gevestigde reederijen, naar Rotterdam of Amsterdam bevracht wordende, ook dikwerf daar gerepareerd en van victualie voorzien moeten worden. Dat de schepen in liet geheel deze haven niet aandoen, kan toch niet aan den ongunstigen toe stand der haven geweten worden, (tot welker verbetering trouwens krachtdadig zal worden gearbeid.) want, na geligt te zijn, kunnen de schepen altijd zonder bezwaar binnenko men. Ten andere zijn de middelburgsche ligterschepen in den laatsten tijd zeer benadeeld doorliet bezigen van elders gevestigde vletters, waartegen men ook zoo veel doenlijk voorziening vraagt, om te voorkomen dat de schippers zich ontdoen van die vaartuigen, welke voor de gewone vaart minder bruikbaar zijn. Daarop is bereids antwoord van die directie ontvangen dd. 19 april, inhoudende dat de bevrachting naar vaste regels geschiedt en dat de vergunning om deze haven niet aan te doen, zoo als men te regt vermoedt, is gelegen in haren ongun stigen toestand. Zoodra deze verbeterd is, zal uien ze niet meer verleenen. Van de agenten der maatschappij liad men ook reeds de zelfde opmerking omtrent de ligterschepen ont vangen, zoo dat bereids de reederijen zijn uitgenoodigd de hier gevestigde te gebruiken, doch aangezien de scheepsge- zagvoerders uitsluitend verantwoordelijk daarvoor zijn, kun nen lien te dien aanzien geene bepaalde orders worden verstrekt. Beide stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. Wordt overgelegd en ter inzage van de leden gelegd eene brochure van de heeren J. P. Bredius c.s., tot aanprijzing van de door hen aangevraagde concessie voor een algemeen spoor wegnet. Een afschrift van de rekening over 1859 van de commissie van beheer over dc geneeskundige school, wordt mede overge legd en aangehouden. Aan de orde is de benoeming van hulponderwijzers op de school voor onverinogendeu en op die voor minvermogenden. Door burgemeester en wethouders worden, in overleg met den schoolopziener en den hoofdonderwijzer volgens de wettelijke voorschriften, voorgedragen de tegenwoordige titularissen, als op de school voor minvermogenden tot Isten hulponder wijzer met den rang van hoofd onderwijzer Abr. Cense, voorts tot hulponderwijzers in opvolgende rangen C. J. Witte, J. de Klerk, J. P. Hollestelle, C. Kamermans. A. Termijn, Ant. Cense en P. G. de Jager; en op de school voor onvennogen- den tot 2den hulponderwijzer C. Holthuizen. Al de voorge- dragenen worden, meerendeels met algemeene stemmen benoemd, terwijl de vacerende plaatsen zullen worden vervuld door benoeming, na openlijke oproeping volgens de wet. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkie zing van een lid van de tweede kamer der staten generaal worden benoemd de heeren Snijder en van Diggelen, en tot plaatsvervangers de heeren van Uije, Lantsheer en van Visvliet. Daarna wordt de openbare zitting gesloten. t3uitcnlanösi1)c tijïrintjcu. Engeland. Londen 15 mei. Lord John Russell heeft lieden in het lagerhuis de verklaring afgelegd dat de regering van eene ver- eeniging van russische strijdkrachten bij de Pruth en van tuvksche bij Widdin, nog geen berigt had gekregen. Daaren tegen heeft de regering door haren gezant te St. Petersburg de bevestiging ontvangen van het berigt van het agentschap Reuter, namelijk dat prins Gortschakoff de gezanten der voor naamste mogendheden, dien vanTuvkve uitgezonderd, bijeen geroepen en de noodzakelijkheid betoogd beeft, gezamenlijke stappen tot bescherming der christenen in Turkye te doen. Voorts blijkt nog uit eene verklaring van lord