ircttjiringm. Zes oorlogsbodems van onze vloot te Marseille hebben donderdag bevel ontvangen om hunnen leeftogt te comple teren. Het is evenwel nog in geenen deele bekend, of zij eerstdaags zullen uitloopen. Men gelooft in tegendeel dat deze maatregel slechts bij wijze van vooi-y.org is. Turbye, Tijdingen uit Konstantinopel over Weenen ontvangen, be- rigten dat de porie tegen iedere vreemde inmenging in de bin- nenlandsclie aangelegenheden van het rijk protesteert, met bijvoeging, dat de turksehe regering, ten einde zulk eene in menging in allen gevalle onnoodig te maken, zelve hetiuiatief tot eene enquête over den toestand der christenen in het rijk heeft genomen. Andere tijdingen, over Marseille ontvangen en de dagteekening van 1G dezer dragende, spreken van eene ernstige ongesteldheid van den sultan, van de sensatie die de komst van den heer Lavalette gemaakt heeft, en van het ontkennend antwoord van den russischen gezant, op eene interpellatie betreffende de juistheid van het berigt dat Rus land eeix leger bij de Pruth concentreerde. Italic. In dc zitting der sardinische kamer van afgevaardigden van vrijdag, die door al de leden en door een groot aantal belang stellenden werd bijgewoond, zijn de discussies geopend over het traetaat tot afstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk. Een voorstel om de discussien over dit onderwerp, uit aan merking van de tegenwoordige tijdsomstandigheden, tot een volgend zittingjaar uit te stellen, vond geen ondersteuning. In den loop der beraadslagingen hebben slechts enkele leden bezwaren tegen het traetaat geopperd. Onder dezen be hoort de afgevaardigde uit Nizza, die, hetnuteener duurzame alliantie met Frankrijk erkennende, de band niet wilde leenen aan den afstand van een gedeelte van den italiaanschen bo dem, waarom hij besloten had geen deel aan de eindstemming te nemen. De afgevaardigden uit Savoye hebben zich daarentegen allen ten gunste van het traetaat verklaard. De heer Guerrazzi bestreed den afstand van Savoye en Nizza met klem. Hij betoogde dat zelfs het bezit van Midden- Italie daar tegen niet kon opwegen en dat Sardinië op eigen krachten moest steunen en geen vreemde hulp meer be hoefde. Hierop nam de heer Caruttihet woord, die het traetaat met vuur verdedigde. Hij deed uitkomen, dat, indien men de Oostenrijkers voor goed wilde verjagen, eene alliantie met Frankrijk onvermijdelijk was. Na een blik op de geschiede nis geworpen te hebben, wees hij er op, hoe het huis van Sa voye door Frankrijk roagtiger was gemaakt door eene uitbreiding van grondgebied in Italië, en hoe de uitbreiding van bet fransche grondgebied in de rigting van Savoye en Nizza daarvan schier het natuurlijk gevolg was. Zeer zeker had Piemont. wanneer het zich aan (le overeenkomst van Villafranca had willen houden, den afstand van Savoye en Nizza kunnen ontwijken, maar dan ook had Piemont voor altijd afstand moeten doen van de roemrijke staatkunde, die het in den laatsten tijd volgde. Bovendien. riep spreker uit er bestaat geen Piemont meer! Uit de asch van het oude Sardinië is Italië verrezen. Wij hebben vele vijanden in het buitenland; in onzen eigen boezem hebben wij geen vij anden dan onze bartstogten. Laten wij die derhalve, ter wille van het belang van Italië, bedwingen., want nog altijd blijven talrijke moeijelijkheden voor ons ter overwinning over, en dat wel in een tijdperk, waarin het juist de onvoorziene om standigheden zijn, die Europa regeren. Laten wij eensge zind handelen en stellen wij vertrouwen in ons goed gesternte." Deze woorden werden levendig