MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°' 75. Zaturdag I860. 23 Junij. Thinlioncitijmgcn: ShmcnUut&scljc tijöingen. Deze courant verschijnt des ciintsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiinrtn geschiedt de uitgave den avoud te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. I De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, I doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij i Edilie van vrijdag avond 8 ure. VAN IIKT RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. A ANïfiEST JE IA G. Op donderdag den 12 julij I860, des voorraiddagsten tien ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in net bijzijn van den lioofd-ingenieur van den waterstaat in hetlLde dis trict, op liet raadhuis te Goes, worden aanbesteed Het voltooijen der fundering-metselwerken en den geheelen verderen opbouw van een huis van arrest en bewaring te Goes, tot aan het voor- of breede gedeelteen Het daarstellen der hei- en verdere fundering- werken van een gebouw voor de -arrondisse- ments regtbank en het kantongefegt aldaar; alles met het leveren van de benoodigde ma terialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, zoo als in het bestek is omschreven. Het bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het ministerie van justitie, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, op het raadhuis te Goes, en verder op alle plaat sen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den vierden, derden en tweeden dag vóór de besteding" zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere in- formatien zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Blcckmann, te Goes. Middelburg den 19 junij 1SOO. De commissaris des kouings in de provincie Zeeland, R. W. v. LIJNDEN. illiddclburg 22 Junij. In gevolge artikel 61 der provinciale wet, zullen de zomer vergaderingen der provinciale staten gehouden worden op den eersten dingsdag der volgende maand, zijnde voor dit jaar den 3 j til ijIn die voor deze provincie zullen de vol gende onderwerpen behandeld worden Tiet verslag van gedeputeerde staten omtrent den toestand der provincie over 1859. Het koninklijk besluit van den 23 december 1S59, no. 01, houdende goedkeuriug der besluiten van de provinciale staten van u. den 5 november 1S59, no. 8, bevattende magtiging op gedeputeerde staten, om van den post voor onvoorziene uit gaven, hoofdstuk IX, art. 1, op dien van rentelooze voor schotten voor wegen, hoofdstuk VHI, art. 17, der enkel pro vinciale en huishoudelijke begrooting van 1SG0 desom van f 176,60, of zoo veel minder als noodig zal bevonden worden, af- en over te schrijven b. den 5 november 1859, no. 9, behelzende magtiging op gedeputeerde staten om uit bovengemelden post voor onvoor ziene uitgaven te beschikken over eene som van ten hoogste f 3000, voor de inrigting der veerdammen bij Rortgeen en Wolphaartsdijk tot pontdammen. Een brief van den minister vanbinnenlandsehe zaken van den 13 januarij 1SG0, no. 174, 5de afdeeling; houdende me- dedeeling van de beschikking des konings op het adres van den gemeenteraad van Zuidzande, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter zake der kosten van een nieuw schoollokaal en eene onderwijzerswoning aldaar. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 18 januarij 1860, no. 146, 5de afdeeling; ten geleide en ter toelichting van Zr. Ms. besluit vau den 14 te voren, no. 64, houdende beschikking op het adres van den gemeenteraad van St. Anna ter Muider., <">m Repassing van voorschreven wetsartikel, voor zoo veel betreft de gewone kosten van liet openbaar lager onderwijs dier gemeente. Mededeeling omtrent het polder-reglement. Een voorstel van gedeputeerde staten, betreffende het adres van den raad der gemeente Vrouwepolder, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs voor de daarstelling van een nieuw schoollokaal met onderwijzers woning [te Vrouwe polder. Een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent het adres van den gemeenteraad van Krabbendijke, om toepassing van voorschreven artikel voor den bouw van een nieuw schoollo kaal aldaar. Een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent den ver koop van straatkeijen uit den weg van Zierikzee naar Zi jpe. Een voorstel van gedeputeerde staten, betreffende de hef fing van opcenten voor de calamiteuse polders in 1861. De verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1858. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo veel het rijks-bestuur is, over 1SG1. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven, voor 1861, niet een voorstel van gede puteerde staten, betreffende de te heffen opcenten, op de grond- en personele belastingen, ten behoeve der provincie. Een adres van Ja. Ma. Ceeletr, wed. van Ilertum, om weder met eene gratificatie te worden begunstigd. Een adres van den gemeenteraad van Philippine, houdende verzoek om op de gedane aanvrage om een renteloos voor schot tot verbetering der Posthoornstraat, in de zomcr-ver- gadering te beschikken. Een verzoek van den gemeenteraad van Steenbergen, ter onderstenning van eene, volgens hem, door den heer A. van Ilaaften gedane aanvrage, om eene provinciale bijdrage tot verhooging van den dam door het Slaak. Benoeming van een buitengewoon lid in het collegie van gedeputeerde staten, volgens art. 89 der provinciale wet. In het no. dezer courant van 31 maart jl. deelden wij de uitspraak