MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 56. Donderdag 'i860. 10 Mei. Tlanlionöigtngm 6mnrnlanöscl)c ttjïüngcn. x"o,\ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteuticn kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewoue advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt Yoor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN IIET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. IBcikcmlmaliiiig. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat volgens beschikking van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, de dato 2 dezer, lett. C 3de afdeeling. waarbij is ingetrokken die van 20 maart jl. no. 92het kanaal van Neuzen alsnu zal worden afgetapt gedu rende zes dagen, te beginnen met] 5 en te eindigen met 20 dezer. Middelburg, den -I mei I860. De commissaris des koniugs voornoemd, B E CI U S, 1. c. Lid van gedeputeerde staten. Middelburg O mei. Aan het thans verkrijgbaar gestelde verslag van den toe stand dezer gemeente over IS59, door burgemeester en wet houders aan den gemeenteraad gedaan, naar het voorschrift van art. 182 der gemeentewet, ontieenen wij het volgende De wettige bevolking, die op 1 januarij bedroeg 70S5 man nelijke, S556 vrouwelijke, totaal 15611 personen, beliep op 31 december 7221 mannelijke, 8611 vrouwelijke, totaal 15S65, en de feitelijke 7379 mannelijke, 8676 vrouwelijke, totaal 16055. Die verandering greep plaats door geboorte van 275 man nelijke, 252 vrouwelijke, totaal 527 kinderen, en door liet zich alhier vestigen van 338 mannelijke en 377 vrouwelijke, totaal 715 personen, terwijl overleden 221 mannelijke en 211 vrou welijke, totaal 435 personen, en naar elder verhuisden 253 mannelijke, 330 vrouwelijke, totaal 583 personen. Op 31 december waren in de gemeente aanwezig doch elders gedomicilieerd 333 mannelijke, 17S vrouwelijke, totaal 511 personen, en wettig tot deze gemeente behoorende, doch zich elders bevindende, 17S manuclijke, 113 vrouwelijke, totaal 321 personen. De feitelijke bevolking bedroeg dus 16055, ofllimeer dan dc wettelijke. Daaronder zijn begrepen 165 militairen en 73 gevangenen. In de koloniën der Maatschappij van weldadigheid waren 1 bestedeling en 21 bedelaars, en 10 personen werden voor rekening van de gemeente verpleegd in het krankzinnigenge sticht te Delft. Onder de geboorten (96 meer dan in 1858) waren 11 twee linggeboorten (5 meer dan 't vorige jaar) en 38 kinderen on echt. De sterfte bedroeg 122 minder, en het getal levenloos aangegeven kinderen 3 minder dan in 1858. 15S huwelijken werden voltrokken, waarvan 27 metbewijs van onvermogen, zijnde 30 meer dau in 185S. Erliadeene echtscheiding plaats. Bij degehoudene volkstelling is gebleken, dat het getal ge mengde huwelijken in deze gemeente 31 december 1859 be droeg 128, waaruit zijn gesproten 152 kinderen, belijdende de nederduitsche hervormde godsdienst en 151. behoorende tot de roomsch katholieken. Yoor zoo veel hekend is, heeft er gedurende 1S59 uit deze gemeente geene laud verhuizing naar Noord-Amerika of andere overzeesche gewesten plaats gehad. Het getal kiezers bedroeg voor leden van de tweede kamer der staten generaal en der provinciale staten 1S7, en voor leden van den gemeenteraad 763. De gemeentearchieven, zoo oude als nieuwe, verkeeren in den zelfden voldoenden toestand als ten vorigen jarehare j plaatsing en schikking blijft ech'sr voor verbetering vatbaar. De heer rnr. J. H. de Stoppelaar is, voor zoo ver zijne ambts bezigheden hem zulks toelieten, voortgegaan met het regelen en catalogiseren der charters en verdere bescheiden, waar mede hij op verzoek van burgemeester en wethouders in 1858 eenen aanvang gemaakt had. Blijkens het vorig verslag