MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 55. Dingsdag I860. 8 Mei. ^■■,AVKXS'-^ miwuyu Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post /3,4;0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. 2fanh0ttöigmgin VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Bekendmaking De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat volgens beschikking van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, de dato 2 dezer, lett. C 5de afdeeling, waarbij is ingetrokken die van 20 maart jl. no. 02, het kanaal van Neuzen alsnu zal worden afgetapt gedu rende zes dagen, te beginnen met 15 en te eindigen met 20 dezer. Middelburg, den i. mei I860. De commissaris des konings voornoemd, BE CI US, 1. c. Lid van gedeputeerde staten. t3innmlanirscf]e tijErittgm. Middelburg 7 Bnei. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen eene gedrukte opgaaf nopens den handel en de scheep vaart te Triest, gedurende het jaar 1859. Jl. vrijdag en zaturdag werd voor het provinciaal gereg ts- hof in Zeeland de behandeling voortgezet van het liooger beroep, ingesteld door onderscheidene visschers te Arnemui- den met de bemanning hunner schepen en enkele vrouwen, die bij vonnissen der regtbank alhier zijn veroordeeld wegens diefstal of medepligtigheid daaraan, van strandgoederen, afkomstig van het barkschip Witte Corneliszoon de With, in den nacht van 28 op 29 november 1858 op de Westplaat van den Banjaard gestrand. Als verdediger trad op de lieer mr. J. van de Graft, die hoofdzakelijk naar aanleiding van het scheepsprotest, bij de behandeling der vorige zaak in het geding gebragt, trachtte aan te toonen dat er geen sprake was van verkeerde hande lingen en bedreigingen, aan den gezagvoerder en de equipage gedaan tijdens de schipbreuk voorts dat de beschuldiging dat de beklaagden arglistig zekere hoeveelheid suiker en uotenmuscaat zouden hebben weggenomen, ten eenenmale ongegrond was, althans dat de arglist in deze geheel onbewe zen waswaarna hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis a quo en tot vrijspraak der appellanten. Door het openbaar ministerie werd de bevestiging van liet vonnis gerekwireerd. De uitspraak in deze benevens in de beide vorige zaken is geremitteerd tot zaturdag den 12 dezer. Door gedeputeerde staten van Zeeland, is het volgende be paald 1Dathet, voor de aanstaande tentoonstelling van de Maat schappij ter bevordering van landbouw en veeteelt, welke op den 5 en fijunij eerstkomende te Hulst zal gehouden worden, bestemde vee, vrij en onverlet derwaarts over de veren in deze provincie zal mogen vervoerd worden, meteen bewijs van den burgemeester der gemeente in deze provincie, alwaar de eigenaar of gebruiker woonachtig is, waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die ten toonstelling bestemd is; 2. dat liet alzoo aangebragte vee, terstond na de aankomst te Hulst, door den provincialen veearts der 2e klasse, den heer J. C. Kegelaer, zal worden onderzocht, en dat door dezen voor elk stuk vee, dat door hem gezond wordt bevonden, eene verklaring deswege aan den eigenaar of bruiker zal worden uitgereikt, volgens het voorgeschrevene model; zullende zoo danig gezond verklaard vee alleen met ander "in aanraking mogen worden gebragt, terwijl daarentegen het vee, hetwelk ziek zal bevonden worden, dadelijk in cenen volkomen staat van afzondering zal moeten gehouden worden, en geheel aan de bepalingen van het reglement tot voorkoming van de ver spreiding der longziekte onderworpen zal zijn 3. dat, na den afloop der veesehouwing, het bedoelde vee, voorzien van liet gemelde gezondlieidsbewijs, wederom, zon der aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn. naar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerd 1-. dat liet gemelde gezondlieidsbewijs, tot het voorgestelde doel, echter niet langer dan vijf dagen, te rekenen van den dag der voorschrevens tentooristelJiiig, en mitsdien slechts tot en met den 11 junij zal geldig zijn. De Nederlandsche staatscourant bevestigt in de volgende bewoordingen een reeds vroeger medegedeeld berigt: Z. M. heeft bij besluit van den 24 maart jl., no. 63, op voor- dragt van den minister van oorlog, en op aanzoek der „afdee ling letterkunde van de Koninklijke akademie van weten schappen'' te Amsterdam, wegens de uitgave van bronnen en bouwstoften voor de nederlandsche krijgsgeschiedenis, gelie ven te bepalen dat de kapitein L. Mulder, van den staf der infanterie, ter bevordering van voorschreven doel, aanvanke lijk zal belast worden met de uitgave der memorien van Anthony Duyck (den lateren raadpensionaris van Holland), welke zich in handschrift op de Koninklijke bibliotheek te 's Hagc bevinden, en een getrouw verhaal bevatten der krijgs bedrijven van prins Maurits van Oranje, zoodanig als die, door genoemden Anthony Duyck, als secretaris van hem zijn bij gewoond en beschreven. Bij dispositie van den minister van binnenlandsche zaken van den 2 dezer, no. 162, is tot het examineren der kandida ten, die zich aanmelden om dit jaar tot de koninklijke akade mie te Delft te worden toegelaten, eene speciale commissie benoemd, bestaande uitdeheeren: J. AKeurenaer, directeur der koninklijke akademie te Delft; M. C. Mensing, doctor in de wis- en natuurkunde en arrondisseraents-ijker te Rotter dam; A. J. van Deinse, doctor in de wis- en natuurkunde en leeraar in de wiskunde aan bet gymnasium te DordrechtM. J. A. Masthof, praeceptor aan het gymnasium te Delft; M. A. M. 