MIDDELRURGSCHE COURANT. N0, 58. Dingsdag 1860. 15 Mei. Jltmhonïngingm 6imieitlanöscl)e tijdingen. De prijs van gewone advertentien is 22 cenfc per regeljan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Deze couraut verschijnt des dingsdags, donderdags en zatuvdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Editie, van maandag avond 8 ure. VAN 11ET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Aanbesteding. Op vrijdag, den 25 mei I860, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des ko nings inde provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11 de district, aan het lokaal van bet provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren en inhangen van een paarnieuwe ebdeuren voor de oostelijke buitensluis op het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken iu gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van deu waterstaat jhr. J.ll. T.Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur H. S. J. Rose, te Neuzen. 'sGravenhage, 2S april I860. De minister van binnenlandsche zaken. S. VAN HEEMSTRA. Middelburg 11 mei. De nieuw benoemde commissaris des konings in deze pro vincie, mr. R. W. baron van Lynden, is heden avond per stoomboot van Rotterdam alhier aangekomem en heeft voor- loopig zijnen intrek genomen in het Nederlandsch logement in de Abtdij. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden Missive minister van oorlog, voorstel afstand kazerne; cir culaire gedeputeerde staten, hefliug schoolgeldmissiven ge deputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten af- en over schrijving begrootingidem goedkeuring subsidie godshuizen IS59; idem bedenkingen verordening loodswezen; benoe ming hulponderwijzers armenscholen; verordening gebruik vau openbare gemeentewerken enz.rekeningen leenbank en schuttersraadvoorstel burgemeester en wethouders, verhu ring kelder leenbank. Zaturdag heeft het provinciaal geregtshof iu Zeeland uit spraak gedaan in het herhaaldelijk reeds vermelde hooger beroep, door visschers van Arnemuiden ingesteld tegen von nissen der regtbank alhier van den 19 januarij jl., waarbij zij zijn veroordeeld wegens diefstal van strandgoederen van het op den Banjaard gestrande barkschip Witte Corneliszoon de With. Bij zeven verschillende arresten in even zoo vele gedingen, heeft het hof zich grootendeels vereenigd met de vonnissen van den eersten regter en de schippers met hunne bemanning schuldig verklaard aan diefstal van notenmuscaat, doch niet aan dien van suiker, uit aanmerking dat hun deze in zeer vui- len en beschadigden toestand door den veldwachter is afge staan. Voorts zijn ook verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen, doch de straffen hebben eene wijziging ondergaan, uit overweging dat de verhouding tusschen de gezagvoerders en de ondergeschikte manschappen zulks nood zakelijk maakt. De zeven gezagvoerders zijn dan ook veroordeeld ieder tot eene covrectioneele gevangenisstraf van zes, en de man schappen elk van drie maanden, terwijl de vrouwen ter zake van medepligtigheid tot ee;ie p aanil gevangenis werden ver wezen. Eindelijk zijn een man en twee Trouwen, die alleen betrokken waren bij de te laste gelegde ontvreemding van suiker, vrijgesproken. In de dezer dagen gehoudene zitting der provinciale com missie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt alhier, zijn geëxamineerd en bevorderd de heeren J. C. Douw, tot stedelijk heel- en plattelands vroedmeester, en C. P. Was, tot plattelands vroed meester, en J. J. Ivromboom, vrouw van M. J. Verwoert, tot plattelands vroedvrouw. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ont- vaugen en ligt ter inzage eene gedrukte opgaaf nopens den handel en scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, gedu rende de maand en de drie maanden, geëindigd den 31maartll. f Naar wij vernemen zal de heer J. F. II. Schultz, commies aan het bureau van equipage der marine te Vlissingen. tegen de volgende maand worden overgeplaatst naar ITelIevoetsIuis om de administratie van den magazijnmeester der marine aldaar over te nemen, die alsdan met 1 augustus a. s. op pen sioen gesteld en door genoemden heer Schultz vervangen zoude worden. In het afgeloopea jaar is door het gemeentebestuur van Goes, voor de daarstelling eener gasfabriek, een terrein in erfpacht afgestaan aan de heeren C. Verloop en zoon te Utrecht door wien da', regt, Vcyj-vem de koninklijke vergun ning tot oprigting dier fabriek, aan eene naamlooze vennoot schap, onder den naam van Utrechtsche gas-onderneming, is overgedragen. Heden zal er waarschijnlijk een aanvang gemaakt worden met het leggen van de gaspijpen door de straten. De Nederlandsche staatscourant van 13 en 14 dezer behelst een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat de militaire auditeurs en auditien, gevestigd te 's Bosch, Arnhem, 's Hage, Haarlem, Middelburg, Leeuwarden en Maastricht, voortaan worden aangeduid als le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e militaire af- deeling, terwijl de werkzaamheden van den auditeur militair te Utrecht voortaan worden vereenigd met de vierde militaire af deeling. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn aan geschreven om te vergaderen op vrijdag den 1 junij. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer dei- staten generaal in het hoofdkiesdistrict Hoorn ter vervanging van jhr. mr. D. van Akerlaken, zal plaats hebben op dingsdag den 29 mei aanstaande, en, zoo eene herstemming noodig is, op dingsdag den 12 junij daaraanvolgende. De belgische akademie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten had, in het vak der vlaamsche welsprekend heid, eene gouden medaille uitgeloofd voor eene lofrede op den hollandschen dichter Cats, waarbij inzonderheid zijn in vloed op de letterkunde moest worden in het licht gesteld. In hare zitting van donderdag heeft de akademie die medaille toe gekend aan eene verhandeling, welke gebleken is door nu wij len den heer Prudens van Duyse, van Gent, geschreven zijn. Volgens de Haarlemsche courant is de minister van oorlog iu ouderhandeling met den ingenieur T. J. Stieltjes, over den aanleg van spoorwegen op Java en het opmaken van de ver- eischte ontwerpen daar te lande. In de Nieuwe rotterdamsche courant wordt geklaagd, dat niet verre van Arnhem, het kantougeregt wordt gehoudenin, de gelagkamerder hei-berg, waarover het biljard een plank en groen kleed wordt gelegd, hetgeen tot tafel dient voor den kautoiiregter eu zijn griffier; voorliet biljard worden twee lessenaartjes gesteld voor de pleitbezorgers. Er wordt ge vraagd, of zulk ongepast ameublement overeenkomt met de waardigheid van de regterlijke autoriteit. Men leest in de Rotterdamsche courant Wij vernemen met genoegen dat de pogingen van eenige onzer stadgenooten, om de vestiging van een vast nederlandsch tooneel-en hoogduitsch opera-gezelschap in deze stad moge- lijkte maken, met een gewensehten uitslag zijn bekroond. Dien ten gevolge zal men reeds in het eerstvolgende saizoen alhier in het bezit zijn van een eigen hollandsch tooneel, on der directie van den heer J. Ed. de Vries, die in den afgeloo- pen winter goede herinneringen genoeg in deze stad heeft achtergelaten om zich in dit vooruitzigt tekunnen verheugen. Wat het opera-gezelschap betreft, is men zoo gelukkig ge weest zich van de directie van den heer Joh. J. II. Verhulst te mogen verzekeren. Te Antwerpen is jl. woensdag een huwelijk voltrokken, dat vermelding verdient. De neger, die aldaar sedert geruimen tijd bij de zoölogische tuin in betrekking is en de aandacht van alle bezoekers dier buitengewoon fraaije inrigting on getwijfeld heeft tot zich getrokken, is gehuwd meteen mooi jong meisje hetwelk te Antwerpen woonachtig was. De on der- directeur hij die instelling was een der getuigen bij het huwelijk van deu Afrikaan, die alleen onder den naam van Jefke bekend is. SSceioemiiisg-eira cjb fee§2H5(cïi. hoogk kaai). Benoemd tot lid van den hoogen raad, de heermr. H. U. Iluguenin.lid van de avrondissements regtbank te Sneek. pensioenen. Aan den minister van staat mr. J. K. baron van Goltstein, laatst minister van buitenlandsche zaken, pen sioen verleend ad f2725. Aan de kapiteins II. C. van Leu ning, W. E. W. C. F. Hardy en G. J. H. Clasen, en den lsten luitenant W. G. Thomey, van de infanterie, voor de beide eersten ad f1005 en de twee laatsten ad f 990 elk. marine. Bepaald, dat de bij het vegement voor het Ko ninklijk instituut voorde marine te Willemsoord, bedoelde commissie tot het doen van inspectie van gezegd instituut, voor dit jaar zal bestaan uit den vice-admiraal D.Bijl de Vroe, directeur en kommandant der marine te Willemsoord, als voorzitter: den hoogleeraar C. van Heynsbergende kapiteins ter zee J. J. van der Moove en G. Fabius, en de kapitein-lui tenants ter zee J. van Maurik en J. P. G. Muller, als leden. Bfeeroïogfe. Donderdag 11. is te Arnhem, na eene langdurige ongesteld heid, overleden, de gepensioneerde schout hij nacht Q. M. R. Verhuëll, oud directeur der marine, te Rotterdam. De beroemde beeldhouwer J. Geefs is. na eene langdu rige en smartelijke ziekte, te Brussel overleden. fïork- en se3KQ©Ï!ii5esfiws. Te Westkapelle is jl. vrijdag uit het bestaande zestal van predikanten door den kerkeraad der nederduitschehervormde gemeente gevormd lietvolgende alfabetisch gesteld drietal: de heeren G. Batteké, te Breskens, P. Hoffman, te Baarland, W. Kluever, te Wolfaartdijk, en daaruit aanstonds beroepen de heer G. Batteke te Breskens. Bij koninklijk besluit is aan den heer J. W. Ermerins, predikant bij cle nederduitsche hervormde gemeente te 's Heer Jansland emeritaat verleend lïlavine ce» Eegcr. t Zr, Ms. schooner A talante, is lieden morgen van Willems oord te Vlissingen aangekomen, met manschappen voor het stoomschip Zeeland. Uit Ilellevoetsluis schrijft men dat men druk bezig is het fregatschip de Ruyter tot stoomschip iu te rigten. De stoom boot Siudoro zal spoedig gereed zijn, om naar Vlissingen te stevenenwelhaast zal dat vaartuig het drooge dok verlaten. De minister van marine heeft ter kennis gebvagt van de daarbij belanghebbenden,dat krachtens bepaling des konings, in dit jaar 40 jongelingen als adelborst der 3e klasse voor de

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1