Efcli i fiiuitcnlitnösrljc tijDintjcii. Ilarinc en leger. Op het kerkhof te Helder is in de vorige week op het graf van wijlen den luitenant ter zee G. F. G. Gobius, het monument opgerigt, hetwelk zijne vrienden en wapenbroe ders te zijner gedachtenis hebben doen vervaardigen. Het monument zelf is van gegoten ijzer en munt uit door netheid en eenvoud. Op de vier zijden leest men de volgende inscrip- tiën „Aan de nagedachtenis van den luitenant ter zee ie. kl. G. F. G. Gobius, ridder van de Eikenkroon, door het springen van een kanon 25 julij 1859 noodlottig omgekomen; met zes zijner manschappen, (welker namen daaronder volgen.) Exercitie-vaartuig Pro patria. Door zijne wapenbroeders opgerigt.1' Rondom het graf is een fraai hekwerk aangebragt. De kapitein van Trojen van het le regement vesting- artillerie, is benoemd tot adjudant overliet artilleriematerieel, aanwezig op het Fort Bath. Koloniën. In de javasche couranten tot en met den 7 maart, met de laatst ontvangen land post aangebragt. wordt ten aanzien van de zaken in de zuiderafdeeling van Borneo het volgende gemeld „Met den telegraaf van Soerabaija is de tijding ontvangen, dat den 9 februarij de versterking te Amonthai met groot ver lies des vijands en met gering verlies van onze zijde is geno men, ten gevolge waarvan de geheele Benoea Lima in onder werping is gekomen. Hydayt is vervallen verklaard van het rijksbestuur en vermaand om zich ter beschikking der rege ring te stellen. Eenige benden uit de Boven-Doeson hadden in den nacht van 8 op 9 februari) Marabnhan aangevallen, doch waren met groot verlies afgeslagen. Radja Moening is den 5 door kapitein Sehiff overvallen en dood in onze handen gebleven, bij welke gelegenheid deluitc- nant Blondeau is gesneuveld. Eene kolonne van 75 man, naar Taal opgerukt, is aldaar met een overmagtigen vijand slaags geweest, doch zonder beslissende uitkomst. In de Bovcn-Doeson heeft den 11 februarij de eerste ont moeting met de benden van Soerapati plaats gehad. De Suri name is, door twee schoten uit den 80 ponder, afkomstig van de Onrust, buiten gevecht gesteld en heeft een doode en 17 gewonden hekomen. Na de aankomst van de Montrado en de Celebes is de sterkte opnieuw aangevallen, en van achteren door delamlinagt, onder kapiteinC.liavestein, terwijl de sche pen het front bezig hielden, genomen. De Montrado, onder bevel van den luitenant ter zee le. klasse A. Dronkers, had den aanval begonnen, en almede een schot uit den genoem den öOponder, maar weinig schade bekomen." De troepen, die naar Boni waren gezonden, kwamen gaan deweg op Java terug. Het hoog geregtshof van Nederlandsch-Indië heeft zich vereenigd met de gronden, waarop de raad van justitie te Batavia deu heer J. Lion tot 18 maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld, wegens smaad, hoon en laster tegen 'sko ningsvertegenwoordiger in deze gewesten. De heer Lion was gereed, zich zondag den 1- maart naar de gevangenis te Wel tevreden te begeven, toen een zestigtal ingezetenen van Bata via. chefs van handelshuizen en andere particulieren, zich aan den gouverneur-generaal hebben gewend met een rekwest om remissie der gevangenisstraf. De executie van het arrest is daardoor geschorst. Volgens een particulier berigt van Makasser heeft het stoomschip Java, met troepen aanboord, opreis naar Java gestooten, en was nog niet weder vlot geraakt; de troepen waren door een ander stoomschip overgenomen en hadden de reis naar Java daarmede vervolgd. Des morgens van den 22 februarij is te Soerabaija in liet stadsverband gebragt het lijk van den stuurman van Slooten, die den avond te voren, in gezelschap van eenige matrozen van de Amelia, een herberg in de stad verlaten en zich naar de Bandavan begeven had, alwaar hem eene wond aan de keel toegebragt en vervolgens een gedeelte van den hals openge sneden is. De vermoedelijke daders van dezen gruwelijken moord zijn in hechtenis genomen het zijn twee matrozen van Zr. Ms. schroefkorvet Amelia, en kortelings per Prins Man- rits uit Holland gekomen, met name C. Kok en C. Erkes. In de afzonderlijke verhooren beschuldigden de beide matrozen elkander onderling, den moord gepleegd te hebben. De staat van zaken in Japan schijnt niet te verbeteren, tot grootc bekommering van de zich daar bevindende vreem delingen. Den 2P) februarij werden twee nederlandsche ge zagvoerders, kapitein W. de Vos, van de Christiaan Louis, en kapitein J. N. Dekker, van de Henriette Louise, in Yoko hama vermoord. Beide waren achtenswaardige, rustige man nen die zonder iemand overlast aan te doen door de straten wandelden, toen zij door eenige Japanezen