MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 78. Zaturdag 1860. 30 Junij. ötnricttlcm&sclje ttjöiitgm. (i()K8 7 j Kl'oemv* y;. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaterdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingeti geschiedt de uitgave den avond te voren ten S t De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kaïi geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVE11S: DE EEBROEQERS ABRAHAMS. J De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels1,50, voor eiken regel daarboven 22 I cent; met 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. j Buitengewoon groote letters worden berekend naar dc plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 21) junij. Uit Goes schrijft men ons: Met genoegen vermelden wij de stichting op ons eiland van nog eene meêfabriek. De plaatsing daarvan zal geschie den onder de gemeente Nisse, volgens de bestekken van den ingenieur L. P. de Lannée de Bétrancourt. De inrigting ge schiedt geheel naar de ten vovigen jave doordien bouwkun dige ilaargestelde fabriek te Ivruiningen, met dit onderscheid dat het stampwerk door stoom /.al gedreven worden." Op den 15 julij aanstaande zal liet rijks telegraafkantoor te Zierikzee worden geopend, en is aldaar tot eerstaanwezend ambtenaar benoemd de heer J. C Pilaar, thans te Neuzen; terwijl tot eerstaanwezend ambtenaar te Neuzen is aangesteld de heer W. G. van Rossum, thans te Utrecht. Uit Neuzen wordtberigtdatiu den nacht van woensdagop donderdag 11. door drie opzieners der jagt uit Clingc, eenige belgen op visclistrooping betrapt werden. De belgen, de op zieners ontwarende, togen ijlings op de vlugt, doch een der vlugtelingen werd achterhaald, terwijl een ander een geweer schot in den rug bekwam, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De justitie doet, bijgestaan door twee geneesbee- ren, onderzoek. Uit Aardeuburg' schrijft men aan de Rotterdamsche courant Naar men verneemt, is dezer dagen bij koninklijk besluit aan den heer A. B. Carpreau, te IJzendijke. concessie verleend tot bestrating van den weg van hier naar de belgische grenzen in de rigting van Middelbuvg in Vlaanderen. Dit zal een werk zijn, waarvan voor deze gemeente veel goeds te ver wachten is, dewijl die straatweg eene verbinding zal daarstel- len tusschen liet voormalige -ie district van Zeeland en West- Vlaanderen. en de gemeenschap met Brugge, de hoofdplaats dier provincie, alzoo een uur bekorten zal. Men hoopt dat de concessionaris zal trachten dit werk weldra tot stand te bren gen. In de S7e. algeineene vergadering van het Provinciaal Utrechtscli genootschap van kunsten en wetenschappen, dingsdag te Utrecht gehouden, zijn onderscheidene personen tot lid benoemd. Daaronder merken wij op jhr. mr. C. Jvan Nispen tot Pannerden, officier van justitie alhier. De Koninklijke maatschappij van schooue kunsten en let terkunde te Gent heeft, in hare zitting van den 16 junij jl., de lieeren II. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden. en J. H. van Dale, te Sluis, benoemd tot corresponderende leden, afdeeling letterkunde, geschiedenisen oudheidkunde. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de leerlingen bij de telegrafie voortaan hunne opleiding zul len ontvangen te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Wij vernemen dat Z. M. de koning een nieuw blijk van belangstelling heeft gegeven in den toestand van het garni zoen, door het zenden van zijn architect, den lieerCamp, naar Leeuwarden, ten einde, in overleg met de militaire autoriteit, schikkingen te treffen tot het tijdelijk afstaan van hetkonink- lijlc paleis voor sommige militaire doeleinden. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Goedgevonden 1aanM. A. vanYoorst Catshoek, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als bur gemeester der gemeente Oud Vosmeer, eri als zoodanig te benoemen C. J. de Vulder van iVooruëh, ten einde deze be trekking te gelijk te beltleeden met die van burgemeester der gemeente Tholen, en 2. aan J. Schalkwijk, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Elkerzee, en als zoodanig te benoemen J. M. deGlopper. KiDOEKOROEM. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandsclien leeuw, de lieeren J. M. Baart de la Faille, med. dr., president der provinciale commissie van geneeskun dig onderzoek en toevoorzigt in Friesland, en J. N. Ramaer. med. dr., eersten geneesheer van het krankzinnigengesticht te Zutphen. Tot broeder dier orde, de heer W. J. Pauwels, le. luitenant adjudant met rang van kapitein bij de dienstdoen de schutterij te 'silage. Kerk- en schoolnieuws. Zondagmorgen is de heer Lauts, beroepen predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Zoutelande, als zooda nig bevestigd. Des namiddags hield hij eene intree-rede, welke door een zeer groot aantal toehoorders werd bijge woond. Uit Sir Jansland meldt men dat door den heer J. W.Er- merins, aan wien op verzoek eervol emeritaat is verleend als predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente, jl. zon dag eene afscheidsleerrede is uitgesproken, naar aanleiding van I Cor. 13 vers 13a. De vorige week had hij de 1-Ojarige vervulling zijner betrekking van predikant, waarvan 32 jaren in de gemeente Sir Jansland, herdacht. Marine en leger. Zoo als reeds gemeld is, is door Z. M. bepaald, dat ge durende het tijdvak van 21 augustus tot 20 september aan staande een groot gedeelte des legers in de legerplaats te Millingen zal kamperen tot het uitvoeren van veldniauceu- vves. In de volgende maand zal reeds een begin worden gemaakt met het traceren en in gereedheid brengen van gemeld kamp, welke verrigting door Z. M. is opgedragen aan den kolonel von Motz, van den generalen staf, chef van den staf der aldaar te vereenigen troepen. Genoemde kolonel zal in die werkzaamheden worden bijgestaan door den kapitein Roloff en de le. luitenants Nolthcnius de Man en van den Helden, allen van gemelderi staf. Den julij zullen deze officieren op het terrein aanwezig zijn. Den 10 zal uit Utrecht aldaar aankomen een detachement van het bataillon mineurs en sapeurs, sterk 1 officier, 2 onder-officieren, korporaals en 20 mineurs, tot het verrigten der vereischte werkzaamheden aldaar. Voorts zal den 16 julij in de legerplaats aankomen een detachement van ieder bataillon, dat is aangewezen om aldaar te kamperen, sterk een officier, 2 onder-officieren, -1 korporaals, 1 tamboer of hoornblazer en 30 soldaten. Deze detachementen zijn: Het le., 2e. en 3e. bataillon van het regement grenadiers en jagers, uit 's Gravenhage en Leydeu het 1., 2e. en 3e. bataillon van het le. regement infanterie, uit Arnhem, Grave en Nijmegenidem van het 5e. regeraeut uit Woerden en 's Ilertogenhosch; idem van het 7e. regement uit Amsterdam, Helder en Delft. Den 21 augustus zullen deze detachementen zich hij hunne respectieve bataillons aan sluiten. De onder-intendanten der 2e. klasse de Haart en Dunnes, zijn toegevoegd aan den. intendant der 2e. klasse baron Ditbbetz, die met de gehecle administratieve dienst in het kamp is belast. De baron Dibbetz zal den 11 augustus tie legerplaats betrekken, en de onder-intendant Dunnes den 0 julij te voren aankomen, als zijnde belast met de administra tieve dienst der bovengemelde detachementen, enz. Oost-indiselic koloniën. Aan de per overlandmail ontvangene berigteu uit Batavia, tot den 5 mei, ontleenen wij het volgende Bij besluit van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indie, van den 25 april 11.. no. 45 zijn benoemd