1 öuitcnlrtULi5cl)c tijöingen. ridderorden. Aan de heeren jhr. H. Steengracht van j Oosterland, grootmeester van 's konings huis, mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller, kamerheer in buitengewone dienst, II. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, adjudant en kapitein der infanterie, en mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, kamerjonker, vergunning 1 verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings- j teekenen, respectievelijk van ridder grootkruis der orde van de Poolster, ridder der orde van de Poolster, ridder der orde van het Zwaard, en ridder der orde van Wasa, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenen aan den heer Chs. F. Pahud, gouverneur-generaal van Neder- landsch Indie, tot het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der Frederiks-ordehem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. koloniën. Bij besluit van 11 dezer is 1. de heerT. J. Stieltjes, eervol ontslagen officier der artillerie van het leger hier te lande, benoemd tot adviseur voor technische zaken bij het departement van koloniën, en liera tevens eene zending opgedragen naar Nederlandsch Indie tot het doen van een onderzoek omtrent de bestaande middelen van vervoer op Java, en het voorstellen van al hetgeen tot verbetering daar van noodig is, in verband met ingeleverde ontwerpen en voor stellen tot den aanleg en de exploitatie van spoorwegen op dat eiland; cn 2. de heer John Dixon benoemd tot hoofd ingenieur voor spoorwegen en industrie in Nederlandsch Indie. Kerk- cn schoolnieuirs. De kerkeraad der nederuuitsche hervormde gemeente te Leydon hoeft 11. vrijdag, uit het vroeger medegedeelde zestal, voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. van Wetering, het navolgend drietal gevormd, de heeren dr. H. G. Hage, te Koog aan den Zaan; J. G. Jans, te West- Zaau en dr. A. Pierson, te Rotterdam; waaruit onmiddelijk is beroepen dr. II. G. Hage. Marine en fleger. Men verneemt, dat met 1 julij a. s. aanboord van Z. M. wachtschip te Hellevoet als machinist leerlingen zijn geplaatst de volgende heeren: A. B. ten Bosch,W. J. de Meijer, A. Bruch, J. la Rue, A. J. Kerkhof!', A. Hoffman. L. Trigerio, J. M. de Bourbon, L. J.Hus, J. B. N. Ilaanappel, L. Kettner, J. C. Ackerlin. B. Stemler, J. Gout, L. D. Courlander, J. L. Ver meer, M. J. de Gast, J. Moutz, J. E. Vis, C. Comender, L. Oosthoek, C. J. Mos. J. Moolhuizen. J. E. Darabrifick, L. den Herder, J. Bergh, L. Klijberg, J. Manifarges, L. Krien- sen en J. J. van Woerden. Kolonie». Paramaribo 20 mei. De gouverneur benoemde onlangs eene commissie om aan 's konings commissaris, belast met de invoering eener nieuwe wetgeving in de West-indische kolo niën, alle zoodanige inlichtingen te geven als hem nuttig zou den kunnen zijn. Die commissie bestaat uit de heeren Gefken, procureur generaal, Mauritz Ganderheyden, president van het geregtshof, van Ennlen. president van het collegia van kleine zaken, en Colaco Belmonte. tijdelijk lid van het ge regtshof. Men verneemt thans dat naar aanleiding daarvan reeds menigvuldige bijeenkomsten zijn gehouden. Verder schijnt het plan te bestaan, dat.'skonings commissaris spoedig met den gouverneur onderscheidene gedeelten dezer kolonie zal bezoeken, en daarna zal hij de voovgenomene reis naar Franseh ennaar Engelsch Guyana ondernemen. Meicorologiscltc waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Junij 1860. Wind. ba o Q 'C 1 10! "West. 7 lij West. 3 12; Z. ZO. 13 Z.ZW. 2 14 W.t.Z. 3 15 O.t. N. 1 16 Oost. 9 Laagste I s- I temperat. !en verschil pi j met de hoogste. Aanmer kingen* 1755.01 13.0 10.76 I 8.64 4.0 10.6 18.6 'bewolkt. 760.7 15.1 0.74! 9.49 0.0; 9.6 "6.6 jbetrokk.heijig. 754.7 19.7 0 69 11-71 0-0,10.8"9.8 dik bewolkt. 756.11 16.9 i0.65 9.31 1.0! ll.Sj "9.8 jbetrokken. '758.5 14.0 io.63 J 7-57 0.0, 9.8 "8.2 .bijna helder. Tiiermometcrstand 15 junij. 