toegejuicht. Tot eene beslissing is bet in deze zitting niet gekomen. Nog altijd keerscht omtrent den juisten stand van Gari baldis onderneming op Sicilië, veel onzekerheid. De berigten welke van de zijde der napelsche regering komen, blijven de koninklijke troepen als zegevierend voorstellen, terwijl de tijdingen van andere zijde in tegendeel gunstig luiden voor Garibaldi en de zijnen. liet sardinische regeringsblad mankt eene depeche uit Palermo van 21 dezer békend, welke bevestigt dat Garibaldi bij San Martino met de napelsche troepen slaags geweest is. Hij had daarna de hoogten rondom Palermo bezet en scheen die stad zeer spoedig te willen aantasten. De generaal Lanza zou onder de ingezetenen lijsten rondzenden, met uitnoodi- ging om door hunne onderteekening te verklaren dat zij de concessien van het gouvernement aannemen; ook zou hij po gingen gedaan hebben om Garibaldi tot het sluiten van eenen wapenstilstand te bewegen; een en ander zou echter vruchte loos geweest zijn. Een oostenrijkscli smaldeel, uit drie sche pen bestaande, was den 21sten in de wateren van Sicilië aangekomen. Inweerwil van deze opgave, zon hetgeheele berigt van de zen belangrijken veldslag, bijna onder de muren van Palermo geleverd, volgens anderen uit de lucht gegrepen zijn. en die bewering wordt eenigzins waarschijnlijk als men nagaat dat, had er werkelijk een belangrijke strijd plaatsgehad, reeds een beslissend berigt erop liad moeten volgen, het zij van Garibal dis bemagtiging van Palermo, of wel van een door hem gele den nederlaag. In ieder geval wint de opstand hand over hand veld en ko men er telkens nieuwe vrijwilligers zich bij de expeditie aan- sluiten. Den 14 dezer, twee dagen na /.ijne landing op Sicilië, heeft Garibaldi te Salemi, niet ver van Marsala, eene procla matie aan de Sicilianen gerigt van dezen inhoud Joseph Garibaldi, de opperbevelhebber van het nationale leger in Sicilië, heeft, op uitnoodiging van de voornaamste ingezetenen en in gevolge besluit van de vrije gemeenten des eilands, uit hoofde in oorlogstijd de vereeniging van het bur gerlijke en liet militaire gezag in êéne hand noodzakelijk is, besloten het dictators-gezag in den naam van Victor Emma nuel, koning van Italië, te aanvaarden." Onder deze proclamatie stond de naam van Garibaldi, be nevens dien van zijnen adjuilaut-generaal Tnrr. Bij eene andere proclamatie, insgelijks den 14 dezer te Sale mi uitgevaardigd, heeft Garibaldi voorschriften voorde vor ming eener regelmatige krijgsdienst vastgesteld. In een schrijven uit Sicilië, door een dagblad van Malta medegedeeld, leest men, dat, toen Garibaldis manschappen van Marsala naar Salemi opbraken, verscheidene Franciscaner monniken zich aan het hoofd der kolonne plaatsten, met een kruis in dc eene, en eene sabel in de andere hand. Volgens berigten uit Palermo van den 22 dezer hadden de aldaar gevestigde Engelschen en Franschen. zich aanboord van vaartuigen hunner natiën ingescheept, vermits een aan val van de opstandelingen op die stad onverwijld te geraoet werd gezien. De napelsche generaal wilde zich aldaar tot het ui terete verdedigen. Daar er soldaten van het sardinische leger deserteerden om zich bij Garibaldis vrijwilligers te voegen, heeft de sar dinische minister van oorlog bij eene dagorder van den 23 dezer bekend gemaakt, dat het gouvernement, wel verre van die desertie oogluikend toe te laten, ze in tegendeel straften en te keer gaan wil. Berigten uit Alexandrie van 19 dezer melden dat de toskaansche consul aldaar geweigerd heeft de archieven van het consulaat over te