mede van de regtbank alhier tegen twee te Sluis woonachtige personenbeklaagdde eerste van het uitgeven en verspreiden van geschriften waarin de ware naam van den schrijver of drukker niet is uitgedrukt, en de tweede van straf bare medepligtigheid daaraan, terwijl hij onbezoldigd rijks veldwachter was. Beide zijn in verzet gekomen tegen het vonnis, waarbij zijbij verstekieder tot gevangenisstraf van zes maanden en solidair in de kosten waren veroordeeld. Nadat in deze zaak vroegerop verzoek van het openbaar ministerie, uitstel verleend en zij den 14 dezer op nieuw be handeld was, deed de regtbank gisteren andermaal uitspraak en veroordeelde beide tot eene gevangenisstraf van veertien dagen ieder en solidair in de kosten. Uit aanmerking dat geen de minste schade is toegebragt en het een onschuldig geschrift geldt (eene aanbeveling van tweepersonen voorde verkiezing van leden van den gemeenteraad)terwijl beide beklaagden blijkbaar onder den invloed van andeven hebben gehandeld, is art. 463 wetboek van strafregt toepasselijk verklaard. Door de directie der Nederlandsche bank isbekend gemaakt dat voortaan ook bankbiljetten van f 100 zullen worden uit gegeven in den nieuwen vorm, grootendeels gelijk aan dien van de thans reeds in omloop zijnde biljetten van f 1000, f 300 en f 200, doch de kleur der gravure op de achterzijde is blaauvv. De in omloop zijnde oude biljetten blijven echter nog steeds gangbaar. Wij hebben reeds gemeld dat II. M. de koningin de versier selen der orde van de II. Isabella van den koning van Portu gal had ontvangen. Die orde is, in het jaar 1801-, ingesteld door de koningin Charlotte van Bourbon, met goedkeuring des konings, en wordt slechts aan dames van de hoogste ge boorte verleend. Zij bestaat uit eene medaille, vertoonende aan de eene zijde de beeldtenis der H. Isabella, koningin van Portugal, met het inschrift: „Pauperum Solatio," en aan de andere zijde het koninklijk naamcijfer, met het opschrift: „Real Ordetn di Santa Isabel." Die medaille wordt gedragen aan een licht rozenkleurig lint. met witte randen. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de keizer den prins van Oranje heeftbenoemd tot kolonel van een regement infan terie. namelijk dat van Wologda. In den avoud van den 18 dezer heeft de luisterrijke illumi natie in het bosch van 'sGravenhage, ter viering van den geboortedag van H. M. de koningin, plaats gehad. Het pavil joen in het bosch en de oevers der vijvers waren keurig ver licht, en op verschillende plaatsen heeft zich de muziek van de grenadiers en jagers en van het regement dragonders doen hooren. II. M. de koningin heeft de illuminatien bezigtigd. Uit Amersfoort schrijft men van den 19 junij Heden namiddag hebben de werkzaamheden van het land bouwkundig congres een aanvang genomen. Nadat de leden door den voorzitter van het congres waren verwelkomd, heb ben de vier afdeelingen zich geconstitueerdzij waren talrijk bezocht, onder anderen ook de afdeeling voor kolonialen landbouw, zoo wel door een aantal personen die vroeger in de koloniën verblijf gehad hebben, als door anderen. Tot voor zitter dier afdeeling is gekozen de baron van Kaders, oud gouverneur-generaal van Suriname. In het geheel telt het congres reeds 600 a 700 leclen, terwijl er nog velen op morgen verwacht worden. Heden heeft de beoordeeling der landbouwwerktuigen door twee verschillende daartoe benoemde commissien plaats ge grepen. Beide roemden zeer de belangrijkheid en uitgebreid heid van de tentoonstelling, welke, volgeiishunne verzekering in niets voor die der ITollaiidsche maatschappij behoefde onder te doen, en, met betrekking der bijenteelt, alle vorigen verre overtrof. Ook de beide stoomwerktuigen hebben zeer voldaan. De eerste prijs van f 200, door den koning uitge loofd, werd toegewezen aan de firma Pcignat comp.de tweede van fl5ü aan de firma Iveyser Swertz, beiden te Amsterdam; de derde van fJ00 aan den heer Jenken.bij loting tegen Riphagen comp., tc Hatteui en Stout te Tiel, van welke de eerstgemelde den vierden prijs van f 50 en de laatstgemelde vier medailles voor afzonderlijke werktuigen ontvingen. Omtrent de overige prijzen is de uitslag nog niet met juist heid bekend. Uit Leeuwarden meldt men nog eenige nadere bijzonder heden omtrent den brand, waardoor de kazerne Prins Frede- rik aldaar onlangs geheel is verwoest. De oorzaak daarvan is alsnog onbekend; wel spreekt men van in hechtenisneming van militairen, doch ook daaromtrent blijkt nog niets met zekerheid. Het gebouw wasniet tegen brandschade verzekerd, en de kosten daarvan bedroegen bij de daarstelling in 1829 f 220.000. Het verdient opmerking dat het toen aller eerst is betrokken door de Se afdeeling, zijnde dc zelfde bezet ting als het daar thans garnizoen houdende Se regement. Maandag heeft op plegtige wijze de ter aarde bestelling plaats gehad van den brandmeester van der Horst, die op noodlottige wijze bij dit ongeval het leven verloor. Die plech tigheid werd, behalve door zijne betrekkingen, bijgewoond door burgemeester en wethouders, brandmeesters en verdere officianten bij de spuiten, diakenen der nederduitsclie her vormde gemeente, de afdeeling der vereeniging Het metalen kruis, en de vroegere en tegenwoordige bedienden van den overledene. Aan de miliciens der ügting van 1S5S, die met 1 julij naar hunne haardsteden zouden moeten terugkceren, zijn thans

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1