genstrijdigc bijzonderheden met betrekking tot zijn ontslag en plotseling overlijden mededeelden. Aan die onzekerheid 1s echter thans op zeer treurige wijze een einde gemaakt, daar het officieele dagblad bepaaldelijk berigt dat ook dit hoofd van het financieel departement door zelfmoord een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Het blad vermeldt die zaak in de volgende bewoordingen In den avond van den 2!)sten is de heer von Bruck als getuige gehoord in het tegen den heer Eijnatten c. s. ingestelde regts- geding. Alstoen bekwam men kennis van eene omstandigheid welke een nog nader onderzoek vorderde, en het hooren van den bewindsman tegenover andere getuigen, en ook tegeu#»- ver de beschuldigden, waarschijnlijk maakte. In dien stand der zaak toekende de keizer den 22sten het besluit waarbij Z. M. hem, op zijn verzoek, tijdelijk van zijne werkzaam heden ontsloeg, en het bestuur der geldmiddelen voorloopig aan den rijksraad von Plenner opdroeg. Dit keizerlijk besluit werd den heer von Bruck den 22sten des avonds ter band ge steld, en in den morgen van den 23stcn werd hij bloedend in zijn bed gevonden. Op den 2asten heeft daarop de gereg- telijke schouwing van zijn lijk plaats gehad. Als het resultaat der lijkschouwing, meldt Die Morgenpost in zijn nommer van eergisteren dat de voormalige minister zich eene, hoezeer niet diepe, wonde aan den hals had toegc- bragt. Daardoor waren echter geen der groote aderen belec- digd, doch aan beide polsen waren de aderen geopend, zoo dat de dood schijnt veroorzaakt te zijn door het hieruit ont stane bloedverlies. Ilij had zijn 62ste jaar bereikt, en was te Dusseldorp gebo ren, alwaar zijn vader liet beroep van boekhandelaar uitoe fende. Hij was zijne verheffing in de maatschappij alleen aan zijne ongemeene bekwaamheid, kennis en begaafdheden verschuldigd. Hij heieed de protestantsclie eeredienst, en het lijk is na de schouwing naar de kerk dier gezindheid in de Dorothe'e-straat overgebragt. Dagbladet, het meest ministerieel gezinde orgaan in Denemarken, bevat een artikel over de houding, welke Dene marken behoort aan te nemen, in geval het tot een oorlog mogt komen tusschen Frankrijk aan den eenen en Engeland en Pruissen aan den anderen kant. Het is voor Denemar ken alsdan oen onmogelijkheid 0111 neutraal te blijven, aldus schrijft dit blad. Zijne hoedanigheid als lid van den Duitschcn hond toont dit reeds voldoende aan. Doch liet beste zou zijn, zich aan de zijde van Frankrijk te scharen, en men moet er kennen, dat het aan die mogendheid belangrijke diensten kan bewijzen. Met behulp van Denemarken zou Frankrijk aan de Beneden Elve troepen kunnen doen landen, die met zijn leger aan den Rijnkant gezamenlijk zouden kunnen opereren. Het wordt hier voor zeker gehouden dat de aartshertog Ferdinand Maximiliaan, 11a de geëindigde reorganisatie van Hongarije, aan het hoofd des bewinds in dat koningrijk ge steld zal worden, welk ambt hem reeds tijdens zijn laatst ver blijf te Weenen opgedragen, maar toen door hem van de hand zou gewezen zijn, waarop des keizers keuze op den ge neraal von Bcnedeck viel, die echter de aanvaarding daarvan insgelijks weigerde, zoolang niet de inwilliging der door de gematigde hervormingspartij in Hongarije gedane eischcn den vasten waarborg schonk dat de regering op eene sterke en magtige partij aldaar kon rekenen. Frankrijk. Parijs 27 april. Inde politieke salons loopt thans een ge rucht, volgens hetwelk men binnen kort iu den Moniteur