MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 54. Zaturdag I860. 5 Mei. öinnmlcmöscljc tijbirtgm. Deze courant verscliijut dos dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Viissingen geschicdt-dc uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, UI-TGEVERS; j doodhekend/nakingeu enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 DE GEBROEDERS ABRAHAMS °entme' Cen^ zeoe'reo'1 voor e^e plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 4 mei. De in deze maand te houden inspectie der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de nationale militie, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betreffen al de miliciens-verlofgangers der ligtingen van 185G en 1857, en van de ligting van 1858 de miliciens die vóór den 1 april jl. in het genot van groot verlof zijn gesteld. Zij zal plaats heb ben in de hoofdplaatsen der onderscheidene militiekantons, op de volgende dagen en uren: In liet 1ste militie-kanton Middelburg, den 11 om 10 ure, 3de Vlissingen, den 10 om 11 ure; 3de Veere, den 12 om 11 ure; 4de Zierikzee, den 1G om 10 ure; 5de Brouwershaven, den 17 om 11 ureGde Tholen, den 19 om 10 ure7de Goes, den 21 om 10ure; 8ste Kapelle, den 22 om 11 ure; 9de Sluis, den 30 om 11 ure; 10de Yzeudijke, den 2S om 10 ure; 11de Axel, den 25 om 10 ure12de Hulst, den 24 om 10 ure13de Kortgeen, den 14 om 11 ure. Door de tweede kamer is gisteren de volgende nominatie opgemaakt, ter voorziening in de vacature van raadslid bij den hoogen raad der Nederlanden. De heeren mrs. H. U. Ilugue- nin, K. A. Meeussen, A. van der Laan. A. F. Jongstra en W. Sassen. Z. M. de keizer der Franschen heeft bij besluit van 21 de cember 1S59, aan den heer P. Vleugels, schipper op de neder- landsche loodskotter no. 6, station Vlissingen, de groote zil veren medaille geschonken, hangende aan een driekleurig lint, om aan het knoopsgat te dragen, vergezeld van een keizerlijk diploma, voor het redden, met levensgevaar, van drie fransche visschers, behoorende tot de bemanning der visschersschuit Le jeune Alfred, van Duinkerken. In het laatste nommer van L'illustration komt eene afbeel ding voor van de stoomboot, waarmede onlangs door den heer J. van derMaaden te Amsterdam eene groote bezending hoo rnen en planten ter aanplanting in het Bois de Boulogne, de Champs él y sees cn andere wandelplaatsen, binnen doornaar Parijs zijn vervoerd. De reis is zeer gelukkig volbvagt 73 sluizen moest de boot jmsscren, waarvan zeventig tusschen Gent en Parijs. Men verneemt nader dat Z. M. de koning omstreeks de helft dezer maand van het Loo in de residentie terug wordt verwacht. Z. exc. de minister van binnenlandsche zaken, de heer van Heemstra, heeft maandag den ministerraad bijgewoond en was in de laatste dagen op zijn departement werkzaam, zoo dat de ernstige ongesteldheid van dien minister, waarvan sommige dagbladen spreken, ongegrond is. De voorwaarden der verleende concessie tot aanleg en ex ploitatie van den spoorweg van Scheveningcn-'sGravenliage- Leiden-Woerden, zijn thans openbaar gemaakt. De overeen komst werd gesloten en de concessie verleend den 2G april. Die spoorweg zal ook in verband moeten gebragt worden met een eventueel aan te leggen spoorweg naar het Nieuwediep. Bij het slotartikel wordt bepaald, dat, indien de concessie, met betrekking tot de onteigeningen, niet door de staten generaal mogt worden erkend, dan deze als niet geschied wordt beschouwd, zonder dat de concessionaris eenig regt heeft op schadevergoeding. Naar men uit 's Ilage schrijft, is in het ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, hetwelk de minister van justitie ge reed heeft gemaakt, het begiusel opgenomen, dat er niet meer