MIDDELBURGSCHE COUP N T. N°' 60. Zaturdag ■V\ 1860. 19 Mei. CHimmlattösclp tijdingen. WI\\1>V Deze courant verschijnt des ilingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVEBS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 18 mei. Vervolg van het overzigt van liet verslag over tien toestand dezer gemeente in 1859. Het burgerlijk armbestuur verzorgt de verpleging van zie ken, bejaarden, gebrekkigen, epileptici, weezen en verlaten kinderen. Voor de zieken, bejaarden en gebrekkigen van de Israëli tische gemeente is evenwel weder eene vergoeding verstrekt van f100. Voor al deze verplegingen is, onverminderd het bedrag der kosten voor elders armlastigen, de aanzienlijke som van f 22143,10 betaald, en alzoo drie vierde gedeelte van het dooi de gemeente verstrekt subsidie. Het getal verpleegden ten laste van het armbestuur op 31 december 1859 bedroeg 22 zieken, 73 bejaarden en gebrekki gen, 33 weezen in het burgerweeshuis en 73 in het armenwees huis, benevens G verlaten kinderen. Er werden 283 personen of gezinnen, zijnde 3 meer dan in 1858, voor rekening van andere gemeenten verpleegd, waar toe, volgens art. 41 der armenwet, 399 besluiten van verstrek ten onderstand opgemaakt eu later 364 declaratiën wegens verpiegingskosten, ten bedrage van f 4615,30 verzonden werden. Onder laatstgenoemden waren 4 vorderingen voor personen, die geen onderstandsdomicilie in eene nederland- sche gemeente hadden en waarvoor alzoo uit 'srijks kas f 56.65 is teruggevorderd. Van elders zijn, wegens voor rekening dezer gemeente ver strekten ouderstand, 155 besluiten ontvangen, volgens latei- ingezonden declaratiën tot een geldelijk bedrag van f 2810,09 en dus f 452,431 meer dan in 1858, voornamelijk veroorzaakt doordien het getal der elders armlastigen in den loop van 1S59 met 43 personen is vermeerderd. Van 12 alhier als arm lastig aangegeven personen is het onderstandsdomicilie de zerzijds niet kunnen worden erkend. Aan het gasthuis worden met het oog op de gewenschte vernieuwing alleen de hoogst noodzakelijke herstellingen aaugebragt. Het voormalig werkhuis verwisselde herhaaldelijk van be woners. De weezen ontruimden het den 2 julij. om plaats te maken voorde ouder de wapenen geroepen verlofgangers, en betrokken inmiddels de oude concertzaal op het Molenwater. Den 12 augustus weder in het eerstgemeld gebouw terugge keerd, verlieten zij dit andermaal den 24 October, doch nu voor goed, om het nieuw armweeshuis te betrekken. In het werkhuis worden voortdurend de epileptische lijders verpleegd, bedragende in 1859 een getal van 17 personen, doch het voornemen bestaat om die, met het volgende jaar, over te brengen naar het gasthuis, alwaar eenige lokalen voor hun verblijf zullen worden ingeruimd en behoorlijk ingerigt. Het oude mannen- en vrouwenhuis is, door eenige daaraan gebragte herstellingen, eenigzins verbeterd. De beschikbare gelden waren evenwel voor alsnog onvoldoende voorde (laar- stelling van kleine vertrekken voor particulieren, waaraan echter weldra gevolg zal kunnen gegeven worden. De bevol king van het gesticht beliep in 1859 63, waarvan 6 voor bij zondere rekening en de overigen ten koste der verschillende armbesturen. Het nieuw gebouwd armweeshuis werd den 24 October door de weezen betrokken, na vooraf op eene plegtige wijze te zijn ingewijd. liet gebouw beantwoordt volkomen aan de verwachting en kan, naar de behoeften dezer gemeente, in doelmatigheid met andere dergelijke gestichten in ons rijk wedijveren. De op verschillende wijze beschikbaar gestelde gelden (f2G958.94£) zijn voldoende geweest lot het bestrijden der aanuemingssomen der kosten van eenige bijgekomen werken, als gasverlichting