's av. 11 u. 5Cj gr. 16 's morg. 7 u. 60 'smidd. 1 u. 70gr. 'sav.ll u. 57gr. 17 's morg. 7 u. 54 'smidd. 1 u. 61 'sav.ll u.54 18 'smorg. 7 u. 53 'smidd. 1 u. 58 gr. Staten generaal. Den 13 junij 11. heeft de commissie van rapporteurs der afdcelingen van de tweede kamerwelke bestaat uit de heeren Betz, Hoynck, van Eek, Olivier en van Voorthuy- sen, het voorloopig verslag vastgesteld, nopens de bepalingen omtrent den doortogt cnhet vervoer van landverhuizers. Uit dit verslag blijkt, dat de meerderheid der leden zich met de algemeene strekking en het meerendeel der voorgestel de bepalingen wel kan vereenigen, opdat op deze wijze zou kunnen worden hersteld datgeen, 't welk vroeger door ver zuim is verloren gegaan. Onderscheidene leden zouden in de voordragt meer waar borgen voor een vrij binnenkomen en voor meer vrije bewe ging van landverhuizers hebben willen vinden. De meeste le den waren daarentegen van oordeel, dat het ontwerp wel de gelijk maatregelen van toezigt moest bevatten, tenzij mende gelegenheid wilde openstellen, om de bepalingen der vreem delingen-wet te ontduiken. Verder komt in het verslag voor, dat een aantal leden het betreuren, dat de regering volhardt bij haar voornemen om het geheele onderwerp der coinmissien van toezigt bij maatre gel van algemeen bestuur te regelen. Zij hadden zieh gevleid, dat de zamenstélling en de aard dezer commissien eenigerma- te in de voordragt zouden zijn ontwikkeld. Even zoo hebben sommige leden gewenscht, dat meer regelen, ten aanzien van de inrigting en de toerusting der schepen, voor het vervoer van landverhuizers bestemd, in de wet waren opgenomen, vermits het toch in de eerste plaats op waarborgen voor de zeereis zal aankomen, om den vreemdeling te doen besluiten, zich in eene onzer havens in te schepen. Engeland. Londen 17 junij. The times van 14 dezer zegt in zijn beursberigt: „De nieuwe russische geldleejiing zal naar men zegt in 41 pets. obligatien worden uitgegeven. Zij zal dooi de heeren Baring aan de markt gebragt worden en naar men denkt omstreeks 8,000,000 p. st. in kapitaal bedragen. De drie groote rijksbanken te St. Petersburg zullen wor den zamengesmolten tot eene nationale inrigting, waarvan de baron Stieglitz de eerste gouverneur zal zijn." Duüscltlaml. Weenen 15 junij. Volgens de Oesterreichische Zeitung heeft de pruissische gezant aan den heer von Recliberg de officiële mededeeling gedaan van de aanstaande bijeenkomst der vorsten te Baden, en omtrent de aanleiding daartoe en het doel inlichtingen gegeven, die geenen zweem van verden king kunnen overlaten. Baden 16 junij. De hertog van Saksen-Coburg is gisteren middag, en de koningen van Saksen, van Hannover en van Wurtemburg zijn omstreeks drie uren na den middag alhier aangekomen en met gepaste eerbewijzen ontvangen. Inden loop van den dag hebben de hier aanwezige vorsten bij elk ander bezoeken afgelegd,- men verzekert dat in het voorloo pig onderhoud, hetwelk zij heden gehad hebben, heugelijke blijken gegeven zijn van overeenstemming omtrent alle vraag punten, die Duitschlands betrekkingen tot het buitenland raken, waardoor het hoofddoel van dc zamenkomst der duit- sclie souvereinen reeds bereikt zoude zijn. Ten zeven ure des avonds is keizer Napoleon in burger- kleeding alhier aangekomen en aan de villa van de groot hertogin Stephanie afgestapt. Iltj werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen, en door de hier aanwezige Franschen met het gejuich: Vivel'empereurbegroet. Keizer Napoleon gebruikte gisteren na zijne aankomst het middagmaal met zijn gevolg. De prins-regent van Pruis sen, die gisteren ook de duitsche souvereinen het eerst be zocht had, zond tegen half 1) ure den rid meester von Loen, om zijn bezoek aan te kondigen. Keizer Napoleon wilde den prins-regent liet eerst bezoekendeze kwam intusschen ten half 9 ure