öuücnlanhsclje tijïungett. bende terugkeerd, of dat, waarop de vereischte toestemming op zijne aanvrage verkregen zal zijn." De minister van oorlog merkte op dat de behoefte aan eene verandering als de door hem voorgedragene in de bestaande wetten op de pensioenen aangaande het bedoelde punt reeds lang gevoeld was. Ten einde daaraan te voldoen had hij dit wetsontwerp ingediend. De aanneming daarvan niet wen- sehende verschoven te zien, wilde hij geene tegenstand bieden en verklaarde hij zich tegen de wijziging niette zullen verzet ten, indien zij eerst de noodige verandering had ondergaan. De zitting werd hierop geschorst om de wijzigingen in de redactie te brengen, welke ter verduidelijking werdeu noodig geacht. Daarna is het artikel, en hierop het geheele wetsont werp met algemeene stemmen goedgekeurd. In deze zitting zijn ingekomen drie wetsontwerpen tot af schaffing der slavernij in de West-indisehe koloniën. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging der begrooting wegens den arbeid der gevangenen heeft haar eindverslag uitgebragt, zijnde beslist dat de dag der beraadslagingen nader zal worden vastgesteld. Aan het einde der zitting heeft de heer Elout van Soeter- woudc, namens de commissie belast met het onderzoek der iulichtingen door den minister van koloniën ingezonden op het verslag der kamer omtrent het regeringsverslag betreffen de het beheer en den staat der koloniën over 185G, dienaan gaande rapport uitgebragt. Over de voorgestelde conclusie zal nader eene beslissing worden genomen. Omtrent het onderzoek van het ontwerp van wet op de spoorwegen in de afdeelingen verneemt men, dat zeer vele leden voortdurend bezwaar hebben tegen den aanleg van spoorwegen door den staat, vooral indien daarmede ook eene exploitatie van staatswege zal moeten gepaard gaan. llij velen is dit bezwaar echter afhankelijk van de vraag, of er kans bestaat om de vereischte spoorlijnen door concessiona rissen te zien uitvoeren voor een bepaald subsidie. Op nadere verklaring der regering, omtrent de waterwegen, is in meer dan eene afdceling door onderscheidene leden aange drongen. Bij velen werd de noodzakelijkheid gevoeld van eene verklaring bij, of eene bepaling inde wet omtrent de orde, in welke de lijnen zullen worden gemaakt. "Wat de rig- ting betreft loopen de gevoelens zeer uiteen omtrent de lijnen van Meppel-Heerenveeu-Leeuwarden of Meppel-Assen-Gro- ningen, en die van Meppel of Zwolle naar Rheine. Ook vindt het maken van een dubbel stel rivier-overgangen met hulp vaartuigen over het Ilollandschediep en de Waal veel be zwaar. In meer dan eene afdeeling is ook de vraag gedaan, of het niet mogelijk zijn zou. het noorden en het zuiden des rijks, door een overgang der rivieren te Gorinchem te verbin den. Men meende dat daardoor de belangen van Amsterdam en Botterdam zouden worden overeengebragt en inen zich dan tot den aanleg van ee'ne lijn over dc rivieren kon bepalen. Men bragt dit in verband met den vvensch van 's Gravcnhage- Gouda, om een spoorweg te verkrijgen, die dan tot Gorinchem kon worden verlengd. Ook uit dien hoofde betreurde men het dat de regering de lijn "s Gravenhage-Leyden-Woerden. met uitsluiting van 's Gravenhage-Gouda, had verleend. Uit al het vroeger en ook thans medegedeelde blijkt overtuigend, dat de gevoelens van de leden der tweede kamer over het voorgedragen wets-ontwerp zeer uiteenloopen. Engeland. Londen 2 mei. In de zitting van het lagerhuis van gisteren is door lord John Russell, naar aanleiding van eene vraag des heeren Fitzgerald, te kennen