MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 64. Dingsdag 1860. 29 Mei. öirmenUmööche tijirmgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVEUS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. j De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, j doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon gronte letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, in houdende de Lijst der 52 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in Zeeland, Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 28 mei. Ten gemakke van tie bezoekers der algemeene vergadering en tentoonstelling, door de Zeeuwsche maatschappij van land bouw op den 5 en G junij e. k. te Hulst te houden, zal de stoombootdienst. op de Wester Schelde blijkens achterstaande annonce buitengewone diensten op 5, 6 en 7 dezer onder nemen. t Uit Vlissingen meldt men ons dat de stoomboot Stad Ylissingen gisteren namiddag bij gelegenheid van het Pink sterfeest van daar is vertrokken naar Antwerpen, aan boord hebbende 107 passagiers. Bij het uitloopen der haven had bijna een groot ongeluk plaats, doch men kwam met den schrik vrij. Op het zelfde oogenblik namelijk dat de stoom boot. de haven uitging, liep er eene engelsche brik binnen de gezagvoerder der boot, waarschijnlijk vermoed hebbende dat de vrij diepgaande brik in de monding der haven zoo als ge woonlijk aan den grond zoude loopen, maalde door, doch tegen verwachting liep de brik voort tot kort bij den boom, alwaar de beide schepen elkander zoo nakwamen, dat men ernstige averij verwachtte, doch juist op dit oogenblik raakten zij beide van elkander afhoudende den grond, waardoor dit ongeluk werd voorkomen. Wij vernemen nader dat in het te kort, hetwelk in de ge- meentefinancien te Kortgene metlSGl zal ontstaan, als een gevolg van het geheel kosteloos doen geven van lager onder wijs, zal voorzien worden door verhooging der opcenten op 's rijks directe belastingen, en in hetgeen daarna nog mogt ontbreken, door eene verhooging van den hoofdelijken om slag. Uit Zierikzee meldt men dat de aansluiting aan den rijks telegraaf aldaar voltooid is, en alleen op de komst van een ambtenaar gewacht wordt om het kantoor voor het publiek open te stellen. Tot doctor in de beide regten werd donderdag te Utrecht bevorderd de heer E. P. Schorer van Middelburg, na verdedi ging van Theses juridicae inaugurales. Een bij de regering ontvangen en door de Nederlandsche staats-courant van gisteren medegedeeld telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, gedagteekend Batavia 10 april 1S60,luidt: „Niets bijzonders; alles wel." Volgens eene andere particuliere depeche luiden de tijdin gen uit Bandjermassing iets meer bevredigend, en door de Bataviasche handelsvereniging is een berigt afgezonden, lui dende: „Op Java heerscht rust. In Bandjermassing wordt de stand van zaken dagelijks beter." Reeds uit onderscheidene kiesdistricten deelt men berigten mede omtrent kandidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der tweede kamer van de staten generaal. Te Deventer heeft de heer mr. R. J. Thorbecke zich weder verkiesbaar ge steld. Te Hoorn worden van verschillende zijden de heeren mr. M. J. de Lange, H. Mensonides en S. A. van Hoogstraten aanbevolen. Te Rotterdam heeft de kiesvereniging Orde den heer mr. N. Olivier weder kandidaat gesteldde heer I. D. Fransen van de Putte, die mede zeer in aanmerking kwam en door eene andere vereniging was voorgesteld, heeft thans van de kandidatuur afgezien. Te Roermond vleit men zich nog dat de heer mr. M. P. II. Strens, als hij herbenoemd werd, zich de keuze zou laten welgevallen. Te Alkmaar is de heer mr. P. Blussé van Oud Alblas tot kandidaat verkozen. Bij eene in de Staatscourant geplaatste aankondiging van het ministerie van koloniën worden aroor 's lands dienst in Nederlandsch Indie, om aanvankelijk te worden geplaatst bij het marine-etablissement op het eiland Onrust, gevraagd een opziener, chef van den reparatiewinkel, op eene bezoldiging van f300 's maands, met eene verliooging, na elke drie jaren dienstin Indie, van f20 's maands, tot dat na vijftien jaren dienst het maximum van f 1-00 's maands zal zijn bereikt, be nevens een onderbaas-smid, tevens ketelmaker en een onder- baas-draaijer en bankwerker, ieder op eene bezoldiging van f125 's maands, met eene verhooging, na elke drie jaren dienst in Indie, van f 7 's maands, tot dat na vijftien jaren dienst het maximum van f 160 's maands zal zijn bereikt. De bezoldi gingen van f300 eu f125 's maands vangen aan met den dag van vertrek naar Java. Op die bezoldigingen wordt hier te lande uitbetaald een voorschot van vier maanden. De verder toe te kennen voordeelen en de vereischten van de sollicitan ten worden in de aankondiging opgegeven. Eene onlangs door den minister van binnenlandsche zaken uitgevaardigde aanschrijving aan de commissarissen deskonings, ter mededeeling aan en uitvoering door de ge meentebesturen, is van veel belang voor fabriekauten. Zijne exc.drukt daarbij den wensch uit, dat bij vergunningtotoprig- ting van fabrieken een termijn worde gesteld, binnen welken zij zullen moeten werken, en tevens de voorwaarde, dat de concessionaris gehouden is zich te onderwerpen aan dc later opteleggen verpligtingen. Het geval had zich voorgedaan, dat zoodanige vergunning een langen tijd zonder uitvoering bleef, en daar bij het vcrleenen der