MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 69. Zaturdag 1860. 9 Junij. 2tanlion&tgingm Simtmlanïrsclje tijDiitgm. Deze courant verschijnt (les diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingéii geschiedt do uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. I De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, i doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. 590MBUR0ÜCHE JAARMARKT. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg bren gen ter kennis, dat de kermis of jaarmarkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 28 dezer maandmet toestem ming om des vrijdags naar de gaai te schieten en des zaturdags naar den ring te rijden. DomburgS junij I860. J. J. I. SPRENGERvt. L. L. WOUTERSEN, f. secr. liet gemeentebestuur van Oost- en West Souburg maakt bekend, dat in gevolge koninklijke magtiging in voorschre ven e gemeente, te rekenen van af den 7 junij 1860, is inge voerd eene plaatseli jke belasting op den wijn, van acht gulden de honderd nederlandsche kannen, en dat in gevolge art. 1 der verordening op de invordering daarvan, die belasting zal moeten voldaan zijn, alvorens de invoering zal mogen plaats hebben. Middelburg junij. Wij herinneren onzen! lezers dat de verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten generaal, ter voorziening in de periodieke aftreding, zal plaats hebben op aanstaanden dingsdag 12 dezer, van des morgens 9 tot des avonds 5 ure. Het zal wel niet onopgemerkt gebleven zijn, dat de oproe pingsbrief en bet stembiljet op eene andere wijze zijn inge- rigt dan tot nog toe gebruikelijk was. De verandering be staat daarin dat beide op een stuk papier zijn gedrukt, eu dat zij liet verzoek bevatten om het stembriefje van de oproe ping af te snijden, en om deze bij de indiening van het biljet mede te brengen. Wij weten niet wat tot die verandering aanleiding kan heb ben gegeven, en of de nieuwe jnrigting boven de vorige in eenig opzigt de voorkeur verdient, maar zeker is het, dat nu eenige meerdere oplettendheid wordt gevorderd, daar toch, bij gebreke van aan liet eerste verzoek te voldoen (het afsnijden van het stembriefje) de uitgebragte stem van onwaarde zou worden verklaard, dewijl alsdan zou blijken door wicn zij is uitgeEragt. Ofschoon het niet blijkt om welke reden en met welke be doeling het tweede verzoek (om de oproepingsbrief mede te brengen) is geschied, is het wel ligt raadzaam ook hieraan ge volg te geven, hoewel het niet de bedoeling kan zijn dat stuk af te vragen. Gisteren namiddag had op de scheepstimmerwerf van de Commercie compagnie alhier een treurig ongeval plaats. Een gehuwd scheepstimmerman, bezig met het van buiten kalefa- tcn van het barkschip Regina Maris en tot dat einde op eene stelling zittende, is achterover geslagen en met den nek en het achterhoofd op een vlot gevallen. Hij is naar zijne woning vervoerd en verkeert in zeer bedenk elij ken toestand. Den zelfden avond is een sjouwer, werkzaam bij de herstel lingen in de Koorkerk, plotseling door eene beroerte overval len en binnen weinige oogenblikken overleden. Door de Algemeene koninklijke landbouwvereeniging zal van den 512 augustus dezes jaars een internationale wed strijd van stoomploegen en koren maai werktuigen gehouden worden in de Wilhelminapolder bij Goes. Daarbij zijn de volgende pri jzen uitgeloofdaan de inzenders der beste werk tuigen om met stoomkracht den grond te beploegen ofte bewerken, en tevens strekkende toteene geldelijk voordeelige vervanging van paardenkracht en handenarbeid. Eerste prijs, 200. Tweede prijs, een gouden medaille. Aan de inzenders Ier beste werktuigen