©uitenlctntrsclje tijïnngrii. maatschappij worden toegekend. In onderscheidene afdee- lingen neemt de belangstelling der leden om hunne weten schappelijke of praktische kennis van het landbouwbedrijf te vermeerderen, toe, en de gunstige gevolgen hiervan open baren zich daar in vooruitgang en bloei van den landbouw. Nadat twee den landbouw betreffende, door de afdeeling Hulst aangegevene onderwerpen behandeld, en ten nader on derzoek in handen van commissien gesteld geworden waren, werden twee jeugdige landbouwers door de vergadering afge vaardigd ter bijwoning van het 15de Landhuishondkundig congres, hetwelk te Amersfoort tusschen den-30 en 23 dezer zal gehouden worden, ten einde zich persoonlijk met het landbouwbedrijf elders bekend temaken. Vóór de sluiting der vergadering werden, als vroeger, 36 amerikaanschehand werktuigen bij den landbouw in gebruik onder de tegen woordige leden verloot, 't geen wederom zeer werd op prijs gesteld. Des namiddags had op een daavtoe door den voor zitter der afdeeling Hulst, dr. Yogelvangev, welwillend afgestaan veld, de beproeving der aangebragte werktuigen plaats, waarbij bleek dat men zich ook in dit gewest voort durend toelegt op het invoeren van nieuwe of het verbete ren van bestaande werktuigen, tot groot voordeel van hen die er zich van bedienen De tentoonstelling was redelijk goed van schoon vee, van werktuigen, zaden enz. voorzien, waarvan sommige voorwer pen zeer de algemeene aandacht trokken, terwijl al de uitge loofde prijzen en medailles konden worden toegekend. Zij werd vereerd door een bezoek van den heer commissaris des konings in Zeeland, die ook aan den maaltijd deelnam, welke door een tachtigtal belangstellenden in den landbouw gehou den werd. Ookeene commissie uit gedeputeerde staten ver eerde de vergaderingen tentoonstelling door hare tegenwoor digheid. De ingezetenen van Hulst, wier gastvrijheid zeer wordt geroemd, gaven door het uitsteken van vlaggen als anderzins 'olijk hunner belangstelling in het jaarfeest dei- maatschappij. Donderdag werden deze feesten besloten door'een muziek festival. Dertien zoo belgisehe als hollandsche muziekge zelschappen namen daaraan deel namelijk uit de gemeenten Axel, Belcele, Clinge, Doel, st. Gilles. Kemseke, Kieldrecht, Middelburg, Stekene (twee gezelschappen), Temsche, Vlis- singen en Zaamslag. Ten 2 ure deden deze bij een buitenge wonen toevloed van vreemdelingen en inwoners hunnen plegtigen intogt. Na het uitvoereu van onderscheidene mu ziekstukken ontvingen al de opgekomene vereenigingen met cene gepaste toespraak uit handen van den heer Ch. Piers- sens, directeur der Harmonie van Ilulst, eene zilveren vergulde herinneringsmedaille. Vrijdag avond kwam het Harmonie-gezelschap Apollo hier weder terug en trok in statigen optogt met muziek dooi de voornaamste straten terwijl halt gehouden werd rooi de woning van den commissaris des konings, die van den burgemeester en eenige andere autoriteiten-. Als een gevolg van het tusschen Engeland en Frankrijk ge sloten handelstractaat moeten, naar men verneemt, tusschen ons gouvernement en het fransche onderhandelingen zijn ge voerd om, bovenal ten behoeve onzer oost-indische producten, voor ons land de gunsten deelachtig te worden, thans bij den invoer aan Engeland verleend. Deze onderhandelingen moe ten zelfs tot een gunstig resultaat geleid hebben, en ook in verband daarmede zou thans, naar men verzekert, een gewij zigd tarief van regten aan de kamers worden aangeboden. Naar wij vernemen zou het voorloopig verslag der tweede kamer op de spoorwegwet gereed zijn en binnen weinige dagen publiek gemaakt worden. Bij de tweede kamer der staten generaal is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, voorde dienstjaren 1859 en 1860. Dit ontwerp strekt eenvoudig 1om te regelen de beta ling van f 430,000, aangewezen uit bedoeld fonds tot amorti satie; en 2. aan te wijzen ten behoeve van