het godsdienstig terrein met zoo veel warmte zijn behandeld, met zijne mede-bisschoppen volkomen instemde. Tevens echter betuigde hij, dat hij wenschte en hoogst nuttig achtte, botsingen tussclien de burgerlijke regering en het kerkelijk gezag zoo veel mogelijk, en behoudens alle regten, voor te komen. Deze verklaring is, op verlangen van den heer Morlot, gis teren in den Moniteur wereldkundig gemaakt. Het ontwerp van wet, door de regering ingediend tot het aanwenden van het overschot der negotiatie van 500 rail- lioen voor den aanleg van openbare werken, is thans bekend. In den brief des keizers, welke onder dagteekening van 15 januarij jl., aan den minister van staat is gezonden, heeft hij gezegd dat een aanzienlijk overschot van de gesloten geldlee- ning, gevoegd bij andere financiële hulpmiddelen, aanleiding gaf dat 150 millioen zouden kunnen worden besteed voor openbare werken, welk bedrag in drie jaarlijksclie termijnen zou belmoren te worden gestort. De leening heeft 250 mil lioen opgebragt. Sardinië zal daarenboven GO millioen moeten leveren. Vermits echter de fondsen van Sardinië lager geno teerd zijn, blijft ten voordeele van Frankrijk slechts een totaal van 5G8 millioen. De likwidatie der oorlogskosten heeft haar beslag nog niet erlangd, maar thans reeds kan men gerustelijk aannemen dat die kosten, daaronder begrepen de uitgaven voor de expeditie naar China, het cijfer van 4SS millioen niet zullen overschrijden. De regering kan alzoo over omstreeks SO millioen beschikken, welk bedrag zij wenscht te vermeer deren met eene gelijke som, te leveren door het dotatiefonds voor het leger. De regering heeft thans voorgesteld op welke wijze die som zal belmoren te worden verdeeld over de ver schillende departementen van algemeen bestuur. Voor dit jaar zou zij ruim 45 millioen willen besteden. liet antwoord van de zweedsche regering op de depeclie- circulaire van den heer de Thouvenel van 13 maart, waarbij aan dc mogendheden die de slotacte van het Weener congres onderteekenden, werd uiteen gezet met welke bedoelingen Frankrijk de aanhechting van Savoye en Nizza beoogde, is duidelijker dan van eenige andere mogendheid, vooral ten aanzien van het voorbehoud tegen de theorie der nationalitei ten en natuurlijke grensscheidingen, of tegen dc toepassing der in deze geheele zaak door de fransche regering aangeno- mene beginselen, zelfs waar die schijnen gebillijkt te worden door buitengewone omstandigheden. Eveneens drukt dit ant woord zich veel duidelijker en bepaalder uit ten aanzien der ondersteuning, welke Zweden meent te moeten schenken aan de eischen van Zwitserland. Met zekerheid wordt bcrigt dat grootvorst Michael van Rusland, die zich thans te Nizza bij de keizerin weduwe be vindt, tegen het einde dezer maand te Parijs zal komen. Turkye. Volgens tijdingen uit Konstantinopel van IS dezer, is bij gelegenheid eener processie, een huis door de grieksche be volking geplunderd en verwoest. Het huis behoorde aan de weduwe van een franschen koopman, genaamd Dumas. De grieksche consul en de aartsbisschop, de laatste met het kruis in de hand, hebben vergeefs getracht dit te verhinderen. De troepen kwamen te laat. Gelukkig hadden de vronw des huizes en hare dochters gelegenheid te ontkomen. De fran sche gezant doet het gestreugste onderzoek. De hertog van Brabant heeft een feest gegeven aan het corps diplomatique. Ter eere van den prins zal er eene revue over de garde plaats hebben, als ook manoeuvres met de vloot. De prins zal Brussa bezoeken en daarna terugkee- ven om afscheid te nemen. Italic. Graaf di Cavour schijnt nog altijd in het geheel niet gerust over dë discussie,welke in de kamer van afgevaardigden te wachten staat met betrekking tot het tractaat van afstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk. Zoo als de kamer thans is zamengesteld, zou het misschien mocijelijk vallen vooruit eenig oordeel omtrent de gevolgen daarvan te vellen, maai er moeten omstreeks een honderdtal nieuwe verkiezingen ge schieden ten gevolge van aftreding en ongeldige keuzen, en het kabinet schijnt zich veel voor te stellen van de verande ringen te haren gunste, hierdoor te ontstaan. Op aanhouden van Frankrijk heeft koning Victor Emmanuel voor het oogenblik afgezien van het plan om den titel van koning van Italië aan te nemen. Voor zoo ver tot nog toe bekend is, zijn in Savoye G5,G5S stemmen voor en 71 tegen de aanhechting aan Frankrijk uitgebragt, terwijl omstreeks 750 stemgeregtigden zich van de stemming onthouden hebben. Uit 23 gemeenten worden intusschcn de opgaven nog verwacht. De heer Cavour is maandag avond te Turyn teruggekeerd. Een dagblad van Nizza, hetwelk dc vereeniging met Frankrijk hartstogtelijk heeft bestreden, dc Gazette de Nice, zeide den 1G, dus een paar dagen na den afloop der volksstem- I ming, aan het slot van een hoofdartikel„Tot nog toe was de i italiaansche beweging vlekkeloos. Thans is zij met eenen on- uitwischbaven smet bevlekt, namelijk de laaghartige gewel denarij, welke aan Nizza is gepleegd. God verhoede dat Italië duur boete voor eene staatkunde, welke even dwaas als zede- loos is." De berigten uit llome luiden niet zeer gunstig voor kar dinaal Antonelli. Die staatsman verliest veel van zijn invloed op den paus, en wanneer dit zoo mogt