MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1860. 21 Junij. 3anhonöu}imjrn öinncniunüsdjc tijöiitgcn. r 74. k& Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. i Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edil,ie van woensdag avond 8 ure. VAN I1F.T RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van NVestkapelle maken be kend, dat de K0rmis aldaar zal aanvangen den 4 julij e. k., en dat vergunning zal worden verleend om op vrijdag den 6 naar de gaai te schieten, en op zaturdag den 7 naar den ring te rijden. Westkapelle 1S junij 1860. W. VAN STGIIEM, waarn. burgem. P. DE VOS, secretaris. Middelburg 20 Junij. Bij gelegenheid der verjaring van II. M. de koningin, heeft het korps officieren der dienstdoende schutterij zich maandag aan een diner vereenigd op de bovenzaal der sociëteit St. Joris, hetwelk mede werd bijgewoond door de heeren majoor garnizoenskommandant en lsten luitenant adjudant. De muziek der schutterij voerde des avonds op het Molen water eenige stukken uit, en op de Groote markt werd door velen gebruik gemaakt van de vergunning oin vuurwerken af te steken. Z. K. II. de prins van Oranje, die de maskerade onlangs te Leyden bijwoonde, heeft de leden der commissie tot regeling van dien optogt, benevens den heer Colenbrander, die daarbij den hertog van Anjou voorstelde, den heer B. M. Vlielander Hein, president der feestcommissie, en nog eenige andere heeren tegen 11. maandag bij zich aan tafel genoodigd. Wij vernemen dat bet antwoord, ontvangen op de prijs vraag, ten vorigen jare aan de hoogeschool te Groningen uit geschreven, over de denkbeelden van Calvyn en a Lasco be treffende de kerk, de gouden medaille waardig gekeurd is, en zich als schrijver daarvan heeft doen kennen de heer A. Kuv- per, student in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leyden. Het comité voor de oprigting van een monument voor Pru- dens van Duyse heeft reeds onderscheidene bijdragen uit Ne derland en Duitschland ontvangen. Nog dezer dagen is bij dat comité een adres van verscheidene duitsche geleerden in gekomen, ten geleide eener vrij aanzienlijke som gekls. Ten einde zoodra mogelijk in de dringende behoefte aan nachtleger voor het garnizoen te Leeuwarden te voorzien, heeft z. exc. de minister van oorlog de noodige bevelen uit gevaardigd, dat ten spoedigste 900 ijzeren bedkribben der waarts zullen worden gezonden, als700 uit 's rijks magazijn te Delft, 100 uit Haarlem en 100 uit Amsterdam. Een der spuitgasten die bij den brand ernstig verwond wer den, is reeds uit de garnizoensinfirmerie naar zijn eigene woning overgevoerd; een ander verkeert echter nog in zeer zorgwekkenden toestand. Van de oorzaak des brands is tot nu toe niets met zekerheid bekend. De generaal-majoor Happe', bevelhebber van de 6e. militaire afdeeling, is zaturdag avond uit Groningen te Leeuwarden gearriveerd, vergezeld van zijnen adjudanten den waarnemenden intendant in die afdeeling, ten einde over degenomene en nog te nemen voorzieningen te spreken. Op zijnen last is eene commissie benoemd uit de officieren van het garnizoen, ten einde te trachten de bedoelde oorzaak op te sporen. De zelfde hoofdofficier heeft zaturdag achtereen volgend conferentien gehad met den commissaris des konings en den burgemeester. Ten einde zoo veel mogelijk in de eer ste behoeften te voorzien, zijn uitliet tuchthuis eenige honder den aldaar aanwezige nieuwe wollen dekens en nog andere beuoodigdheden voor de slaaplegers in gebruik gegeven. De militairen zelve zijn met hunnen voorloopigen toestand best tevreden. Trouwens is door het gemeentebestuur alles gedaan wat mogelijk was om de eerste hulp aan te brengen, hetgeen door de militaire autoriteiten dan ook dankbaar is erkend. Er heeft zich eene commissie uit de ingezetenen gevormd, bestaande uit de heeren mr. Manger Cats. jhr. mr. C. van Eysinga en J. Oosterho'F Wz., ten einde liefdegaven in te zamelen voor de huisgezinnen van de militairen, die hunne bezittingen geheel of gedeeltelijk bij den brand hebben ver loren. Er is terstond reeds voor ongeveer f 650 ingeschreven. Tot zaturdag avond zag men nog steeds de vlam uit som mige gedeelten van het vernielde gebouw oprijzen. Op den 16 dezer is de telegraafkabel, bestemd om de kus ten van Friesland en Noordholland te verbinden, aanvan gende op de hoogte van Stavoren, door de Zuiderzee gelegd. Aanvankelijk werd deze arbeid, met zeer goed weder, geheel naar wensch voortgezet, tot de expeditie, voor denoordhol- landsche kust gekomen, door slecht weder beloopen werd. Drie der kleine vaartuigen, voor het aan den wal brengen van den kabel bestemd, werden op het strand geworpen, waar bij een dier vaartuigen schade bekwam. Op den 17 dezer zijn dt gestrande vaartuigen, door den stoomsleper, binnen de haven van Enkhuizen gebragt. De overschietende kabel, ter lengte van ongeveer 2500 el, is ge borgen. Vermoedelijk bevindt zich de in zee gezonken kabel in de beste orde. Bij goed weder zal die worden opgehaald, om verder door de bekleeding van den zeedijk benoorden Enkhuizen gebragt en met de telegraaflijn verbonden te worden. (Nederl. staats courant.) Men