geven aan den sardinischen consul. Laatstgenoemde heeft alstoen de te Alexandrie aanwezige Sardiniers en Toskanersbij zich vereenigd en heeft zich met de sardinische vaan aan het hoofd, met hen naar het toskaan sche consulaat begeven, om de archieven op te eischen. De toskaansche consul verklaarde alsnu voor het geweld te buk ken. De stoet is daarop zingende de stad doorgetrokken, onder het geroep van; leve Victor Emmanuel! leve keizer Napoleon Dc te Alexandrie geopende inschrijving ten behoeve van den siciliaanschen opstand heeft reeds een aanzienlijk bedrag opgeleverd. De aldaar gevestigde Italianen hebben eene mis verlangd voor de zegepraal van de zaak der onafhankelijkheid. De geestelijke weigerde dit aanvankelijk, doch liet zich later dooi den franschen consul daartoe bewegen. Indien men sommige dagbladen gelooven mag, dan moet de positie van den generaal Lamoricière van dag tot dag moeijelijker worden en de geestdrift, welke zijne komst aan vankelijk verwekte, reeds voor eene geheime oppositie plaats maken. Men zegt zelfs dat de generaal Goyon bevel heeft ontvangen om den pausselijken opperbevelhebber aan het verstand te brengen, dat hij zich van iedere interventie buiten den kerkelijken staat moet onthouden, bij gebreke waarvan men maatregelen tegen hem zou nemen. In het algemeen moet de pauselijke armee ook nog weinig beantwoorden aan de hoop die de kardinaal Antonelli daarvan had opgevat, zoo dat men overtuigd is geworden dat men de fransche troe pen vooreerst nog niet kan missen. Men verneemt thans eenige bijzonderheden betreffende den inval der vrijwilligers van Garibaldi in den romeinschen staat, en aangaande de nederlaag, welke zij door de pauselijke gendarmes geleden hebben. De vrijwilligers waren naauwe- lijks 200 man sterk zij hadden noch aanvoerder noch eenig vast plan, maar zwierven op goed geluk rond. De pauselijke gendarmes weken echter in wanorde voor dien troep terug, tot dat de kolonel Pimodan hen moed insprak en tegen den vijand aanvoerde, met dat gevolg dat zij er eenigen doodden en meester van het terrein bleven. Naar men verneemt, heeft de paus gedurende het ver blijf van koning Victor Emmanuel in Toskane, eene geheime circulaire aan de italiaansche bisschoppen doen toekomen, welke niet minder dan zes bladzijden compressen druk be slaat. Nadat daarin eerst het gedrag van den aartsbisschop van Florence wordt afgekeurd, omdat hij, „uit vrees voor be dreigingen, de zwakheden heeft gehad den koning in de cathedraal te ontvangen en aldaar een Te Deura ter zijner eer te vieren", wordt verder tot zijn lof gezegd, dat hij thans berouw gevoelt over die daad. Dit neemt echter niet weg, al dus vervolgt de circulaire, dat het schandaal voor het oog der geheele christenheid heeft plaats gehad, en als zoodanig moet de heilige vader daarop wijzen, want bij den tuimelgeest, die zich thans van de gemoederen heeft meestergemaakt, behoort de geestelijkheid voor het martelaarschap niet terug te dein zen. De kerk moet voor de bedreigingen der burgerlijke overheid niet wijken, maar vrij zijn in de uitoefening haver heilige pligtendie vrijheid bestaat thans niet meer in de sta ten van den koning van Sardinië, en daarom voelt de heilige vader zich te meer genoopt, de geestelijken aldaar aan hunnen pligt indachtig te maken en hen, die geen zedelijke kracht genoeg in zich gevoelen, om aan gewelddadigheden weder stand te bieden, uitte noodigen, zich naar Rome te begeven, ten einde aldaarbetere tijden af te wachten. De belangen dei- kerk zullen door de afwezigheid van een aantal geestelijken