met blanke wape nen werden aangevallen. Kapitein de Vos viel onmiddelijk kapitein Dekker werd nog een eind weegs vervolgd eer men hem doodelijk trof. Men kan geene aanleiding tot deze han delwijs bedenkenwelligt hadden de ongelukkige gezagvoer- ders onwetend de ligtgeraakte Japanezen beleedigd; welligt ook hebben zij voor de handelingen van andere vreemdelin gen geboet. De japansche overheden blijven bij voortduring hoogst af keerig van het ten uitvoer leggen der gesloten trac- ratenhet gerucht liep zelfs dat een van de ministers had voorgesteld zich door geweld van wapenen van de aangegane verpligtingen te ontslaan. Intusschen zouden de japansche gezanten eerstdaags met het amerikaansche oorlogsfregat Powhattan en een van hunne eigene stoomschepengekom- mandeerd door den luitenant Brooke, naar de Vereenigde Staten vertrekken. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags '12 ure. April 1S60. Datum. Win hb .5 s 2 W 1° gO B |H ^'3 i 5- Iflïi lij Ij 1 co" Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. '22 West. 4 758.8! 63 0.72 5.36 3.0 2.6 45.0 betrokken. 23 West. 4 757.4 4.G 0.66 5.22 1.0 2.S '6.3 bewolkt. 24 Oost. 1 755.81 8.2 0.86 7-27 5.0 3.0 "6.8 betrokken. 25 NO.t.Nil2 75S.5 j 11.4 0.73 7-1S 5.5 5.0 "6.5 bewolkt.- 26 iNO.t.ïs" Yo 764.8 9.4 0.706.33 0.0 4.8 «7.6 betrokken. 27 NO.t.N 3 767.71 S.l 0.66 5.51 1.0 4 6 •5.6 betr. buijig. 28 NO.t.O 1 769.4 j 10.2 0.74 I 7.07 1.0 4.2 -6.3 betr. buijig. Thcrmomelcrstanti 27 april, 's av. 11 u. 44 gr. 28 's morg. 7 u. 4-1' 'smidd. I u. 52 gr. 'sav. 11 u. 48 gr. 29 'smorg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 56 'sav.11 u. 16 80 's morg. 7 u. 48 'sinidd. 1 u. 64 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 26 april. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Kakeheeke en van den Bosch. De notulen der vorige zitting worden gelezen en gear resteerd. Aan de orde is het vroeger ingekomen antwoord van de directie der leenbank over de rekening van 1S59 en de bezui- niging waarvoor de administratie vatbaar is; de directie zegt daarbij dat de uitgaven steeds worden gedaan conform het reglement en de administratie niet bezuinigd kan worden. Burgemeester en wethouders stellen voor de directie uit te noodigen de rekening lS59in den gewonen vorm in te zen den en inlichting te verzoeken 1. omtrent de oorzaken van het verminderd gebruik der bank; 2. de al of niet waarschijn lijkheid dat die blijvend zullen zijn. 8. de middelen alsdan in het werk te stellen om jaarlijksche te korten voor te komen. De heer de Knokke van der Meulen, voorzitter der directie voert aan, dat wat betreft de rekening, het a priori onmoge lijk is te bepalen of er over een loopend jaar te kort zal komen en nog te minder hoeveel: de drie vragen heeft de directie vroeger reeds beantwoord; op het personeel in de bank is geen vermindering denkbaar en de bezoldigingen kunnen zonder beknibbeling niet worden ingekort. Daarom stelt hij voor de zaak op den bestaanden voet te laten voortloopen en zich te bepalen bij het opvragen der rekening van 1859. De voorzitter geeft toe, dat nu twee jaren geleden door de directie een onderzoek is gedaan naar de oorzaken van den achteruitgang der leenbanken in deze provincie, en de be doeling van burgemeester en wethouders zou zijn een nader onderzoek uit te lokken nopens den plaatselijken achteruit gang- De heer van de Putte verklaart in te stemmen met het ge voelen van de directie, dat zij vooraf niet kan bepalen of en hoeveel er te kort zal komen. De voorzitter beantwoordt dit met te zeggen dat liet verlan gen niet is, lang voor den afloop des jaavs die opgaven te ont vangen, maar in de laatste helft van december acht hij het niet onmogelijk te ontdekken of en hoeveel er approximatief zal te kort komen of overschieten; bij vraagt of de leden zicli kunnen vereenigen met het gevoelen van de directie om de zaak op den bestaanden voet te continueren; waartoe besloten wordt. Door de schoolcommissie is ingezonden eene aanbeveling voor een lid dier commissie, waarop voorkomen de heeren M. M. J. van den Bergen M. J. Cohen. Benoeming ter volgende vergadering. Door den heer C. Douw Snijder ontslag verzocht zijntle als hulponderwijzer op de fransche school uithoofde van vertrek, wordt dit eervol verleend tegen 15 mei e. k. en tegen de vol gende vergadering aan de orde gesteld of het raadzaam is, die vacature te vervullen. Op het daartoe gedaan verzoek is besloten, goed te keuren de overdragt van de gasfabriek met wat daartoe behoort, van den naam des priinitiven aannemers, op de naamlooze maat schappij derUtrechtschegasondemcining. Gelijker