dat fonds eene som van f 86,791,70, tot bestrijding van het aandeel van den staat in de lcosten van indijking van schorren in het Hellegat en van schorren in het Axelsche gat. De haringvloot, welks uitrusting thans veel bedrijvigheid te Vlaai-dingen veroorzaakt, zal dit jaar uit 61 schepen van die plaats en uit 33 van elders bestaan. Van de eerste zullen 5 voor jagers dienen. De meeste vaartuigen zullen den 15 dezer, den zoogenaamden Buisjesdag, uitzeilen. Voor eenigen tijd deelde men uit Groningen een berigt me de omtrent eene verandering van namen, gemaakt in certifica ten, benoodigd tot het bekomen van vrijstelling van de dienst bij de nationale militie, welke drie jaar achtereen gepleegd, eerst in bet begin van dit jaar is ontdekt, en waarvan het ge volg is geweest, dat twee jaav lang iemand ten onregte is vrij gesteld en een ander dienstpligtig ia geworden. Naar wij thans nader vernemen, heeft het provinciaal geregtshof aldaar dezer dagen de teregtstelling ten crimineele bevolen van den lieer W. V., secretaris der gemeente U, wegens valschheid gepleegd in authentieke acten, met last tot zijne gevangenne ming. In de vorige week is de bedoelde persoon bereids in de gevangenis ie Groningen overgebvagt. Zaturdag middag ten 12 ure is te Gouda liet doodvonnis door ophanging voltrokken aan P. Pijnaker, ter dood veroor- deeld wegens den moord op de vrouw van Vergeer gepleegd. Eene ontzettende menigte was op de been om dit treurige I schouwspel bij- te wonen. Men verneemt dat de verkoop der hoornen te 'sGraven- hage, gevallen doov den jongsten orkaan, ongeveer beeft op- gebragtfGOO. Op den 16 dezer zal door den ontvanger der domeinen in het 's Gravcnhaagsche bosch worden overgegaan tot den publielcen verkoop van eene aanzienlijke partij aldaar omgewaaide boomen. Naar wij vernemen, worden thans in Hoogeveen onderschei dene vergaderingen gehouden, waaraan bijna al de predikan ten der christelijke afgescheiden gereformeerde gemeenten in Nederland, benevens de leeraren aan de theologische school te Kampen enz. deel nemen. Niet minder dan 35 punten zijn aan de orde gesteld, waarvan de voornaamste zijn1. de erkenning der kerk te bevorderen bij de regering; 2. over een toelaag uit 's lands kas voor de kerk3. over liet wederleggen van den blaam, die door eenige leden der staten-generaal op de kerk zou zijn geworpen; 4, over de vereeniging met de ge meenten Onder 't kruis; 5. over de theologische school te Kampen en de daaraan verbonden docenten; 6. herziening van enkele artikelen der kerkorde. Benoemingen en besluiten. gezantschappen. Benoemd de lieei-mr. H. C. du Bois, thans minister resident bij liet hof van Denemarken, tot bui tengewoon gezant, en gevolmagtigil minister bij de boven van Turkye en Griekenlandjhr. mr. O. W. J. Berg van Middel- burgh, thans secretaris van legatie bij het gezantschap te Lon den. tot raad van legatie bij dat. te Kopenhagende lieer mr. A. J. D. graaf van Rechteren van Rosande. laatst attache bij het gezantschap te Parijs, tot secretaris van legatie bij dat te Weenen; de lieer mr. D. Everwijn, thans attaché bij liet ge zantschap te Madrid, tot secretaris van legatie bij de zelfde missie, en overgeplaatst de volgende secretarissen van legatie: de heer J. A. Mazel, van het gezantschap te Brussel bij dat te Londen; de heer mr. J. W. van Lansberge, van liet gezant schap te St. Petersburg bij dat te Brusseljhr. mr. W. P. van der Hoeven, van het gezantschap te Berlijn bij dat te St. Petersburg; de lieer mr. B. O. T. H. "Westenberg, van het ge zantschap te Frankfort bij dat te Berlijn. Kerk- en schoolnicirfrs. .Aangezien de heer Batteke tc Breskens, voor de beroeping tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Westkapelle bedankt had, heeft de kerkeraad aldaar de vol gende nominatien geformeerd zestal, de heeren J. J. Crebas, te Gapinge; P. A. M. Faassen de Heer. te Biggekerke; P. Hof man, te Baarland