vergunning alleen kan ge let worden op den toestand van het oogenblik en indien toe stand na verloop van tijd aanmerkelijke wijzigingkan komen, zoo liet het zich begrijpen, dat uitstel der uitvoering later moeijelijkheden kan opleveren. Zijne exc. verlangt, dat de bedoelde termijn in verhouding tot de uitgebreidheid der fabriek geregeld worde. Bij overschrijding van dien termijn wordt dan de vergunning als vervallen beschouwd. Reeds sedert geruiinen tijd zijn de ingenieurs voor het stoomwezen gemagtigd om, indien bij het hun opgedragen onderzoek van een stoomtuig, hunne bevinding genoegzaam gunstig is, den belanghebbenden, het zij gaaf, het zij voor waardelijk, het voorloopig gebruik van het stoomtuig, in afwachting van het uitrijken der acte, te vergunnen. Daar thans de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken is gevestigd op de ongelegenheden, die daaruit kunnen voortvloeijen, wanneer de administratieve magt van de af gifte dier voorloopige vergunningen wordt onkundig gelaten, zoo zijn gemelde ingenieurs namens den minister uitgenoo- digd, om voortaan van de afgifte van elke voorloopige ver gunning, welke door hen voor het gebruik van eenig stoom tuig mogt worden uitgereikt, berigt te doen toekomen aan het plaatselijk bestuur der gemeente, waarin zich het stoom tuig bevindt en aan den commissaris des konings in de be trokken provincie. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning zich vereenigd met het voorstel des ministers van koloniën, om de binnen kort vervallende contracten voor de cultuur, bereiding en levering van thee, niet op nieuw te sluiten, maar die nijver heid aan partikuliere krachten over te laten. Volgens de Utreclitsche courant hebben de onderhandelin gen tusschen zijne exc. den minister van koloniën en den heer Stieltjes gevoerd, tot geene bevredigende uitkomst geleid, en zal hij dus hoogst waarschijnlijk in Nederland blijven. J Ondanks het tal van vergaderingen dat door de liaring-ree- ders bereids is gehouden, zal hoogst waarschijnlijk dit jaar geene vereenigiug tot stand komen, tot prijsbepaling van den haring. Men is verlangend te zien, wat de invloed van ieders vrije beweging op dc prijzen zal wezen. Zijne exc. de minister van marine heeft vrijdag morgen de nieuwe drooge dokken en het marine-etablissement te Nieu- wediep, zoo mede de aldaar liggende oorlogschepen geïnspec teerd De arrondissements regtbank te 'sGravenhage heeft zich onbevoegd verklaard om regt te doen op de vordering van het openbaar ministerie tegen een pruissisch onderdaan, die zich in het hötel van het pruissisch gezantschap schul dig had gemaakt aan mishandeling van den kamerdienaar, zijnde mede een pruissisch onderdaan. De regtbank overwoog daarbij, dat het hötel van een vreemden gezant gehouden wordt voor het grondgebied van. den vorst, dien de gezant vertegenwoordigt, zoo dat de nederlandsche wet binnen de muren van zoodanig gebouw niet geldt, en daarop alzoo niet van toepassing is art. S der wet, houdende algemeene bepalin gen van wetgeving. Men onderhoudt zich thans veel in de botanische wereld over eene nieuwe aardbezieplant (Fraisier nouvelle), onlangs gewonnen uit zaad, door den heer Meunier, hovenier te Ver- viers. Deze nieuwe soort van aardbezie laat niets te wenschen over; de vrucht is enorm groot, saprijk en bij uitstek fijn van smaak. De plant heeft een schoon aanzien en verdraagt goed de koudeeen en ander doen haar boven alle andere soor ten uitmunten. Eeiioeirdiagcn en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen leeuw de kapitein-adjudant E. Nieuwenbuisen van het regement grenadiers en jagers, en de kapitein Nvan Willes van den staf der infanterie, werkzaam bij het depar tement van oorlog. marine. Eervol ontslagen met denlaatsten junij 1860, de commies bij de directie der marine te Vlissingen J. G. Hec tor, en met den laatsten julij 1S60, op verzoek, de magazijn meester bij de directie der marine te Hellcvoetsluis C. Valk- hoff; en benoemd: met 1 augustus 1SG0, de commies bij de directie der marine te Vlissingen J. F. Ratell Schultz, tot magazijnmeester der marine te Hellevoetsluis; met 1 julij 1S60, de adjunct-commies bij de directie der marine te Helle voetsluis C. G. Blankenstein, tot commiesde klerk bij ge zegde directie C. K. Kruyne, tot adjunct-commies; de klerken bij de directie der marine te Willemsoord J. Lam- mers en J. C. Schuyt, tot adjunct-commiesen; de klerken bij de directie der marine te Amsterdam D. M. Nolthenius en J. L. Pisuisse, tot adjunct-commiesen, laatstgemelde met over plaatsing naar Hellevoetsluis. Voorts is met 1 mei 18G0 W. van der Hout aangesteld tot klerk bij de directie der marine te Amsterdam; terwijl met 1 julij 1SG0 in hunnen rang zijn overgeplaatstde commies bij de directie der marine te Hel levoetsluis E. de Vries naar Vlissingende adjunct-commies bij de directie der marine te Vlissingen J. Ludolph naar Amsterdam, en de klerk bij de directie der marine te Wil lemsoord P. II. Bvuyn naar Amsterdam. consulaten. Benoemd tot nederlandsch consul te Caen, de heer Leon Ilolzman. pensioenfonds. Op nieuw benoemd tot voorzitter van den raad van bestuur in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, lid van den raad van state. Marine en leger. Door Z. M, is. met wijziging van het besluit van 12 no vember 185/ no. 56, het korps officieren derlandmagt in

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1