MIDDELBÜRGSCHE COURANT. V y N°' 57. Zaturdag I860. 12 Mei. föimmtlimiXöclje tijömgctt. <;4>I ilOEKRv^ Dezo courant verschijnt des ilingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den ayond te'voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4*0. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbckendmakingen enz. van dén tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groofcc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van viijdag avond 8 ure. Middelburg 11 mei. Vervolg van het overzigt van het verslag over den toestand dezer gemeente in IS59. Voor de uitbaggering van het havenkanaal is op 1 augus tus 1859 aanbesteed de levering van een vaartuig om daarin eene stoombaggermachine te plaatsen, van zoodanige machine zelve en van twee klepschuiten, hetwelk gezamenlijk is aangenomen voor f21-,017. In 1860 zal tot de uitbaggering- op uitgebreide schaal worden overgegaan. Inmiddels is in 1859, uit de op de begrooting uitgetrokken gelden ad f 23000, voortgegaan met de gewone uitbaggering en uit de buiten- en binnenhavens -12000 kub. el modder en zand uitgebaggerd, terwijl in liet voorjaar de zwakste punten in de leidijken van het havenkanaal waren hersteld. Volgens het vastgesteld plan der havenwerken zoude gedurende 1859 moeten uitgebaggerd worden 70000 kub. el, begroot op f11700. doch vermits deze berekening gebaseerd was op de krachten van eenen stoombaggermolen, en geenszins op die van het oude vaartuig, zoo meenden burgemeester en wet houders liever de uitbaggering te moeten staken en zich te bepalen tot het hoogst noodzakelijke, en de overschietende gelden te besteden {gin het herstel der. leidij kim. Deze zouden daardoor in zoocfanigën toestand gebragt kunnen worden, dat, op het derdejaar volgens den staat van jaarlijks uit te voeren werken, in plaats van f 12.980 aan kramwerk te beste den, de voorgedragen som met de thans verbruikt wordende zoude kunnen verminderen en die vermindering alsdan be steed worden, om zooveel meer kubieke ellen modder en zand uit te diepen, als dit jaar (zijnde het eerste jaar waarop het plan is gebaseerd) minder is verwekt. Hiervan zal het gevolg zijn, dat, bij het einde van het derde jaar, de haven op die diepte zi jn kan, als bij het plan is bepaald, en even zeer de lei- dijken in den voorgestelden verbeterden toestand kunnen zijn gebragt, waardoor het plan geene andere wijziging zal hebben ondergaan, dan eene verplaatsing der werkzaam heden. De vertraagde aanbesteding der tot uitdieping benoodigde werktuigen zal op die wijze lot geen nadeel of eenige achter uitzetting der beraamde tijdsruimte aanleiding geven. Hiermede werd door den raad genoegen genomen, ten ge volge waarvan, in het afgeloopen jaar, met inbegrip der werk zaamheden in de maanden februarij tot julij, deleidijk aan de noovdwestzijde van het havenkanaal over eene lengte van 2250 el onder een geregeld profil van 21 op 1 gebragt en be- krarad is. De beide buitenbollen zijn met rijsbeslag verdedigd en met afval van vilvoordschen steen gedekt. Op beide leidij ken zijn 4-5000 vievk. el krammat en 3000 vierk. el rijsbeslag gemaakt en inet den onderhoud tot den laatsleu augustus I860 aangenomen voor f 8700. De gezondheidstoestand der ingezetenen was in het alge meen zeer gunstig en stak hij zonder voordeelig af bij dien in andere plaatsen van ons land, ja zelfs bij dien der rond Mid delburg gelegene gemeenten. In don nazomer en gedurende den herfst heersehteu hier zeer weinig ziekten, welke tot gecne beduidende sterfte aan leiding hebben gegeven, zoo als blijkt uit de statistiek, zijnde bet sterfte-cijfer, in hetwelk ook de elders overledenen zijn opgenomen, niet alleen zeer gunstig in verhouding tot dat der geboorten, maar, bij vergelijking met andere jaren, beneden het gemiddelde. Volgens het verslag van de plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigt kenmerkten de drie eerste maanden zich door buitengewoon weinig ziekten, althans voor