MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 63. Zaturdag Sif-iamnorV. V 1860. 26 Mei. 6mnmlanööcl)f tijDingerr. goks Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnendeze gemeente en Vlissingcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. ]VIi<Sdclbifir& 25 mei. In eene lieden gehondene vergadering van deafdeeling Middelburg der Maatschappij van weldadigheid is een huis houdelijk reglement voor dat departement vastgesteld. Uit het door het bestuur medegedeelde verslag bleek dat de mid- delbuvgsehe afdeeling nog slechts uit 75 leden bestond. De Koorkerk alhier zal in de volgende week voor eenigen tijd worden gesloten, ten einde er de noodige herstellingen aan te doen en eene andere inrigting aan het inwendige te geven, waartoe, zoo als men weet, reeds gernimen tijd het voornemen bestond. De belangrijkste werkzaamheden zijn gisteren bij onderhandsche inschrijving aangenomen door den heer J. Tuyter alhier, voor f 1-205. Bij besluit van den 11 dezer (provinciaal blad no. 59) is door gedeputeerde staten dezer provincie vastgesteld de lijst van bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene tak ken der geneeskunst in deze provincie, over het jaar 1860. Daaraan gaat eene opgave vooraf van de leden der provin ciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, benevens van de drie plaatselijke commissien, te Middelburg, Zierikzee en Goes. Volgens die lijst zijn er in de provincie 45 medicinae doc tores, 17 chirurgiac doctores, 73 heelmeesters, 118 heelmeesters ten plattenlande, 2 gepensioneerde officieren van gezondheid 2e klasse, 26 artis obstetricias doctores, 130 vroedmeesters (waaronder een rustend), 67 apothekers, 31 vroedvrouwen, 3 droogisten en 2 tandmeesters. Bij deze opgave mag echter niet onopgemerkt blijven dat onderscheidene personen, die bevoegd zijn om meer dan eene tak van geneeskunst uit te oefenen, onder elk dierrubrie- ken zijn opgenomen, terwijl onder de getallen heelmeesters eenige jiersonen begrepen zijn die zich nog niet gevestigd hebben. Gisteren zou voor de regtbank alhier op nieuw behandeld worden de zaak tegen twee te Sluis woonachtige personeu, beklaagd, de eerste van het uitgeven en verspreiden van ge schriften, waarin de ware naam van den schrijver of drukker niet uitgedrukt is (biljetten, houdende aanbeveling van per sonen ter verkiezing als leden van den gemeenteraad) en de tweede van strafbare medepligtigheid daaraan. ïn het nom- mer dezer courant van den 31 maart jl. hebben wij medege deeld dat beide te dier zake bij verstek zijn veroordeeld, en het is van dat vonnis dat zij in verzet zijn gekomen. Op verzoek van het openbaar ministerie is de behandeling echter uitgesteld tot den 14 junij eerstkomende. Tot lid van den gemeenteraad te Oost Souburg, is benoemd de heer L. Kodde, in plaats van den heer J. Willemse, die wegens gevorderden leeftijd zijn ontslag had gevraagd. In de teregtzitting van den hoogen raad, kamer van straf zaken van jl. dingsdag, is behandeld de zaak van den heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- eu verloskuudige te Zierikzee, die zich in cassatie heeft voorzien 1tegen een incidenteel arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij dat hof, voor bijgaande het verzoek van den rekwirant, om twee zijnerzijds verschenen heel- en verloskundigen als deskundigen te hooren, tot voorlichting van het hof drie andere lieeren tot deskundi gen heeft benoemd, en 2. tegen een arrest van genoemd hof, waarbij die heelmeester, op het hooger beroep van een vonnis der regtbank te Zierikzee, teu gevolge van verwijzing bij arrest van den hoogen raad, is schuldig verklaard aan