bepaalden zich alstoen zijne werkzaamheden tot losse charters, oorkonden, brieven en be scheiden, als afzonderlijke handschriften inliet archief be rustende, en tot het zoogenaamde guldenregister met de beide oude privilegieboeken, waarvan chronologisch bewerkte registers zijn opgemaakt. liet jaar 1859 was bestemd om eenen aanvang te maken met het onderzoek der onderscheidene registers van zeer ver schillenden inhoud, die, eenen schat van wetenswaardige, deels nog onbekende, bijzonderheden bevattende, talrijke kassen van het oud archief innemen en een aantal van ruim tweehonderd bedragen. Behalve de registers, in het vorig verslag vermeld, zijn nu, voor zoo veel de grafelijke tijden aangaat, onderzocht en van eene chronologische inhoudsopgaaf voorzien Register no. 2, opschrift: oude charters en brieven; reg. no. 5: privilegiën en exemtien van beden, welk opschrift geens zins bij den inhoud past. De daarin vervatte stukken, uit de grafelijke tijden hebben hoofdzakelijk betrekking op de ge schillen, in het begin der 16e. eeuw gerezen, ter zake van den vrijdom van scliote der poorters'van Middelburg voor hunne ervenreg. no. 6verbanden, accoorden, submissiën, ordon- nanciën, 1199 1563, waarvan de stukken, op enkele uitzon dering na, naar volgorde van tijd zijn ingeschreven, weshalve eene chronologische inhoudsopgaaf minder noodzakelijk is; reg. no. 7publicatien en ordonnancien; reg. nos. 8 en 9 diverse gildens; reg. no. 10ordonnancien voor liet schippers gilde etc.; reg. no. 11: procedueren, accorden en sententien. meest concernerende het schippersgilde; reg. no. 12: instruc tion op de hoge vierschaer, voor de waterbailliu etc.; reg. no. 13: bijsonderheden meest concernerende de negotie; reg. no. 11: bijsonderheden meest de stadt concernerende; reg. nos. 17 en IS hebben geheel betrekking op zeker geschil, dat ten jare 1593 tusschen de schippersgilde van Middelburg en Haarlem is gevoerd; reg. no. 19: differenten tusschen Middel- burgh en diverse steden, uytspraken, accoorden en ordon nantiën, ingsgelijks meestal betrekkelijk geschillen van het schippersambaeht; reg. no. 20: differenten tusschen de stadt Middelburg en de steden Vlissingen, Veere, Arnemuiden. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van het veel om vattende van Middelburgs archieven wordt vermeld, dat de stukken uit de grafelijke tijden, verspreid in bovengenoemde registers (met uitzondering van de nos. 6,17 en 18 en die, in 1858 onderzocht) het aanzienlijke getal van 309 bedragen. Bovendien zijn thans afgewerkt de registers nopens den zeeuwschen tol, ten getale van tien, welke, behalve verschil lende rekeningen uit het laatst der XVe. eeuw, 26 zeer ge- wigtige bescheiden over deze niet genoegzaam bekende aan gelegenheid bevatten. In het belang van het gemeentearchief hopen burgemeester en wethouders, dat het den heer de Stoppelaar verder niet aan tijd en lust zal mogen ontbreken, om dit zoo belangrijk werk te kunnen voortzetten. ITet getal der op de algemeene burgerlijke begraafplaats, sedert hare oprigtiug in 1830, ter aarde bestelde lijken be droeg op 31 december 1859 een totaal van 11067. Het regis ter van begravingen over het afgeloopen jaar beliep 13S. Het totaal bedrag der ontvangsten over IS5S is gebleken tebeloopen f 236,459.18$, uitgaven f 221,001.11$; zoo dat die rekening sluit met een goed slot van f 12,158.02. Voor zoo ver die bij het opmaken van dit verslagbekend zijn, bedragen over 1859 de ontvangsten f 253,015.12 en de uitgaven f207,735.70. De opbrengst der belastingen op voorwerpen van verbruik was f 21,765.69$ hooger dan de raming, waarvan af gaat F2215.3S.i meerdere teruggaaf, zoo dat er zuiver 19,550.31 meer was. De meerdere opbrengst is