MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 76. Dingsdag 1860. 26 Junij. öimtmlcmösclje tijöittgen. Deze courant verschijnt des diugstlags, donderdags en zuturdugs. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van adyertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekend makingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 25 junij. Eene telegrafische depeche, door de Nieuwe rotterdamsclie courant medegedeeld, behelst berigten van Batavia, loopende tot den 8 mei. Volgens deze is er geen nieuws van staatkun dig gewigt te melden. Java is rustig, terwijl van Bandjerma- sing de berigten ook voortdurend gunstig voor liet nederlandsche gezag luiden. Onder de aangekomene schepen vinden wij vermeld Pau line. gezagvoerder B. J. Post, laatst van Boni. A Eene depeche van de Bataviasche handelsvereniging luidt als volgt Batavia, 8 mei. Op Java is het rustig. De staatkundige toestand in Bandjermasing verbetertal meer en meer. Wij vernemen dat de vermoedelijke dader van onderschei dene diefstallen in de gemeente Grijpskerkc, zekere Cornelis Louws, door den rijks veldwachter aldaar gearresteerd en jl. vrijdag in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt is. t Gisteren middag ten 12fc ure arriveerde te Vlissingen een pleiziertrein van Antwerpen, per belgische stoomboot Oscar. Aan boord daarvan bevond zich een muziekgezelschap, het welk eenige muziekstukken uitvoerde. De trein is ongeveer ten vier ure weder vertrokken. Bij de aankomst en het ver trek werden van de stoomboot salutschoten gelost. -f- Zaturdag had te Zierikzee het jaarlijksch examen plaats der leerlingen van de zangschool der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van toonkunst. Behalve liet bestuur, waren ook eenige leden der afdeeling opgekomen, aan wie de afgelegde proeven der vorderingen van de leerlin gen zeer veel genoegen verschaften en gunstiggetuigden voor den ijver van den directeur, den lieer Eisner. De 37 leerlingen werden na den afloop verrast door eene hun aangebodene danspartij. Naar men verzekert, zal de tweede kamer der staten gene raal in de eerste dagen der maand julij aanstaande bare werk zaamheden hervatten. In dejl. donderdag te Leyden gehouilene 91e jaarlij ksch e vergadering der Maatschappij der nederlandsche letterkunde, is besloten tot het uitschrijven der volgende prijsvragen I. Welke woorden en spreekwijzen zijn sedert het laatste vierendeel der vorige eeuw hier te lande in zwang gekomen Welke dezer nieuw ingevoerde uitdrukkingen zijn als eene wezenlijke aanwinst der taal aan te merken? Van welke daaraan tegen is het raadzaam zich voortaan te onthouden? II. Eene historisch-philologische, zoo het mogelijk is, ge netische beschouwing van de komische typen onzer volks literatuur. Nader aldus verklaard Welke voorstellingen van de goede of kwade eigenschap pen onzes volks zijn zoodanig verpersoonlijkt geworden, dat zij in de taal van het dagelijkscli leven, in onze blij- en klucht spelen, in onze volksboeken, volksspreuken en volksgezang vaste vormen, waaronder zij steeds herkenbaar zijn, hebben aangenomen? Welke is de aanleiding tot zoodanige verper soonlijking geweest? Welke zijn er de oude sporen van? Welke wijzigingen hebben die voorstellingen in den loop der tijden aangenomen, en in welk verband staan die wijzigingen met de ontwikkeling van ons volkskarakter en onze volksbe schaving? Tot toelichting der typen, welke bedoeld worden, noemt men van de familie Jan: Jan Klaassen, Jan de Was- scher, Jan Rap en zijn maat. Jan Ilagel, Jan Salie; van Ilans: Hans Goedbloed; van kransvrolijke Fransje, en dergelijke. Onder de tot leden der maatschappij benoemden, merken wij op de heeren mr. S. baron van Heemstra, mr. J. II. de Stoppelaar en J. P. van Visvliet. De minister van financien heeft ter algemeene kennis ge- bragt dat op den 11 augustus e. k. te 'sGravenhage zal afge nomen worden het vergelijkend examen voor surnumerairen bij het vak der directe belastingen en van het kadaster, waar voor drie plaatsen vacant zijn, en bij de directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, waarbij tien plaatsen open zijn. Z. M. de koning is, zaturdag morgen ten 5£ ure, met een extra spoortrein uit 'sGravenhage naar Wiesbaden vertrok ken. Men verneemt dat H. M. de koningin binnen kort voor eenigen tijd naar Wurtembcrg zal vertrekken. Men leest in den Courrier de Nantes„Brieven uit's Hage verzekeren dat tussclien de regeringen van Frankrijk en Nederland, met veel uitzigt op welslagen, de onderhande lingen worden voortgezet betreffende een handelstractaat. Nederland verlangt voor de voortbrengselen zijner koloniën bij den invoer in Frankrijk de zelfde regten, welke aan die voortbrengselen, door Engeland ingevoerd, zijn toegekend. Van eene andere zijde dringt de franscbe regering aan op eene verlaging (zoo al geene afschaffing) der differentiële regten bij den uitvoer der producten van Java, welke regten veel lager zijn voor de nederlandsche schepen dan voor die van andere natiën. Men hoopt dat de beide regeringen liet. op deze verschillende punten eens zullen worden." De begvafeuis van prins Oaradja. gezant van Turkye, heeft te 's Hage met veel