het uitoefenen van eenen anderen tak der geneeskunst dan waar toe hij bevoegd is, en te dier zake veroordeeld in eene geld boete van f 25 en in de kosten. Deze voorziening is namens den rekwirant nader geadstru eerd door zijnen advocaat, den heer mr. A. de Pinto, die de volgende vier middelen van cassatie heeft voorgedragen en ontwikkeld1. schending van art. 430 van het wetboek van strafvordering, omdat het hof geweigerd heeft de door den rekwirant opgeroepene en ter teregtzitting tegenwoordige des kundigen te hooren, en hem daardoor feitelijk heeft belet een geoorloofd tegenbewijs te leveren tegen de aangevoerde be wijzen van schuld2. schending van het zelfde artikel, in verband met de artt. 185 en 380 eodem, mitsgaders regtswei- gering en overschrijding van regtsmagt, omdat het hof den rekwirant heeft belet en geweigerd om aan de deskundigen, door tusschenkomst van den president, de vragen voor te stel len die hij in het belang zijner verdediging noodig achtte; 3. schending van de artt. 427, 428 en 43S, in verband met de artt. 50, 98 en art. 1 S3 eodem, omdat het hof den rekwirant heeft schuldig verklaard, onder anderen en hoofdzakelijk op grond van verklaringen van deskundigen, die niet eensbeëe- digd zijn, en alzoo op onwettig bewijs; 4. schending van de artt. 206, 222, 223, 227 en 247 eodem, omdat de rekwirant bij het beklaagde arrest is veroordeeld wegens een ander feit dan dat, waarvan hij bij de oorspronkelijke dagvaarding in eer sten aanleg is aangeklaagd. Den 29 dezer zal de advocaat-generaal Karseboom zijne conclusie in deze zaak voordragen. Ook is door den hoogen raad behandeld het beroep in cas satie, door B. F. Montahari te 'slleerenhoek ingesteld tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij hij, zoo als in der tijd door ons is medegedeeld, veroordeeld werd wegens bedriegelijke opligting tot 2 jaar gevangenis straf, f25 boete enz. Het openbaar ministerie concludeerde tot verwerpingde uitspraak is bepaald op 5 junij e. k. Doov de te Arnhem gevestigde kiezersvereeniging is met nagenoeg eenparige stemmen tot kandidaat voor de verkie zing van een lid der tweede kamer van de staten generaal, verkozen jhv. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaan. die zich die kandidatuur laat welgevallen. Door commissarissen der Hollandscke ijzeren spoorweg maatschappij is dd. 22 dezer een adres verzonden aan de tweede kamer der staten genei-aal, waarbij wordt vooropgezet dat zij het buiten hunne bemoeijing en beneden hunne aan dacht rekenden, dat de door hen verkregene concessie eener verbindingslijn, waaraan, naar de meening der adressanten, door alle onpartijdigen steeds de voorkeur is geschouken. het zij in de kamer, het zij iu dagbladen of adressen tot on derwerp of middel is gebezigd voor beschouwingen, waaraan de waardering der zaak zelve ten eenemnale vreemd is. Doch zij vermeenen het stilzwijgen niet te mogen bewaren, na het door den afgevaardigde uit Gouda ia de zitting der tweede kamer van 12 dezer gesprokene, als of ten aanzien dier con cessie knoeijerij zou zijn gepleegd, en de verder geuite mee ning „dat eene in te stellen enquête dingen aan den dag zou doen komen, die het licht niet zouden mogen zien." Daar de ouderhandelingen ten aanzien dezer concessie reg-tstreeks en persoonlijk tusschen de adressanten en den minister van binneiilandsche zaken hebben plaatsgehad, mee- nen zij het aan zich zeiven verschuldigd te zijn, en regtmatige aanspraak te hebben, om te verlangen dat er over deze ge- heele zaak eene parlementaire enquête worde ingesteld, eu daarbij alle handelingen betrekkelijk het verkrijgen van de bedoelde concessie naauwkeurig