gesleept, ten eindeaklaarraet de bootsmansleerlingen oefenin gen te bonden. Zr. Ms. fregat met stoomvennogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee II. Wipff, is in den vroegen morgen van den 6 dezer van de re ede van Plymouth naar zee vertrok ken, ter voortzetting zijner reis naar Lissabon. Kolonicaa. Uit de Javasehe couranten tot en met den IS april 11. blijkt dat naar luid van berigten uit de Ooster- en Zuideraf- deeling van Borneo, de demang Lehman een aanval beeft ondernomen op de benting Amawang, welke echter met goed gevolg is afgeslagen. Van 19 maart tot 10 april heeft de berg Slamat, bij Ta- gal zwaar gerookt, en in den nacht van 12 april heeft zicli aan den kruin van dien vulkaan een groot licht als een vuurklomp vertoond, onder zeer hevige slagen. Berio-ten uitSoerabaya melden dat verscheidene distric ten dezer residentie door overstroomingen zijn geteisterd. Den 9 april stond het water in de rivier 30 duimen boven het nulpunt. De bij vleugel en de noordelijke muur van de overlaat te Porrong waren ingestort. Op den linker oever der Porrong is de dijk op twee plaatsen bezweken. Volgens telegrafische berigten van 15 april, was dc dijk breuk 80 voeten breed, en 15 tot IS voet en diep. De gebouwen en riettuinen van de fabriek Porrong. de postweg en al het lage land zeewaarts waren overstroomd. Degrootégrensbrug met Passaroean is behouden. De regen was op nieuw begon nen, en men was niet zonder vrees voor eenige overstrooming in de stad Soerabaya. Eenige groote bruggen op den postweg tusschcn Probolingo en Banjoewangi zijn weggedreven en door noodbruggen vervangen. Onder de benoemingen merken wij op de bevordering tot kapitein van den len. luitenant J. C. Hamakers. Verkoojpiïigeaa en aasabesitedaïageja. Den 31 mei heeft te Zaamslag plaats gehad de openbare aanbesteding van een gedeelte grindweg hetwelk is aangeno men door den heer H. de Bruyne te Neuzen voor f 1520. Den 5 dezer had aldaar mede plaats de openbare aanbeste ding van een grindweg in genoemde gemeente; aangenomen door den heer A. Hinders te Breskens voor f 6980. 'tflïcrmomcöcrsiaiïrö 6 junij. 's av. 11 u. 50 gr. 7 's morg. 7 u. 57 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 11 u. 52 gr. 8 's morg. 7 u. 55 'sinidd. 1 u. 60 gr. Slaton g'Cüseraal. EERSTE KAMER. Dino-sdag zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, alsdat tot wijziging der wettelijke bepalingen betrekkelijk het buiten 's lands verteren van pensioenen enz. ten laste van den staat; tot regeling der zaken van de wees- en momboirkamers; tot bekrachtiging van provinciale belas tingen in Groningen; tot verhooging der begrooting wegens den arbeid der gevangenen in 1859. en tot inkoop en amorti satie van rentegevende nationale schuld, allernet algemeene stemmen, terwijl alleen overliet eerstgenoemde eene korte beraadslaging plaatshad. Daarna bragt de commissie voor de verzoekschriften ver slag uit op de laatstelijk in hare handen gestelde adressen om trent de aan de regering aangevraagde maar niet vergunde concessie voor den aanleg van een spoorweg van Schevenin- gen over 's Graveuhage naar Gouda in verbinding met den Rijnspoorweg. Na eenige discussie is, op voorstel van den heer van Swin- deren, met 22 tegen S stemmen besloten het verslag te doen drukken en ronddeelen, ten einde later over de conclusie te beslissen. De openbare zitting is daarna opgeheven en in eene met gesloten deuren veranderd, bij welke gelegenheid behandeld is de huishoudelijke begrooting voor het volgende dienstjaar. Nadat de openbare zitting hervat was, heeft de commissie voor de verzoekschriften nog verslag uitgebragt op een adres van den heer Rutgers van Rozenburg, hetwelk door de kamer op voorstel der commissie, voor kennisgeving is aangenomen. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. (Gemeenteraad van middelburg Zitting van G junij. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig ile heeren de Jonge. vanUije, Lambrechtsen, Ca- land en van Deinse, terwijl de lieer van Diggelen later komt. Na goedkeuring der voorgelezene notulen van de vorige zitting, worden voor kennisgeving aangenomen a. de mededeeling van den voorzitter dat blijkens ingeko men berigt de bovengenoemde afwezige leden door verschil lende oorzaken verhinderd zijn deze zitting bij te wonen b. zes missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, respectievelijk inhoudende: goedkeuring van het jongste raadsbesluit tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting IS5 9 idem op die van I860be rigt van ontvangst van een afschrift der gearresteerde veror dening op de havenloodsdiensten; geleidende een extract koninklijk besluit tot goedkeuring der heffing van loodsgeld idem, voor wat betreft de besluiten tot wijziging der belasting op het gemaal, den azijn, het roet en de kaarsen; en goed keuring der Tekering van den schuttersraad over 1859; aan alle welke stukken door burgemeester en wethouders bereids de noodige executie is gegeven.' Wordt gelezen eene nadere missive van z. exc. den minister van oorlog, waarin wordt uiteengezet dat men voor rekening van het rijk wenscht over te nemen het kazernegebouw in de j Korte Noordstraat en het gebouw bekend onder den naam van hulpkazerne (oude Concertzaal) met de zich daarin be- j vindende meubelen enz. De minister neemt er voorts genoegen mede dat het boven lokaal van een der westindische pakhuizen, thans gebezigd voor magazijn van kleeding niet onder dien afstand aan het rijk worde begrepen, mits het onderhoud dan ook lastens de gemeente blijve en het voortdurend tot dat doel worde ver strekt. De commissie van financiën, welker oordeel hierover reeds is ingewonnen, adviseert tot goedkeuring, alleen onder op merking dat de gemeente zich raoeijelijk kan verbinden om voortdurend het zelfde lokaal tot magazijn van kleeding te verstrekken, daar men zou kunnen verlangen aan het ge heeleperceel eene andere bestemming te geven of wel het te verkoopen doch ook in zoodanig geval zal steeds in de be hoefte van het garnizoen gratis worden voorzien. Na eenige discussie vereenigtde raad zich eenparig met dat advies. Wordt gelezen een adres van D. de Jager, waarbij bij thans verzoekt om 20 vierk. ellen gemeentegrond achter de begraaf plaats in erfpacht te bekorffen, tot liet daarstellén van een gebouw ter berging van buskruid, waartoe hij in der tijd van den raad vergunning heeft bekomen, en waarop hij thans ook de koninklijke goedkeuring heeft ingewonnen. De gemeentebouwmeester, hierop reeds gehoord, adviseert om het verzoek in te willigen tegen een cijns van f 2 per jaar voor 50 jaren. Dien overeenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. Alsnog wordt gelezen eene tot burgemeester en wethouders gerigte missive van de heeren le Nobel zoon alhier, waar bij adressanten nader uiteen zetten dat zij in het tijdsverloop van vijftien jaar, gedurende het welk zij huurders waven van de kelders onder de Leenbank, daarin alleen ledig of geheel vol vaatwerk hebben geborgen, er nooit telken reize en bij kleine hoeveelheden goederen uithaalden, altijd voor eene dadelijke sluiting zorg droegen, en nimmer vuur of licht in die kelders gebruikten, zoo dat zij ook door hen alleen bij wijze van entrepot werden gebezigd. Deze omstandigheden schijnen onbekend te zijn geweest aan den gemeentebouw meester bij de opmaking van zijn ter vorige zitting uitgebragt advies, en kunnen van invloed zijn op de beslissing van den raad omtrent de verhuring. Dit schrijven zal worden gevoegd bij de overige stukken, en de beslissing daarop aangehouden. De voorzitter legtover een vooreenigen tijd ingekomen adres van Jobs. Snel. houdende mededeeling dat hij en de vroegere eigenaars van het doorhem bewoonde huis, wijk I no. 3-11, in de Gorstraat alhier meer dan 30 jaren in het ongestoord bezit zijn geweest van eene erve, daar achtergelegen in het Kerspel, groot 1 roede S el, welk stuk hij onlangs ontdekte dat kadas traal bekend staat ten name der gemeente; derhalve verzoekt hij de overschrijving daarvan, op zijnen naam. Inmiddels heeft een mede aangrenzend eigenaar D. J. Pennock een gelijksoortig regt gepretendeerd, waarop eene locale inspectie door den gemeentebouwmeester is ingesteld. Daaruit is ge bleken dat eene