John Russell, dat Frankri jk niet gezegd heeft, dat liet eene territoriale com pensatie zou eisclicn, indien eenige verandering, welke ook, in Midden-Italie plaats greep. In de zitting van het hoogerhtiis van gisteren heeft de ondersecretaris van staat voor de buitcnlaadsclie aangele genheden, lord Wodehonse, op aanzoek van een lid, beloofd, dc mededeelingen, welke Ilr. Ms. gouvernement van zijnen gezant te Turyn had ontvangen betrekkelijk de onderneming van Garibaldi, aan de vergadering voor te leggen. Hij voegde daarbij de verzekering, dat liet gouvernement eenigen tijd geleden aan liet turynsche kabinet vevtoogen tegen zulke ondernemingen als die van Garibaldi gerigt had. Het agentschap Reuter deelt eene depeche uit Odessa van gisteren mede, die inhoudt dat Rusland nabij Nicolajeff, aan de Zwarte zee, een groot aantal transportschepen en ver scheiden stoombooten. waaronder eenige handelschepen, ver- eenigd heeft. Berlijn 15 mei. liet huis van afgevaardigden heeft de voordmgt der regering, waarbi j een buitengewoon crediet van 9.!- millioen rijksdaalders voor het departement van oorlog I verleend wordt, met 315 tegen 2 stemmen aangenomen, nadat vooraf was goedgekeurd een amendement der commissie, strekkende om te doen uitkomen, dat deze bewilliging slechts een tijdelijk karakter heeft, De pruissische ministerraad heeft zich dezer dagen ern- stig bezig gehouden met het bespreken der meest geschikte middelen, om een einde te maken aan het conflict, hetwelk de eerste kamer door hare stelselmatige oppositie heeft in het wezen geroepen. Voor het gouvernement staan daartoe twee wegen open, namelijk door nieuwe leden in de kamer te bren gen en zich aldus eene meerderheid te vormen, of door aan de kamer de wettigheid van haarbestaan te ontnemen. De eerste weg is voorzeker de kortste, omdat de toestand der partijen alsdan binnen slechts weinige dagen geheel veranderd zou zijn. Langs den tweeden weg zou aan de kamer het wettige terrein ontnomen worden, zonder dat zij daarom nog in haar constitutionneel gezag zou worden geschokt. Immers de or ganisatie der eerste kamer .is niet hij eene door den bond aan genomen wet maar slechts'bij een koninklijk besluit vastge steld, en dit besluit betreft de leden dier kamer slechts indivi dueel. De erfelijke leden dier kamer behouden volgens de pruissische constitutie, hun lidmaatschapdoch wat de overi gen betreft, is het gouvernement niet gehouden om hunne vacante plaatsen nog in rlen loop van het jaar aan te vullen, en het kan dus, als het wil, de kamer om zoo te zeggen langzaam laten uitsterven. Men rekenter intusschen op. dat het gouver nement tusschen de twee genoemde uitersten thans een mid denweg tracht te vinden. Frankrijk. Parijs 15 mei. Het dagblad La pressc heeft eene tweede waarschuwing ontvangen. Ier zake van een in zijn nommer van den 13 dezer verschenen artikel, waarin Frankrijk wordt voorgesteld als zelf medepligtig geweest zijnde aan de coali tie der vreemde mogendheden, die het eerste keizerrijk ten val heeft gebragt. Dit artikel wordt in het besluit gezegd te zijn lasterlijk ten aanzien van het land en kwetsend voor het nationaal gevoel. Volgens Le pays heeft de keizer lieden morgen den groot vorst Nikolaas van Rusland ontvangen. L'opinion nationale kondigt aan dat het in zijne bu reaux eene inschrijving opent ten voordeele der strijders voor de italiaansclie onafhankelijkheid. Het dagblad zelf schrijft in voor 500 francs, de redactie voor 250 francs en het personeel der drukkerij voor 55 francs 30 