minder lijden, dan van de geil wongen e tegenwoordigheid bij plegtigheden, waartegen men behoort te protesteren. Zoo als men tevens verneemt hebben verscheidene bisschop pen, na ontvangst dier circulaire, aan de lagere geestelijkheid in hun diocese instrnctien doen toekomen in den geest van bedoeld document. Men weet overigens dat eenige voorname geestelijken, ofschoon zij niet geaarzeld hebben een Te Deum te vieren ter gelegenheid van 'skonings aanwezigheid, reeds weinige dagen daarna in verzet gekomen zijn tegen rle rege ring of tegen den geest van 'slands instellingen, zoo dat de regering strenge maatregelen tegen hen heeft genomen. Ook is het groote seminarium te Piacenza gesloten. Ongetwijfeld moet die zaak met bedoelde circulaire in verband gebragt worden. Spanje. De zitting der cortes is vrijdag door de koningin geopend. De troonrede maakt in de eerste plaats gewag van den oorlog met Marokko, die tot een roemrijken vrede geleid heeft, ter wijl de bij het vredesverdrag bedongen voorwaarden zoo veel mogelijk strekken ter vergoeding van de uitgaven, waartoe de schatkist door dezen oorlog genoodzaakt is geweest. De betrekkingen van Spanje met alle mogendheden zijn van vriendschappelijken aard. De met Rome gesloten overeen komst heeft gestrekt om gemoedsbezwaren weg tenemen, ter wijl zij de mogelijkheid doet ontstaan om de hulpbronnen des lands te vermenigvuldigen. Aan de cortes zal mededeeling gedaan worden van eene overeenkomst met Mexico, in den ongelukkigen toestand van welk land Spanje veel deel neemt. Voorts wordt gesproken van de jongste poging der Carlisle n de koningin heeft deze levendig betreurd, maar zich, nadat het gevaar geweken was, gelukkig geacht, eene amnestie te kunnen verleenen. Eerstdaags zullen de begrootingbenevens andere politieke en administratieve wetten aan de cortes voor gelegd worden. De troonrede besluit met de betuiging dat de koningin bouwt op de eensgezindheid der natie, zoo wel on derling als met de regering, als een zekeren waarborg voor de vastheid van den troon en het geluk des vaderlands. Een half-officieel nieuwsblad van Madrid bevestigt het berigt, dat bet spaansche gouvernement van den koning van Napels een aanzoek om gewapend en bijstand heeft ontvan gen, maar daaraan geen gevolg wil geven. „Ons kabinet, zegt het genoemde blad, betreurt den toestand van het koningrijk der beide Sicilien en de aanslagen van vermetele gelukzoekers daar te lande; maar het vindt gcene vrijheid om eene tus- schenkomst aan te raden, welke nadeelige gevolgen voor ons land zou kunnen hebben." Het barkschip Si ad Middelburg, gez. D. D. Ouwehand, is den 25 dezer van Cardiff gezeild, met bestemming naar Sin gapore. Het barkschip Walcheren, gez. D. K. van derHeyde, den 23sten van Veere gezeild, is vrijdag den 25sten te Shields aangekomen. Alles wel aan boord. Zaturdag is ter reede van Ylissingen gearriveerd de engelscbe brik Bird, gez. R. Walker, eït zondag in de marine haven binnengeloopen de brik Nestor, gez. J. White, beide van Newcastle, met steenkolen, om te worden overgeladen aan boord van het barjssehip-Bjtrgemeester van Middelburg. Het napolitaansché'sohbónerscliip Eduardo. gez. A. Cafiero, van Antwerpen naar Napels bestemd, gedeeltelijk beladen met zink, glas en Ruiker, is gedurende den storm van zaturdag nacht op de rivier nabij Borsele tegen den dijk om hoog geraakt en vervolgens door de.sleepstoomboot Union II. gez. Oudenaarde in vlot water..en te Ylissingen binnenge- bragt, met verlies van roer en andere zeeschade.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3