zegt te Berlijn dat graaf Saburroff. intendant der kei zerlijke schouwburgen van Rusland, mevrouw Ristori en haar gezelschap, voor de maanden november, december en januari] geëngageerd heeft, voor eene som van drie maal honderd dui zend francs. Het schijnt thans vast bepaald te zijn, dat koning Max van Beijeren, bij zijn vertrek van Baden-Baden, eene reeds lang door hem voorgenomen reis naar de Nederlanden en Belgie zal doen en bij die gelegenheid een onderhoud met koning Leopold zal hebben. Benoemingen en besluiten. zeevissciierijen. Op nieuw benoemd tot voorzitter van het collegie voor dezeevisscherijen, de heer dr. II. van Beeck Volleuhoven te Amsterdam. rijks musea. Op verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging aan den hoogleeraar J. van der Hoeven, als opper-directeur van 'srijks museum van natuurlijke historie te Leyden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, accijusen enz. te Punnerende, C. Spiers, te Beemster te Grootebroek c. a., A. Bik, te Holwerd. Ingetrokken liet kantoor te Tzum c. a., en vereenigd met dat te Franeker on der den ontvanger F. de Keth. departement van financien. Eervol ontslag verleend aan mr. J. L. de Bruvns Kops, als referendaris, en als zoodanig benoemd de hoofdcommies J. A. T. Cohen Stuart. leger. Overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Oost Indie, de 2e. luitenant J. C. W. R. T. Baud, van het le. regement vesting-artillerie. Benoemd bij het perso neel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officieren van gezondheid der 2e. klasse J. NV. Nciszen, II. L. NV. Hen- nus,G. J. van NVieringhen Borski en M. van Lissa. thans van de 3e. klasse. Kerk- en se hooi nieuws. De heer NV. van den Bijtel heeft voor het op hem uitge- bragte beroep tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Kortgene bedankt. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee II. NVipff, is den 16 dezer ter reede van Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Zoo als reeds gemeld is, zullen van 15 julij tot 1 October in de vlakte van Waalsdorp nabij 'sGravenhage, eenige compagnien van de verschillende regementen vestingartil lerie kamperen, onder kommando van den majoor Spoelstra, van het 2e. regement vestingartillerie. Deze oefeningen zullen in drie serien plaats hebbenden 15 julij a. s. zullen in het kamp aankomen de le. serie, als: de le. compagnie van het le. regement vestingartillerie uit Delft en de le. en 2e. compagnie van het 2e. regement ves tingartillerie uit Breda, alsmede de 11e. compagnie van laatstgemeld regement uit Vlissingen. Deze compagnien keeren den 8 en 9 augustus weder naar hunne garnizoenen terug. Den 8 en 9 augustus zullen in het kamp aankomen de 2e. serie, alsde 4e., 6e. en 12e. compagnie van het le. regement vestingartillerie, respectievelijk uit Helder, Amsterdam en Delft, en de 6e. compagnie van het 8e. regement vestingar tillerie uit Gorinchem. Deze compagnien keeren den 1 en 3 september weder naar hunne bovengenoemde garnizoenen terug. Den 1 en 3 september zullen in het kamp aankomen de 3e. serie, als: de lie. en 12e. compagnie van het 2e. rege ment vestingartillerie uit Dordrecht en Ylissingen. de Se. compagnie van het 3e. regement vesting artillerie uit Gorin chem, en de 5e. compagnie van het le. regement vestingartil lerie uit Helder. Deze compagnien keeren den 30 dier maand naar hunne genoemde garnizoenen terug, waarna het kamp zal worden opgebroken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 17 dezer: J. D. le Clercq jin. 32 j. met J. Jobse, jd. 29 j. Vlissingen, van 9 tot 16 junij. GehuwdM. Leemans, jm. 31 j. met II. Overkamp, jd. 35 jaar. Bevallen: M. J. Woltering, geb. Ocks. d. M. W. Streef kerk, geb. Roclioll, d. G. M. Luitingli, geb. Ilarthoorn, d. C. Lesting. geb. Yrooland. z. W. C. J. Kloeg, geb. Neeteson, z. Overleden: A. Ewijke, weduwen, van J. Heuse veld, 64 j. A. P. Langenber, z. 2 w. J. J. Geluk, vrouw van L. Pieters, 31 j. F. C. van Dalsum, weduwen, van A. M. Rijke, 72 j. J. Klaassen, z. 10 w. Goes, van 9 tot 16 junij. Bevallen; J. van Riet geb. Reijnders, d. J. T. van Loo geb. van den Ende, d. Overleden: L. de Hond, z. 10 m. Zierikzeevan 9 tot 16 junij. Gehuwd J. E. Theewis, jm. 32 j. met J. C. van Acker, jd. 26 j. J. G. Bethe, jm. 25 j. met H. van Tngen, jd. 25 j. B. van Kloeten, jm. 23 j. metS. II. Frenk.jd. 24 j. Bevallen A. Graveleijn geb. Waling, z. P. J. Verkaart geb. Vingerhoed, z. Hulst, van 1 tot 15 junij. GehuwdF. J. Smit, weduwen. 43 j. met M. Peu, jd. 35 j. BevallenM. J. Verniramen, geb. Le Roj', z. R. Willems, geb. de Waal, z. (levenl.) OverledenA. C. Boeije. weduwen, van J. F. Wittock, 77 j. In de maand mei jl. zijn in de registers van den burger lijken stand ingeschreven Te Middelburg23 huwelijken29 geboortenals 18 zoons en 11 dochters; 43 sterfgevallen (onder welke vijf personen die elders zijn overleden)als 21 van het mannelijk en 22 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 4. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 10. en van 1 tot 5,6. 5 tot 10, 2.10 tot 15,1.15 tot 20,1. 20 tot 25,1.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1