om beiródrlijk en goedkoop koren te snijden in vervanging van handenarbeid. Eerste prijs f 500. Tweede prijs, een gouden medaille. De mededingers moeten zich vóór 1 julij 1860 schriftelijk aanmelden bij den secretaris der vereeniging W. J. Wolterbeek, te 's Gravenhage, met opgaaf van de soort van werktuig en den prijs, waarvoor het kan worden overgenomen. Vóór den 3 augustus moeten de werktuigen te Wilheltninadorp zijn aangekomen. De noo- dige velden, paarden en manschappen ter beproeving der werktuigen worden van wege het bestuur, buiten kosten der inzenders, beschikbaar gesteld; doel) de inzenders moeten minstens ée'n vertrouwd deskundige tot in het werk brengen hunner werktuigen doen tegenwoordig zijn. Het bestuur zorgt voor eene lcostelooze berging der werktuigen in den Wilhelminapolder. Er is vrijdoml van invoer onder borgstel ling der invoerregten. tot zekerheid van den weder uitvoer. Het bestuur tracht bij binnen-en buitenlandsche stoomboot- en spoorweg-maatschappijen te verkrijgen vrijdom of'vermin dering van vervoerkosten der werktuigen, die aan den wed strijd deel komen nemen, zoo wel bij aankomst als vertrek. De bepalingen deswege worden tijdig aan de mededingers bekend gemaakt. De mededingers moeten zich onderwerpen aan de bepalingen door het bestuur eu de commissie van be oordeelaars, ter uitvoering of aanvulling van dit programma nader vast te stellen. Volgens geruchten, in buitenlandsche bladen 'opgenomen, zou de heer Dubois, thans nederlandsch gezant te Kopenha gen, in die betrekking naar Kaastan tin opel worden overge plaatst, ter vervanging van den lieer van Zuylen van Nyevelt, thans minister van buitenlandsche zaken. Door curatoren der hoogeschool te Groningen is aan Z. M. tot assistent van den hoogleeraar van Deen, voorgedragen de heer de Vries, kandidaat in de medicijnen. Naar wij vernemen, zijn op de onlangs gehotidenc jaarlijk- sclie vergadering der Hollandsche maatschappij van kunsten en wetenschappen te Haarlem, tot leden benoemd, de heeren prof. C. A. J. A..Oudemans, te,Amsterdam; dr. D. Bierens de Haan, te Deventer; mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, te Leiden, en dr. Verloren, te Utrecht. Mevrouw Ristori is diugsdag avond weder te Amsterdam opgetreden, in het treurspel Judith, alwaar zij bij vernieu wing het zeer talrijke publiek in verrukking heeft gebragt. Donderdag zou zij de rol van Elizabeth, koningin van Enge land vervullen. In de vergadering der kiezersvereeniging De grondwet, dingsdag avond te Amsterdam gehouden, zijn tot kandidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten gene raal gekozen: de heeren mrs. C. vail Heukelom en J. Heems kerk Az. Bij eene tweede vrije stemming is tot derden kandi- daatbenoemd de heer S. Gooi, lid van don gemeenteraad. Tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer van de staten generaal in het kiesdistrict Almelo, isopjl. maandag, in eene tot dat einde te Carelshaven gehouden ver gadering,waaraan omstreeks S0 kiezers deelnamen, metgroote meerderheid van stemmen benoemd het aftredend lid. de beer dr. W. II. baron van Hoëvell. Ten gevolge van het bedanken van den beer Strens, om bij de aanstaande verkiezing voor bet kiesdistrict Roermond in aanmerking te komen, heeft een groot aantal kiezers besloten hunne stem uit te brengen op den heer mr. K. L. J. Comelis, kantouregter te Weert. In plaats van den heer Hengst, afgevaardigde voor het kies district Boxmeer, wordt de heer mr. J. H. L. Hoffmans, grif- lier bij het kantongeregt te Horst, als kandidaat genoemd. De minister vanbinnenlandsclie zaken heeft bij missive van 14 mei 1SG0 de aandacht van de