MIDDELRURGSCHE COURANT. N0, 06. Zaturdag 1860. 2 Junij. ötnrtmlartiJsrtp tijtrmgm. ■V*' ,.oi;s '.'okkuvni^ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 t De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. Mt<Me2Smrg 1 JiastiJ. Bij ile talrijke berigten van ongelukken, door den jongsten storm veroorzaakt, is het ons aangenaam te kunnen vermel den dat aan de dijken cn zeewering van liet eiland Walche ren, behoudens eenig gering verlies van krammat aan de Westwatering, geene noemenswaardige schade is tocgebragt. Omtrent het verschrikkelijk onheil, hetwelk is overkomen aan de stoomboot welke van Rotterdam op de Langstraat voer, en waarvan wij reeds in ons vorig no. melding maakten, vernemen wij thans nader dat van de geheele bemanning en de passagiers in liet geheel slechts tien personen zijn gered. Volgens berigt uit Drimmeleu kwam de boot (welke men verzekert dat het vroeger onder den naam van penny-bootje bekende vaartuig was, hetwelk gebezigd werd om passagiers van het station van den Rijnspoorweg naar de Boompjes te Rotterdam te vervoeren) maandag avond niettegenstaande den hevigen W. Z. W. storm nog opstoomen, breekt op de hoogte van Lage Z wal uwe den stag, waardoor de stormfok wordt over boord geslagen en men alle moeite heeft om het vaartuig te sturen. Op de hoogte van den zoogenaamden Koekoek gekomen, loopt de boot door een hevigen rukwind en moeijelijk water uitzijn roer cn slingert dadelijk zoo lie vig, dat zij in korten tijd langs de kajuitspoorten vol water loopt en op drie vadem water zinkt. De passagiers met het scheepsvolk, uit ruim vijftig man be staande, klauterden op sclioorsteen,mastenraderkasteu,doch werden daarvan, terwijl zij een akelig geschrei aanhieven, bij geheele groepen door degolven afgeslagen, cn vonden op 10 na den dood in het onstuimige water. Geen vaartuig was in de nabijheid, dat ecnige redding kon aanbrengen; een ang stige nachtbrak voor de overblijvenden aan. Tegen den morgeustond, toen het weder bedaarder was, kwam de stoomboot Stad Geertruidenberg, die tc Dordt wijs- selijk was blijven liggen, aanstoomen, en vond op de plaats des onheils de tien schipbreukelingen, tegen den dood wor stelende, aan mast en schoorsteen hangen. De bekwame ge zagvoerder zond zijn matroos Cornelis Dijkmansmet de sloep ter redding uit, aan wien liet met veel krachtsinspanningen door het nemen van juiste maatregelen gelukte, nu eens twee, dan weer drie, en op die wijs alle tien nog overgebleven onge- lukkigen, van koude en ongemak verstijfd behouden aan boord te roeijen. Ongeveer 12 uren hadden zij in dien han gen toestand verkeerd. Uit de meeste plaatsen van ons vaderland worden voorts een aantal berigten medegedeeld omtrent ongelukken en ver woestingen van boomen en gebouwen, door den storm. Te'silage werd op den Bezuidenboutschen weg een man door een nederstortenden boom getroffen, en was terstond een lijk. In het Bosch aldaar werd een ander man door een vallenden boom een been verbrijzeld, terwijl een derde door een rukwind in het Spui werd geworpen en levenloos werd opgehaald. Treurig is het te zien welken cijns het schooue bosch, liet schilderachtige Yoorhout en andere wandelplaat sen, aan het woedende element hebben moeten betalen. Te Amsterdam telt men ongeveer 520 ontwortelde boomen. De boomen van de bekende Spanjaardslaan in den Haar lemmerhout hebben veel geleden. Sommige zijn neergeveld andere zwaar beschadigd. Te Scheveningen is reeds lietberigt ontvangen van het ver gaan der pink Maria Pronk, stuurman Klaas de Waal, en de ongerustheid is er zeer groot omtrent nog meer dan 50 vaar tuigen welke afwezig zijn. Maandag ochtend ten 3 ure kreeg men aldaar eene stoom boot in hetgezigt, die men meende dat zou stranden. Ter stond begaf zich de commissaris van policie en strandvonder Belir met den inspecteur van policie van Gennep