zoo ver die in verband staan met de atmospberische gesteldheid. De hecrsclicnde epidemie van roodvonk was haar tijdperk van afname ingetreden en stierf langzaam weg. Injanuarij schenen de mazelen in aantogt, die langzaam toenamen en vele kinde ren aantastten doch van goedaardige hoedanigheid waren, zoo dat er tot julij slechts 8 personen door stierven. In de laatste helft van april werden de ziekten der ademhalingswerktuigen ernstiger, doch weldra ging de zomerwarmte gunstig werken. Twee gevallen van cholera asiatica deden zich in september en October voor. De dadelijk genomene voorzorgen voor mo gelijke uitbreiding bleken gelukkig onnoodig te zijn. De bureaux van vaccinatie en revaccinatie waren even als vroeger werkzaam. In de policie-verordening is het verbod opgenomen om kinderen op scholen of fabrieken toe te laten, die niet voorzien zijn van eene schriftelijke verklaring van wel geslaagde koepokinenting of doorstane natuurlijke kin derziekte. Die bepaling werd eerst door gedeputeerde staten voor bijzondere scholen en fabrieken in strijd met de wet ge acht, doch de verordening is wettig afgekondigd nadat de termijn, hij art. 170 der gemeentewet bepaald, was verstreken. Intusschen is het getal koepok-inentingen door al de maatregelen ter bevordering er van genomen niet belangrijk toegenomen, bedragende dit slechts 305, terwijl zulks in 1853 en 1851 telkens beliep 329; inlS55, 396; en inlS50,309 enz. j De bemoeijingen der plaatselijke commissie van genees- i kundig- onderzoek en toevoorzigt hebben zich, onder meerder bepaald tot een onderzoek van het in deze gemeente voor handen anijszaad, waarvan het vermoeden bestond dathet met de-zaden van couium niacu'atum vermengd, tot vergifti ging-toevallen zou kunnen aanleiding geven. Uit dit onder zoek op 20 monsters anijszaad, mecrendeels door kruideniers ingezonden, genomen, is bevonden dat e'én monster niet min der dan 12 pet. conium maculatum-zaail inhield. Daar nu in eene familie zich werkelijk reeds dB verschijnselen van vergif tiging hadden voorgedaan, is door de zorg van genoemde commissie bewerkt dat geen verontreinigd anijszaad verder in de gemeente werd gesleten. Het vertrek van den medicina; doctor C. P. Pous Koolhaas bragtliet getal der praktiserende geneesheeren. ultimo decem ber 1S59. op 12 terug. Het cij fer der heel- en vroedmeesters bleef 9. ofschoon hei personeel veranderde door overlijden van den heer J.H. Cor- nielje en vertrek van den heer W. J. Jansen, terwijl zich hier vestigden de heeren G. F. Rochat en A.Hendrix. Dat der apothekers bleef mede op 24, daar het overlijden van den heer J. 11. Quadckker, en het vertrek van den heer M. V. van Lissa, werd aangevuld door de vestiging van de heeren H. J. Ilackenborg en A. C. Rochat. Door dc vestiging van C. J. Loene, werd het getal vroed vrouwen op 7 gebragt. Voortdurend bleef het getal der droogisten op één bepaald. De lieer J. L. Pinto lieeft zich als tandmeester nedergezet, waardoor hun getal alzoo 2 bedraagt. De staat waarin de werktuigen van de heel- en verloskun digen zijn bevonden, was bij 10 zeer goed, bij 1 goed en bij 3 middelmatig. De apotheken en droogistvvinkels zijn door de commissie van geneeskundig toevoorzigt onderzocht, met dien uitslag, dat de staat der geneesmiddelen of droogerijen bij 7 zeer goed, bij 15 goed en bij 4 middelmatig is bevonden. De heer J. Egberts Rissoeuw J.Ez., volgde den heer J. II. Cornielje op als lid van de plaatselijke geneeskundige com missie. Door het aan dr. J. C. de Man verleend eervol ontslagen de benoeming van dr. J. P. Berdenis van Berlekom, als ge meente geneesheer, werd de armenpraktijk op nieuwgeregeld. Uit de stads-apotheek zijn in LS59 afgeleverd 34,819 recep ten, te weten: 8,634 voor de gestichten, 19,277 voor bedeel den en minvermogenden, zoo bij het burgerlijk armbestuur als bij de verschillende kerkgenootschappen, 6,62S voor elders armlastigen, 2S0 voor polycliniek, ten behoeve der genees kundige