MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 65. Donderdag 4860. 31 Mei. Oinnenlan&scljr tijöhtgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S i De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, frauco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, UTIGrEA'ERiS: j doodbekendmaldngen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 DE GEBROEDERS ABRAHAMS centmet 35 cent zegelregtyoor elke plaatsing. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 3® mei. De laatste dagen hebben zicli door buitengewoon onstui mig weder gekenmerkt. Inzonderheid stormde bet maandag zoo hevig dat alhier en in den omtrek dezer gemeente, zoo wel als te Vlissingen, een groot aantal zware boom en zijn ontworteld en onderscheidene schoorsteenen en dakpannen nederstorttenDien ten gevolge is ook stoornis op de lijn van den rijks telegraaf, eu wel bepaaldelijk tussclien Rotterdam en Amsterdam ontstaan; zoodat wij tot op het afdrukken dezes bet beursberigt van heden nog niet ontvangen heb ben. Heden morgen is echter, naar wij vernemen, een van de drie draden waarmede die beide kantoren verbonden zijn, hersteld, doch de gemeenschap ondervindt nog altijd groote vertraging. Men meldt ons dat te Rotterdam het gerucht loopt dat de stoomboot van de Langstraat, welke jl. maandag namiddag ten H ure volgens gewoonte van daar vertrokken is naar hare bestemming Capelle, nabij Geertruiden berg zouzijn gebleven. Alle personen die zich aan boord bevonden, en waarvan men bet aantal op omstreeks veertig berekent, moeten daarbij liet leven verloren hebben. Op zee hebben onderscheidene rampen plaatsgehad. Voor enkele, waaromtrent wij reeds eenige bijzonderheden hebben vernomen, verwijzen wij naar de rubriek Zeetijdingen. Ook op de kust van Holland zijn onderscheidene schepen gestrand. Maandag avond omstreeks 7 ure is een vijfjarig kind aan de Bellingbrug in het water gevallen. De heer J. F. Liesoy heeft zich beijverd, ofschoon zelf niet kunnende zwemmen, er, geheel gekleed, bij te springen en het kind niet levensgevaar te redden. Gisteren namiddag viel er weder een kind in het water op de zuidzijde van den Dam, met zeer lagen waterstand. De lieer J. van Meerendonk, aan wiens beleid en onverschrok kenheid reeds zoo velen het behoud van hun leven te danken hebben, toevallig daar tegenwoordig, liet zich geheel gekleed langs een paal in de gracht neder en liield de drenkeling vast, tot dat men met een bootje bij hen genaderd was, waarin beide werden opgenomen. In den nacht van 26 op 27 dezer is op de rivier de Merwede voor "Werkendam, een met steenen geladen tjalkschip van den heer van Boven, alhier, gezonken. De schipper B. de Haan, die met zijne vrouw alleen aan boord was en waarschijnlijk te slapen lagen, zijn hierbij jammerlijk omgekomen. Men gist dat het schip, dat zeer diep geladen was en ten anker lag, door eene stortzee moet beloopen zijn. De knecht des schip pers, die te Werkendam te huis behoorde, was 's avonds huis waarts gegaanomstreeks 2 ure was hij nog op den dijk gaan zien en had hij aan den schipper gevoepen, doch geen ant woord bekomen; aan 't schip was toen nog geen letsel te bespeuren, en toen hij ongeveer een uur later weder buiten kwam, was er niet meer dan de spits van den mast van te zien. In het hoofdkiesdistrict Boxmeer is door den lieer mr. J. 13. Hengst verzocht bij de aanstaande verkiezing voor de tweede kamer niet meer in aanmerking te komen. Te Kampen is de heer mr. W. baron van Lynden door de kiesvereeniging Nederland en Oranje tot kandidaat gesteld. Jhr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen heeft aldaar voor de kandidatuur bedankt. Volgens De stoompost zijn tot den aanleg der geconcessio- neerde verbinding van den Hollandschcn spoorweg tusschen Leyden en Woerden, reeds onderscheidene