MIDDELRURGSCHE COURANT. r 79. Dingsdag 3 Julij. V ft;,:- 1860. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, UITGEVERS: doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 DE GEBROEDERS ABRAHAMS centmet 85 cent zegelregfc voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 mó'T Omnmlcm&scjje ttrhingen. Middelburg 2 julij. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten één ureweder eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive an gedeputeerde staten, raadsbesluit uitgifte in erfpacht van gemeentegrond adres Akkerman vacature makelaaridem de Zeeuw, pachter beerputbenoeming hulponderwijzers bij de school voor onvermogendenin structie commissaris loodswezen. In hetregeringsantwoord op het voorloopig verslag van de tweede kamer der staten generaal, betrekkelijk het wetsont werp tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat, is, naar men ons uit 's Gravenhage mededeelt, het ont werp aangevuld met eene lijn in Drenthe. Voorts zal bij de wet worden bepaald, op welke punten gelijktijdig met het aanleggen der spoorwegen zal worden aangevangen. Te Alkmaar, waar eerst vrijdag de opening plaats had van de stembussen, is bij herstemming tot lid van de tweede ka mer der staten generaal verkozen jhr. mr. C. van Foveest, met 862 van de 1545 geldige stemmen. De heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas verkreeg 682 stemmen. Den 14junijjl. zijn te Dordrecht twee aangeteekende brieven met de post verzonden, de eerste bestemd voor den heer J. H. C. Kakebeeke te Goes, met eene geldswaarde van ruim flSO, de andere afkomstig van den lieer Zadoks te Dordrecht, inhoudende f935. Deze beide brieven zijn niet aan liet adres bezorgd en vermoedelijk reeds tusschen Dord recht en den Moerdijk verloren geraakt. De postadministra tie en justitie doen onderzoek. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Zierikzee, dat al daar op eene feitelijke bevolking van 72S9 zielen, van den S tot den 17 der afgeloopene maand in het geheel geene sterf gevallen hebben plaats gehad. Jl. vrijdag werd door de avrondissements regtbank te Zie rikzee uitspraak gedaan in de zaak van zes engelsche matro zen, die de vorige week hadden te regt gestaan, als beklaagd van zich op 9 juuij jl. op de stoomboot Stad Zierikzee, ko mende van Rotterdam, gedurende de reis aan verregaande baldadigheid te hebben schuldig gemaakt. Het misbruik van sterken drank was hier weder oorzaak van hun misdrijf. Zij hadden den kapitein en ander scheepsvolk en eenige passa giers geslagen en mishandeld, hetgeen niet weinig angst en onrust aan boord en vertraging inde reis had veroorzaakt. Drie van hen zijn vrijgesproken, terwijl één tot 14 en twee tot S dagen gevangenisstraf, benevens de kosten zi jn veroordeeld. De Axnhemsche courant van gisteren maakt er opmerk zaam opdat de provinciale staten van Gelderland wclligtzul len geroepen worden over een belangrijk en tot dus ver nog nergens voorgekomen punt van staatsregt te beslissen. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van een onlangs nieuw be noemd lid kan namelijk de vraag rijzen, of de staten bevoegd zijn, ook zonder daartoe aanleiding te vinden in eenige stel lige wetsbepaling, in een onderzoek te treden naar omstan digheden welke op de vrijheid der verkiezing van invloed hebben kunnen zijn. Bij een vonnis der regtbank te Arnhem namelijk -- het welk thans in kracht van gewijsde is gegaan zijn, zoo als wij in der tijd mededeelden, 20 kiezers uit de gemeente Rhe- den schuldig verklaard aan het aannemen van geld tegen de belofte om hunne stera«-^it te brengen op iemand, die bij de eerste stemming wel is waar de derde op de lijst kwam, en die alzoo niet begrepen was bij de daarop gevolgde herstemming. Het blad beantwoordt die vraag toestemmend, maar meent overigens dat er ten deze geen grond hoegenaamd bestaat om de verkiezing te vernietigen. ten bewijze van de.krachten waarover zij te beschikken heb ben, voor de leden der kamer te 's Hage. ten kantore van den notaris Waning, ter lezing liggen. De tweede kamer der staten generaal is thans werkelijk aangeschreven, tot hervatting der werkzaamheden, tegen dingsdag, den 10 julij, des namiddags ten 2 uren. Te Amersfoort ligt voor de leden van het aldaar gehouden landhuislioudkundig congres het volgende adres ter onder- teekening „Aan de tweede kamer der staten generaal. Bij het XVe landhuislioudkundig congres is de zaak dei- tienden, even als op alle vorige congressen, ernstig besproken geworden. Even als vroeger is de hoogst nadeelige invloed, welken zij op den vooruitgang in den landbouw hebben, de stellige en genoegzaam niet weersproken meening geweest van de gezamenlijke leden van het congres, terwijl bijna algemeen bekend is, dat de nederlandsche landbouw, nog steeds bij uitzondering van geheel Europa, onder die alle ver betering tegenhoudende kwaal gebukt gaat. Na alles wat over de tienden reeds gezegd is en terwijl het thans aanhangige wetsontwerp op nieuw de zaak in overwe ging doet nemen, oovdeelei: de ondergeteekenden, leden van het XVe landhuishoudkundig congres, het ongepast om hier in bijzonderheden te treden nopens de wijze, hoe de zaak der tienden huns erachtens geregeld behoort te worden, maar ge voelen zij zich verpligt, om u eerbiedig te kennen te geven, dat eene billijke regeling der tienden eene al meer en meer dringende noodzakelijkheid