naar de provinciën af te vaardigen, en de sultan had zich niet •dit denkbeeld vereenigd. Welke resultaten het onderzoek zou opleveren, was niet te voorzeggenmaar men mogt hopen dat te dezer zake geen geschil tusschen de mogendheden zou ontstaan, en dat de te nemen maatregelen strekken zouden om de onafhankelijkheid van Turkye te verzekeren. De tusschen de boxers Sayersen Heeman gesloten vrede is in den avond van 30 mei jl. met groote plegtigheid gerati ficeerd. De redacteurs van Bell's life en Spirit of the times, overhandigden aan de kampvechters de eei-egordels en hiel den daarbij redevoeringen, die luide werden toegejuicht. Volgens de reeds ingekomen herigten bedraagt het ge tal der schepen, die bij den orkaan van verleden zondag en maandag op de britsche kusten en wateren vergaan zijn, of schipbreuk hebben geleden, niet minder dan 150. Onder de vergane schepen behoort eene stoomboot, welke een pleizier- togt deed, met SO personen aan boord. In hetgezigtvan Yarmouth zijn op maandag S schepen vergaan, met 10 a 50 personen, die allen hun dood in de golven gevonden hebben. Ihiitschhand. Weenen I junij. De keizer heeft heden den rijksraad in de troonzaal ontvangen en eene aanspraak gehouden, waarin van gewigtige voordragten melding gemaakt en voorts aan de onderscheidene kroonlanden eene provinciale autonomie toegezegd wordt, voor zoo ver die mogelijk zal zijn zonder nadeel voor het beginsel der rijkseenheid en zonder aan het eene land voorregten hoven liet andere toe te kennen. Gisteren hebben de heeren Apponyi en Andrcossi in den rijksraad verklaard, dat de wenschen der Hongaren zich geenszins tot eene afscheiding van Oostenrijk uitstrekken, maar veel eer gerigt zijn op eene innige vereeniging met de oostenrijksche monarchie, op den grondslag van gemeen schappelijke liberale instellingen. Men verzekert dat de minister van financien heeft te kennen gegeven dat hij nog niet gereed is met de bescheiden, betreffende de oostenrijksche geldmiddelen, welke aan het oordeel van den buitengewonen rijksraad moeten worden onderworpen. Dc beraadslagingen van deze vergadering zul len niet in liet openbaar plaats hebben. Tusschen den minister graaf Rechbergen den russisclien gezant heeft eene conferentie plaats gehad over de oostersche aangelegenheden. De laatstgenoemde heeft beweerd dat de bedoelingen van den russiscben staatsminister, nopens zijne voordragt in de bekende conferentie, geheel verkeerd zijn op gevat. De gezant heeft ook den oostenrijkschen bewindsman gerust pogen te stellen omtrent het bijeen trekken van russi- sclie strijdkrachten aan de Pruth, met de verzekering datalles wat deswegensbij gerucht, onder de menigte is gebragt, ongegrond is, en datgecii russisch korps gemobiliseerd is ge worden. De regering van Keur-Hessen beeft weder eene nieuwe constitutie geoctroijeerd, waardoor het land nu in het bezit van drie constitutienis: namelijk die van 1831, welke gedu rende IS jaren van kracht geweest en nooit wettig afgeschaft is; eene tweede, geoctroijeerd in 1S52, een werk van blinden reactiegeest, waarvan Pruissen de wettigheid betwist en die door het volk niet begeerd wordt, en eindelijk de laatste, een geschenk van den duitsclien bondsdag. BBcSgïe. Koning Leopold is den 1 dezer te Ostende naar Engeland i scheep gegaan, om koningin Victoria, zijne nicht, tebezoeken en eenige dagen aan liet engclsche hof door te brengen, gelijk hij gewoon is in dezen tijd des jaars te doen. Te Parijs schij nen sommigen die reis met politieke bedoelingen in verband te brengen. L'inde'pendancc beige meent aan die lieden ten overvloede te kunnen verzekeren, dat vriendschaps- en fami liebetrekking de eenige reden van dit bezoek is. De kamer van vertegenwoordigers heeft vrijdag en za- turdag (le beraadslaging over de voordragt der regering tot opheffing der stedelijke accijnscn voortgezet. Die opheffing wordt algemeen hoogst wensehelijk geacht; maar er zijn in vier zittingen, welke de kamer nu reeds aan deze discussie heeft gewijd, door vele sprekers bedenkingen ingebragt tegen de middelen welke liet gouvernement heeft voorgeslagen om aan de stedelijke kassen het verlies van de opbrengst der accijnsen te vergoeden. Naar veler oordeel zijn die mid delen onbillijk voorliet platte land en onvereenigbaar met de vrijheid der gemeentebesturen. In plaats daarvan is in de zitting van vrijdag door den heer de Naeijer het middel van hoofdelijke omslagen aanbevolen, hetwelk reeds in eenige steden van Belgie in gebruik is, ter wijl ecu lid van de behoudende