MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 77. Donderdag 28 Junij. TUtnkonöigingcn €>mnenUutï>scl]e tijdingen. 1860. Deze courant verschijut des dingsilags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris (les konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de zomervergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 3 julij aanstaande, des avonds ten half acht uurin de daarvoor bestemde zaal in de abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal, op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 26junij I860. De commissaris deskonings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. AANBESTEDING. Op vrijdag den 6 julij 1 SCO, des voormiddags ten 11 ure. zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren en plaatsen van 67 peilmerkstee- nen langs de beide oevers der Wester- Schelde en het Sloe. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middel burg, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Middelburg, te Breskens en te Neuzen. 's Gravenliage, 11 junij 1860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. AANBESTEDING. Op vrijdag den 6 julij 1S60, des voormiddags ten 11 ure. zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko nings inde provincie Zeeland of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het verdedigen van den vooroever en het opma ken van den zeedijk in het district Flaauwers van den polder Schouwentot herstel van den dijkval van 21 februarij 1860. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat, jhr. J.R.T. Ortt te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. A. O. v. d. Santheuvel te Zierilczee. 's Gravenhage, 11 junij 1860. De minister van binnenlandsche zaken S. VAN HEEMSTRA. AAS BESTEDIN G. Op vrijdag den 6 julij 1SG0, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11 de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg worden aanbesteed: Het bezinken van de Oosthaven te Neuzen, tus schen het stortebed der buitensluis en den mond van het oud haventje. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zakenaan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland te Middelburg,en op alle zoodanige plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, cn voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat, jhr. J.R.T. Ortt te Middelburg, en bij den ingenieur H. S. J. llose te Neuzen. 's Gravenhage13 junij I860. De minister van binnenlandsche zaken S. VAN HEEMSTRA. Middelburg 27 junij. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland van heden, is te niet gedaan het vonnis, door de arrondisse- ments regtbank alhier den 25 mei 1859 gewezen, waarbij aan jhr. rar. J. van Reigersberg Versluvs zijne vordering tegen de gemeente Middelburg, tot teruggave van zijnen gedeeltelij ken aanslag in den hoofdelijken omslag, voortijdelijk verblijf buiten de gemeente over het dienstjaar 1S56, werd ontzegd. Het hof heeft den gedanen eiscli toegewezen, en de gemeente Middelburg veroordeeld in al de kosten, ten deze gevallen. De uitslag der herstemming voor de verkiezing van leden der tweede kamer van de staten generaal is, bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembussen, gebleken in de onderstaande hoofdkiesdistricten te zijn als volgt Te Rotterdam zijn uitgebragt 1193 geldige stemmen. Ver kozen de heer mr. N. Olivier, met 673 stemmen. De heer I. D. Fransen van de Putte bekwam er 521. Te Delft zijn 2210 geldige stemmen uitgebragt. Verkozen de heer C. Hoekwater met 1119 stemmen, terwijl jhr. mr. II. G. C. L. Janssens er 761 bekwam. Te Dordrecht zijn 1251 geldige biljetten ingekomen. Ver kozen de heer mr. P. Blussé van Oud Alblas met 699 stem men.; de heer mr. J. D. van der Poel bekwam er 552. Te Zwolle is de heer mr. P. Myer verkozen met 711 stem men. De heer T. J. Stieltjes bekwam er 733, terwijl er 7 van onwaarde waren. Te Gorinchein is verkozen jhr. mr. P. J. Elout van Soeter- woudedie SO stemmen meer op zich vereenigde dan de heer mr. A. J. Korteweg. Te Roermond zijn 1293 geldige stemmen uitgebragt. De heer mr. M. P. II. Strens is verkozen met 723 stemmen, ter wijl de heer mr. K. Cornelia er 570 verkreeg. Het bestuur der alhier bestaande inrigting tot het ver schaffen van werk, onder de zinspreukLoon voor Werk, hield 11. maandag in de Concertzaal de gewone jaarlijksche vergadering, waartoe