MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 73. Dingsdag 1860. 19 Junij. ^lanlicmïiigtngm üiniu'nlrtnhsdje tijdingen. Deze courant verschijnt des dinjjsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien arc des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEOERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN IIET III.IK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Yeere c. a., Maken bekend dat binnen die gemeente de Kermis of Jaarmarkt dit jaar zal aanvangen op maandag den 9 julij en eindigen op zaturdag den "li daaraanvolgende. Wordende de kramers enz. nitgenoodigd om lot liet bekomen van plaatsen zich aan te melden in persoon of met franeo brieven, bij den markt meester, uiterlijk acht dagen vóór den aanvang. Vcere 1G junij 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, SNIJDER, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL,secretaris. MiddeHntrg junij. Jl. vrijdag is, ten overstaan van de commissie van bestuur over de geneeskundige school alhier, het gewone jaarlijksche examen afgenomen van de leerlingen, aan die inrigting in de genees- en heelkunde en in de natuurkundige wetenschappen onderwijs genietende. De leiding er van opgedragen zijnde aan de lectoren, exa mineerden opvolgend de heerenP. M. de Ligny, in de schei en artsen ij mengkun de; dr. G. van Hcnnekeler, in de algcmeene natuur- en kruidkundedr. J. C. de Man, in de ontleedkunde di\ A. A. Fokker, in de ziektekunde en geneesmiddelleerV. van Lissa, in de heelkunde, en dr.Y. Iveyzer, in de verloskunde. Als een gevolg van de geleverde bewijzen van voldoende vorderingen, werden voor den volgenden cursus geplaatst: in het vijfde studiejaar, voor de heelkunde. Th. F. Martin en E. E. Vleugels Schutter; in het vierde studiejaar, voor de heel kunde, M. J. Bybau, NV. de Bruyne, W. NV. Was, J. G. de Waal, A. C. Leunis en L. Augustijn; in het derde studie jaar, voor de heelkunde, G. A. Peters. J. M. Janssen en H. M. Hennequin; voor de pharraacie, J. C. Stades, H. llipping, G. C. van Nedevveen en A. Gemier; inliet tweede studiejaar, voor de heelkunde, G. G. van derVen en J. C. Plankeelvoor de pharmacie P. Post en A. A. Nonhebei Vele van de alhier gevestigde geneeskunstoefenaren gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van de belangstelling die zij deze inrigting toedroegen, en overtuigden zich van ile lei ding van het onderwijs en van de uitkomsten, die het bij de leerlingen, blijkbaar uit het afgelegde examen, opleverde. Na den afloop werd door den heer burgemeester, als voor zitter van de commissie van bestuur, zijne tevredenheid be tuigd aan de lectoren voor het welslagen van hunne pogingen, om door het geven vau een goed ingerigt onderwijs, deze nut tige inrigting in stand te houden en te bevorderen, en aan de leerlingen over de gunstige berigten omtrent hunne in den afgeloopen cursus aan den dag gelegde vlijt en zucht om zich liet gegeven onderwijs ten nutte te maken. Ten slotte is aan de leerlingen medegedeeld dat de aanvang van den nieuwen cursus is vastgesteld op maandag 13 augus tus eerstkomende. De verjaardag van II. M. de koningin der Nederlanden wordt lieden op de gebruikelijke wijze zoo hier als te Vlis- singen herdacht, hoewel het ongunstige weder de aangekon digde parade door de dienstdoende schutterij en liet garnizoen heeft verhinderd. De onderofficieren dier schutterij zullen zich lieden avond vriendschappelijk vereenigen, tot bijwoning waarvan door hen zijn uitgenoodigd de adjudant-onderofficier en sergeant majoors van liet garnizoen. Door Z. M. den koning is aan de kantwerkschool te Sluis, eene som van f 100 ten geschenke gegeven. Men