J. P. van der Meer de Wijs, tlieol. doet. te Melis- en Mariekerke, J. Vermaes, te Koudekerke, en C. M. van der Weijde, te Vrouwepolder. Drietal: J. J. Crebas, J. Vermeer en P. Ilofmanwaaruit met eenparigheid van stem men beroepen is, de beer J. J. Crebas. predikant to Gapinge. Uitliet vroeger vermelde twaalftal heeft de kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Ley den, 11. don derdag het navolgende zestal geformeerd: de heeren B. ter Tiaar Bz., te Nijmegen H- G. Hage, tlieol. doet. te Koog aan de Zaan; A. G. Jans. te Westzaan; E. J. P. Jorissen, te Broek in Waterland K. Th. Kocli,. te Vee^sen A. Pierson, theol. doet. te Rotterdam. Marine en leger. Men schrijft ons uit Nieuvvediep, gemeente Helder, S dezer. „lieden morgen omstreeks ten 6 ure. is alhier weder ter reede en een paar uur later in de haven gekomen Zr. Ms. schroefstoomflotillevaartuig Hector, dat drie dagen geleden was uitgezeild, ten einde als zeilschip te worden beproefd. De proef als stoomschip, welke er reeds eenigen ti jd geleden mede genomen was, moet niet zeer zijn medegevallen, daar liet schip niet meer dan 5 mijlen, stoomende met volle kracht liep. Als zeilschip heeft het echter vrij goed voldaan, en bij den wind zeilende was de vaart 7 mijlen in de wacht; alleen slingerde het nog al sterk, doch het was ook ruw weder en er stond veel zee. „De e'tat-major bestaat uit den luitenant ter zee le. klasse kommandantP.M. van der Iïaak,luitenauts ter zee 2c. klasse J. W. F. Fruclit en E.L. Ehnle, officier van gezondheid 3e. klasse F. J. C. Broers en adjunct administrateur J. A. La- ghaaj-. „Naar ik verneem zal liet stoomschip Cycloop van hier naar Vlissingen vertrekken om de schooner De wesp tc halen, wanneer de gelegenheid tot zeilen niet gunstig wordt, daar ook dat schip met de bootsmansleevlingen eene oefeningstogt in de Zuiderzee zoude doen. Daarna zal de Cycloop naar Zweden vertrekken om geschut voor de marine af te halen. ..Met den II dezer is overgeplaatst in de rol van het wacht schip te Willemsoord uit die van het transportschip De heldin, om dienst te doen als officier, de adelborst Ie. klasse jhr. W. M. de Gijselaar." Volgens bij het departement van marine van denkom- raandant van Zr. Ms. stoonikorvct Groningen ontvangen berig- ten, verzonden van de reede Nagasaki, 12 april 1860. waren in liet japansche rijk ernstige ongeregeldheden voorgevallen. C )p den 24 februarij 11. was op den publieken weg van Jedo et 'u aanslag g-edaan op het leven van den regent van den omnoi i- digen keizer, die zwaargewond, en volgens geruchten overle - den zou zijn. Men vreesde voor burgeroorlog en noodlottig gevolgen voor den handel. De Groningen had zware stormen doorgestaan en was met gebroken roer, doch overigens weinig averij, te Nagasaki, terug gekomen. ïn het laatst dezer maand zullen eenige detachementen.' van de verschillende tirailleur-compagniën, welke in gevol<*& Z. M. besluit van den 13 mei 11. te Zeist zullen kamperen, al daar aankomen, om het kamp in gereedheid te brengen voor de compagniën, welke het. den 1 j vil ij a. s. zullen betrekken, onder kommando van den majoor Canselaar van het 2e rege- ment infanterie. Z. M. de koning heeft eene wijziging gebragt in de for matie der Pyrotechmsche school te Delft. Door Z. M. is be paald dat, te rekenen van 1 julij a. s., het vuurwerkerslabora torium, de pyrotechnische werkplaats, de slagkruidfahriek en liet scheikundig laboratorium, tot dus verre tot de artillerie- stapel- en constructie-magazijnen behoorende, daarvan wor den afgescheiden en overgaan bij de pyrotechnische school, als ook het personeel werkzaam bij bovengemelde mrigting. De kolonel P. M. van der Meulen, van den staf tier artillerie, directeur der pyrotechnische school', is belast met het alge meen bestuur over gemelde werkplaatsen, staande al het per soneel, tot gemelde school belioorende (zoo wel officieren enz., als burger-beambten