partij, cle heer Cootnans, bij wijze van amendement voorgesteld heeft, de som, welke de personele belasting en de patentbelasting in elke gemeente opbrengen, aan de kas dier gemeente af te staan, en cle rijks schatkist door opcenten op de andere algemeene belastingen schadeloos te stellen. Frankrijk. Parijs 2 junij. De Moniteur zeide in zijn nommer van gis teren dat het gouvernement meent te moeten protesteren te gen de kwaadwillige beschuldigingen en onderstellingen en de onbedachte opvattingen, waartoe de aanhechting van Sa- voye en Nizza aanleiding heeft gegeven. Het blad herinnerde de omstandigheden, u-elke hebben geleid tot het afstaan dier gewesten, die van Piemont door de hoogste hergen van Europa gescheiden zijn, en zegt dat het gouvernement, wel verre van verwikkelingen in Europa te willen te weeg brengen of te j laten ontstaan ten einde daarin gelegenheid tot nieuwe I vergrootingen van grondgebied te vinden, door geheel tegen- stelde inzigten geleid wordt. Het gouvernement ziet met leedwezen de kunstenarijen, welke dienen moeten om dag op dag geheel onjuiste denkbeelden omtrent zijne ware bedoe lingen te verspreiden. De keizer, zegt de Moniteur, doet alle moeite om in Europa het geschokte vertrouwen te herstellenzijn eenige wensch is. met de souvereinen, zijne bondgenooten, in vrede te leven, en al zijne zorg aan de krachtige ontwikkeling van Frankrijks hulpbronnen te kunnen wijden. Dit artikel heeft gisteren aan de beurs eenen gunstigen indruk gemaakt en er, met andere omstandigheden, (le koer sen iets doen rijzen. Nagenoeg gelijktijdig echter, en gelijk beweerd wordt niet zonder voorkennis van het gouvernement, verscheen in Le siècle een artikel over Frankrijks natuurlijke grenzen, waarin onder anderen het volgende voorkomt: „Waarom maakt Duitschland zich zoo ongerust over dat gedeelte zijner grenslanden, hetwelk Frankrijk voorheen be zeten heeft? Omdat liet wel gevoelt, dat de regtstitel, waarop zijn tegenwoordig bezit gegrond is, niet deugt; omdat het zich bewust is die landen niet regtmatig te bezitten: omdat het wel weet dat misbruik van magt nooit tot regt kan worden, en dat de tractates van 1 SI5 en de tegenwoordige willekeu rige en onwettige indeeling van Europa bepaald uit een mis bruik van magt zijn voortgesproten. Laat het regt eene vreedzame zege behalen, Iaat het luide erkend en het onregt goed gemaakt worden, dan zal de ongerustheid terstond een einde nemen.Een volk tracht naar zijne natuurlijke gren zen, even alshet water naar zijn natuurlijken stand. Frankrijk zou onzes inziens eene groote feil begaan, zoo het zijne Rijn grens met geweld van wapenen trachtte te herkrijgen. De rec tificatie onzer zuidoostelijke grenzen, langs den vreedzamen weg van afstand van de zijde der vorsten en van toestemming van de zijde des volks, leert ons, God zij dank, dat er nog een ander, zedelij kor en meer zeker werkend middel bestaat, dan het gewelddadige der verovering. Men grondvest niets door geweld, maar alleen op de grondslagen van regt en geregtig- heid. In naam nu van regt en geregtigheid vorderen wij de aanwending van het eenige middel dat rampen kan verhoeden. Dat middel is de algemeene herziening der tractaten van 1S15, uit het oogpunt eener hervorming van'Europa naar stamverwantschap, zeden, taal, sympathie en nationale over levering. Wanneer Frankrijk hij deze hervorming cle eenheid van zijn gebied beter verzekeren kan, wanneer het daarbij provinciën herkrijgt, die aan het land verknocht zijn geble ven, gelijk met Savoye en Nizza het geval is geweest, dan zullen wij ons verheugen. Maar onze wenschen hebben een hooger doel, dan eene uitbreiding van gebied, al ware zij zoo belangrijk als men met regt veronderstellen magdat doel is de vrede maar een waarachtige, duurzame en vruchtbare vrede, gelijk wij dien zoeken te verzekeren" enz. Inmiddels heeft het half-offieieele blad I.e constitutionnel zich gehaast, door de pen van den heer Grandguillotde officieele verklaring der regering te ondersteunen. Genoemde schrijver toch beschouwt de redevoering van den heer Fould, waarvan de nota in den Moniteur de weerklank is, en leidt daaruit af, dat Frankrijk de beste gezindheid koestert voor al zijne naburen. Er is in de politieke kringen heden algemeen sprake van oneenigheid, die, volgens herigten uit China aan het ministe rie van marine, tusschen de fransche en engelsche expeditio naire korpsen aldaar moet bestaan, ten gevolge van verschil van gevoelen ten aanzien van het chinesclie eiland Chusan. De zaak komt eenvoudig