hechtenis genomen. Het doel der zaménzweerders moet zijn geweest, om den grootvorst Constantijn op den troon te bren gen, eu de staatk^Ade van Peter den Groote te volgen cn in toepassing te brengen. Italic. In Toskane is koning Victor Emmanuel door de geestelijk heid goed ontvangen; alleen de aartsbisschop van Pisaen de bisschop van Sienna hebben geweigerd daaraan deel te nemen. De kardinaalaartsbisschop van Bologna heeft zijne zetelplaats verlaten tegen den tijd waarop de koning er komen zou; maar Z. M. heeft uit Bologna en uit twee andere plaatsen van de Romagna adressen ontvangen, waarin hem namens de geestelijkheid verknochtheid en eerbied betuigd worden. De hoofden der stedelijke besturen van de Romagna heb ben den koning in een aantal adressen de hulde van hunne onderhoorigen gebragt, en daarbij cene gift van vijf millioen francs als bijdrage tot stijving der sardiuische schatkist ge voegd. De domkerk van Florence, een onvoltooid gebouw van de middeneeuwen, zal thans volbouwd worden op de groote schaal, waarop liet aangelegd is. De eerste steen in den voor gevel is door koning Victor Emmanuel dezer dagen met plcg- tigheid gelegd. Tot bekostiging van dit werk zal eene som van omstreeks drie millioen francs noodig zijn, welke door giften moet worden bijeen gebragt. Z. M. heeft daarvoor 100,000 francs uit zijne eigene beurs geschonken, en wel, gelijk de officiële Monitors Toscano zegt, met het doel om daardoor zijne erkentelijkheid voor de hem in Florence ten deel gevallen ontvangstte betuigen. Koning Victor Emmanuel is vrijdag te Modena aangeko men, en er met de zelfde geestdrift als elders ontvangen. De Opinions geeft berigten uit Sicilië van 2 mei, vol gens welke de opstand zich thans over het geheele eiland uitstrekt. De troepen des lconings hielden alleen de steden bezet, waar zij als het ware tusschen de zee en den opstand ingesloten waren. In zuidelijk Italië wordt thans eene proclamatie op naam van Mazzini verspreid, waarin de Siciliancn worden aangespoord om zich aan de monarchie van koning Victor Emmanuel aan te sluiten. Indien dit stuk echt is, ziet die bekende voorstander van den republikcinschen regerings vorm thans heil in een koningrijk Italië onder den schepter van den koning van Sardinië. Brieven uit; Rome van 1 mei berigten dat de paus een beroep op de katholieken van allo natiën zal doen, ten einde de inschrijving op de leening van 50 millioen te bevorderen. Hetgeen de inschrijving meer dan die som raogt opleveren, zou gebezigd worden lot delging van vroegere staatsschuld. Donderdag is te Rome een eigenhandig schrijven van den paus afgekondigd, waarbij de katholieken wórden uitge- noodigd om aan de nieuwe geldleening voor de pauselijke schatkist deel te nemen. In Belgie is reeds vijftien millioen francs voor die leening ingeschreven. Er is eene overeenkomst tot stand gekomen tusschen de maatschappij der Middellandsche zee- en de administratie van den Victor Emmanuel spoorweg, tot den aanleg van een spoorweg, waardoor Genua verhonden zou worden met de spoorwegen van Miduen-Italie cn met de lijn. die binnen kort tot aan de nieuwe grensscheiding van het graafschap Nizza zal reiken. De lijn der Middellandsche zee zou dus in regt- streekselie gemeenschap komen met Nizza, Genua cn Flo rence. Spanje. Inde Correspondencia komt de woordelijke inhoud voor van den brief, door Carlos Luis de Bourbon et de Brasance, graaf de Montemolin, aan do koningin geschreven en waarin hij plegtig afstand doet van alle mogelijke aanspraak op den troon. Don Ferdinand heeft, volgens dat blad, in de zelfde stellige bewoordingen van zijnen kant den afstand bevestigd. Daarenboven hebben beide Infanten zich verhonden om deze verklaringen te vernieuwen na hunne in vrijheid stelling, en om hunnen broeder don Juan zoo mogelijk te bewegen om bun voorbeeld te volgen. Antwerpen bestemdO Ito 8f Hermann, gez. Albrecht, Martha Sf Max. gez. Konow. Adolph von Loiotzoio, gez. II. Voss. alle i drie van Stettin; Aurora, gez. Rasmussen, Neustad; Alders Minde, gez. J. Andersen, Gotheburg; Mcta, gez. S. J. Son- nichsen, Trolleborg; Ai ff le, gez. Laroque, Bordeaux; IPilJtel- mne, gez. J. S. Lassen, Gotheburg; Ueinrieh, gez. G. II.Tes- j sin, Memel; Lager tten, gez. J.G. Hansen, Gotheburg; Caro line, gez. C. W. Karg, Stettin. Vertrokken naar zee, komende van AntwerpenGemgez. i Taylor, Londen. 