verneemt dat Z. M. de koning aanstaanden zaturdag voor eenigen tijd naar NVieabaden zal vertrekken. II1I. KK. HIT. prins en prinses Frederikder Nederlan den en prinses Marie zijn vrijdag uit Engeland in het vader land teruggekeerd. HH. KIv. HH. zijn van Rotterdam per eigen equipage naar het lustverblijf de Paauw op den leid- schen straatweg vertrokken. De koning der Belgen heeft dezer dagen te Londen een bezoek gebragt aan prins en prinses Frederik der Nederlanden. De Academie impériale des sciences, inscriptions et belles lettres te Toulouse heeft in hare openbare zitting op 3 junij de tafels van bepaalde integralen van dr. Bierens de Haan met eene goude medaille bekroond en hem totbuitenlandsch correspondent benoemd. De markies de Seysal, gezant van Portugal bij het neder- landsche hof, tevens geaccrediteerd bij het hof van België, hé- vindt zich ter gelegenheid van den verjaardag onzer koningin in de residentie, om aan H. M. te overhandigen de ver sierselen van het grootkruis der portugesche huisorde, die door Z. M. den koning van Portugal aan onze koningin ge schonken zijn. Te rekenen van 1 julij a. s. kunnen de brieven, bestemd naar plaatsen, gelegen in Britsch Indie, met inbegrip van Aden, Ceylon, Penang, Singapore en Hongkong, langs den weg van Marseille, naar de verkiezing der belanghebbenden geheel on gefrankeerd, of wel gefrankeerd tot aan de plaats van bestemming worden verzonden. De brievenbestemd naar de nederlandsch indische buitenbezittingen te Riouw, Bauka cn Palembang, welke buiten Je gesloten brievenmaal voor Batavia over Singapore worden verzonden, blijven even als die voor andere plaatsen in den Indischen Archipel, welke op de zelfde wijze worden geëxpedieerd, onderworpen aan eene gedwongene frankering tot Singapore. De gemeente Leeuwarden is 11. donderdag door eene ont zettende ramp getroffen. Des avonds ten 10 ure werd er brand ontdekt in de kazerne Prins Frederik,terwijl bijna de gansche bevolking, uit S00 a 900 man bestaande, reeds ter ruste lag. Het vuur verspreide zich zoo snel dat in weinig tijds het grootste gedeelte van het uit gebreide en schoone gebouw, aan de vlammen was prijs gege ven, en ten e'e'n ure stonden de vier vleugels in brand. Ver schrikkelijk was het de vlammen uit ongeveer 130 vensters te zien slaan. Aan blusschen viel niet te denken. Metvreese- lijk gekraak stortten van oogenblik tot oogenblik gansche verdiepingen in, en niet minder indrukwekkend wastusschen beiden het geknal van het afgaan der patronen in de rustka mer. Met den grootsten haast trachtten de bewoners zich te redden, en zeer velen hadden slechts tijd het brandende ge bouw te verlaten, alleen van de volstrekt uoodige kleeding- stukkeu voorzien. De geheele stad was verlicht en in rep en roer, en zelfs op verre afstanden was het schijnsel der vlammen zoo sterk, dat men zonder moeite er bij kon lezen. Vele pogin gen werden aangewend oui het een en ander uit de magazijnen enz. te redden, doch verreweg het grootste gedeelte is eene prooi der vlammen geworden. NVat de grootte van het ongeluk nog verhoogt, is dat de brandmeester J. van der Horst, een geacht huisvader, reeds bij het begin van denbrand, van het dak naar beneden viel en kort daarna den geest gaf. Voorts moeten nog twee personen, die zich op het dak bev onden en geen uitweg meer zagen om aan de vlammen te ontkomen, een gevaarlijken sprong naar beneden hebben gedaan en een hunner in hoogst bedenkel ij ken toestand vevkeeren. Men spreekt ook van het vermissen van eenige militairen, doch daarvan is nog niets met zekerheid bekend. De schade is onberekenbaar. Een aantal gehuwde onderofficieren en andere