hare inteekenaren en begunstigers ter bijwoning waren opgeroepen. De voorzitter, de heer A. M. Cramer, bragt bij die gelegenheid het 22e jaarverslag uit, waarvan wij in het kort den hoofdinhoud mededeelen. De spreker begon met eeuige algemeene opmerkingen over den voor 25 jaren zoo opgewekten, later gaandeweg vermin derden ijver voor philanthropic, en leidde daaruit af. dat het noch bevreemden noch bijzonder ontmoedigen moest, zoo ook deze inrigting van hare vroegere hoogte was afgedaald. De gewone inteekeningen beliepen dit jaar f2700, waaronder f 85 bepaaldelijk voor den arbeid aan de bolwerken aangewe zen. Die som was omtrent f 50 lager dan in het vorige jaar- eene vermindering, wel niet groot, en ook uit verschillende oorzaken ligt verklaarbaar maar voor de inrigting nog al gevoelig. Met dankbaarheid moest het nogtlians erkend worden, dat de meesten de commissie zoo getrouw bleven ondersteunen en ook enkele nieuwen toegetreden waren. Een vroeger begunstiger had, alvorens in te teekenen, eerst de lijst der andere inschrijvingen verlangd te zien, doch de commissie had gemeend daaraan niet te mogen toegeven, uit kieschheid jegens de overige inteekenaren; onder opmerking evenwft* dat bij het openbaar verslag al de boeken opengelegd werden' Bij het vermelde bedrag kwam later nog eene nu reeds seder t jaren gewone gift van f 500, alsmede de helft van de opbrengst der verloting van vrouwelijke handwerken, ad f162 en een muntbiljet van Z, groot f10, zoo dat de totale som der ont vangen e bijdragen beliep f3675. Daarvan werden voor het bolwerk bestemd de drie laatstgenoemde bijdragen, en uit de gewone inteekeningen f 250, te zamen f1222. De vakken van werkzaamheid, behalve het bolwerk, waren spijkermakerij, touwpïuizerij en eenig werk in den timmer- wiukel. Ander geschikt werk was te vergeefs gezocht. Met de spijkermakerij ondervond men eene bijzondere moeijelijk- heid. Door een samenloop van omstandigheden, die voor de commissie niet geheel verklaarbaar was, bleef zij ditmaal ver stoken van de vroeger gewone bestelling voor de marine te Vlissingen, waardoor dit vak in de laatste jaren zoo uitgebreid was geweest. De commissie achtte nogthans, omdat het een zoo geschikt werk is, het voor eigen rekening te moeten voort zetten, echter op kleinere schaal, en ook met eenige verla ging van het werkloon. Alzoo heeft men nu 15 man daarmede bezig gehouden, die gemiddeld f 1 en slechts enkele zeer be kwamen f 5 's weeks verdienden. De spijkers tracht men nu te verkoopeu. In het geheel heeft men gewerkt 11 weken, met omtrent 30 man, behalve de bazen en jongens, in de werkplaats. Aan het bolwerk werkten insgelijks doorgaans 30 man, doch bij afwis seling, zoo dat er in het geheel ruim 100 man gedurende kor ter of langer tijd werk vonden. Zij verdienden 60 cent daags. Met het touwpluizen, dat ondanks de tegenbedenkingen van dr. Coronel door velen gezocht blijft, was men in 125 huisge zinnen bezig. Over het gedrag der werklieden vielen ergeene klagten; integendeel moet hun over het geheel eene goede getuigenis gegeven worden. Aan grondstof was verbruikt voor f 2950 en daaruit gefabriceerd eene waarde van f 3650, van welke overwinst celiter altijd nog weer een gedeelte aan onkosten weg gaat. Echter was er aan werkloon f 300 meer betaald dan aan bijdragen ontvangen, namelijk f 1000, en was de geldelijke staat der inrigting ten minste niet achteruit gegaan. De commissie mogt dus vertrouwen, en hare begun stigers met baar, dat zij ook dit jaar weder voor menigen hulpbehoevenden maar werkzoekenden arme tot eene zeer weldadige hulp geweest is. De burgemeester, ter vergadering aanwezig, betuigde na mens bet gemeentebestuur dat de beinoeijingen der commis sie op prijs gesteld werden, en moedigde haar aan om voort te gaan, inde hoop dat de ingezetenen haar zouden blijven ondersteunen. Het zal onnoodig zijn onzen lezers te herinneren dat wij hierbij den inhoud van het gesprokene getrouw trachtten we der te geven, zonder dat wij door de inededeeling geacht kun nen worden de meening van den voorzitter omtrent het een of ander punt al dan niet te deelen. Wij zouden b. v. geens zins kunnen toestemmen dat dc ijver voor philanthropic in de laatste 25 jaren verminderd is, wèl dat zij eene andere rigting heeft genomen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1