c. Daarna deelt L'opinion nationale, hier reeds de moniteur van Garibaldi genaamd, twee brieven mede, waarin het oncnen van eene inschrijving wordt verlangd. De eerste is vaneen koopman, die 1000 fv. geeft: de tweede van een oud-sergeant der Zona ven, die 100 fr. zendt en verklaart datwijl de faubourg St. Germain toe stroomt om dienst te nemen onder dc banier van Lamoricière, het billijk en logisch is dat de faubourg St. Antoine(de meest bevolkte van Parijs) in massa bet land verlaat om Garibaldi te gaan opzoeken en hem bij zijne expeditie te gaan helpen." Ilij vraagt ook of hij authorisatie zou kunnen bekomen om onder Garibaldi te gaan vechten. De graaf de Montemolin is zondag avond in stilltete Parijs aangekomen. Ilecds maandag heeft hij eenige bezoeken ontvangen. De voornaamste dagbladen beijveren zich om de belang rijkheid van den stap. door den russischen minister Gortscha- kott'ten opzigte der behandeling van de christenen in Turkye gedaan, te betwisten. La patrie wendt voor dat de turksc.he minister tegenwoordig was bij dc vergadering van het corps diplomatique, waarin de chef dcrrussische kanselarij de be doelingen van Rusland heeft aangekondigd, en voegt daarbij dat die minister aan zi jn gouvernement liet doel en den uit slag zal hebben medegedeeld van die bijeenkomst, en men gelooft dat Rusland zijne bezwaren niet langs anderen weg aan de porte kenbaar zal behoeven te maken. Van andere zijde wordt verzekerd dat liet doel van onze re gering is om aan de europesche mogendheden het onderzoek oj) te dragen naar de hervormingen welke de turksche admi nistratie dringend veveischt, en dat de mogendheden zich dus slechts moeten beijveren ora gezamenlijk en krachtdadig bij de porte aan de dringen dat zij den baar verstrekten raad opvolge. Men wil hier weten dat bij de regering depcchcsuit Napels zouden ontvangen zijn, volgens welke koning Frans II in zijnen zeer hagehelijkcn toestand hulp vraagt door vreemde tusschenkomst. Kalle. De kamer van afgevaardigden in Sardinië heeft in hare afdeeliiigen het tractaat tot afstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk onderzocht. Bij die gelegenheid heeft de oppositie haar voornemen geopenbaard, om eene motie te doen tot liet uitstellen der discussien lot na de regeling der grensscheiding. Aan de commissie is opgedragen,van het gouvernement nadere inlichtingen te verlangen. De keuze van de leden der com missie is gunstig voor het gouvernement uitgevallen. - Volgens onderscheidene berigten is het aan Garibaldis expeditie gelukt, zonder verlies van belang op de siciliaan- sche kust te landen eu heeft zij den strijd onder niet ongun stige omstandigheden aangevangen. Eene door hem op zee aan zijne manschappen gerigte dagorder wijst de indeeling van zijn korps aan. liet heet het korps der Alpenjagers, en bestaat uit eeneu staf met vier intendanten benevens drie officieren van gezondheid, en uit zeven compagnien. Joseph Sivtori is chef van den staf, de Hongaar Türr eerste adjudant van Garibaldi, Giovanni Basso, zijn secretaris; NTino Bi.vio, Orsini, Stoeeo, la Masa, Anfossi, Carini en Cairoli zijn aanvoerders van compagnien. Volgens alle berigten schijnt Garibaldis onderneming het sein gegeven te hebben tot. gelijktijdige onlusten op ontel bare punten. In (le pauselijke staten laat het zich werkelijk aanzien of men de vervulling zal beleven van (le voorspelling, in de bekende brochure Le pape et le congres geuit, dat (le paus zijne wereldlijke magt zou zien teruggebragt tot. Rome alleen, of wel enkel tot de