3rrtijöinflrn. Gisteren is van de reedc van Vlissingen naar Engeland gezeild, het nederlandsche barkschip Twee Cornclissengez. Kreije. Heden is van Veere gezeild, met bestemming naar Huil, de schoonerkof Catharina, gez. T. D. de Ruiter. Sedert den 1 dezer is, iu het Engelsche kanaal, een loods overgegaan aan boord van het barkschip Commercie Compagnie. Den G dezer ter reedc van Vlissingen gepasseerd voor betaling ïum coupons. De coupons der certificaten van Russische fondsen, adminis tratie van Violen de Gijzelaar, vervallen Ijanuarij 1SG0, worden betaald de coupons der certificaten 0 pet. in assignaten met f 14,70. G zilver f25 73. En die van het algemeen kantoor van administratie, onder directie van Stadnitski van Heukelom de coupons der certificaten G pet. in assignaten met f 14.77. zilver f25,85. ^anbrlsbrrigtrn. Meckrapprijzeii Rotterdam 7 mei. Meekrap werd heden weinig geveild. De vraagprijzen wa ren het zelfde cn er bestond redelijke kooplust. Onberoofde noteerde men f 25 a f 26. draaamarklcn. Amsterdam 7 mei. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 41Lijnolie op zes weken f 31. Koolzaad 71 p. vl. op 0 vaten olie. Rotterdam 7 mei. Roggeen paardeboonen 20, haver 10 centhooger,-overigens onveranderd. Middelburg 5 mei. Patentolie f 13. Raapolie f 40fLijnolie f 33£ per vat op zes weken. Nederland Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk. 2ipct.j 1 44 6 Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Prijzen van cifectcn. Amsterdam 7 mei. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Oblig. 179S/181G Certific. Hope co dito dito 1855, Ode serie dito Aand. spoorweg (afgefourneerdschoon) Schatkistobligatien4 Obligatien1-J dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) .ObligatienWeenermetalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/18822\ Bank actiën3 Certificaten bij Rothschild 2^- Obligatien3 dito nieuwe3 dito(schoon) .dito2\ dito7 dito3 64 98J 131$ 10-1-} 81-3- 100} 01 80.V 50} 71} 11} 43 Londen, 5 mei. ten 12 ure. Consols 05|. Weenen, 5 mei. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 71, Parijs, 5 mei. (slotpr.) 4£ pet. compt.3 pet. 71,35 Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 3 mei. Metalliek f 21,82^ Napelsche fDiverse engelsche in fll,62j Engelsche Russen f 11,80; Fransche f55,25 Belgische f55,75; Pruissische f34,S7fc; Spaansche piasters f2,39; Spaansche coupons per fr. fHamb. Russen f 33,—Russische in zilveren roebels f 33,Poolsclie in fl. f26,87è; Nationale metalliek f 28,60Dollars f ©Dclibescljtmtoingm. De algemeene kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Middelburg van 1574 I860; met eene inleiding en aanteekeningen, door F. Nagtglas. Middelburg, J. C, W. Altorffer. Prijs f 1,40. Wie zich voorstelt in het werkje dat dezer dagen onder bovengemelden titel is uitgekomen, slechts dorre lijsten aan f te treffen van predikanten, ouderlingen en diakenen, zal zich bij nadere kennismaking tot zijne niet geringe voldoening verrast vinden. Die lijsten komen er wel in voor, zij zijn zelfs niet de meeste volledigheid bijgehouden, maar ze beslaan er slechts een gering deel van. Zij vangen aan met het jaar 1574. toen Gelein Jansz. de Ilooruetot vast predikant werd aange steld, en zijn tot op het tegenwoordigoogenhlik bijgehouden. Die van predikanten bevat, behalve de namen en de plaatsen van waar zij zijn beroepen, de datums van beroep en afscheid, benevens andere bijzonderheden. Deze lijsten zullen zeker voor geschied kundige onderzoekingen haar nut hebben, maar hetgeen naar onze meening meer algemeen van waarde is, zijn de uitvoerige inleiding en de verschillende aanteekenin- gen, die het grootste deel van het boekje innemen. De eerste geeft een overzigt van de vestiging en ontwikkeling der neder duitsche hervormde gemeente alhier. In het kort wordt ver haald hoe de veld predikatiën, reeds in 15GG ook in den omtrek dezer stad gehouden, weldra door