tot leden der commissie, die, iuidens het met de fabriekanten L. J. Enthoven en comp. te 's Gravenhage gesloten contract voor de publieke verlichting met gas van de stad Batavia en voorsteden, de plaatsing der lantaarns zal regelende onder directeur der genie in de eerste militaire afdeeling op Java; de onder-intendant der militaire administratie in de eerste mili taire afdeeling op Java; de ingenieur 1ste klasse, chef der eerste vvaterstaat-afdeeling, die als zoodanig tevens de func- tien van den eerstaanwezenden ingenieur te Batavia uitoe fent, en de assistent-resident voor de policie te Batavia. Dc onderzeeschc telegraafkabel van Batavia naar Sin gapore is nog niet gerepareerd. Naar men verneemt, zal dit ook nog vele moeijelijkheden opleveren, daar de kabel op verschillende zeer diepe plaatsen moet beschadigd of gebro ken zijn. De Soerabavasche courant behelst een schrijven van Ban- jermassing van 16 april, meldende dat te Pengaron alles rus tig is en de bevolking aldaar langzaam naar hai-e woningen terugkeert, dat de meeste muitelingen zich te Alai onder den Pangerang Hidaijat bevinden, naar welke plaats eerstdaags eene sterke kolonne zal heen nikken, die echter, door de menigvuldig gevallene regens, waardoor de rivieren buiten hare oevers zijn getreden en het land in alle rigtingen heb ben overstroomd, met groote moeijelijkheden zal te kampen hebben. Den 26 maart 11. arriveerde ter reede van Ternate liet ne- dei'landscli-indisch barkschip Fathui Kariem, gezagvoerder Sech Aclnnad din Oemar Fagi, bevracht met 700 ton gouver- nements-steenkolen, met de ontscheping waarvan den 2Ssten daaraanvolgende een begin werd gemaakt. Des voormiddags ten 9 ure van den 3 april, toen er ongeveer eene hoeveelheid van 399,900 amsterdamsche ponden kolen gelost was, bespeur de men dat een gedeelte van de nog in het schip zijnde steen kolen was in brand geraakt. Oumiddelijk werden alle pogingen aangewend om den brand meester te worden, doch ondanks deze sloeg de vlam reeds in den achtermiddag ten 5 ure hoven het dek uit, en heeft de brand den ganschen nacht voortgeduurd, zoo dat er des morgens van april nog slechts een gedeelte van den romp van het vaartuig overig was. De inventaris is echter gered geworden. De equipage van Zr. Ms. stoomschip Etna is gedurende den ganschen dag onvermoeid bezig geweest om te trachten het vaartuig te behouden, en bijzonder hebben daarin uitgemunt de kommandant en eerste officier van gezegden oorlogsbodem, den kapitein-luitenant ter zee J. Vos en den luitenant ter zee le. klasse G. F. Servatius. Eenig' bergvolk, naar gissing een lOOOtal manschap pen sterk, Leeft in liet begin van maart de redoute te Laven- tocka (Timor) willen overrompelen. Zij zijn echter, met verlies van 28 dooden, ongeveer 90 gekwetsten en S verna gelde stukken geschut, verdreven, waarna zij vergiffenis hebben laten vragen, en de gezaghebber de uitlevering hun ner kanonnen heeft geëisclit, waaraan zij hebben voldaan. Naar men verneemt moeten zich in de nabijheid van Bawean eenige rooverspraauwen vertoond hebben. Zr. Ms. stoomschip Merapi is van Batavia en twee andere stoomsche pen zijn van Soerabaya derwaarts vertrokken. Een nader berigt meldt, dat Z. M. stoomschip Ilet Loo van Soerabaya naar Sepoedie zou stevenen ter opsporing der zee- roovers, terwijl dit stoomschip, naar men zeide, tevens be stemd is om zich spoedig naar Larentuku te begeven. Vcrkoopiiïgen en aaiibcstcdingeii. Middelburg 2S junij. 1. Een woonhuis en erf op de Vlasmarkt, wijk L no. 2-i, verkocht voor f790. II. Een woonhuis en erf in de Verwe- 'rijstaat, wijk N no. 130, verkocht voor f551. 111. Een woon huis en erf in de Boogaard straal', wijk D. no. 31, verkocht voor f376.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1