grootendeels veroorzaakt door hooger bedrag der belasting op het gemaal. Die op het ge- slagt is echter verminderd door steeds verminderende con- sumtie. Het kohier van den hoofdelijlcen omslag, voorloopig den 11 februarij opgemaakt ten bedrage van f 25,619.991, werd den 23 maart vastgesteld ad f 25,218.60. Den 1 julij werd het door gedeputeerde staten gearresteerd ten bedrage van f25,213.10. Het lste suppletoir kohier bedroeg f 200.69$ en het 2de f 28.65$. Over 1858 bragt de hoofdelijke omslag zui ver op f 50,532.11, waarvan 31 december 1S59 nog f 1018.05 onbetaald was. Tusschen den raad en gedeputeerde staten dezer provincie bestond verschil van gevoelen omtrent de vraagin hoe verre een aangeslagene in de plaatselijke directe belasting, die zijne bezwaren tegen zijn aanslag niet aan den raad heeft ken baar gemaakt, terwijl die vergadering in dien aanslag na de voorloopige vaststelling geene wijziging heeft gebragt, als nog tegen zijnen aanslag bij gedeputeerde staten in beroep komen kan. Burgemeester en wethouders en de raad oordeelden, vol gens eene vroegere uitspraak van gedeputeerde staten, en met het oog op de behandeling van het wetsontwerp bij de staten generaal, dat het bij de derde en vijfde alinea's van art. 265 der gemeentewet bedoeld beroep in dergelijk geval niet toe passelijk is. Gedeputeerde staten deelden die zienswijze niet, en de minister van binnenlandsche zaken heeft, nadat de raad bij zijn besluit had volhard, de gegeveue uitlegging in strijd verklaard met de wet. Naar des ministers oordeel kan, blijkens de 5e alinea van bedoeld art. 265, ieder in beroep komen van zijnen aanslag bij gedeputeerde staten, en is het onverschillig of men bevorens al of niet reeds bezwaren aan den raad heeft kenbaar gemaakt. De koning deelde die ziens wijze, blijkens kabinetsbrief van 14 junij 1859. Bij voortduring is afwijzend beschikt op verzoeken om vrijstelling of teruggaaf van hoofdelijken omslag van die inwoners welke, ofschoon elders vertoefd hebbende, hun hoofdverblijf in de gemeente behielden. [Van den loop van het regtsgeding, te dier zake door jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys tegen de gemeente ingesteld, hebben wij onze lezers geregeld op de hoogte gchoudeu.] De gemeente gebouwen verkeeren in voldoenden toestand. De herstelling van het raadhuis wordt voortgezet. De inrig- tingvan het voormalig werkhuis tot tijdelijke kazernering van 2S0 manschappen veroorzaakle eene buiten gewone uit gaaf van f 300. Zes verzoeken tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht werden ingewilligd. Het getal der voor 1860 te roeijen hoornen, zoo binnen als buiten de kom der gemeente, bedroeg, wegens buitengewone sterfteen voortdurende wegkwijning, ruim bet dubbele meer dan gewoonlijk. De opbrengst der verkoop beliep het aan zienlijk cijfer van f3859,25, die van het hakhout f 557,90. liet onderhoud van wandelingen en plantsoen geschiedde opde gewoue wijze, tegen f 915 's jaars. Dc bestrating laat nog altijd zeer veelte wenschen over. Zoo lang geene meerdere sommen besteed kunnen worden tot aankoop van nieuwe keijen, zal hierin geene verandering ko men, daar herbestrating met oude steenen onvoldoende blijkt. In het geheel werden, als gewoonlijk, 10,000 vierk. ellen straat, en 3000 vierk. ellen kliukerwerk verlegd, hier en daar met overdekte hulpkanalen en wateruitlozjjvgen. tev' v-eyvan- ging van de vroeger#"goten, zoo als ondér auderPninll^St. Pieter- en Giststntfen. Inden loop van "het voorjaar zijn alsnog 10 urinebak^ceSi geplaatst, zoo dathun totaal in verschillende wijken thaps J0 bedraagt en vooveerstals voldoende kan geacht wórden. \*y -

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1