en dienaren van policie naar het strand; gevolgd door de reddingboot van de Noord- en zuidliollancfsche reddingmaatschappij. Onder directe van den heer P. Varkevisscher Jz. werd deze boot klaar gemaakt en de stranding afgewacht. Reeds ten 4 ure bevond zich de burgemeester van 'sITage, jhr. mr. Gevers Deynoot op de plaats van de stranding, en het was onderzijn oog, dat de redding van 10 man der ekwipage en van eene vrouw met hare zuigeling met de meeste bedaardheid en goed overleg werd uitgevoerd. Twee mannen der opvarenden had den het gewaagd zich in de boot van het schip te begeven en werden met voertuigen van de stalhouders T. en J. Water reus te gemoet gereden en gered. De gezagvoerder Bruce en een ingenieur verkozen het schip niet te verlaten; later ech ter, zagen zij er zich toe genoodzaakt. De naam van de gestrande stoomboot is Theresia; zij heeft Glasgow zaturdag verlaten met eene lading ijzer, salpeter en vuurvaste steenen; was bestemd naar Rotterdam, geadresseerd aan het lcautoor van den heer Burger. Op de Noorder Ilaaks is eene zweedsche brik met rogge vergaan en de ekwipage met levensgevaar gered. In de Eijer- lamlsche gronden is een driemastschip gestrand, benevens eene groote engelsche stoomboottwee schepen liggen het onderste boven. De olie- en korenmolen Sophia, gelegen aan den Kostver- loren wetering, gemeente Nieuwer-A mstel, cn toebehoorende aan den heer II. J. van Maurik. is maandag namiddag ten 5 ure, ten gevolge van dan stonn. in.brand geraakt en tot op den grond eene prooi der vlammen gewordenalleen zijn een paar kleine knechtswoningen nog staande gebleven. Aan redding was bij het woeden van den orkaan niet te denken, en de brandweer bepaalde zich tot de bescherming der naast bij liggende perceelen. De molen was tegen brandschade ver zekerd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. Bij Bath zijn op het zoogenaamde Verdronken Zuidbeve- land ecnige oudheden ontdekt, die van vóór 1530 dagteekenen. Men heeft een goed geconserveerde kast ontdekt en daarin o. a. eene hoeveelheid aardewerk bevonden, klaarblijkelijk van hooge oudheid. Uit het algemeen verslag der afdeelingen van de tweede kamer omtrent het westontwerp tot den aanleg van spoorwe gen. blijkt dat de kamer zich in beginsel vereenigt met den aanleg van staatsspoorwegen, doch men wil dat de regering twee maanden zal wachten, of welligt voordeeliger aanbie dingen door andere ondernemerszullengedaau worden. Over liet algemeen keurt men de rigtingen goed. behoudens eenige bedenkingen. In het hoofdkiesdistrict Iloorn, is tot lid van de tweede kamer der staten generaal verkozen de heer II. Mensonides, met 440 stemmen. De heer mr. M. J. de Lange bekwam 210, en de lieer S. A. van Hoogstraten 110 stemmen. [Beide bovenstaande berigten zijn reeds in een gedeelte van de tweede editie van ons vorig nornmer opgenomen.] Door Z. M. is eene wijziging gebragt in hetgavnizoens-re- glement bij het leger. De schildwachten op hunne posten zul len voortaan alleen voor den koning en de verdere leden van het koninklijk huis liet geweer presenteren, en wanneer Z.M. of de koninklijke prinsen zich in een kamp zullen bevinden, zal eene compagnie met het vaandel van het regement, waar toe die compagnie behoort, de wacht hij Z. M. betrekken, en bij de koninklijke prinsen mede eene compagnie, doch zon dervaandel. De advocaat-generaal bij den hoogenraad der Nederlanden heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, door den heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- en verloskundige te Zierikzee, ingesteld tegen arrest van liet provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij hij wegens onbevoegde uitoefening der inwendige geneeskunst is veroordeeld. De uitspraak is be paald op den 12 dezer. De graaf de Nieuwerkerke, kamerheer van Z. M. den kei zer der Frauschen, cn