enz., cioch er zal moeten worden voorzien in een waschhuis, ruimere regenbakken en een ijzeren hek aan de straatzijde. De pogingen, om een en ander buiten bezwaar der gemeente daar te stellen, zijn vruchteloos ge weest. Het getal der weezen bedroeg: S0, waarvan 79 hier arm lastig van armbesturen, en 1 elders. Het burgerweeshuis telde eene bevolking van 99 kinderen, waaronder 37 armen. De commissie tot spijsuitdeeling deelde voor f3385 aan levensmiddelen uit. Hare ontvangsten bedroegen f 3591,50. De Vereeniging tot het bezoeken der armen ontving f 2368,41 en eenige kleedingstukken enz. en 230£ stel soepkaarten. Door haar werd voor f 2527,84 in natura en f 7,25 in geld uitgereikt. Bij de vrouwen-vereeniging de Zeeuwsche dorcas genoten 600 personen gedurende 1S59 eens of meermalen tij cl el ij ken onderstand, bestaande uit kleederen, tot eene gezamenlijke geldswaarde van f 965,44. liet door die vereeniging in geld uitgereikt bedrag, f139,20, bepaalde zich totnaai-en breiloon. Het genootschap tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen, bekend onder den naam van Moederlijke weldadig heid, verstrekte aan 64 kraamvrouwen onderstand van ver schillenden aaid. bij bevalling noodzakelijk, tot eene gelds waarde van f 7S3,33. Zoo wel dit bedrag als liet getal bedeelden zijn aanmerkelijk grooter Aun in 1858. De commissie Loon voor werk ging op den ingeslagen weg met het gunstigste gevolg voort om aan 237 personen, die gedurende het wintersaizoen van hunnen gewonen arbeid beroofd waren, werk te verschatten, het zij in de inrigting zel ve, liet zij aan de van wege de gemeente aangelegd wordende bolwerken. Ilare verschillende inkomsten, daartoe beschik baar gesteld, bedroegen, f 3767,97$. De vereeniging tot bevordering van ambachten en hand werken onder de Israëlieten telde 15 onder haar toezigt ge plaatste leerlingen, die voor verschillende vakken werden opgeleid, van welke eenigen weldra zoo verre zulleu gevorderd zijn, dat zij zonder verdere hulp van de vereeniging in hunne eigene behoeften zullen kunnen voorzien. Ofschoon dit getal niet minder is dan in vorige jaren, zoo bedragen evenwel hare inkomsten, bestaande grootendeels uit vrijwillige bijdragen, ruim f 40 minder, zijnde over 1S59 f250,30 geweest. (Wordt vervolgd.) De in de laatste dagen gevallene regens hebben, naar men ons mededeelt, onberekenbaar nut gedaan aan de te velde staande vruchten, en vooral ook aan de koolzaadplant, die bereids op de meeste plaatsen in bloei staat. Een onzer Amsterdamscbe correspondenten deelt ons bet volgende mede. Het uit bet Handels-en effectenblad in uwe courant over genomen berigt omtrent de proeven met het ijzeren stoom schip Prinses Louisebevat gedeeltelijk eene onjuiste voorstelling. Gemeld stoomschip, behoorende aan de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Ileel en vroeger in Enge land gebouwd en aangekocht, is ontegenzeggelijk eene goede zeeboot van die soort als er in de vaart op de europesclie zeeën gebezigd worden, en waarmede met vertrouwen ook eeue transatlantische reis en een togt naar Oost Indie kan ondernomen worden, maar niet eene zoodanige om bij de tegenwoordige hoogte van ijzeren scheepsbouw tot de uitmun tende en fraaije gerekend te worden. Het heeft bij de proe ven zeer goed voldaan en zal ongetwijfeld in Indie tusschen de verschillende stations nuttige diensten kunnen doen. Dat de diepgang echter slechts 4 voet zoude zijn en het dus voor de rivieren geschikt zoude maken (waartegen de groote lengte reeds bezwaren zou opleveren) kwam mij direct onmogelijk voor, eu ware dat zoo, dan zou het ook daardoor min geschikt voor de groote reis zijn. Toen het hier weder terugkwam, ik