staten der verschillende pro vinciën gevestigd op het 2e stukje van het werkje van dr. L. Ali Cohen, getiteldAlgemeene gezondheid en fabrieksnij verheid. Het verband tusschen beide en de wijze waarop beider strijdige belangen kunnen worden overeengebrao-t.'" (Groningen, P. Noordhoff 1860), zijnde wederom een advies, door den heer Cohen aan gedeputeerde staten van Groningen ingediendwaarin dit maal de beetvvortelsuiker-fabrieken worden behandeld. Het strektom de nadoelen aan te toonen, die zoo wel uitdie fabrieken zeiven als uit de dikwijls daaraan verbondene invigtingen tot het vervaardigen van beenzwart voor de algemeene gezondheid kunnen voortvloeijen en om de middelen aan te wij zen ter voorkoming dier nadeelen. Wij vernemen dat voor het in augustus e. k. te Arnhem te hondene algemeene muziekfeest der maatschappij Tot bevor dering der toonkunst, als solisten hunne medewerking hebben toegezegd mevr. S. Offermans van Ilove (sopraan), mevr. Cuypers-AlberdingkThytn (alt), de heeren Schneider (tenor) uit Wiesbaden, en Sabbath (bas) uit Berlijn. Naar men verneemt heeft Z. K. II. de prins van Oranje het voornemen, om ter gelegenheid der maskerade, de gemeente Leyden te bezoeken. Z. K. II. zal bij den heer F. W. A.baron van Pallandt, jur. stud., afstappen. Z. M. de koning heeft afgewezen liet verzoek om gratie van de doodstraf, ingediend door Pijnakker, die wegens moord door het geregtshof in Zuidholland is veroordeeld. De execu tie zal waarschijnlijk morgen te Gouda plaats hebben. In 's rijks marine-hospitaal te Niemvediep isjl. zaturdag een ijsselijk voorval gebeurd. Een gehuwd onder-officier der marine van het wachtschip aldaar, was eensklaps door delirium overvallen en in gezegd hospitaal ter verpleging opgenomen. In zijne razernij ontevreden over zijne opslui ting en bewaking, trachtte hij aan zijne beide bewakers te ontkomen, doch daarin telkens verhinderd zijnde, vloog hij op eens in dolle vaart door de glasruiten der bovenverdieping en verpletterde zich den schedel. De ongelukkige laat eene vrouw met 5 kinderen na. ESestoezEiingcia csa Jheslssiien. Algemeene kekenkamer. Beuoemd tot. commiesen de heeren W. F. C. Margadant, J. P. Handel en A. den Engelse Wiemans, tot dus verre a dj mi ct-com m iexentot adjunct-com- miesen, de heeren G. A. Johnson, C. C. Couwenbergen B. J. Holtzapfell, tot dus verre eerste klerken. leger. Benoemd bij den generalen staf tot kolonel, de luitenant kolonel van dien staf II. V. E. Klappbij het wa pen der infanterie bij het le. regement tot kolonel, de luite nant kolonel C. P. F. G. van Emdeu, kommandant van het korps; bij het Se. regement tot kolonel de luitenant kolonel L. A. C. de Bock, kommandant van het korps. lAcrli- en sclioolnfeuws. Door den algeraeeneu kerkeraadder nederduitsche her vormde gemeente te Amsterdam, is ter vervulling der vaca ture van eenen predikant, veroorzaakt door het emeritaat van den heer M. van Meteren, het volgende alpliabetisch ge stelde twaalftal uitgebragt: B. J. Adriani Bz., te Rotterdam; K. F. Ternooy Apel, te Delft; II. Boonen, te Middelburg; M. D. Deelemante Rotterdam; W. Francken Az.te Rot terdam B. Ter Haar Bz.te NijmegenJ. P. de Keyser, te Arnhem; J. Posthumus Meijes Rz., te Doesburg; J. J. van Oosterzeetheol. dr. te RotterdamA. Pierson tlieol. dr. te Rotterdam; L. W. E. Rauwenhof, theol. dr. te Leyden; W. Schetter, theol. dr. te Enschede'. Marine en leger. Zr. Ms. instructiebrik De wesp is woensdag uit liet dok te Vlissingen naar de reede gebaald en zal omstreeks 15 dezer door Zr. Ms. stoomschip Cycloop naar de Zuiderzee worden

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1