wijs wordt besloten tot het aanschaften van eene groote candelabre en een illuminatie toestel voor het stadhuis, waarvan de <*eza- melijke kosten ongeveer f 450 zullen bedragen. Wordt gelezen het verzoekschrift, in hooger beroep vau den heer J. H. C; Kakeheeke. tegen zijne designatie tot lid der brandweer, op grond dat hij den 17 deeemher 1859 als onderbrandmeester eervol is ontslagen, te meer daar een ander in de zelfde omstandigheid verkeerende door de com missie is vrijgesteld. De voorzitter zegt dat werkelijk ten aanzien van A. Bier steker eene vergissing heeft plaats gehad en deze had be hoorden niet vrijgesteld te zijn, waarom hij voorstelt het be sluit omtrent Biersteker te vernietigen en dat betrekkelijk den heer Kakeheeke te handhaven, daar zij beide alleen ont slagen zijn als onder brandmeester geenzins als leden dei- brandweer. Alzoo wordt besloten. De rekening der gemeente apotheek over 1859 en begroo ting 1861 worden gesteld in handen der financiële commissie Aan de beambten belast met het werk der volkstelling wordt op voorstel van burgemeester cn wethouders f120 toe gekend. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad van onvoorzien dienst 1S59 over te schrijven, op kosten van onderwijs f77,614- en op kosten van vervolging van onvermogenden f 80. Aan het bestuur over het gasthuis wordt op daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend tot het doen van eenige af-en overschrijvingen ten bedrage van f165. Het verzoek van den heer O. Verhagen om grond bij de meestoof de Zon op cijns te erlangen, wordt in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Het primitief kohier der hondenbelasting wordt vastge steld en het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1859 overgelegd. \Y ijders deelt de voorzitter mede dat zijn ingekomenvan gedeputeerde staten brieven houdende: goedkeuringen 1. verkoop hoornen; 2. af- en overschrijving, 8. afstand grond begraafplaats; 4. onderliandscbe verpachting tuin mv. van Deinse; 5. wijziging pacht Ravelijn; G. uitgift grond aan W. van Reit; 7. kohier hoofdelijken omslag; van de commissie voor de provinciale bibliotheek, een ex. van den catalogus; van de commissie voor het financiewezen, rapport dat zij geen wijziging of verandering in het belastingstelsel raadzaam acht; van den heer O. Verhagen, verklaring waarbij die heer aan neemt de voorwaarden waarop hem vergund wordt liet hek zijner fabriek op gemeentegrond te plaatsen; eenige verzoe ken om kwijtschelding van hoofdelijken omslag, die wor den aangehouden, en eindelijk eenige staatsbladen. Waarna de vergadering is gesloten. Engeland. Londen 2S april. In de zitting van het lagerhuis van giste ren heeft, lord John Russell, op eene vraag van den lieer Grif fith te kennen gegeven, dat naar de uitgedrukte bedoeling van keizer Napoleon, de conferentie zich zou moeten bezig houden met de middelen om art. 92 der Weener congresacte in overeenstemming te brengen met art. 2 van het traktaat vanTuryn. Ilij geloofde niet dat keizer Napoleon voorne mens is eenig ander punt aan de conferentie te onderwerpen en vreest dat Frankrijk zich zou verzetten tegen de behande ling van elk vraagstuk, hetwelk eene verbrokkeling van Sa- voye zou medebrengen. De vraag of Zwitserland en Piemont op de conferentie zouden vertegenwoordigd worden, was nog in overweging. Keizer Napoleon was voorts van meening dat de conferentie niet te zamen kon komen voor dat het trak taat van Turyn door de bekrachtig van het sardinische parle ment zijn beslag had gekregen, en wel omdat, zoo lang dit traktaat niet was goedgekeurd, er ook geene vraagstukken bestonden die aan de conferentie moesten worden onderwor pen. Engeland had het gevoelen geuit, dat de neutraal ver klaarde gewesten van Savoye niet bezet behoorden te worden alvorens de kwestie doov de conferentie onderzochten beslist was; doch Frankrijk had verklaard zich moeijelijk met die zienswijze te kunnen vereenigen, vermits het daardoor zou toegeven dat het traktaat van Turyn niet in allen deele be hoeft ^uitgevoerd te worden en dat Frankrijk geene aan spraak had op geheel Savoye en Nizza. Overigens deelde lord John Russell mede, dat Rusland zich met het gevoelen van Engeland vereenigd had, en dat van de overige mogend heden dienaangaande nog geene verklaring ontvangen was. Vuitsclilaml. Weenen 28 april. Het overlijden van den minister van financiën von Bruck had dezer dagen reeds aanleiding gege ven tot verschillende geruchten, waarbij het echter moeijelijk viel de waarheid te onderkennen, omdat vele dagbladen te-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2