militairen, die in de kazernen wonen, hebben al wat zij beza ten verloren. Voorloopig zijn de militairen gehuisvest in de ledige kavalerie-stallen en de oude en nieuwe manége. Vau de kazerne zelve zijn alleen de muren staande gebleven. Voortdurend ziet men nog de vlammen uitliet gebouw, dat slechts een akeligen puinhoop vertoont, oprijzen. Gelukkig dat de kazerne geheel op zich zelve staat en dat eene volko- mene windstilte heerschte, daar de gevolgen anders niet te berekenen zouden zijn geweest. Zoo spoedig mogelijk heeft men zich gehaast de vaten buskruid uit het nabij zijnde kruid- magazijn te verwijderen en die aan de oevers van den stads vijver te plaatsen. Bij de op jl. woensdag te Sneek plaats gehad hebbende opening der biljetten voor de verkiezing van een lid der tweede kamer aldaar, is door een tweetal kiezers be zwaar ingebragt tegen de van onwaarde verklaring van 209 briefjes, waarin, volgens uitspraak van het stembureau, geen. persoon duidelijk was aangewezen. Die kiezers waren van oordeel, dat de briefjes die van eene duidelijke persoons aanwijzing zijn voorzien, ofschoon de woonplaats is wegge laten, geldig hadden moeten verklaard worden, en wel op grond van art. G1 der kieswet, waarbij niet is voorgeschreven dat de woonplaats moet worden vermeld. De van waarde verklaring der bedoelde briefjes, ofschoon dan ook niet toe gerekend respectieveli jk aan het gekozen lid, den heer rar. S. NVijbenga of zijnen tegenstander, den heer L. Britzei (wier beide namen min of meer volledig in de kwestieuse biljetten tot een nagenoeg gelijk getal was ingevuld), zou van invloed zi jn geweest op het getal stemmen, voor de volstrekte meer derheid vereischt. De festiviteiten te Leyden bestonden jl. vrijdag uit een groot vauxhall en bal op de plaats Zomerzorg, gegeven door de muziekale studenten-vereeniging Sempre crescendo. Op die bijeenkomst, waarbij de deelnemers der maskerade in hun costuum verschenen, waren ongeveer 3000 personen tegen woordig. Ten einde aan dit feestelijk zatnenzijn den meest mogelijken luister bij te zetten, was de groote muziektempel van het Ruïneplein derwaarts overgebragt. Als eene bi jzonderheid kan vermeld worden dat op het dek van de stoomboot Sea Gull, gez. R. M. Sawyer, vrijdag van ITull te Rotterdam gearriveerd, op de hoogte van Vlaardin- gen, door de werking der raderen een groote levende zalm werd geworpen, die bij weging bevonden werd 35 engelsche ponden zwaar te zijn. Bcnoentingen cn besluiten. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. Verschraage, als burgemeester van IToedekenskerke. consulaten. Erkend als consul van Hamburg te Soera- baya de heer NV. F. Matliieu. spoorwegen. Eervol ontslag verleend aan den inspecteur van den waterstaat F. II. Corirad, als speciale commissaris der regering voor het toezigt over den Hollandschen ijzeren spoorweg en de exploitatie. departement van kinancien. Eervol ontslag verleend aan J. van der Kloot, als commies. militaire academie. Aan den heer Badon Ghvben, lec tor aan de Koninklijke militaire akademie te Breda, met den titel van hoogleeraar, een eervol ontslag verleend, onder toe kenning van wachtgeld; eu den heer J. Bosscha jr. philoso- phiie naturalis doctor, te Leyden, als zoodanig benoemd, beide ingaande den 1 september I860; terwijl Z. M. den minister van oorlog heeft gemagtigd, den heer Badon Ghv ben zijnen dank te betuigen voor de vele en gewigtige dien sten, doorhem in die betrekking bewezen. leger. Ovevgeplaatstbij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indie, de 2e. luitenant P. J. Miltenburg, van het 5 regement.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1