wordt." Men verneemt ilatHH. KK. HII. prins en prinses Hendrik der Nederlanden in de volgende week voor eenigen tijd naar Soestdijk zullen vertrekken. De eerste haringjager is zaturdag te Ilellevoetsluis met 43 ton haring binnengekomen. Volgens een van de britsche postadministratie ontvangen berigt, zijn bij cle schipbreuk van de pakketboot Malabar, welke op den 22 mei jl. bij het verlaten der haven van Point de Galle op Ceylon heeft plaats gehad, onder meer anderen, 50 van de 50 voor Java bestemde kisten met brieven en ge drukte stukken, welke zich aan boord van die pakketboot bevonden, en welke behoorden tot de landmail welke in de tweede helft der maand april jl. uit Europa naar Indie ver zonden is, verloren gegaanterwijl er slechts 6 kisten voor de zoo even gemelde bestemming zijn gered geworden. Omtrent den inhoud der verongelukte kisten, en bepaaldelijk of deze geheel uit dit rijk afkomstig was; of hij bestond uit brieven dan wel uit gedrukte stukken, of uit beide soorten te gelijk, en eindelijk in welke verhouding de verzendingen langs de drie daarvoor openstaande wegen, te wetenover Southamp ton, over Triesten over Marseille door den ramp zijn getroffen geworden; hieromtrent zijn nog geeneberigten ontvangen. Hetgeen daarvan nader mogt blijken en van genoegzaam be lang is, zal ter algemeene kennis worden gebragt. (Ned. staatscourant.) De heeren Bredius, van Reesema en Riche hebben in een adres aau de tweede kamer gemeend te moeten antwoorden op de bedenking, in het verslag over het wetsontwerp betrek kelijk den aanleg van spoorwegen, omtrent hunne aanvrage tot concessie gemaakt, of zij de kapitalen wel zouden kunnen bijeenbrengen. Zij verklaren dat zij verzekerd zijn van de kapitalen, voor de uitvoering bcnoodigd, en dat zij buiten dien eene waarborgsom willen storten ter verzekering eener goede uitvoering. Zij bieden aan, eener commissie uit de ka mer alle mogelijke inlichtingen te geven, terwijl de stukken Met den 15 dezer worden behalve te Zierikzee ook kanto ren van den rijks telegraaf te Bommel. Eindhoven en Tilburg? met beperkte dagdienst geopend. Namens de weduwe van een der zoo noodlottig omgekomen passagiers van de capelsche stoomboot is bij de regtbank te 'sHertogenbosch tegen de ondernemers eene regtsvordering ingesteld, tot nitkeering eener aanzienlijke som als schadever goeding. De weduwe grondt hare vordering daarop, dat het ongeluk aan de roekeloosheid van den kapitein is te wijten geweest en dat de stoomboot niet van eene kleine boot voor zien was, zoo als de bepalingen der concessie voorschreven. Bij de regelings-coramissie van het in september aanstaande te 's Hertogenbosch te houden zesde nederlandsche taal- en letterkundig congres is eenige dagen geleden ontvangen eene prachtige verzameling boekwerken over oud-liollandsche let terkunde. van wege Z. M. den koning aan het congres aange boden. Een begeleidend schrijven getuigt van de hooge ingenomenheid van Z. M. in deze zaak. Het programma der werkzaamheden van het congres zal binnen kort aan de let terkundigen verzonden worden- Den 20 en 21 junij werd te Zutphen de jaarlijksche alge meene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der toonkunst gehouden, onder voorzitterschap van dr. G. H. van Vollenhoven, waarin door den hoofdbe stuurder-secretaris. dr. J. P. Heije, verslag werd uitgebragt. Laatstgenoemde en de hoofdbestuurder-penningmeester, dr. II. Boursse Wils, werden herkozen, en tot leden van het hoofdbestuur buiten Amsterdam werden benoemd dr. J. J. Ilo-.noet en dr. L. J. Egeling. De olgende algemeene verga dering zal te Hoorn bijeenkomen. Het provinciaal geregtshof van Limburg heeft J. Nathan schuldig verklaard aan moord van zijne schoonmoeder, op den openbaren weg, met voorbedachten rade gepleegd, en hein veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren te Maas tricht. De veroordeelde was geheel ongevoelig voor het vonnis. De eigenaar van een pand in de naauweKerkstraat te Rot terdam, dat door de gemeente was gesloopt, had de gemeente voor schadevergoeding aangesproken. De regtbank heeft die eisch afgewezen, vermits de verordening op het sloopeu gel dend is. en de daarbij gestelde formaliteiten zijn in achtgeno men. Volgens de Arnliemsche courant laat het zich aanzien, dat hel nieuwe drooge dok te Willemsoord goed zal slagen en dat men geen vrees meer heeft te koesteren voor de over- langsche scheur, die zich daarin heeft geopenbaard. Zij schijnt zich eer te willen sluiten dan te verwijden. Men is van plan die scheur nog dit jaar 75 duim uit te hakken en van nieuw werk te voorzien. Inmiddels gaatmen druk voortmet het leg gen van rollagen in de kuip; in 7 dagen hebben tien metselaars er 170,000 waalmoppen ingelegd. Het oude dok zal nog dit jaar in bruikbaren staat zijn gebragt. SSenoemiiigcn en besluiten ridderorden. Aan jhr. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, minister van buitenlandsclie zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings teekenen jvan ridder der le. klasse der orde van de Medjidie. hem door Z. K. M. den sultan van Turkye geschonken. Aan den heer mr. E. G. Lagemans, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van den Roodcn Adelaar 3e klasse van Pruissen. En aan den heer C. van der Does-te's Hage, van die van ridder der Leopoldsorde van Belgie.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1