luister plaats gehad. De lijkkoets werd gevolgd door 20 rijtuigen, waarin vertegenwoordigers der leden van de koninklijke familie, de leden van het corps diplomatique, de ministers, de staven van de schutterij, de grenadiers en dragonders enz. liet lijk zal later naar Turkye worden overgevoerd. De luitenant-kolonel van Heemskerk. Zr. Ms. adjudant en opperbevelhebber bij het luxemburgsch bondscontingent, en kapitein Ilartmann, adjudant van dezen opperbevelhebber, zijn door den prins-regent, namens den koning van Prnissen, benoemd tot ridders derroode Adelaarsorde, respectievelijk van de 2e en (ie klasse. Degelden, thans ingeschreven op de inteekenlijst ten be hoeve der militairen te Leeuwarden, die bij den brand der kazerne hunne goederen hebben verloren, bedragen reeds de som van ruim f 2200. Door Z. M. is mede voor het zelfde doel eene gift verstrekt van f 1000. Men verneemt nader dat de opbrengst der boomen, in het 's Gravenhaagsche bosch verkocht, heeft bedragen ongeveer f 7000 (en dus niet f l i,000, zoo als sommige bladen onjuist vermeldden) en dat een groot deel der vernielde of ter neder geworpen boomen eerst in de maand October a. s. verkocht zal worden. Door de Koninklijke akademie van wetenschappen is, ou der dagteekening van 28 april jl., overeenkomstig art. 11 van haar reglement, aan den koning haar gewoon jaarlijksch ver slag aangeboden. Dat verslag.is in de Staats-courant opge- Op het landbouwkundig congres te Amersfoort is bepaald dat bet lCe congres te Dordrecht zal worden gehouden. Op den tweeden dag (20 dezer) heeft de heer mr. II. Verlo ren eene rede uitgesproken, waarin hij de geschiedenis en den nuttigen invloed der congressen naging. Deze zal in het jaar lijksch verslag worden opgenomen. Na de voorlezing der ingekoraene stukken werd die dag verder besteed aan het beproeven van werktuigen. Donderdag werden de tentoonstellingen van werktuigen en vee bezocht en had daarbij de uitgeschrevene bekrooning plaats. I Meu schrijft uit Luxemburg dd. 20 dezer, dat gedurende de j eerste zitting der algemeene vergadering van de groot-herto- j gelijke maatschappij van landbouw, zondag den 17 dezer te Grevenmachen gehouden, eene telegrapliische depeche van Z. K. IE prins Hendrik, eere-voorzitter, uit 'sllage is ontvan gen, inhoudende dat Z. K. II, even als ten vorigen jare, fr. 2000 voor premien beschikbaar stelde. Benoemingen en besluiten. kiddeh.okden enz. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer C. J. M. Nagtglas, gouver neur der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, thans met verlof in Nederland. Tot belooning der genen van de zee- en landmagt in Ne- derlandsch Indie, die zich hebben onderscheiden bij eene in de maand April 1859 plaats gehad hebbende expeditie van de korvet Pallas naar de kampong Watelee Aroe-eilanden,) goedgevonden 1. te benoemen tot ridder der 4e. klasse van de Militaire Willemsorde; den luitenant ter zee der 2e. klasse jhr. W. F. van Spenglev, en 2. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermeldena. van de zeemagt: den officier van gezondheid der 2e. klasse W. F. Meyboom; den konstabel-majoor P. II. Rother, den 2en kuiper W. Korsten, en den len zeilmaker E. J. van Cleef, en b. van de landmagt: den sergeant der infanterie P. F. J. O. de la Raparlier. hoogescholen. Met intrekking der benoeming van den heer W. Moll tot gewoon hoogleeraav in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden, in die faculteit tot buitengewoon hoogleeraar benoemd de heer dr. L. W. E. Rauwcnhoft', predikant te Leyden. LEGER. In rang en ancienneteit overgeplaatst bij de artil lerie van de landmagt in West Indie de Ie. luitenant P. T. Boer van bet le. regement vesting artillerie. geneeskundige DiENsr. Op verzoek eervol uit de zee dienst ontslagen de officier van gezondheid 3e. klasse G. Goedkoop. Kerk- en schooliflcmrs. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Kortgene is jl. vrijdag weder bet volgende zestal opgemaakt voor een predikant. De heeren de Bruijn te Kattendijke, Gutteling te Oude Tonge, Nyhoff te Nieuw Loosdrecht, Noordink te Blaauwkapelle. van der Scheer te Ellewoutsdijk, en H. van Strien te Bennekom. Drietal de heeren Gutteling, Noordink en van Strien. Marine ets leger. f Zr. Ms. stoomschip Cycloop is zaturdag namiddag van Hellevoetsluis te Vlissingen aangekomen, slepende het rader stoomschip Sindoro, bestemd om aldaar te worden in order gebragt. Gisteren avond is de Cycloop weder vertrokken met de brik De wesp, welke naar de Zuiderzee wordt gebragt om aldaar met de bootsmansleerliugen oefeningen te houden. Naar men verneemt zal Zr. Ms. fregat met stooraver- mogen Vice-admiraal van Wassenaer, liggende te Lissabon, een kruistogt ondernemen langs de barbarijsche kust, en te Malta op orders wachten. Bij een dezer dagen door den koning genomen besluit is bepaald, dat ook bij de kavallerie van liet leger liet-wit ledergoed (loor zwart zal vervangen worden. Door Z. M. is bepaald dat den 13 augustus a. s. van on bepaald verlof in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen al de miliciens der Ügting van IS57,behoorende tot het 5e.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1