de mededeeling kan verwachten, dat de keizerlijke prins tot graaf vanSavoye en de heer Pietri tot graaf van A illafranca benoemd is. Men begrijpt intussclien dat de eerstgenoemde titel slechts een middel is 0111 de eigenliefde der Savoyaarden een weinig tcstreelen; maar wat den voorden heer Pietri bestemden titel betreft, daaromtrent schijnt niemand zich cenige rekenschap te kunnen geven. Er waren geruchten in omloop, dat men zamenzwerin- gen ontdekt, helsche machines in beslag genomen en talrijke arrestatien bewerkstelligd had ter gelegenheid van het jongste bal in het hotel Alba. De gcheele zaak komt hierop neder, dat men eenige verdachte Italianen twee dagen te voren pre ventief had aangehouden; zij zijn na ecnig onderzoek weder op vrije voeten gesteld. Parijs 29 april. Omtrent de bijeenroeping van een congres of den stand der onderhandelingen tusschen onze regering en de zwitsersche, wordt niets naders medegedeeld, behou dens de inlichtingen welke daaromtrent door lord John Rus sell in het engelschc lagerhuis zijn gegeven. Het zwitsersche dagblad Der Bund, dat dikwerf van offici eele zijde ingelicht wordt, deelt intussclien mede dat onze re gering aan Zwitserland eene som van vijftig millioen zou heb ben aangeboden, als afkoopsom voor zijne regten op de neutraliteit van noordelijk Savoye. Water van dit berigt waar zij, men mag er voorshands niet te veel geloof aan hech ten, vooral omdat Der Bund een zeer vijandigen geest tegen I onze regering ademt. Wat voorts de geruchten omtrent een i' congres aangaat, verzekert men dat de toelating daarop van i Sardinië nog hevigen tegenstand ontmoet, hoofdzakelijk bij 1 Oostenrijk, hetwelk daarin gesteund wordt door Pruissen. Daarentegen moet keizer Napoleon er op aandringen dat men I Sardinies regt erkenne om aan de beraadslagingen deel te nemen. Men verzekert hier dat prins Napoleon zich binnen weinige dagen naar Konstantinopel zal hegeven. Dit gerucht blijft niet onopgemerk en geeft vooral in de tegenwoordige omstandigheden, tot onderscheidene gevolgtrekkingen aan leiding. Door den senaat moet eene wijziging in het reglement van orde voor zijne zittingen vastgesteld zijn, waarvan de juiste inhoud nog niet algemeen bekend is, maar waarvan de voornaamste bepaling schijnt te zijn dat die vergadering ge- magtigd wordt om zijne beraadslagingen openbaar te maken. Als dit zoo is, stelt het eene belangrijke verbetering daar, en dat ligchaam zelf zou er zeker de eerste en beste vruchten van plukken. De brochure La coalition, die dadelijk na de verschij ning vergeten was. is weldra opgevolgd door een ander ge schrift dat meer opgang maakt, niet zoo zeer orn de wijze waarop het onderwerp behandeld wordt dan wel om den naam van den schrijver. Het is eene beschouwing van den in de toekomst wenschelijken toestand van Europa, door Ed- mond About ecu schrijver tot nog toe meer op romantisch dan op politiek gebied bekend. Hij stelt dat werelddeel onder een geheel anderen vorm voor dan waaronder het zich thans voordoet, cn de door den schrijver aangeno.nene verdeeling zou geheel rusten op het beginsel der nationaliteit. De sultan en de paus zou men in het vervolg tc vergeefs in Europa zoeken. De eerste wordt door den heer About naar Mekka, de andere naar Jeruzalem verplaatst. Turkyc zou bij Rusland en Egypte bij Engeland gevoegd wordenwelke laatste mo gendheid Gibraltar, Malta en Corfu zou afstaan. Italië komt als een vereenigd rijk voor, en Polen en Hongarye als zelf standige