school, zamen 34,S19; zijnde 3371 minder dan in 185S, welk verschil voornamelijk is te wijten aan de weinige zieken in het gasthuis, waarvoor in 1858iverden gereedge maakt 7691 recepten, en in 1859 slechts 4697." In 1859 was het getal verpleegden in het gasthuis, voor rekening der armbesturen: 8524, te weten 1815 van armlas tigen in gemeenten in, en 463 buiten de provincie, benevens 6306 van alhier armlastigen. Het getal der particulieren beliep 2460, als 715 ljuiten fde provincie en 1685 in deze ge meente armlastig. Totaal 10924. Voor de ligting der nationale militie zijn ingeschreven 177 personen, terwijl er 194 voorwaardelijk vrijgestelden van vroegere ligtingen waren, zoo dat de lotingslijst371 personen bevatte. Het gewoon contingent bedroeg 45 en het buiten gewoon 1. 2206 biljetten van inkwartiring zijn afgegeven. Zoo als reeds vroeger vermeld is, werd den 9 julij het gewoon garni zoen met 173 manschappen vermeerderd, die door den ver anderden toestand van Europa den 2 augustus weder zijn ontslagen en vertrokken. Burgemeester en wethouders zijn met den commissaris des konings in briefwisseling getreden over het bezwarende en onnoodige, dat binnen deze gemeente nachtverblijf worde verleend o. a. aan manschappen van Vlissingen en Veere, als die midden in den zomer des mor gens ten zes ure per stoomboot moeten vertrekken, of bij vroegtijdige aankomst uit Holland nog gevoegelijk naar die garnizoensplaatsen zouden kunnen doortrekken. De schutterij verkeert in goeden toestand. Tot kapelmees ter bij het muziekkorps is benoemd Ph. J. Stoetzer. De sterkte der schutterij bedroeg actief 328 man (26 vrijwillig) reserve 195, dus 523, waaronder 12 officieren, van welke 8 (lienstpligtig zijn. In hetgetal kerkelijke gemeenten kwam geene verandering. Van giften oflegatien, tot godsdienstige doeleinden ver leend. zijn ter kennis gekomen twee legaten, bemaakt door den heer J. Seis, elk ad f50, waarvan een aan de diaconie der ncderduitsclie hervormde gemeente, het ander aan het ker kelijk armenfonds der nederduitsche isvaëlitisclie gemeente; voorts een legaat van f 600, door den heer D. L. Louisson be maakt aan de nederduitsche israëlitische gemeente, te beleg gen in inschrijving op een der grootboeken der nationale schuld, ten name van de hoofdsynagoge te Middelburg. De regeling van die openbare scholen, welke nog met de voorschriften der wet op het lager onderwijs in overeenstem ming moeten worden gebragt, en meer in het bijzonder van de jaarwedden der hulponderwijzers op de school voor kin deren van minvermogen en bedeelden, hoeft in het jaar 1S59 een punt van nadere overweging uitgemaakt. De plaatselijke schoolcommissie deed deswegeuan den raad op zijn verzoek een voorstel, hoofdzakelijk hierop nederko- mende dat het instituut voor middelbaar onderwijs en dat voor vrouwelijke leerlingen als openbare scholen zouden behou den en overeenkomstig de wet geregeld worden; dat de inrigting voor kinderen van minvermogende en be deelde ouders, die feitelijk twee scholen onder éénen hoofd onderwijzer daarstclde, overeenkomstig de wet zoude gesplitst worden in twee deelen. een voor minvermogenden en een voor bedeelden, natuurlijk met eene aanzienlijke vermeerde ring van het onderwijzend personeel. De raad vereenigde zich met dit voorstel, doch besloot de regeling der eerstgenoemde inrigtingen voorloopig aan te houden, in afwachting eencr wet op het middelbaar en verder voortgezet onderwijs. Met dc verandering der school in den Langen delft ging, behalve gezegde uitbreiding van het getal der onderwijzers, ook gepaard eene verbouwing der lokalen achter deBrce. zoo voor de school zelve, als voor het woonhuis van deu daaraan tc verbinden hoofdonderwijzer. Vermits hiertoe het winter- saizoen minder geschikt was, en dit ook ongunstig zoude kun- ken werken op het te houden vergelijkend examen voor laatstgenoemde herrekking, werd de uitvoering van een cn

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1