op de villa van de groothertogin Stephanie, en bleef bij den keizer tot over negen ure. Toen wilde de keizer de hertogin van Hamilton, eene doch ter van wijlen de groothertogin Stephanie van Baden, ver rassen, doch vond haar niet te luiis. Ilij gebruikte vervolgens de thee bij den groothertog van Baden, waarbij alleen de groothertog van Saksen-Weimar en de hertog van Coburg, die op het groothertogelijke slot gehuisvest zijn, tegenwoor dig waren. Heden wordt op het oude slot een groot dejeuner gegeven, waaraan al de souvereinen deel nemen. Berlijn 15 junij. De meeste dagbladen houden zich nog voortdurend bezig met het bespreken van de groote gebeur tenis van den dag, namelijk de zamenkomst van vele duitsche vorsten met den keizer der Franschen. Der Publicist zegt daaromtrent onder andeven het volgende: „Wie onderstelt dat het gevolgliiervan zal zijn eene geheel veranderde politiek, zal zich deerlijk bedrogen vinden. Het mag beschouwd wor den als eene beleefdheid, welke de te Baden-Baden aanwe zige vorsten elkander bewijzen. Maar al moge er geene ge- wigtige wijziging der staatkundige betrekkingen tussclien ons laud en Frankrijk uit voortspruiten, toch zou het de grootste dwaasheid moeten geacht worden om pogingen te doen, ten einde ons in een oorlog met Frankrijk te wikkelen. Wordt keizer Napoleon van zijn troon verjaagd, dan plant men te gelijker tijd de vaan der reactie. Het liberale Pruissen heeft in dit opzigt slechts deze taak te vervullen, namelijk pogingen aan te wenden oin ons land in vrede en kan het zijn in vriendschap te doen leven met het naburige Frankrijk." DeVossischeZeitung zegto. a. „Op Pruissen rust de verplig- ting niet, om de Franschen te bevrijden van den tiran; daar enboven is (lie tirannie in Frankri jk niet zoo bijzonder gehaat. Mogen zij niet die vrijheid bezitten, welke wij genieten, zoo hebben zij een ander kostbaar goed, hetwelk in hun oog daar tegen opweegt, namelijk de gelijkheid van alle standen, met welk gevoel de massa zich tevreden stelt. En wat betreft liet zoogenaamde schrikbeeld, dat Frankrijk in een meer of min der verwijderd tijdperk de Rijnprovinciën aan ons zou trach ten te ontnemen, daarvoor behoeven wij geene vrees te koes teren; laat ons slechts zorg dragen, dat het staatkundig leven zich bij ons ontwikkcle en de duitsche belangen allen worden behartigd, dan zal Pruissen sterk zijn en wij zullen de gelegen heid niet behoeven te zoeken om te bewijzen, dat wij het vaderland beminnen en er alles voor veil hebben." Twee feiten trekken vooral do aandacht bij de zamen komst der vorstelijke personen te Baden, namelijk de geheel onverwachte uitstap van den koning van Hanover om vooraf bij den prins regent te komen mededeelendatookhij wenscht tegenwoordig te zijn, en de afwezigheid van Oostenrijk. Uit het eerste wil men ccne belangrijke toenadering tussclien Pruissen en Hannover opmaken, en over het tweede verwon dert men zich zeer. België. Brussel 16 junij. De kamer van afgevaardigden heeft don derdag de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp tot afschaffing der gemeentelijke accijnsen. Nadat eerst een amendement van den heer Carlier, dat ten aanzien van liet equivalent het meeste afweek van de voordragt der regering, werd verworpen, werd ook het amendement van den lieerde Naeyer afgestemd, hetwelk de strekking harl om den rijksac cijns op het bier te brengen op 3 frs., en wel met 62 stemmen tegen 48. Hierna kwam art. 9 van de ïégerings voord ragt in behande ling, volgens hetwelk de rijksaccijns op het bier verhoogd zal worden op 4 frs., dat aangenomen werd met 67 stemmen tegen 42, terwijl twee leden zich van de stemming onthielden. De kamer was op slechts weinige led en-na voltallig. Het lot van het geheele regerings-ontwerp acht men met de aanne ming van art. 9 beslist. Heden is echter met 57 tegen 52 stemmen een amendement van den