tuinen van liet Vaticaau, daar men het oogenblik reeds te gemoet ziet dat geheel Italië zich zal scharen onder het constitutioneele koningschap van Victor Emmanuel. Militaire bewegingen door den opperbevelhebber der pau selijke troepen, generaal Lamoricière, verordend, bet over haast vertrek der sardinische troepen die te Milaan in garni zoen lagen en met allen spoed te Genua naar Toskane zijn in gescheept, geven aanleiding o;n in w. e. wil van alle depeches die de landing van Garibaldi te Marsalla bevestigen, het ge rucht veld te doen winnen dat hij toch niet daar, maar met een deel zijner manschappen in deUinbrie is geland. Bijzondere berigten uit Florence van den 12deu melden (lat de bezetting (lier stad door eene telegrafische depeche naar de grenzen ontboden was. De nationale garde had hare dienst hervat. Er heerschte eene groote opschudding. Alom waren pajncren aangeplakt met de woordenLeve Ferdi nand Leve Leopold 111 Het gerucht van de terugkomst van den groothertog was gegrond op de onderneming van Gari baldi. Men hield het te Florence daarvoor, dat die generaal zich te Montalto in den kerkelijken staat nabij de grenzen der Abvuzzen vertoond had. De florentijnsclie geestelijkheid heeft eenstemmig geweigerd een Te Deum ter gelegenheid van het feest der constitutie te zingen. Daar het gouvernement besloten heeft die plegtigheid in weerwil van den tegenstand des aartsbisschops en der bisschoppen te doen plaatsgrijpen, is men beducht voor eene botsing. Er zijn berigten uit Rome van den 12 dezer ontvangen. Een gedeelte der iersche vrijwilligers was te Ancona aange komen. liet bevestigt zich dat de koning van Napels aan den paus een renteloos voorschot van vijf millioen franken gezon den heeft. Anderhalf millioen franken, zijnde de opbrengst der inzameling van den St. Pieterspenning in Engeland en Amerika, waren den 11 den in de pauselijke schatkist gestort. Met eene korvet van de pauselijke zeemagtwaren uitWeenen acht door de hertogin van Panna geschonken kanonnen aan- gebragt. Men verwachtte nog meer geschut, dat door andere vorsten ten geschenke was gegeven. Op hetgerucht dat eenige duizenden lloinagnolen eenen inval in dc Marken wilden doeu, waren troepen bijeengetrokken. Volgens ontvangen berigten uit Napels van den 12 dezer hadden er groote militaire bewegingen plaats. De koning eu het koninklijk gezin hadden zich naar Portici hegeven, alwaar veel troepen verecnigd zijn. Alle koninklijke kostbaarbeden en edelgesteenten, schilderijen enz. zijn voor alle gevaren voorloopig ingepakt. Den 1U dezer had er te Napels eene manifestatie plaats gehad, waaraan 30,000 man hebben deelgenomen. Men bleef echter tamelijk vreedzaam, doch de policie heeft een tiental personen gedood of gewond, ten gevolge waarvan men den volgenden morgen vier policieagenten met dolken vermoord vond. 3rrtijï)m(jftt. Den 12 dezer ter veede van Vlissingen aangekomen voor Antwerpen bestemd Lunaria. gez. Edwards, Alexandrie; Uncle Belli/, gez. Brown. Liverpool; Eujphemie, gez. Morvont; Camillas; Jne. MaricegezBordeaux; Verita, gez. De Ferrari,Buenos AyresSa/var, gez. N. BostrÖm, Falmouth; den 13den Giace, gez. G. Lauro, Sicilië; Famz Alois, Zwarte zee; Edith, gez. J. Olsen. Burriaua; Marie Annegez. P. Cohen, Camillas; Rio Plata, gez. J/ï^jpH^von Harten. William Cunlon, gez. J. Bukenshar, Fehclbn"~g$zi\}.. Arends, deze drie Van Buenos Ayres.- Cassina, gez. MVC/Weifford; Falmouth; Tweeling Zusters, gez. Carst, Odessa; Ghjcine, gez»

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3