Heeckeren en de ijsselbrug bij Westervoort, zullen door de leden, op vertoon van hun diplo ma, kunnen bezocht worden. Donderdag 12julij zullende leden der maatschappij en van het congres zich aan eenen gemeenschappelijke)! maaltijd vereenigen. Den 29 junij zijn aan de koninklijke militaire akademie te Breda de examens der aspiranten om als kadet geplaatst te worden, afgeloopen. De uitslag is geweest, dat aan de ver- eischten van het examen voldaan hebbenVoor de dienst hier te landevoor het wapen der infanterie 12kavallerie 5ar tillerie 22genie 4. Voor de dienst in de koloniënvoor het wapen der infanterie 23kavallerie 2artillerie 8genie 4. Het getal der aspiranten heeft 163 bedragen daarvan zijn 33 door de geneeskundige commissie afgekeurd3 hebben van het examen afgezien12/"Hébben examen afgelegd, en daar van hebben 81 voldaan, zijnde er één in geen der door hem gekozen wapens kunnen geplaatst worden. Itcnocimiiigcn ei» besIiïiÉen. belastingenBenoemd tot ontvangers der directe belas tingen en accijnsen te Slochteren c. a., de heer E. A. ITama, thans te Ootmarsum, en te ltijp c. a., jhr. E. J. van Holthe, thans te Diever c. a. geneeskundige dienst. Benoemd bij de landmagt tot officieren van gezondheid van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid der 3e klasse A. H. Cornelissen, C. J. van der Burcht van Lichtenbergh, P. J. A. Sluijs, IT. A. Kooyker en H. W. L. Post, van gemeld personeel. consulaten. Erkend als consulair agent van Rusland voor het eiland Terschelling, de lieer C. Zunderdorp. Kerk- en schoolniemvs. De heer K. F. Ternooy Apel, predikant bij de nederduit- sche hervormde gemeente te Delft, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Marine en leger. Uit Willemsoord, gemeente Helder, wordt ons onder dag- teekening van 1 dezer liet volgende gemeld. „De instructiebrik Urania is gisteren ter reede in de haven teruggekomen, en de adelborsten van het tweede studiejaar zijn gisteren gedebarqueerd om maandag hunne studiën te hervatten. De kommandaut van de Urania, de luitenant ter zee le klasse J. J. Boelen moet, naar ik hoor, zeer over hen voldaan zijn. Heden vertrekt de Urania weder om met de adelborsten van het derde studiejaar te kruissen. Het stoomflottillevaartuig Hector is gisteren middag naai de reede gegaan, en zal wanneer het weder, dat thans zeer onstuimig is, zulks toelaat naar zee vertrekken. Dit vaartuig dat aanvankelijk voor de dienst in Oostind ie bestemd was, zal even als de Vulkaan in de West moeten dienst doen, daar liet geenszins aan de verwachting beantwoordt, maar toch nog te gebruiken schijnt om tegen het wegloopeu der negers te wa ken. Als zeilschip is het zeer middelmatig en als stoomschip ongeschikt, daar het noch tegen wind noch tegen de stroom der indisclie rivieren kan opstoomen, en de praauwen meer dan 5 mijl vaart roei)en. „De veertiendaagsche betaling, waarvan onlangs door u is melding gemaakt, zal naar ik verneem met 15 julij op de schepen binnen 'slands aanvangen." Zaturdag raiddag is te Gouda op de werf Kromhout van den heer D. Borkus, met goed gevolg te water gelaten, het voor rekening van het rijk gebouwde schroefstoomflot- tillevaartuig De Linge. Verkoopingeii en aanbestedingen. Middelburg 3 julij. 1. Een huis en erve in de lange Singelstraat, wijk N 200, verkocht voor f776. II. Een dito op het Koorkerkhof, wijk A 121, verkocht voor f725. III. Een dito in de Wagenaar- straat, wijk D SS, verkocht voor f377- IV. Een dito iu de Wagenaarstraat, wijk D 90, verkocht voor f 429. V. Een dito in de oude Kerkstraat, wijk B 94, verkocht voor f 418. Tberniomcterstand 2 julij. 's av. 11 u. 60 gr. 3 's morg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 70gr. 