gegeven dat tothet houden eener conferentie over de savooysche kwestie nog niet besloten was. Voorts gaf hij te kennen dat het gouvernement met Hauno- ver onderhandelde over de afschaffing van den Stadetol. Sir Ch. Napier heeft voorgesteld bij een adres aan de ko ningin te verklaren dat. de reserve der marine niet gebragt is tot de sterkte, aanbevolen door de commissarissen, en er op aan te dringen dat de kustwacht met 1200 man vermeerderd worde met handhaving van de bestaande premien. Dit voorstel werd door lord Elphinstone ondersteund, maar door lord Clarence Paget, den ondersecretaris van marine, bestre den, omdat het inden vorm waarin het gedaan was, tot mis verstand aanleiding kon geven. Ilij verlangde dus de verwerping daarvan en gaf de verzekering dat de kustwacht weldra vermeerderd en andere verbeteringen ingevoerd zou den worden. Sir Ch. Napier heeft daarop zijn voorstel weder ingetrokken. Volgens The morning post zal lord Elgin dadelijk naar Engeland terugkeeren, indien het ultimatum binnen den ge stelden termijn van dertig dagen door China wordt aange nomen. Zaturdag morgen werd het zeemanshuis te Liverpool geheel door brand vernield, waarbij een policiedienaar en een beambte zijn omgekomen. Dat gebouw was eerst ten jare 1851 gesticht, heeft 30,000 p. st. gekost en was slechts voor een derde der waarde verzekerd. Nadat de eerste poging, om Amerika telegrafisch met Europa te verbinden, op zoo betreurenswaardige wijze mis lukt is, wil men in Canada eene tweede zoodanige poging wa gen en komt men daar terug op het oorspronkelijke denkbeeld om den kabel tusschen Groenland, Ierland en de Faroe-eilan- den te leggen, waardoor verschillende punten van verbinding zouden verkregen worden. Dit plan, het eerst door den heer Young opgegeven, werd door dat van den Amerikaan Field verdrongen, die aan een lijuregt tusschen Ierland en Amerika te leggen kabel de voorkeur gaf en reeds daarom in de Ver- eenigde staten grooten bijval vond. omdat de andere weg geen zuiver amerikaansche, maar veeleer een canadasche was. Het blijft nu nog de vraag of de noodige gelden tot uitvoe ring gevonden zullen worden, want de new-yorksche kapita listen zullen er zich waarschijnlijk buiten houden, in Enge land heerscht thans groote afkeer van geldbelegging in on- derzeesche telegrafen, en Canada zal het geld bezwaarlijk alleen bijeen kunnen brengen. Duit§clilan<l. Weenen 2 mei. Blijkens eene mededeeling van de "Wiener Zeitung heeft de keizer, bij een eigenhandig schrijven van 29 april jl., de volgende personen voor hun leven tot buitenge wone leden van den rijksraad benoemd aartsbisschop Rau- scher, vorst Adolf Schwartzenberg. vorst Frans van Liechten stein, vorst Vincent Auersperg, graaf Hartig, generaal Halier, graaf Apponyi, veldmaarschalk Degenfeld, baron Sokesevits. Verder zijn 3S buitengewone tijdelijke leden van den rijks raad benoemd, waaronder uit llongarye de heeren; Majlath, Somsich; uit Bohemen de heerenClam Martinitz, Albert Nostitz, de voorzitter der kamer van koophandel van Rei- chenberg Frenkler; uit hetlombardo-venetiaansche graaf Mo- cenigo, baron Zigno. Volgens eene andere mededeeling van de Wiener Zeitung heeft de keizer, bij besluit van 22april, ter uitvoering der vier de paragraaf van het keizerlijke patent tot regeling van de zaken der protcstantsclie kerkgenootschappen, bepaald, dat de afdeeling van het ministerie van eeredienst, welke uit le den der evangelische kerkgenootschappen bestaan moet, onverwijld in werking zal treden, dat zij ook de schoolza- ken en kerkelijke aangelegenheden