strookgronds, tusschcn twee gedeelten grond die ten name van J. Snel staan, bekend staat als gemeente grond. waarom burgemeester en wethouders voorstellen die strook aan laatstgenoemden in erfpacht af te staan, tot aan vaarding waarvan die persoon bereid is. De beraadslaging hierop is aangehouden. Van kerkvoogden der nederduitsche hervormde gemeente alhier is ingekomen eene door burgemeester en wethouders aan hunne goedkeuring onderworpene ontwerp overeenkomst, betrekkelijk het opruimen der omrastering aan liet voorma lige kerkhof derOostMonsterkerk. Behoudens eenige geringe wijzigingen verklaren zij zich bereid daarop eene overeen komst te sluiten. Dit ontwerp zal ter inzage van de leden worden nedergelegd. Eveneens wordt aangehouden en ter visie gelegd eene over gelegde cn door burgemeester en wethouders ontworpene instructie voor den commissaris over het havenloodswezen. De heer van Diggelen komt ter vergadering. Een staat van twee oninbare posten, ten bedrage van f 7,9Si in den hoofdelijken omslag voor 1S59 wegens volstrekt onver mogen van de aangeslagenen, wordt gearresteerd en de ont vanger gemagtigd deze in onwaarde te verantwoorden. Namens burgemeester en wethouders deelt de voorzitter mede dat de commies bij de gemeentebelastingen J. C. Simons ten gevolge van hoogen ouderdom en gebrekkig gezigt niet meer bij magte is zijne betrekking waar te nemen. 38 jaren heeft hij de gemeente met ijver en trouw gediend zonder ooit reden tot klagten gegeven te hebben. Dit geeft burgemeester en wethouders de vrijheid om, bij wijze van uitzondering, dien persoon voor te dragen tot een jaarlij lcsch pensioen van f 150. Nadat de heer Snouck Hurgronje, als wethouder speciaal belast met het toezigt op de belastingen, een en ander nog nader had toegelicht, terwijl de heer Verbrugge, de billijkheid van de voord ragt erkennende, er op wijst dat het echter eene afwijking zou (laarstellen van het door den raad vastgesteld beginsel, betoogt de heer van Diggelen het wenschelijke om een verdienstelijk ambtenaar op zoo gevorderden leeftijd te gemoet te komen, waarom hij wenscht het pensioen te bepa len op f200. De heeren Suijder en Fokker verklaren zich daarmede gaarne te vereenigen, terwijl de heer Lantsheer er zich mede voor verklaart, met uitdrukkelijke bepaling dat dit besluit bij gunstige uitzondering wordt genomen, opdat men er zich later niet op bevoepe. Met algemeene steramen wordt hierop het voorstel van burgemeester en wethouders, gewijzigd volgens de voordragt van den heer van Diggelen, aangenomen, terwijl burgemees ter en wethouders nader een voorstel omtrent de regularisatie dier uitgaaf zullen doen. Bij resumtie beraadslagende op een ter vorige zitting over- gelegden staat van oninbare posten van den hoofdelijken omslag over 1858, ten gezamenlijken bedrage van f 96S,99.L wordt deze definitief vastgesteld. Door den voorzitter wordt rapport uitgebragt namens de commissie voor de financien, omtrent de rekening over 1S59, van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoovziot. Conform haar advies wordt deze goedgekeurd en vastgesteld, in ontvang op f 122.20, uitgaaf f 110,00. en goed slot f5,60. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters dat door hem, ter voorziening in de vacature van hoofdagent bij de genieentepolicie, als zoodanig is benoemd en reeds in functie getreden A. A. Botzen, vroeger agent van policie der 1ste klasse te Arnhem. Door den heer Siflie wordt hierop rapport uitgebragt, na mens de commissie in welker handen is gesteld het verzoek van A. Gouka, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor onvermogen den, ten opzigte der vaststelling van het bedrag zijner jaarwedde, voor de berekening van het pensioen. Om te gemoet te komen aan het bezwaar van den adressant stelt men voor, voor hem persoonlijk de jaarwedde te bepalen op f1335, zoo als die thans feitelijk bedraagt, in plaats van f1200 en f135 percentsgewijze belooning voor de invorde ring der schoolgelden. De beslissing hierop wordt aangehouden. Al de te behandelen onderwerpen hiermede afgeloopen zijnde, vraagt de heer Fokker om eenige inlichtingen