staten. De kleine, duitsche staten zouden met Pruis sen worden vereenigd. Oostenrijk zou niets tot schadeloos stelling bekomen en Frankrijk zoude edelmoedigheid hebben van geen aanspraak te maken op Belgie en de Rijnstreken. Deze brochure die door niemand, zelfs niet door den schrij ver, in ernst zal worden opgenomen, vindt in Le pays cn La patrie sterke afkeuring. Italic. Volgens het dagblad Armonia dreigt er in de verhouding tusschen keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel weder eenige verkoeling te ontstaan. Dc keizer moet namelijk, óf bij eene telegrafische depeclte. óf hij een eigenhandig schrij ven, hetwelk hij den koning te Florence heeft doen toekomen, Victor Emmanuel in krachtige termen uitgenoodigd hebben om zich niet te begeven naar dc steden der ltomagna. Als een gevolg van dit schrij ven heeft de koning graaf Arese met eene bijzondere zending naar Frankrijk afgevaardigd. Men wil dat de koning, in afwachting van den uitslag daarvan, zijn bezoek in Toskane zal verlengen. Volgens de laatste berigten uit Napels te Genua ont vangen was op Sicilië de rust nog geenszins hersteld. De troepen hadden een aanval gedaan op de stad Carini (zuid westelijk van Palermo gelegen) waarin de opstandelingen zich hadden verschansd. Daarbij had een bloedig gevecht plaats dat drie dagen voortduurde. De opstandelingen wer den genoodzaakt zich terug te trekken met een verlies van 250 aan dooden. Van de troepen sneuvelden er 300 man, en het aantal gewonden was van weerskanten zeer belangrijk. De stad Carini werd geplunderd en in brand gestoken. -Volgens berigten uit Rome van den 21 hadden dc bis schoppen in de Romagna het verbod ontvangen, 0111 bij de ontvangst van koning Victor Emmanuel tegenwoordig te zijn. De correspondent van het Journal des débats, op last van den paus uit Rome verbannen, had verlof bekomen aldaar nog gedurende twintig dagen te verblijven. Men verzekerde, ilat de minister van oorlog in Frankrijk disciplinaire straften had uitgesproken tegen twee officieren, die zich gedurende den opstand van 19 maart in burgerkleederen op straat bevonden hadden. Een nieuw punt van geschil is tusschen den paus en koning Victor Emmanuel ontstaan. De sardinische regering heeft namelijk het koninklijk placet betreffende de toepassing van de pauselijke ordonnantiën en wetten uitgebreid op de legatien, cn zij beeft verklaard, dat zij niet gezind is aan de nieuwe bisschoppen van Ravenna, Comacchio, Cervia cn Cesena het bezit van hun bisdom te waarborgen, indien zij hunne wetten niet onderwerpen aan het koninklijk placet. De pauselijke regering wil van haren kant die voorwaarde door de bisschoppen niet zien aannemen, daar dit indirect eene erkenning zou zijn van het bestuur des koningsin de Romagna. Dit. geschil zou wel eens tot eene scheuring onder dc geestelijkheid zelve aanleiding kunnen geven. Spanje. In eene bijeenkomst, woensdag 11. tusschen den maarschalk O'Donnell cn dc marokkaansche afgevaardigden gehouden, zijn alle zwarigheden omtrent het vredesverdrag uit den weg geruimd. De Marokkanen moeten de schadevergoeding van den oorlog in den loop van dit jaar betalen. Daar zij verlan gen weder in het bezit van Tetuan te komen, zullen zij de ter mijnen van betaling zoo veel mogelijk vervroegen. dfetijömgcn. Volgens ontvangen telegram, heeft het barkschip Commer cie Compagnie, na op 27 dezer voor de haven van Falmouth te zijn gearriveerd, dien dag de reis van daar voortgezet. Alles wel aan boord. Den 27 dezer is te Veere binnengekomen het kofschip Adolf Eduardge/.. G. F. Teensma, van Scaham met kolen, bestemd voor Middelburg. Éjcmöclsbcrigtcn. JVIeckra ppriJ7.cn Rotterdam 30 april. Meekrap werd hedenweiniggeveild.de vraagprijzen waren hoog doch de omzet was gering. CraaBiiuarkt cn. Amsterdam 30 april. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 404 Lijnolie op zes weken f 3] Rotterdam 30 april. Rogge en paardenboonen 20, haver 10 cent hooger, erwten 25cent lageroverigens is geene verandering op te geven. Prijzen van effecten. Amsterdam 30 april. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 24 pet.! 61} dito Nationale dito 3 j dito dito dito -1 j 994 Aand. Handelmaatschappij 4£ 132 Rusland. Oblig. 1793/1816 5 jlO'-H Certifie. Hope co4 j Sl «Iito dito 1855, Ode serie. 5 j 99 g- Aand.spoorweg (afgefourneu-d. schoon) 2131 Polen. Spanje. dito hinnenlandsch 3 j 45g Certifie. coupons bewijzen i Crediet instelling (gefourneerd j - Oostenrijk Obligatien "Weener metalliek 5 481 dito 1847/1852 2i 26 Bank actiën 3 i 750 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2 v i 51* Portugal. Obligatien 3 43! i 4-J- Grenada. 134 V enezuela dito 2J 25 Illinois. 7 85 Mexico. 3 I 20 Ijonden, 28 april, ten 12 ure. Consols 9J;|. Weenen- 28 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 69,50. Parijs, 28 april. (slotpr.H^pct.compt.3pet. 69.50 mengelingen. Volksvoorlezingen gehouden van" wege de maatschappij tot nut van 't aug em een. Laatstleden woensdag trad de lieer van Dissel voor de derde maal op om zijne voordrachten over kunstlicht ten einde te brengen en sprak over bereiding en gebruik van gaslicht. Ilij ging na: de gewone wijze van bereiding uit steenkolen, lioe door verhitting de steenkolen in de retorten, in vaste bestand- deelen de cokes en vlugtige bestand deel en -—het nog onzuivere lichtgas worden ontbonden. Na de inrigting der retorten nog even besproken te hebben, wees hij aan welke de stoffen waren waarmede het lichtgas dan nog was ontrei- nigd, en hoe door afkoeling de teerdampen, door water en kalk, vooral ammonia, zwavelwaterstof en koolzuur aan liet lichtgas werden ontnomen. Spreker volgde hel gas in zijn verderen loop, beschreef de inrigting van den gashouder, be sprak de drukking die op het gas werd uitgeoefend, door den druk van de lucht op den gashouder, en de zwaarte van dezen zeiven; hij deed zien hoe de gouverneur was zamengesteld en op eenvoudige wijze de drukking van het gas, m. a. w. de snelheid van uitstrooming, uit de pijpen regelde. Langer stond hij stil bij de inrigting van de gewone gasme ters hij had een exemplaar daarvan mede gebragt, zoodanig geopend, dat het inwendig zamenstel zigtbaar was. Dit ver duidelijkte zeer de verklaring der verschillende redenen waar door een meter onzuiver kon werken alsde te hooge water stand, de niet zuiver aangegeven grootte van den trommel, of wel de onjuistheid van het aantal tanden, inde verschillende raderen die ojj elkander werken en door wijzers aangeven hoeveel maal de trommel is rondgedraaid. Vervolgens werd ookaangewezen hoe een dvijvertje, dat bij een tc lagen water stand de toegang van het gas afsloot, dejabrickant van zijn kant, was gewaarborgd, tegen bedrog .of onachtzaamheid van den verbruiker, die tot eigen voordeel dc waterspiegel wel eens wat laag kon laten worden. Spreker wees er ook nog op hoe bet zeer goed mogelijk was, dat de meter zeer juist werkte

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3