'sGravezande Guicherit, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, te Delft; C. P. Burger, doctor in de wis-en natuurkunde en leeraar in de wiskunde aan de akademie te Delft. Bij het departement van marine is, in plaats van den over leden bode Jansen, tot assistent-bode benoemd Cornelis Reedijk (matroos), die in het vorige jaar, bij de inneming dei- forten aan de Tjinrana-rivier, op Celebes, tijdens de eerste Bo- nische expeditie, na zich uitmuntend te hebben gedragen, zwaar gekwetst is geworden en de afzetting van den linker arm heeft ondergaan. De heer Lucien André, chef de bureau bij het departement van openbare werken in Belgie, is door onzen koning be noemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Dit bewijs van onderscheiding, zoo leest men in de belgische bladen, is den heer André te beurt gevallen wegens Zr. Ms. tevreden heid over een door genoemden ambtenaar geleverd werk over de belgische spoorwegen, dat bestemd is om de kwestie van de daarstelling en exploitatie van spoorwegen in Neder land op te lossen. In de vorige week lag te Scheveningen eene stoomboot, toebelioorende aau de Internationale telegraaf maatschappij. Door deze stoomboot zijn de telegraafkabels hersteld, die van Scheveningen tot Engeland liggen. De nederlandsche regering heeft een telegraafdraad gespannen van daar naar Rotterdam, zoo dat thans van Rotterdam over Scheveningen naar Londen wordt getelegrafeerd, zonder dat de berigten eerst naar Amsterdam moeten, zoo als vroeger het geval was. Gedeputeerde staten der provincie Drenthe hebben aau den koning verlof gevraagd, om de staten buitengewoon bijeen te roepen, ten einde zoodanige maatregelen te beramen als noo- dig zullen worden bevonden, om de uitsluiting van Drenthe uit het spoorwegnet, zoo mogelijk, te verhoeden. De rotterdamsche raad heeft bepaald de silhouet van het standbeeld van Tollens op lietWestnicuwland te plaatsen, om tc zien hoe het daar voldoet. De commissie beveelt thans het Park aan. als het meest geschikt terrein. Men schrijft uit Meppel: Onder de ingezonden stukken vermeldde onlangs de Geneeskundige courant twee buiten gewone herstellingen van stemmeloosheid, door het rooken eener sigaar. Eene zoodanige genezing heeft ook hier plaats gehad, na het bekend worden van het bovenstaande. De vrouw van W. S. was sedert 8 maanden stemmeloos en kon niet het minste geluid voortbrengen. Zij besloot daarom ook eene sigaar te rooken, werd daarvan wel is waar natuurlijk iets bedwelmd, maar na het rooken had zij hare stem herkregen, en spreekt thans even als vroeger helder en duidelijk. Te Brest zijn met het stoomschip Stvx, hetwelk een togt in de Groote stille Zuidzee heeft gemaakt, twee jonge inboor lingen van Nieuw Caledonie aangebragt. De keizer en de keizerin van Frankrijk hebben hun verlan gen te kennen gegeven om die beide negers te zien, die 12 en 11 jaar oud zijn, en totbestrijdinghunner reiskosten firs. 1000 overgezonden. Onder geleide van den officier machinist van bovengenoemd oorlogschip hebben zij den I dezer de reis naai de hoofdstad ondernomen. In het oude-mannen- en vrouwenhuis tc Bayonne is dezer dagen opgenomen een echtpaar, waarvan de man 108 en de vrouw 107 jaar oud is. Ilun ouderdom blijkt uit de echte doopacten. Beide zijn nog in het volle bezit hunner verstan delijke vermogens. Bcnoemiiisesi es» besluiten. leger. Benoemd tot generaal majoor de kolonels, bevel hebbers in de le., 5e. en 6e. militaire afdeeling G. baron van der Duyn van Maasdam, J. F. Scharten en C. II. Happé. ridderorden. Aan mr. S. P. Lipman, advocaat te 'sGra- venbage, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Grego- rius de Groote, hem door Z. II. pans Pius IX geschonken. geneeskundige dienst. Op verzoek eervol ontslagen als officier van gezondheid 3e. klasse bij 's rijks zeedienst J. F. P. Ennerins, en hem als zoodanig benoemd bij de land- magt in Nederlandscli Indie. Necrolosie. Jl. dingsdag is te Haarlem, in den ouderdom van bijna S3 jaren, overleden de lieer mr. C. J. G. Copes van Hasselt, kommandeuv der orde van den Nederlamlschen leeuw, oud lid van den raad van state enz. Nlai-iiic en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommandant de kapitein ter zee If. Wipff, is jl. zaturdag uit 's rijks dok te Vlissingen op de reede gebaald. Verkoopingen en aanbestedingen. Bi j de zaturdag ter provinciale griffie plaats gehad hebbende herbesteding, van het driejarig onderhoud van het kanaal van Sluis naar Brugge, op nederlandscli grondgebied, eindigende den laatsten december 1862 (op grond van de zeer hooge aan- nemingsom, vroeger afgekeurd) is aannemer geworden de lieer A. E. Stubbé, te Sas van Gent. oor f 18t k

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1