'sav. 11 u. 60 gr. 4 's morg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 66 gr. Provinciale staten. Avondzitting van 3 julij. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter, 35 leden en de griffier. Afwezig de heeren W. M. H. de Jonge, van Voorst Cats- lioek, de Casembroot, Schout Velthuys, Onghena, van den Bosch en Uyttenhooven. De voorzitter opent deze zomervergadering in naam des konings en herinnert daarbij dat het naauwelijks 2 jaren ge leden is dat de staten de thans door hem ingenomene plaats, zagen bekleed door een man, die reeds zoo kort daarop haar weder moest verlaten. De voorzitter wijst er op dat het offer, hetwelk daardoor bij vernieuwing van Zeeland gevergd werd, in het algemeen rijksbelang geschiedde, en liet is bekend dat zijn ambtsvoorganger niet dan noode en uit een gevoel van pligt de betrekking verliet, die hem lief geworden was en waarin hij zich de algemeene achtingen toegenegenheid had verworven. Als spreker thans dien waardigen voorganger zal vervangen, beseft hij het gevoel van teleurstellingen wee moed, dat hier zal heerschen. Die gevoelens eerbiedigende, vertrouwt hij echter dat Zeeland ook ten deze bereid zal be vonden worden tot het brengen van dit offer in het belang van het gemeene vaderland. Van gewigt mag het voorts ook voor ditgewest worden geacht, dat zich aan het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken een man bevindt, die niet alleen met de belangen maar ook met de meest dringende behoeften van dit gewest is bekend. De voorzitter hoopt voorts dat het hem zal gegeven zijn zich in gelijke mate als zijne voorgangers de achting en toegenegenheid te verwerven. Gaarne verklaart hij dat het hem hiervoor niet zal ontbreken aan goeden wil en ijver, maar hij erkent dat hem daartoe de welwillende voorlichting en medewerking der vergadering onmisbaar is, ten einde ook bij verscheidenheid van meening, gemeenschappelijk te streven naar het welzijn van het allen dierbare gewest, waarvan allen gezworen hebben op eerlijke en vlijtige wijze de belangen te behartigen. Daartoe acht hij het een eerste pligt te ziju, om niet alleen het bestaande te behouden, maar te streven naar het openen van nieuwe bron nen van welvaart, naar het bevorderen van vooruitgang, zoo wel op stoffelijk als op zedelijk gebied, en dat doel. hoopt hij, dat onder den goddelijken zegen moge worden bereikt. De heer de Smidt beantwoordt den voorzitter kortelijk uit naam der vergadering en roept hem welkom toe, onder ver zekering van de welwillende gezindheid der staten tot een- dragtige behartiging der belangen van het gewest. Voor kennisgeving worden hierop aangenomen a. de mededeeling des voorzitters, dat de heeren AY. M. H. de Jonge, van Voorst Catshoek, de Caseuibroot en Schout Velthuys verhinderd zijn de zitting bij te wonen, volgens hun schriftelijk berigt b. het in druk aan de leden rondgedeelde verslag van den toestand der provincie over 1859 c. de volgende door den lieer griffier voorgelezene stukken als1het koninklijk besluit van den 23 december 1S59, no. 61, houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten van den 5 november IS59, no. S, bevattende magtiging op gedeputeerde staten, om van den post voor onvoorziene uitgaven op dien van reutelooze voorschotten voor wegen der enkel provinciale en huishoudelijke begrooting van 1860 de som van f 176,60, of zoo veel minder als noodig zal bevonden worden, af- en over te schrijven-, en den 5 november 1S59, no, 9, behelzende magtiging op gedeputeerde staten om uit voren- geraelden post voor onvoorziene uitgaven te beschikken over eene som van f 3000, voor de inrigtiug der veerdammen bij Kortgeen en Wolpliaartsdijk tot pontdammen 2. een brief van den minister van binnenlandsche zaken

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1