rigtingen afgeba kend, waarvan eene reeds is gewaterpast. Deze loopt van den Hollandschen spoorweg, benoorden Leyden, langs de noord zijde van den Rijn tot-Kol.deUn-ke, gaat daar den Rijn over en verder kort langs Alphen, Gouwsluis. Bodegraven en Wie- rikerschans naar Woerden. Met den 1 junij a. s. neemt aan de Koninklijke militaire akademie het examen der aspiranten om als kadet op gezeg de inrigting te worden toegelaten, een aanvang en duurt tot den 28 daaraanvolgende voort. Het gezamenlijk getal der aspiranten bedraagt 162, waarvan 86 voor de dienst hier te lande en 76 voor die in de koloniën, verdeeld over de volgen de wapenen, naar bij voorkeur de aanvraag daartoe is ge schied: infanterie, 18 voor de dienst hier te lande, 28 voor die in de koloniën kavallerie, 13 voor de dienst hier te lande; artillerie, 41 voor de dienst hier te lande en 26 voor die in de koloniën; genie, 14 voor de dienst hier te lande en 22 voor die in de koloniën. Men zal zich herinneren dat, bij gelegenheid van de jongste verkiezingen voor een lid van de provinciale staten van Gel derland, een inhethoofdkiesdistriet Arnhem woonachtig per soon de verdenking op zich heeft geladen van stemmen te hebben gekocht, terwijl 24 inwoners van Velp werden be klaagd van bet verkoopen hunner stem. Die zaak werd jl. zaturdag voor de regtbank te Arnhem behandeld. Nahet ver hoor van 14 getuigen, heeft de officier van justitie op krachti ge wijze doen uitkomen, het onzedelijke der plaats gehad hebbende gebeurtenissen, en daarna tegen de 25 beschuldig den gerequireerd: tegen den eersten, als de hoofdaanlegger, toepassing van art. 113 C. P., in verband met artikel 8 van de wet van 29 junij 1854, en mitsdien eene geldboete van f 54 en ontzetting der regten in meergemeld art. 8 vermeld, voor den tijd van tien jaren; ten opzigte der overigen, toepassing van liet zelfde artikel, mitsgaders art. 464 C. P.. en mitsdien geldboete van f 2, zijnde het dubbele van den betaalden koop prijs. Bij haar vonnis lieeft de regtbank vier der van verkoop hunner stemmen aangeklaagden vrijgesprokendoch den eersten beschuldigde, den kooper, veroordeeld tot geldboete van f -J0, en ontzetting der regten. vermeld in de letters a, b, c, e.f, van art. 8 der wet van 29 junij 1854, gedurende acht jaren, en de overige 20 beschuldigden, ieder tot eenvoudige geld boete van f2, en solidair in de kosten, Het verdient opmer king, dat, volgens het openbaar ministerie, ongeacht alle gel delijke aanbiedingen, geen lid der arnhemsche balie de verde diging van den eersten beschuldigde heeft willen op zich ne men, en ook de overigen zich zeiven hebben verdedigd. Blijk baar was het, dat de hoofdbeschuldigde, J. V. G. van Gnsten- hoven, niet uit eigen beweging, maar onder den invloed van derden had gehandeld, die dan ook wel denoodigeguldens, waarvoor de stemmen waren gekocht, zullen hebben verstrekt. Het moet, ter eerevau de nederlandsche natiegezegd worden dat deze zaak de eerste van dien aard in Nederland is. Het door mevrouw de Vries te Dordrecht gegeven concert, waarvan de opbrengst bestemd was tot bijdrage ter opvigting van een standbeeld voor Ary Scheffer, heeft nagenoeg f 400. opgebragt. Uit Harlingen wordtgemeld dat de heer van Roogen, beeld houwer aldaar, aan wien door de daartoe benoemde commis sie de zorg was opgedragen ter vervaardiging van een model voor het op te rigten gedenkteeken voor Simon Styl, met zijnen arbeid gereed is. Volgens het Algemeen Handelsblad is de scbout-bij-nacht, directeur en kommandant der marine te Willemsoord. D. Bijl de Vroe, door Z. M. benoemd tot zijnen adjudant in huiten- gewone dienst. Burgemeester en wethouders van 's Hage hebben bekend gemaakt, dat tusschen 2S dezer en 17 junij a. s. op het strand van de Vuurbaak, te Scheveningen, in dc rigting naar den hoek van