de historieschilder Eugene Giraud, hebben eenigen tijd te 'sGravenhage doorgebragt en zijn tlingsdag uit de residentie naar Parijs teruggekeerd. Het koninklijk instituut van ingenieurs zal den 14 dezer in het lokaal der maatschappij Ddigentia te's Gravenhage, des morgens ten 11 ure. eene vergadering houden. Ouder de punten ter vergadering tc behandelen, komen o. a. voor de volgende mededeelingen en voorstellen van den raad en inge komen stukken a. twee verslagen van den ingenieur der gouvernemeutstelegrafen in Nederlandsch Indie. betreffende het leggen van den onderzeeschen telegraafkabel tussclien Batavia en Singapore, medegedeeld door den minister van koloniën: b. nota omtrent verrigte waterpassingen o\ er de Wester Schelde van Vlissingen naar Breskens en van Neuzen naar Ellewoutsdijk, medegedeeld door de leden E. Steuer- wald en Wellau; c. bijdrage over vloed en eb op de heneden- rivieren, medegedeeld door het lid P. Galand; d. mededeeling van het lid dr. W. C. II. Staring, over de gronden die bij den aanleg van het drooge dok te Willemsoord opgegraven zijn; e. opgaaf en toelichtingen betreffende de wateropbrengst van den artesischen put op het eiland Onrust en den afwisselen den warmtegraad, medegedeeld door den minister van kolo niën; voorstel tot wijziging van het reglement en der veror dening. Daaronder behoort de verplaatsing van den zetel van het instituut van Delft naar 's Gravenhage. Volgens de Arnhemsche courant zal metl september aldaar eene instelling geopend worden die van groot belang kan zijn, niet alleen voor het onderwijs in die gemeente, maar in geheel Nederland. De overtuiging dat. ofschoon ten gevolge van de nieuwe wet op het lager onderwijs de opleiding van onderwijzers aan kweek- en normaalscholen ernstig ter harte genomen wordt, voor alsnog de voorbereiding van aanstaande onderwijzeres sen veel te wensclien overlaat, alsmede dat de regering niet veel zal ver mogen om aan dat gebrek te gemoet te komen, heeft aan de afdeeling Arnhem der maatschappij Tot nut van 't algemeen en aan het natuurkundig genootschap Tot nut en vergenoegen aanleiding gegeven om de handen ineen te slaan en eene kweekschool voor onderwijzeressen tot stand te brengen. Men zal trachten daardoor in eene wezenlijke behoefte te voorzien, door degelijk onderwijs te geven in al de vakken, waarvan men de kennis bij eene deugdelijke onderwijzeres mag verwachtenrekenen, vormleer, neder- landsclie taal- en letterkunde, wis-, natuur- en staatkundige aardrijkskunde, geschiedenis, beginselen van de kennis der natuur, zang, leer van onderwijs en opvoeding, engelsche, fransche en hoogduitsche taal- en letterkunde, teekeuen en vrouwelijke handwerken zijn de vakken welke onderwezen worden, terwijl in de practische opleiding der kweekelingeu wordt voorzien, door haar, zoo verre zij niet bepaaldelijk aan eene school geplaatst zijn, tijdelijk eenige uren daags te ver binden aan eene goed ingerigte, bi j voorkeur openbare school. Het onderwijs zal zoodanig ingerigt zijn, dat kweekclingen in 2 jaren tot hulponderwijzeres, en hulponderwijzeressen in 2 jaren tot hoofdonderwijzeres kunnen gevormd worden. Om als kweekeling te worden aangenomen, wordt vereischt: ouderdom van minstens 10 jaren, gezond ligchaam, goed ge hoor en gezigt, onberispelijk gedrag, aanleg voor de betrek king van onderwijzeres. Vaardigheid in het lezen van neder- landsclie proza en poezy, en in het schrijven, kennis van de theorie der rekenkunde met toepassing daarvan op vraagstuk ken uit hetdagelijksche leven, bekendheid met de eerste gron den der nederlandsche taalkunde, aauvankelijke kennis van geschiedenis en staatkundige aardrijksbeschrijving worden daarbij verlangd. De toelating geschiedt na een examen. Voor het geheele onderwijs wordt jaarlijks f 20 betaald.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1