heer H. de Brouckere aangenomen, op art. 10, het welk voorstelde om de regten op ruwe suiker te verhoogen op 40 francs de 100 kilo. Volgens het amendement wordt echter, zonder voor het overige op liet aanhangige wetsont werp te influenceren, de herziening der wetgeving op de sui ker twee jaren verdaagd. De liberale dagbladen toon en zich zeer gebelgd over dit besluit, hetwelk zij de handhaving noemen van een onbillijk privilegie aan de beetwortelsuiker-fabriekanten, en de opof fering der belangen van vier millioen zeshonderdduizend verbruikers aan die van 80 industrieelen. Frankrijk. Parijs 15 junijLa patrie berigt dat de vaartuigen, die door napclsche oorlogsschepen weggenomen zijn, 400 vrijwilligers en 5000 geweren voor Garibaldi aan boord hadden. Het zelfde blad zegt dat een franscli fregat naar de kust van Syrië gestevend is. alwaar men de uitbarsting van vijandelijkheden tussclien de Drusen en Mavoniten verwacht. Naar men verzekert vertrekt de heer de Martino, napelsch gezant te Rome. die meteene buitengewone zending van zijn gouvernement herwaarts gekomen is, reeds heden avond weder regtstreeks naar Napels, en zou zijne zending geheel mislukt zijn. De toestand van den prins Jerome boezemt weder meer bezorgdheid in. De Moniteuv van heden bevat de benoemingen van prefecten, onderprefecten en maires voor Savoye en Nizza. alsmede de besluiten, waarbij de inrigtingen van eeredienst en onderwijs voorloopig op den tegenwoordigen voet worden gehandhaafd, terwijl te Chambe'ry en te Nizza keizerlijke lycëen worden opgerigt. De keizer is gisteren avond te Baden aangekomen en door den groothertog ontvangen, die hem naar zijn hotel geleid heeft. Eene nieuwe brochure van Edmond About ziet heden hetlicht. Zij is getiteld: Napoleon III en Pruissen. De schrijver spoort Duitschlaiid tot eenheid aan en tot vereeniging onder het pruissische vaandel, op voorwaarde echter, dat de regering van den prins-regent tot de napoleontische staatkunde toe- nadere. De inlijving van Savoye en Nizza bij Frankrijk, thans volbragt, geeft aan het Journal des debats aanleiding, om daarover een juichtoon aan te heffen. Frankrijk, zegt dit blad, is met twee provinciën vergroot. Het heeft zijn rang in de wereld hernomen. Het heeft dien, God zij danknimmer ver loren; maar het heeftop nieuw door eene schitterende daad van zijn wil zijne kracht getoond. Hoewel de twee provinciën klein zijn, tellen zij voor niet weinig in de geschiedenis. De roem barer soldaten en de roem barer schrijvers, maken die provinciën waardig voor altijd vereenigd te blijven met het edele Frankrijk. In Savoye spreekt men fransch liet bezit in hooge mate de twee uitstekende eigenschappen van den Franschraan: een buitengewonen militairen en letterkundigen aanleg. Wat was er meer noodig om fransch te worden? De slagboom moest vallen, niets meer. Welnu, dit is geschied. De koning van Sardinië heeft aan den keizer, voor den keizerlijken prins 8 kleine paardjes gezonden, die vrijdag 11. te Fontainebleau zijn aangekomen. Italië. Betrekkelijk Garibaldi zijn weinig nadere tijdingen ont vangen. Te Marseille ontvangene berigten uit Napels van den 12 dezer deelen mede dat 2000 vrijwilligers onder bevel van kolonel Medici te Catanzaro (de hoofdplaats der provin cie Calabria Ulteriore) zijn ontscheept cn daar reeds een op stand onder de bevolking hebben verwekt. Dit berigt belet niet dat een ander even zeer waarheid kan bevatten, volgens hetwelk twee schepen met versterkingen voor Garibaldi door (1e napelsclie kruisers zijn genomen, en waarbij, naar men verzekert, 1000 man zijn gevangen geno men en opgesloten in de vesting van Gaëta. Althans alle tijdingen van de laatste dagen kwamen daarin overeen dat minstens zes schepen tussclien 7 en 10 dezer van Genua zijn vertrokken met een groot aantal vrijwilligers.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2