dan vijf hoven zullen zijn. Voor Friesland, Groningen en Drenthe zou het hof te Leeuwarden gevestigd zijn. Het per soneel der regthanken in de hoofdplaatsen der provinciën zou tevens uitgebreid worden. Donderdag morgen werd in de Nieuwe kerk te Arasterdam plegtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den lieer mr. Is. da Costa; een 15tal rijtuigen maakte den lijkstoet uit. en eene talrijke volksmenigte was daarbij zamen- gevloeid. De Nederlandsche maatschappij van geneeskunstoefenaren zal in den a. s. zomer hare jaarlijksche algemeene vergade ring te Zutphen houden. Door de geneeskundige commissie aldaar, is aan den raad dier gemeente eene bijdrage an f 200 aangevraagd, ter voorziening m de kosten. Jl. dingsdag namiddag, omstreeks ten half vijf ure, ont stond te Velp een vreeselijke brand die niettegenstaande de ijverige pogingen der brandweer binnen een uur tijds vier huizen, door acht verschillende gezinnen bewoond, in de asch legde. De sterke noord-oosten wind maakte het blusschen bijna onmogelijkzoo dat al wat zich onder den wind bevond aan de vlammen was prijs gegeven. Uit het verslag van den hoofd-inspectcur over het gevange niswezen blijkt, dat in 1858 1059 meer gevangenen afwisse lend zijn opgenomen dan in 1S57. In dc strafgevangenissen waven afwisselend opgenomen 3299 personenaanwezig op uit. december 2311in de huizen van verzekering waren op genomen S1S5, op uit. december aanwezig 560; in de huizen van bewaring bij afwisseling opgenomen 23754. op uit. de cember aanwezig 173. 1 n 1S5S waren er 1066S protestanten, 9259 roomsch-katholieken en 3S3 israelieten gevangenen dat is op de 1000 5,30, protestanten 5,87 israelieten en 7,49 roomsch-katholieken. De helft der gevangenen kon lezen en schrijven, de wederhelft niet. De kosten van onderhoud der gevangenen waren f 7S0,149,04. Het totaal getal cellen, be sterad voor afzonderlijke opsluiting, bedroeg in het geheel 004. Daarin werden opgesloten 2143 gevangenen. De nieu we, grootendeels cellulaire gevangenissen te Roermond, Dord recht en Goes zijn in aanbouw. De nieuwe, gedeeltelijk cel lulaire gevangenis te Tiel en de cellulaire vleugel (voor man- nen)te's Ilertogeubosch zullen eerstdaags worden in dienst gesteld. De cellulaire vleugel te Leeuwarden is in aanbouw. Onder de ongeschikte gebouwen, die door nieuwe zullen die nen vervangen te worden, belmoren vooralde strafgevange nis voor jongens te Rotterdam en de strafgevangenis voor vrouwen te Gouda. Voorts zullen door betere huizen moeten vervangen worden de huizen van verzekering te Groningen en te Middelburg, en de huizen van arrest te Amersfoort, Rotterdam, Brielle en Eindhoven. Dezer dagen zijn uit Rotterdam vertrokken 12 machinisten, die voor rekening van het spaansche gouvernement zijn geën gageerd, om te Manilla bij de oprigting van gas-fabrieken en werktuigen voor suiker-bereiding werkzaam te zijn. Het trak tement is bepaald op f300 'smaands en tevens zijn goede vooruitzigten geopend. Op de hoogte van Nieuwediep zijn dezer dagen proeftogten in dc Noordzee gedaan methet uitmuntende en fraaijestoom- schip Kroonprinses Louise, toebehooren.de aan de heeren van Vlissingen co., cn tot nu toe gevaren hebbende op Ham burg, Kroonstad en andere havens. Het plan is dit vaar tuig voor rekening van 's rijks marine aan le koopen voor transporten in Oost Indie, waartoe het wegens zijn geringen diepgang (slechts 4 voet) vooral op de rivieren aldaar, uit muntend geschikt schijnt. Wanneer dit voldeed, zouden nog drie auderen aangekocht worden. Te Brussel hebben zich counuissien uit het stedelijk bestuur gevormd, om inschrijvingslij sten te doen rondgaan voor de oprigting van een monument ter nagedachtenis van den on langs overleden burgemeester Ch. de Brouckere. BeiiocmiEsgcn en besluiten. ridderorden. Aan de heeren AE. Dudok van Heel en P. C. van Vlissingen, besturende deelgenooten der konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, onder de firma van Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, te Arasterdam, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der Leopoldsorde, aan ieder hunner ge schonken door 7j. M. den koning der Belgen. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend met pensioen aan den hier te lande aanwezigen luitenant kolonel der inf. van het leger in Nederlandsch Indie J. C. II. J. de Veer. Kerk- cn schoolnieuws. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is in zijne vergadering van gisteren tot bijwoning der aanstaande syno dale vergadering benoemd dc heer A. Slotemaker Cz., predi kant te Middelburg, en tot diens secundus, de heer J. P. H. Reijers. predikant te Brouwershaven. De heer J. van Witzenburg, predikant te Ouwerkerk, heeft het beroep naar de nederduitsche hervormde gemeente te Tholen aangenomen. Marine cn leger. In het belang der gezondheid van den soldaat is door den minister van oorlog bepaald, dat in stede van tot 30 april 11. de brandstoften aan de millitaire wachten des ri jks zullen ver strekt worden tot den loden dezer, zijnde deze order uitge vaardigd aan alle plaatselijke en garnizoens-kommandanten in de verschillende provinciën des rijks. Verkoopfsigen en aanbestedingen. Middelburg 3 mei. I. Een huis en erf, in de Vlissiugschc straat, wijk K no. 45 en 46, en II. Een pakhuis, in het Roosterstraatje. wijk K no. 2SS, te zamen verkocht voor f 1620. III. Een huis en erf, op de Beestenmarkt, wijk K no. 303, verkocht voor f260. IV. Een huis en erf, in de Beddewijkstraat, wijk K no. 133, ver kocht voor f265. V. Een huis en erf. in de Sint Sebastiaan- straat, wijk L no. 137, verkocht voor f166. VI. Een huis en erf, bij het voormalig Vlissingsch Kerkhof, wijlc Q no. 13S, verkocht voor f 25. VIL Een pakhuis of stal, in het Rooster straatje, wijk K no. 290, verkocht voor f170. Thermometers tand» 2 mei, 's av. 11 u. 48 gr. 3 'smorg. 7u. 4S 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. Hu.46 gr. 4 'smovg. 7u. 47 'smidd. 1 u. 58 gr. Staten generaal. tweede kamer. Woensdag is behandeld het wetsontwerp tot wijziging dei- wettelijke bepalingen betrekkelijk het builen'slands verte ren van pensioenen en onderstanden ten laste van den staat. Nadat art. 1 zonder beraadslaging was goedgekeurd, stelde de heer de Bieberstein eene wijziging op art. 2 voor, strekken de om art. 62 der wet van 2S augustus 1851 (Staatsblad no. 127) en art. 61 der wet van 28 augustus IS51 (Staatsblad no. 129) aldus te doen luiden ,,De gepensioneerde en onderstand genietende mag zich niet buiten het grondgebied van den staat of van zijne ovcrzeesclie bezittingen begeven dan met onze toestemming. Met opzigt tot reizen buiten 's lands of tot tijdelijk verblijf aldaar of in de overzeesche bezittingen zijn de voor burger lijke ingezetenen geldende verordeningen op hem toepasselijk. De gepensioneerde of onderstanti genietende, die zich tijdelijk buiten 's lands begeeft, wordt geacht gedurende die uitlandigheid zijn domicilium binnen dit rijk of zijne overzee sche bezittingen te houden ter plaatse waar het volgens door hem aan het gemelde depavtement gedane kennisgeving ge vestigd was. „Overtreding van het verbod van overbrenging van het hoofdverblijf naar buiten 's lands of naar de overzeesche be zittingen, heeft altijd ten gevolge verbeurte van het pensioen of den onderstand, tot aan het tijdstip waarop de belaugheb-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1