MIDDELRURGSCHE COURANT. r 67. Dingsdag 1860. 5 Junij. Ömitmlartöscfjc tijïrmgen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binueudezc gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. j De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 4 junij. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van het voornemen tot het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van het huis in de Lange noordstraat, dat gedurende een twintigtal jaren door den dichter Cats is bewoond geweest. Aan dat voornemen is nu uitvoering gegeven, en de steen, geplaatst in het penant tussclien de beide ramen der eerste verdieping, is 11. zaturdag ontbloot. Het gedenkstuk is van ar duin, gevat in een sierlijken lijst van gelen Bentheimer steen en heeft tot opschrift in verheven letters: WOONHUIS JACOB CATS. 1603—1623. De uitvoering was toevertrouwd aan de heeren W. van Uije zonen alhierterwijl de kosten bestreden zijn door vrijwil lige bijdragen van eenige ingezetenen. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van den minister van oorlog, kazerneringtwee mis siven van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten af- en overschrijvingenen goedkeuring belasting-verorde ningen en idem havenloodsdienst; missive van J. C. Ie Nobel, verhuring kelders leenbankadres D. de Jager, terrein bus kruidmagazijn voorstel van burgemeester en wethouders, oninbare posten lioofdelijken omslag 1860. Wij vernemen dat door alle veroordeelden ter zake van diefstal van strandgoederen van het barkschip Witte Corne- lisz. de With, adressen om gratie tot Z. M. den koning zijn gerigt. Daarenboven is reeds voor eenige dagen een adres van gelijke strekking door de meest aanzienlijke inwoners van Arneinuiden verzonden. Door den burgemeester dezer gemeente is benoemd tot hoofdagent bij de gemeentepolicie A. A. Botzen, vroeger agent van policie der le. klasse te Arnhem. Heden heeft die ambtenaar zijne betrekking aanvaard, na den vereischten eed te hebben afgelegd. Bij gelegenheid van de in deze week te Hulst te houdene vergaderingen tentoonstelling van landbouw, is dezen morgen ten acht ure van Vlissingen de stoomboot in de Scheldedienst vertrokken, om ook Walsoorden aan te doen. Aan boord be vond zich o. a. eene commissie uit gedeputeerde staten van Zeeland en een aanzienlijk getal belangstellenden in den landbouw. De stoomboot had aan den voortop een standaard met het opschrift: De zeeuwsclie landbouw aan Sloet tot Oldhuis. Te Goes worden pogingen aaugewend om die gemeente te doen verklaren als vrije los- en ladingsplaats. De handeldrij- venden zijn uitg-enoodigd te dier zake hun gevoelen mede te doelen, waarna de kamer van koophandel gezamenlijk met het gemeentebestuur daartoe de noodige stappen wenscht te verrigten. Men schrijft uit Drimmelen van den 1 dezer Heden is de gezonken stoomboot De Langstraat op het Bergscheveld boven water en in onze haven gebragt. De boot schijnt weinig te hebben geledenalle goederen en scheepge- veedschappen zijn daarvan weggestroomd. Het vermoeden dat zich nog drenkelingen aan boord zouden bevinden, heeft zich niet bewaarheid. Morgen vertrekt zij naar de werf van de heeren Diepevcen, Leis en Smit te Kinderdijk, alwaar, naar wij van goederhand vernemen, ten spoedigste een ge schiktere boot voor de di'p/st van Capelle op Rotterdam zal worden in gereedheid gebragt. De verongelukte boot was niethet pennybootje van de Rijn spoorweg-maatschappij, maar eene boot die in het afgeloopen jaar bij de heeren van llossum en Wurtz te Amsterdam is ge bouwd en eerst van daar op Amersfoort heeft gevaren. Ver der is het onjuist, dat het water door het breken der raampjes is binnengestroomd, daar deze met ijzeren luiken waren ge sloten. Het water is over het dek geslagen en door de kolen- gaten naar binnen gedrongen. Volgens de Dordsche courant zijn reeds twee personen van de tien, die gered werden, aan de gevolgen van hetgeen zij hebben doorgestaan, overleden. De minister van marine heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat door den gewoed hebbenden storm in het Slijkgat van Goedereede verdreven zijn de navolgende ton nen, als: de piramide en de zwarte tonnen nos. 1,6 en 7. zullende deze bij guustige gelegenheid zoo spoedig moge lijk weder gelegd worden. Naar wij vernemen, zou Z. M. de koning, op voordragt van den ministerraad, een wachtgeld van f 2000 hebben toege kend aan den heer mr. C. C. E. d'Engelbronner, eervol ont slagen secretaris-generaal bij het departement van justitie. Maandag 28 mei, des nachts is achter Callantsoog gestrand de scheveningsche vischscliuit Zeemeeuw. Het schip is onbe schadigd en de bemanning behouden aan wal gekomen. Dingsdag, 2? mei is op de stranden van Callantsoog vastge raakt de noordsehe brik Terra Nova, gez. Petersen, van Chris- tiania, met hout, naar Bordeaux bestemd. Het volk is met de reddingsboot van Petten behouden aan wal gebragt. Woens dag nacht is op de zelfde plaats het onderstboven gestrand een brikschip, met spoorweghout, genaamd Maria Wilhel- mina. Het schip is wrak en de lading is geborgen, liet strand lag vol wrakhout. Van Texel wordt gemeld, dat de bemanning van de stoom boot Harburg, met vee geladen, bestaande uit twintig perso