hierop neder, dat de Engelsclien dat eiland in bezit wilden nemen en dat de fransche generaal i Montauban zich krachtdadig daartegen verzet. Italic. Het is thans zeker, dat Garibaldi den 27 mei jl. binnen Palermo is gedrongen en niettegenstaande het vuur der na- pelsche oorlogsschepen en forten, welke de stad bombardeer- den, haar geheel of althans grootendeelsheeftvermeesterd. Dit wordt door eene mededeeling van den officielen fvanschen i Moniteur en door verscheidene andere herigten bevestigd. Het 1 blijkt nog niet, of de napelsche troepen meester van de cita del en de forten van Palermo gebleven zijn, ofwel dc stad I geheel ontruimd hebben. Op het vaste land van Napels, in Calabrie en de Abruzzen zoo wel als in de hoofdstad, bleef j het in tusschen rustig, en het napelsche gouvernement nam krachtige maatregelen om althans Messina tegen den opstand te verdedigen. Volgens eene nadere depeche uit Napels, is Garibaldi geheel meester van Palermo en heeft generaal Lanza de plaats overgegeven op voorwaarde dat hij zich met krijgseer kan te rugtrekken en zijn materieel kan inschepen op het koninklijk napelsch eskader hetwelk zich in de nabijheid bevindt. Een wapenstilstand van 24 uren is gesloten om deze kapitulatie ten uitvoer te leggen. Men verzekert dat Garibaldi niet dadelijk gezind was tot het inwilligen van zoo gunstige voorwaarden hij eischte dat het garnizoen de wapens nedcrlegde en dat de koninklijke regering aan het stedelijk bestuur van Palermo eene som van vijf millioen francs zou restitueren. Ten gevolge der tus- schenkomst van de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland zou hij echter toegevender geworden zijn. Die tusschenkomst, zegt men, heeft plaats gehad op aan drang van de napelsche regering, en dat gerucht wordt be langrijker in verhand met een ander, volgens hetwelk alle zeemogendheden, namelijk Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Rusland, zouden worden uitgenoodigd om het grondge bied van het koningrijk der Beide Sicilién te guaranderen, en mede te werken tot het weder onder bedwang brengen van het eiland Sicilië. Van zijn kant zou de koning van Napels beloofd hebben om hervormingen benevens eene liberale constitutie in te voeren. Die voorstellen moeten geformuleerd zijn in eene nota van den kommandeur Carafa, welke aanstonds van de zijde van Sardinië een protest tegen iedere vreemde inmenging in Sici lië heeft uitgelokt. Wat nu de kapitulatie zelve betreft, blijkt er niet uit of generaal Lanza zich enkel verbonden heeft tot de algeheele ontruiming van Sicilië, of alleen van Palermo, en dus of den koninklijke troepen al of niet vergund is terug te trekken naar Messina. Volgens herigten uit Parijs zou de napelsche generaal zich het regt voorbehouden hebben om het garnizoen van die laatste vesting te gaan versterkenmaar volgens an deren moet het garnizoen van Palermo direct op Napels terug trekken. Éjaitöclsbmgtcn. Meekra jjpriJzen Rotterdam 4 junij. Meekrap werd heden weinig: geveild. Onberoofde gold f 25 a f 27. Er bestond vrij goede kooplust. Graamnaridcn. Amsterdam 4 junij. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f 41 j. Lijnolie op zes weken f 31 J Rotterdam 4 junij. Rogge en witzaad waren lieden 20 cent lager. Verder is er geene belangrijke verandering op te geven. Prijzen van effecten. Amsterdam 4 junij. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 2J pet. 0! dito Nationale dito 3 j 7C4- dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4.1 1334 Rusland. Oblig. 179S/1S1G 5* 10i Certific. Hope co4 SUg dito dito 1S55. Gdc serie. 5 I00| ditoG Aand. spoorweg (afgefourneerdschoon) 21 41 Polen. Schatkistobligatien4 j 79-1- Spanje. ObligatienI 36 dito binnenlandsch3 457 Certifie. coupons bewijzen i Crediet instelling (gefourneerd) I Oostenrijk. Obligatien Ween er metalliek 5 4S| dito amsterdagische5 vijf- dito nationale5 55} dito 1S47/1852 2J- 261- Bank actiën3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2^ Portugal. Obligatien3 1 43-7 dito nieuwe3 42^ Grenada, dito(sclioon) 14| VenezueJa.dito2j- 23^ Illinois. dito7 j Mexico. dito3 20 Londen, 2 junij. ten 12 ure. Consols 69^. Weenen, 2 junij. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. G9,25. Parijs, 2 junij. (slotpr.)4.V pct.compt.3 pet. 69.55 -Srctijïringm. Zatiu'clag is van Veere naar ze§ gezeild het. barkschip Maria, gezagv. E. N. F. van Wulveifrgiuiar Shields. lieden morgen ten 4 ure is het aldaar aan^èkomeh. Alles wel aan boord. >V'

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3