meer geregelde godsdienst oefeningen daar binnen werden opgevolgd. Het eerst schij nen die tc hebben plaats gehad in het huis van een vermogend koopman in de lange St. Pieterstraat, thans gemerkt F no. 33, en vervolgens in een pakhuis achter het huis De gouden leeuw in den Langendelft, nu II no. 13. Die bijeenkomsten werden echter weldra verstoord, en den predikant werd gelast het regtsgebied der stad te verlaten. Lang duurde die storing echter niet, want toen de beeldstormerij ook hier weerklank vond, en op den 22 augustus 1506 de drie groote kei-ken, benevens de kerken en kapellen der kloosters, werden aange vallen en van beelden en sieraden beroofd, ging het bestuur de bijeenkomsten niet meer met gestrengheid tegen; wel werden de predikatiën binnen de stad nog bemoeijelijkt, maar men belette niet dat zij in de onmid.lelijke nnViheid werden voortgezet. De komst van Alva in 15G7 maakte aan dien rustigen toestand echter weldra een einde, en de vervolgingen waren nu van dien aard dat de voornaamste voorstanders dei- hervorming buitenslands de wijk namen. De nu volgende jaren kan de middelburgsche hervormde gemeente niet tot hare geschiedenis tellen. Ilaav aanzijn was gedurende dien tijd als het wave vernietigd, om eerst na de overgaaf der stad aan den prins van Oranje op nieuw, maar nu krachtiger te herleven. De klassis van Walcheren eu de kokeraden werden zamengestehl.en de onvermoeide Gelein van Hoovne, die reeds vroeger in de gemeente was werkzaam geweest, thans tot pre dikant, aangesteld, leidde den 7 maart 1574 in de St. Pieters kerk voor het eerst de godsdienstoefening Ziedaar een resumé van hetgeen de lieer Nagtglas op zijne, eigenaardige kernachtige wijze van de vestiging der gemeente in zijne inleiding mededeelt. Hij verlaat hare geschiedenis daar evenwel niet, maar volgt haar tot op den tegen woord igen tijd, op eene wijze die van onvermoeide nasporing getuigt. Eene volgende afdeeling geeft de geschiedenis van elk der kerkgebouwen, zoowel der nog bestaande als der vroeger in gebruik zijnde. Onder de 157 predikanten die in de middelburgsche ge meente zijn werkzaam geweest, is er menigeen die óf door zijnen dienstijver, óf door zijne geschriften, óf door bemoei- jing met staatsaangelegcnliedenzich een meer algemeen bekenden naam heeft vervorwen. Wij noemen hier slechts Faukelius, de fijne taalkenner; Waleus, die Oldenbarneveld in het laatste levensuur zijnen bijstand verleendeGomarus. de bekende tegenstander van Arminius; Willem Teelinck, de gereformeerde a Kempis, zoo als Voetius hem vioemt; Jaco bus Miggrode. zoon van den wakkeren bevorderaar der her vorming; Smijtegeld, de populaire predikerbij uitnemendheid; Leydekker, de scherpzinnige bestrijder van den wijsgeer Descartes; Tuinman, de verklaarder der nederlandsche spreekwoorden; Jacobus Willcmsen, de schrijver van de ge kroonde steenen, eu 'sGravcsandedie de kennis van de geschiedenis onzer provincie met verschillende bijdragen ver rijkte. Deze en een aantal anderen gaven ruimschoots gele genheid om menige levensbijzonderheid te vermelden. De schrijver heeft daarvan evenwel met meer spaarzaamheid gebruik gemaakt dan vele lezers welligt zouden verlangen. De kerkeraadsnotiilen blijken met de meeste zorg te zijn nagezien, en alles wat kan bijdragen om het inzigt in het maat schappelijk leven gedurende de laatst voorgaande eeuwen te verhelderen, wordt in chronologische orde opgegeven. Menig blijk vindtmen er in van ijvertotbevorderingvangodsdienst- zin, van aanmoediging tot godsdienstig leven, maarhet mag niet voorbij gezien worden zij leveren ook zoo menig bewijs van bekrompenheid. Waar men zieli had moetententaak stellen om, getrouw aan het protestantsch beginsel, zedelijke ontwikkeling en zelfstandig geloof in de gemeente aan te kweeken, vergenoegde men zich veeltijds met strijd te voeren tegen andersdenkenden. Het godsdienstig leven bond men aan vaste kerkvormetffen daardoor zal niet zeldenjiet wezen der zaak ton ko/te van uitwendige gedragingen zij iv vér waar- ioos,i. A? r. i De geseliiedfenïs der vaderen moge een spiegel zijn vopr liet

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3