Holland, proeven zullen worden genomen met ge trokken gesel:ut, «aardoor gemeld strand als onveilig zal zijn te beschouwen. De heer C. Reinders, lid der commissie van landbouw in Groningen, is voornemens in gezelschap van nog een ander deskundigein junij naar Engeland te gaan, omzoo mogelijk aan t.c koopen: een jongen stier van Durham ras voor rekening der commissie van landbouw; eene jonge koe van bet zelfde ras. voor rekening van het genootschap voor nijverheid te Ouderdendavneene jonge koe, even zoo, voor gezamenlijke rekening van drie landbouwers in liet Oldambt en de Veenkoloniën; eenen engelschen hengst voor een krachtig werkpaard geschikt, voor rekening der commissie voorde paardenfokkerij in de provincie Groningen. Volgens een berigt uit Breda lijdt de bevolking aldaar nog zeer aan koortsen, eu hebben ook de militairen veel last van die ziekte, maar meer nog van long- en leverontsteking. Van de 130 zieken in het hospitaal zijn er 70 lijdende aan de laatste ziekten. <H5©sÉ-i3i«Ii§cïae koloniën. De Soerabaijasche courant geeft in de volgende termen verslag van de jongste gebeurtenissen op Baudjermasing: Men meldt ons van Baudjermasing, dd. 29 februarij 11., dat de oproerlingen bij de laatste attaque van Marabahan zich hadden gekleed in den uniform der ongelukkige slagtoffere van Zr. Ms. stoomschip Onrust. Ook wil men dat de getrouwe aanbrenger der tijding van liet afloopen der Onrust, met name Mbhamed Taib, een der voornaamste medepligtigen bij dien moord zou zijn geweest eu thans voortvlugtig is; zijne familie is echter in verzekerde bewaring. Bij het opstoomen der rivier Doesson is de Suriname dooi den vijand lievig aangevallen en hebben zij met den uit de Onrust opgevischte 30 ponder, een der raderkassen ontred derd. Daarop zijn de aan boord zijnde infantensten en mari niers gedebarkeevd en hebben dit stuk geschut niet glans her overd van onze zijde zou liet getal gekwetsten 17 man be dragen. De volgende bijzonderheden zijn ons bekend geworden van de inname der kampong Tombaay, waarbij helaas de le. luitenant van het 9e. bataillon P. Blondeau gesneuveld is. Den 5 februarij rukte eene kolonne, sterk 80 bajonetten, onder kouimando van den kapitein Schift", op naar Tombaay, omdat men stellige berigten had dat de hoofdmuitelingen Iladja-Koening en Anta Loedin zicli aldaar ophielden. Het terrein derwaarts was zeer moeijelijk begaanbaar. Tegen 12 ure kwam men voor de kampong Tombaay, waarin zich een versterkt gebouw bevond, alwaar bovengenoemden, be nevens een tal van volgelingen, bezig waren feest te vieren, waardoor zij de komst onzer troepen niet bemerkten. Dit met zware boomstammen versterkt gebouw werd omsingeld, de luitenant Blondeau ging niet een ongeladen pistool vooruit, welke onvoorzigtiglieid hem duur te staan kwam, doordien liet aan een man gelukte liet gebouw te verlaten, die hem eene lanssteek in de horst gaf, waardoor hij op zijne knie viel en eene tweede in dc long, ten gevolge waarvan hij na 5 minuten bezweek; welke dood de vijand echter duurbetaald heeft. De vrouwen en kinderen werden toegeroepen om het huis te ver laten, dat slechts door eenigen gedaan werdde overigen wei gerden zulks eu staken met lansen tusschen de groote openin gen der boomstammen. Daarop heeft men het huis omsingeld en getracht de deuren in te slaan, en toen dit mislukte stak men het in brand. Het gegil der mannen, vrouwen en kinde reu was hartverscheurend. In het huis vond uien Anta Loedin door een kogel gedood; radja Koening trachtte in de along te ontkomen en werd gedood en zijn hoofd naar Marta Poera gezonden, met zijn dochtertje, eene prinses van 5 a 6 jaren. Het lijk van den luitenant Blondeau is door eenige europesclie soldaten naar Moengoe Tagoe gebragt en aldaar begraven.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1