nen. door de onverschrokken visscliers van Cocksdorp is gered, met uitzondering van twee man, die voor dat de red dingsboot tot het wrak genaderd was, met de mast in zee zijn gestort en in de golven zijn omgekomen. Verder zijn aan het strand, 't welk bedekt is met ossen en schapen van de stoom boot, vaten talk, haver en andere granen, aangedreven de overblijfselen van eene kof, eene brik en eene schooner, van welker lading of bemanning niets bekend is. Met groot ge H. M. de koningin-moeder heeft donderdag ochtend ten 11 ure, per extra-trein, de residentie verlaten, ten einde de zo mermaanden op het lustslot Soestdijk door te brengen. Prinses Mariaune is woensdag 11. in welstand op haar bui tenverblijf te Voorburg aangekomen. Naar wij vernemen, is door Z. M. bij besluit van 27 dezer ingesteld eene commissie tot het doen van onderzoek naar den tegenvvoordigen toestand der Koninklijke akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, en tot het indienen van zoodanige voorstellen als waartoe dat onderzoek haar aanlei ding zal hebben gegeven, welke commissie, naar mate zulks noodig is, te Amsterdam of te "s Gravenhage zal bijeenkomen. Het verslag van de beschouwingen der afdeelingen van de tweede kamer, over het wetsontwerp houdende eene nieuwe regterlijke organisatie, zal zeer spoedig publiek worden. Daarbij zal eene belangrijke, en uitvoerige nota van den heer Wintgens gevoegd zijn, waarin voornamelijk het cassatie stelsel, zoo als dat bij het aangeboden ontwerp aan den Imo gen raad is opgedragen, wordt bestreden. noegen heeft men vernomen dat de bemanning van het engelsche schip, 't welk bij de Koog achter zijne ankers is gezonken, bestaande uit tien man, door een loodskotter van Terschelling is opgenomen en aldaar behouden is aangebragt. Voor zoo verre denl dezer te Scheveningen bekend was, zijn in den laatsten storm omgekomen 29 visschers, meest alle vaders van gezinnen of broodwinners voor ouders of weduwen met jonge kinderenalsmede 3 jongetjes, die met hunne vaders waren mede gevaren. Door visschers zijn voor Texel opgevischt en bij de strandvonderij te Scheveningen geborgen een dertigtal vaten met talkeenige deelen en een scheeps- roeiboot van Yarmouth, genaamd Samuel and Mary. In het groot auditorium der academie te Ley den, aanvaard de 11. vrijdag dr. R. J. Fruin het hoogleeraarsambt in de vaderlandsche geschiedenis, meteene door sierlijkheid van stijl en rijkdom van gedachten uitmuntende redevoering „over de onpartijdigheid, die den geschiedvorscher moet kenmerken." Vele geleerde en aanzienlijke mannen woonden de plegtig- heid bij. Uit Loevestein wordt gemeld dat de oude lindeboom, welke aldaar staat, en volgens de overleveringen door Elsje van Ilouweningen, gedurende de gevangenis van den beroemden Hugo de Groot, op dat fort geplant zoude zijn, door den st.orm van 28 mei zijne kruin heeft verloren. Beitoemiis§:cn ets bcsluitcn. consulaten. Erkend als vice-consul van Rusland te Rot- dara, de heer P. H. Driebeek. toezigt op spoorwegdiensten. Benoemd tot leden van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, de heeren mr. L. A. J. W. baron Sloet, thans griffier der staten van Gelderlandmr. J. L. de Bruyn Kops, thans referendaris bij liet departement van financiën, en M. C. J. Piepers, thaus commies bij het departement van biunenlandsche zaken, met bepaling, dat de eerstgenoemde zal zijn voorzitter van den raadtot secretaris van den raad van toezigt den heer W. J. Wol terbeek, thans secretaris des konings voor de zaken van landbouw en nijverheid. leger. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den ma joorhij de landmagt in Westlndie D. A. duCloux, met pen sioen en den titulairen rang van luitenant kolonel. Kerk- en sclioolaafcnws. De heer G. Batteké, predikant te Breskens. beroepen bij de hervormde gemeente te Westkapelle, heeft voor die be roeping bedankt. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht is andermaal beroepen de heer J. C. Verhoeif, thans te Amersfoort, die 28 stemmen bekwam, terwijl de ove rige 21 waren uitgebragt op den heer Ternooy Apél, te Derft. Vrijdag avond is te Leyden door den kerkeraad der ne derduitsche hervormde gemeente, ter voorziening in de door het overlijden van den heer W. van Wetering ontstane vaca ture, het volgende twaalftal opgemaaktde heeren ter Haar te Nijmegen, Huge te Koog aan de Zaan, Pantekoek te Ckar- lois, Jorissen te Broek in Waterland, van Witzenbuvg te Ou- werkerk, Koch te Veerse, Worst te Epc, Hofstede de Groot te Dwingeloo, Booneu te Middelburg, Jansz. te Westzaan Piersou te Rotterdam, en Stuffken te Cellershoek. jHasine en le^er. Men schrijft ons uit Willemsoord, gemeente Helder, van den 2 dezer „Heden is naar de recde gegaan Zr. Ms. iustructiebvik Urania, om gedurende de maand junij met de adelborsten van het 2e. studiejaar in de Zuiderzee te gaan kruissen. Die van het 3e. studiejaar zullen in de volgende maand vertrekken. De e'tat-major van de Urania bestaat uit den luitenant ter zee Ie. klasse, kommandant, J. J. Boelen, luitenant ter zee 2e. klasse J. A. P. J. de Ro y van Zuidewijn, de officier van ge zondheid 2e. klasse X. C. Slegt en de klerk J. Bever. Zr. Ms.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1