der protestanten van de andere kroonlanden zal behandelen, envoorloopig uit drie ra den bestaan zal. Deze drie raden zijn reeds benoemd. Voor de geestelijke belangen der protestantsche sol daten in het oostenrijksche leger zal door garnizoens-vcld- predikers van het luthersche en van het gereformeerde kerkgenootschap worden zorg gedragen. Te Weenen, Vero na, Ofen, Lemberg, Prag en Hermanstadt zullen een luthersche en een gereformeerde garnizoens-veldprediker worden aan gesteld welke voorloopig ook met het bezoeken der omliggende landstreek belast worden. In oorlogstijd zullen bij de te velde staaude legers aan de geestelijken, welke met de dienst in de hospitalen belast zijn, twee protestantsche veldpredikers toegevoegd worden. De veldtuigmeester Benedek heeft bij de aanvaarding zijner hooge betrekking in Hongarye eene proclamatie open baar gemaakt, waarbij hij het vertrouwen van alle standen van dit kroonland in de bedoelingen der regering inroept, en tevens verklaart, alle onrustwekkende demonstratien krach tig te zullen te keer gaan. Een gerucht van de abdicatie des keizers vindt veel geloof. Anderen daarentegen beweren, dat de keizer eene langdurige reis zal maken en gedurende dien tijd het be stuur zal opdragen aan zijnen broeder, den aartshertog Ferdinand Maximiliaan, in wien de bevolking, het zij te regt of teonregt, groot vertrouwen heeft. Treedt de keizer af, dan geschiedt zulks ten behoeve van zijn zoon, onder regentschap van genoemden aartshertog. Vorst Metternich heeft zijn ontslag verzocht. Tot heden is dit verzoek nog niet ingewilligd. Dergelijke feiten, welke ook van elders worden tegemoet gezien, dragen niet weinig bij, om den algemeenen toestand te verwikkelen. Er zijn er echter velen, die zich, in het belang van het vaderland, verheugen in't geen thans plaats heeft. De rede nering van dezen is, dat de toestand onhoudbaar is, zoo dat dit de minst bloedige ontknooping van het drama zou kunnen worden. Komt er geene radicale verandering, dan is vroeg of laat eene revolutie onvermijdelijk, en wat zal die revolutie bij de op zoo lagen trap van beschaving staande bevolking uit werken De gevolgen daarvan zijn niet te voorzien. Wordt nu het kwaad op zoo in het oog loopende wijze openbaar, gelijk nu het geval is, dan is de verbetering niet ver meer af. De weduwe van den heer von Bruck, die voornemens was naar het buitenland te vertrekken, heeft bevel ontvangen haar vertrek uit te stellen. Van vvege het gouvernement is een commissaris benoemd, om het vermogen der familie von Bruck te inventariseren. De president der crediet-veveeniging. de heer R'chtcr, is bijna uit zijne gevangenis ontsnapt. Een gevangenbewaar der had hem een pas naar Hamburg bezorgd en was hem tevens in zijne ontvlugting behulpzaam geweest; reeds was hij buiten de gevangenis en op het punt om in eene gereed staande droschky te stappen, toen hij herkend en op nieuw aangehouden werd. Berlijn 1 mei. De eerste kamer heeft een nieuw bewijs ge geven van hare volharding in de oppositie tegen de tegen woordige regering. Met eene overgroote meerderheid heeft zij gisteren de reeds door de tweede kamer goedgekeurde voordragtcn tot regeling der grondbelasting en opheffing dei- in de oostelijke provinciën bestaande vrijdommen van die belasting verworpen. Niet alleen heeft het besluit van het heerenhuis groot leedwezen verwekt, maar ook zijne oneerbiedige gedragingen jegens het ministerie hebben ergernis gegeven. Dc meerder heid van dat huis schijnt het zich toch tot gewoonte gemaakt te hebben alleen naar