meen met de kolenhokken gevuld maar overigens onge laden. was de diepgang vóór 11 en achter 13 engelsche voe ten. Ook heeft er nimmer plan bestaan het voor marine, maar wel voor koloniën aan te koopen, en geloof ik ook niet dat er kwestie bestaat van het aankoopen van meerderewel worden er in de fabriek der heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel voor dat departement eenige kleine vaartuigen van 45 en 80 paardenkrachten vervaardigd, om in Indie te worden in eengezet, voor de speciale dienst op de rivieren. Dezer dagen werd Sluis bezocht door een der \laamsche bibliophilen. den als zoodanig met roem bekenden lieer F. van der Haegen. van Gent, die opzettelijk derwaarts was gekomen ter naauwkeurige bezigtiging van het ten jure 1855 ontdekte fragment der Prenosticaten van Johannes Laet van Borch- loen, voor liet jaar 1481. Niet alleen werden de bedoelde, v fragmenten door dien geleerde terstond erkend als het werk van den Audenuerdschen drukker Arnoud de Keysere, maar daarenboven eenige fragmenten van een ander onbe kend werk bepaald aangewezen als afkomstig van de pers van den brugsclien drukker Colard Mansion. Men ver trouwt dat bet bezoek van den vlaamsehen geleerde voor de bibliographie niet zonder vrucht zal zijn. In gevolge art. 100 der kieswet, heeft de gewone aftreding van de helft der leden van de tweede kamer der staten-gene- raal, den tweeden diugsdag in dc maand junij (dit jaar dings- dag 12 junij aanstaande) plaats. De aftredende heeren zijn te Groningen, rar. B. "Wicliers; Appingadara, dr. R. Wester- lioft'; Assen. mr. L. graaf van Heiden ReinesteinLeeuwar den, nir. J. Dirks; Sncek, mr. S. Wybenga; Dokkum,M. Kingma Hz.Steenwijk, jhr. C. M. Storm van 'sGravesande; Zwolle, mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis; Almelo, dr. W. R. baron van Iloëvell; Deventer, mr. J.R. Tlior- becke; Zutplien, mr. P. P. van Bosse; Arnhem, mr. W. baron van Lynden Nijmegen, jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldcrsveldt; Amersfoort, mr. J. K. baron van Goltstein; Utrecht, mr. E. van Voorthuysen; Hoorn,mr. P.M. Tuteiu Nolthenius; Alkmaar, jhr. mr. C. van Foreest; Amsterdam, W. Poolman, mr. C. van Heulcelom, mr. J. Heemskerk Az. Leyden. jhr. mr. R. J. SchimmelpenninekGouda, jhr. m>'. W. M. de BrauwDelft, C. HoekwaterRotterdam, mr. N. Oli vier; 's Gravenhage, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot; Dor drecht, mr. J. D. van der Poel; Gorinchem, jhr. nir. P. J. Elout van SoefenvoudeMiddelburg, mr. D. van EekGoes, B. P. G. van DiggelenBreda. C. W. Oomen; Tilburg, mr. C. C. A. Beens; Eindhoven, mr. J. B. Bots: Maastricht, mr. E. van "Win tershoven Roermond, mr. M. P. H. Strens; Box meer, mr. J. B. J. Hengst; 'sHertogenbosch, dr. J. II. H. de Poorter. De minister van marine heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat bij de rijkswerven te Vlissingen, Wil lemsoord en Hellevoetsluis, eenige vacaturen zullen ontstaan voor dc betrekking van klerk, op eene jaarlijksclie bezoldiging van vier honderd gulden. Z. M. de koning is dingsdag namiddag van liet Loo weder in de residentie aangekomeu. Naar men verneemt is het wetsontwerp omtrent de nieuwe regterlijke inrigting, bij het onderzoek in de afdeelingen, over het algemeen gunstig ontvangen. Behoudens aanmer kingen van meerder of minder belang, was de meerderheid gunstig gestemd ten aanzien van het ontwerp zoo als het daar lag. Mevr. Rosa de Vries zal, naar men verneemt, nog eenige steden van Gelderland en Noord-Brabantbezoeken cn daarna te Dordrecht een concert geven, ten behoeve der oprio-ting van een monument van Arie Scheffer.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1