en volledig zullen worden onderzocht. Volgens jl. maandag outvangen tijdingen, wordt de ge zondheidstoestand van II. K. H. prinses Frederik voortdu rend beter, zoo dat II. K. H., indien de toestand de zelfde blijft, iu de eerste helft van junij in de residentie zal weder- keeren. Door Z. K. H. prins Frederik is aan H. M. de koningin van Engeland eene prachtige schilderij uit de oude italiaansche school aangeboden. Voor Z. K. H. prins Alexander zijn uit Engeland te 'sGra- venhage aangekomen een tweetal kleine paarden. Op liet groot stedelijk badhuis te Scheveningen zijn n11 reeds eenige apartementen doov badgasten betrokken. In den loop van dezen zomer zal prins GortcliakofF, stedehouder van Polen, ook eenigen tijd aldaar komen logeren. Ook door andere aanzienlijke familien zijn bestellingen gedaan voor het aanstaande badsaizoen. Het blijkt dat de supplementaire overeenkomst van den 27 april 1860, tusschen de uederlandsclie en fransclie regeringen gesloten, met betrekking tot het traktaat op den letterkundi gen eigendom, alleen strekt tot vermindering van de regten op den invoer van boeken enz., in de fvansclie of eene vreemde taal geschreven en in Nederland uitgegeven. Uit het onlangs door het bestuur aan de maatschappij Arti et amicitiae bekend gemaakte programma der jaarlijksche tentoonstelling van kunstwerken, welke ditmaal den 3 sep tember zal worden geopend, blijkt o. a. dat. op de tentoonstel ling van het vorig jaar voor f17,000 is aangekocht, waarondef voor f 12,000 voor de vereeniging Tot bevordering van beel dende kunsten. De Hollandsche maatschappi j van wetenschappen heeft den 9 dezer, te Haarlem, onder het voorzitterschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford, hare honderd en achtste jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. Aan eene prijsverhandeling over de fossile visschen van Oeningen, geschreven door den heer T. C. Winkler, chirurgijn enz. te Haarlem, isinetalge- meene stemmen de gouden medaille toegewezen. liet provinciaal geregtshof in Utrecht deed zaturdag uit spraak in de zaak der werklieden bij de munt. Hendrik van den Berg, Hermanus van der Keideu, Arnoldus Johannes Gotwald, en Adrianus Beuke. die schuldig zijn verklaard aan twee diefstallen in eene werkplaats, welke met eene bewoon de huizinge wordt gelijk gesteld, door meev dan een persoon gepleegd, en met toepassing van verzachtende omstandighe den, zijn veroordeeld ieder tot drie jaren con-ectionnele ge vangenisstraf. Bcnocmiiisen eai besluiten. polderbesturen enz. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan A. II. G. Fokker, als lid van de commissie van toe- zigt over de keersluis te Aruemuiden. registratie en domeinen. Benoemd tot surnume- vairenbij de registratie en domeinen, de lieeren E. A. van Trigt, te UtrechtJB. Vroom, te ZwolleJ. S. PW. Eerens, te 's HertogenboschG. J. Verwey, te Utrecht-.jhr. C. A. von Geusau, te ZwolleII. W. J. Boom, te Rotterdam J- S. Hus- sem,te Assen, en J. de Graag, te Harderwijk. belastingen. Pensioen verleend aan M. J. Smith, com mies le. klasse bij 's rijks belastingen te Goes ad f 370, uit hoofde van ligehaamsgebrek. geneeskundige dienst. Benoemd bij de landmagttot officier van gezondheid der le. klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid van de 2e. klasse JII. A. Lourens, H. G. F. Peltzer en H. C. llallegraeif, van gemeld personeel. leger. Benoemd bij het 2e. regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3e. klasse (naar ouderdom van rang) de le. luitenant M. L. V. de Girard de Mieiet van Coehoorn, van het regement veld-artillerie.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1