en werklieden), onder de onmiddelijke bevelen van gezegden directeur, als ook de officieren en ver dere manschappen, die van liet wapen der artillerie daarbij zijn of worden gedetacheerd; zijnde de pyrotechnische school bestemd om: I. officieren en onderofficieren van de verschillen de korpsen artillerie, die voor eenigen tijd daarbij gedeta cheerd worden, bekend te maken met aUietgeen het vak der pyrotechnic betreft; 2. de verdere daarbij gedetacheerde man schappen van dat wapen te oefenen in bet maken van alle bij liet leger gebruikelijke munitiën en ernstvuurwerken3. de onderofficieren en korporaals van liet koloniaal wei'fde'pót mede van het wapen der artillerie, die daartoe de vereisen te geschiktheid bezitten, tot vuurwerkers voor de koloniën op te leiden, en te bekwamen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Junij 1860. Wind. \s ■S:S S - Laagste p fcb 1 o' 1 S "5 -= To£ temporat. X o° j go 'S 3n verschil hingen. iD g S a met de P3 Is hoogste. 3 Zuid. 15 752.11 16 4 0.66 9.22 10.5 11.0 t8.0 i betrokk. buij 4 W. t.Z. 5 757.1! 13.9 0.69 8.23; 6.5 10.fi "7.4 bewolkt, buij. 5 Zw.t.W 5 761.1 12.0 0 85 9.00 4.5 S.fi "7-fi betrokk. dik r» Z. ZO. 9 760.51 16.0 0.64 8.7(1 2.C 9.0 "8.0 bewolkt. 7 Z. t. W 9 759.6 15.8 0.67 8.95 5.5 9.0 "8.9 betrokken. 8 Zw.t.W 9. 761-2 13.2 0.8 i 9.25 0,1 10.0 "7.2 betrokken. 9 ZO.t.O. 3 756.8] lö.O Ü.66 10.73 0.0 10.4 *8-5 betrokken. W oord- Amerika. Blijkens de beriglen uit New York van 26 mei jl. heeft de senaat der unie op voorstel van een lid, den lieer Davis, eene reeks van besluiten genomen, alle de strekking hebbende om de slavernij] te beschermen in de aanhoorigheden der Unie, dat is in die landstreken welke tot de Uniebehooren doch nog geen zelfstandigen staat uitmaken, en alzoo nog geene eigene constitutie hebben. Daarentegen heeft liet liuis van volksafgevaardigden de bill, strekkende om voorschriften te geven en geld te bewilli gen voor het terugvoeren der aan boord van slavenhalers bevrijde Afrikanen, aangenomen en zich alzoo vereenigd met het door den president Buchanan aan den dag gelegde voor nemen om de bepalingen der eedgenootschappclijke wetge ving tot wering van den slavenhandel, hoe veel tegenstand zij in het zuiden dev Unie thans ook ontmoeten, te handhaven. Engeland. Londen 9 junij. In de zitting van het hoogerhuisvan giste ren heeft lord Brougham inlichtingen gevraagd omtrent liet voorgevallene te Palermo, en bij die gelegenheid gezegd dat de tijding van liet bombardement dier stad geheel Engeland met afgrijzen vervuld had. Lord Grandville heeft daarop, geantwoord niet voorbereid te zijn om officiële inlichtingen omtrent liet gebeurde te geven. Op eene vraag van lord Stan hope heeft lord "Wodehouse geantwoord dat Engeland geener lei bezwaar zou maken om eenen ambassadeur naar Rome te zenden, indien de paus den wensch daarnaar te kennen gaf. In de zitting van liet lagerhuis van donderdag zijn twee der motien, welke strekten om de behandeling der refonnbill voor langeren of korteren tijd uit te stellen, verworpen: die van den lieer Ferguson met 269 tegen 218, en die van den heer Cochrane met 267 tegen 222 stemmen. Bij de eerste stemming had dus de regering eene meerderheid van 21, bij dc laatste eene meerderheid van 45 stemmen. Volgens een gerucht, onder de vrienden van de heeren Bright en Cobden verspreid, zou tusschen het hooger- en het lagerhuis een compromis ten opzigte van dc kwestie van de belasting op liet papier tot stand gekomen zijn. De belasting zou, naar men zegt, tot aan liet einde van liet finauciele dienst jaar blijven bestaan en in het volgend zittingjaar met de toe stemming van hethoogerhuis worden afgeschaft. The times vaart op nieuw lievig uit tegen liet handels tractaat, dat Engeland met Frankrijk gesloten heeft. De heer Cobden is te Parijs verschalkt, zegt het blad. Niet alleen in

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2