hare eigene redenaars te luisteren. Want, terwijl erbij de redevoering van graaf Arnim, die twee uren duurde, eene plegtige stilte heerschte, ontstond eene onrustige beweging zoodra de minister van financiën von Patow het woord nam. Een gedeelte der vergadering liep herwaarts, een ander gedeelte derwaarts heen; er vormden zich groepen men vertoonde elkander pliotografische portretten, praatte enlachtte luid. zoo dat de voorzitter minstens tien of twaalf malen zijne schel roeren moest, om stilte te gebieden. De militaire commissie uit de kamer van afgevaardigden heeft bepaald, dat er termen zijn om. voor een jaar, vijf en een half millioen thalers toe te staan ter bestrijding derkosten van hervormingen in de organisatie van het leger. Frankrijk. Parijs 3 mei. In den Moniteur van gisteren is eene nota des heeren de Thouvenel van den 7 april betrekkelijk de kwestie der neutraliteit van Savoye openbaar gemaakt. De heer de Thouvenel bestrijdt daarin de aanspraken van Zwit serland, en verklaart dat Frankrijk bereid is tot de algebeelc uitvoering van art. 92 der Weener congres-acte. De tweede nota, heden door dat blad medegedeeld, isge- dagteekend 16 april en strekt ten betooge dat de aanhechting der geneutraliseerde gewesten van Savoye bij Frankrijk, geene verandering brengt in den toestand van Zwitserland. De debatten bij het wetgevend ligchaamover het wets ontwerp, betrekkelijk de vermindering van regten op wol, katoen en andere grondstoffen, zijn in de laatste dagen voort gezet, en het blijkt daaruit dat dit ontwerp vrij wat tegen kanting ondervindt. Het is ten slotte echter met eene meerderheid van 219 tegen 4 stemmen aangenomen. De toestand van Turkye boezemt bij voortduring he vige ongerustheid in, en daaruit zijn allerlei geruchten ont staan, het een nog onwaarschijnlijker dan het andere. Men spreekt bij voorbeeld van onderhandelingen met Rusland en Oostenrijk over de zaken van de porte, en van eene reis van keizer Frans Jozef herwaarts. Ten opzigte eener conferentie zegt men dat Engeland nader heeft voorgesteld, dat daarbij de aanhechtingen in Italië even zeer zullen worden ter sprake gebragt als die van Savoye en Nizza. Die denkbeelden moeten echter geen bijval hebben gevonden bij de andere mogendheden en leggen dus op nieuw hinderpalen in den weg voor dc bijeenkomst der vergadering, welke uitspraak moet doen omtrent de weder zij dsche regten van Frankrijk en Zwitserland. De viersardinische commissarissen, die zich reeds sedert veertien dagen hier bevinden voor de regeling der nieuwe grenzen tusschen Sardinië en Frankrijk, hebben met hun werk tot dusver geen begin kunnen maken. Zij hebben, naar men meldt, aan het ministerie van oorlog vernomen, dat er niets beslist kan worden, zoo lang niet het sardinisclie parlement over het afstaan van Savoye en Nizza zal hebben gestemd. Met eene bijzondere telegrafische depechc had men berigt ontvangen, dat een spaansch dagblad heeft medege deeld, dat de graaf de Montemolin geneigd zou zijn de sou- vereiniteit van koningin Isabella te erkennen en van alle vorderingen op den troon af te zien. Naar men verneemt, moet bij ons gouvernement gelijk berigt ontvangen zijn. Het gewigt daarvan zal te naauwernood behoeven aangetoond te worden, naardien daarmede aan de geheele zaak der spaan- sche legitimiteit de bodem wordt ingeslagen. Men verzekert dat de graaf tot gemeld besluit is gekomen, omdat hij zou inzien, dat de natie zich bepaald ten behoeve van het tegen woordig koningschap verklaart.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2