betrek kelijk den nieuwen stoombaggermolen. daar thans reeds de zesde maand des jaars is bereikt zonder dat nog met het werk is aangevangen. De voorzitter zegt, in antwoord hierop, dat onderscheidene omstandigheden de oplevering vertraagd hebben, dat het ge heel echter nu genoegzaam gereed is en heden of morgen de inspecteur over het stoomwezen de machine zal komen beproeven, waarna men zich vleit binnen l d dagen het werk te kunnen aanvangen. De heer Fokker betuigt zijnen dank voor de gegevene in lichting en dringt op zoo veel mogelijk bespoediging aan. De openbare zitting gaat hierop over in eene met geslotene deuren. öuitmlanbsclje tijömgm. ISssgcïaïMl. Londen 6 junij, Men wil weten dat (le toenadering tus- schen Pruissen en de duitsche middenstaten eengrooten stap voorwaarts heeft gedaan, ten gevolge van eene bijeenkomst, welke de prins-regent in de vorige week te Baden-Baden met onderscheidene duitsche souvereinen zou gehouden hebben. De kanaalvloot is thans bij Duins vereenigd en levert een niet minder geducht gezigt op dan de vloot, welke voor eenige jaren onder bevel van den admiraal Napier, naar de Oostzee stevende. Naar men verneemt zal de vloot onder be vel van den admiraal Freernantle, eerstdaags een kruistogt aanvaarden naar de wateren van Schotland en Ierland. SÏCEatscSiSaiBiil. Dc versterkte oostenrijksche rijksraad zal aanstaanden maandag zijne tweede zitting houden, en dan de voorstellen tot regeling van de staatsfinanciën ontvangen. Als een zeer opmerkelijke omstandigheid, waaruit duidelijk blijkt in welk een toestand de oostenrijksche regering zich tegenover Hon- garye bevindt, wordt gewezen op het feit dat zij den hongaar- sche leden van den rijksraad heeft vergund openlijk te ver klaren dat zij hun regt handhaven, alshongaarsche magnaten in die vergadering zitting te hebben, en deze verklaring in het officiële blad zonder eenige aanmerking heeftopgenomen. Zwitserland. In antwoord op de laatste depêches van den heer de Thou- venel, zoo als die door den Moniteur zijn medegedeeld, heeft de zwitsersche bondsraad aan de vertegenwoordigers van Zwitserland een nieuwe circulaire gezonden, waarin wordt befoogd dat het bezit der onzijdig verklaarde gewesten van Savoye noodzakelijk is voor Zwitserland, uit het oogpunt van 's lands verdediging, en datreeds in ISI5 de neutralisatie dier gewesten, hoewel voorgesteld onder den vorm van eene one- reuse verpligting voor Zwitserland, integendeel geweest is eene transactie tusschen den wensch tot uitbreiding van het grondgebied tot aan de Arve en den eisch des konmgs van Sardinië, om in het bezitteblijven van de erfelijke provinciën van zijn huis, tot aan het meer van Gene've. België. In de kamer van volksvertegenwoordigers is een krachtig protest overgelegd, geteekend door de fabriekanten, die zich dezer (lagen tot haar gewend hadden met eenige beschouwin gen over de suikerindustrie hier te lande, en ten gevolge waarvan zij beschuldigd werden van gebrek aan vaderlands liefde. Adressanten komen met nadruk tegen die gevolgtrek king op, cn verklaren dat zij nog liever de bedreigde onder gang van de door hen uitgeoefende nationale industrie zouden zien, dan eene dergelijke beschuldiging te verdienen. Frankrijk. Parijs 6 junij. De Moniteur kondigt aan dat de keizer en de keizerin zich naar Fontainebleau begeven hebben om al daar eenige weken verblijf te houden. De toestand van prins Jerome is zoo veel gunstiger dat geene bulletins meer worden uitgegeven. Alhier is dezer dagen eene schets van de geschiedenis der drukpers in Frankrijk onder de verschillende staatsinrig- tingen, welke hier te lande achtereenvolgens gevestigd zijn. in druk uitgegeven. Daaruit blijkt, dat sedert december 1851 tot nu toe acht dagbladen door een besluit der overheid zijn vernietigd, dat acht en twintig malen schorsing der uitgave van een dagblad bevolen, en honderd vier en tachtig malen officiële waarschuwingen aan dagbladen gegeven zijn. Men wil weten, dat het ontwerp eener hervorming van de bank van Frankrijk, hetwelk aan het wetgevend ligchaam

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2