voortgaan, zullen al zijn geheime vijanden, die hij tot hiertoe geheel in bedwang i hield en hun aantal is zeer groot, vooral onder de hooge i waardigheidbekleeders in de kerk hunne pogingen voe- j gen bij die der partij welke zijn val tracht te bewerken. Om dien storm te ontwijken, heeft de eei-ste minister zijne betrekking van voorzitter van den staatsraad reeds moeten opofferen en aan den kardinaal di Pietro overlatenook het ministerie van oorlog heeft hij moeten los laten. Hij blijft alzoo nu niets meer dan secretaris van staat, en zelfs in die betrekking is zijn invloed zeer geschokt. Men vraagt zich af of de geslepen Italiaan zich nog zal weten te redden door zich te matigen, hoewel het zeker vrij laat is om zijne politiek eene belangrijke wijziging te laten ondergaan. Dit is echter eene vraag die alleen uit nieuwsgierigheid omtrent zijn persoon ontstaan kan, want ook al viel Antonelli en werd hij vervan gen door anderen invloed, de politiek van het vaticaan zou toch blijven zoo als zij thans is. Misschien zou zij nog meer uittartend worden, als het waar is dat de kardinaal de denk beelden van den paus ten opzigte der ultramontaansche beginselen somtijds wel eens heeft gewijzigdzoo al niet verzacht. Het officiële dagblad van Rome bcrigt in zijn noimner van den 17 dezer, dat de door geloovigen van alle volken toegezonden giften voor de pauselijke schatkist thans 300,000 scudi (f750,000 Nederlandsch) beloopen. De heer de Merofie heeft de betrekking van minister van oorlog te Rome aanvaard met eene dagorder aan de troe pen. Hij zegt daarin dat hij de taak op zich heeft genomen om voor de belangen en behoeften van het leger te zorgen, terwijl het christelijke Italië bekend is geworden met de ge varen waaraan het erfgoed der kerk bloot staat. Ilij belooft zijne taak te zullen vervullen met warme zorgvuldigheid voor de soldaten, wier vroeger steeds betoonde trouw hem een wisse waarborg voor hun goed gedrag in de toekomst is. Het officiële dagblad van Napels verzekert bij voortdu ring dat Sicilië tot rust is wedergekeerd, maar de tijdingen welke over Genua komen rijmen slecht met die officieele ver zekeringen. Zij melden namelijk dat generaal Salzano, die het opperbevel over het eiland voert, versterkingen heeft aan gevraagd om de iusurgenten in bedwang te houden. Voorts is eene kolonne troepen, van Palermo uitgerukt, genoodzaakt geworden om terug te keeren zonder dat men den vijand durfde aanvallen. Het napelsche gouvernemet moet over het geheel dan ook zoo ongerust zijn, dat het observatieleger, het welk op zijn bevel op de grenzen der romeinsche staten vereenigd is, teruggeroepen wordt om positien in te nemen, welke digter bij Napels en de districten van Caserta gele gen zijn. Wat er nu ook van die tegenstrijdige geruchten zij, of dat de opstand in Sicilië veld wint, óf dat hij op de zelfde hoogte blijft, óf zelfs dat hij reeds geheel is overwonnen, op den jon gen koning moeten die gebeurtenissen eenlevendigen indruk gemaakt hebben, en hij schijnt te gaan begrijpen hoe noodza kelijk eenige vredelievende maatregelen worden voor dat eiland, dat tot heden toe zoo verwaarloosd werd. Even als men aan het napelsche hof den geheelen opstand op Sicilië tracht te ontkennen, wil men ook doen gelooven dat het voor eenige dagen medegedeelde schrijven van den graaf van Syracuse aan zijnen neef den koning, niet bestaat, maar beider bestaan is even onloochenbaar. Tijdingen uit Messina van den 16 dezer, waarbij nadere bijzonderheden worden medegedeeld betrekkelijk de onlusten die aldaar zijn voorgevallen, behelzen tevens vrij krachtige beschuldigingen tegen de napelsche autoriteiten, die belast waren met de handhaving der orde en openbare veiligheid. Laatstgenoemden moeten in de toen nog rustige straten der stad alle gevangenen der policie en de dieven uit het huis van arrest hebben losgelaten, opdat deze door hunne buitenspo righeden het volk tot een opstand zouden brengen, welke overigens ontraden werd door de hoofden der siciliaansche partij. De turynsche Opinione bevat een protest, door de vreemde consuls te Messina gerigt tot den militairen bevelhebber van het eiland, tegen de magtsoverschrijdiug, door de troepen jegens de bevolking bedreven,zonder dat eenige oproerige ban- j deling aanleiding gaf tot die schandelijke misbruiken. Dit j officieele stuk, voorzien van de handteekeningen van eerbied- I waardige en onzijdige mannen, bevestigt alzoo bovenstaande j berigten. Thans moet het napelsche bewind zich trachten vrij te maken van de zware beschuldiging welke op hetzelve rust wegens de solidariteit van de handelingen zijner agenten. Volgens een schrijven uit Napels van 18 dezer was de fransche gezant, baron Brenier, juist niet den koning en zijne i ministersin onderhandeling getreden over de wijze, waarop j Napels van Frankrijk de rol zou overnemen om het vaticaan te beschermen, toen de opstand in Sicilië losbarstte. Het ka- i binet der Tuilerien had tot voorwaarde gesteld dat de tus- I schenkomst van het napelsche leger zich zou bepalen bij de j verzekering van de veiligheid van den pauselijken troon, en l afgescheiden van iedere poging om de Romagna te herwin- j nen of Sardinië aan te vallen. Sjmnje. Madrid 24 april. De meening wint veld. dat de pretendent, i de graaf van Montemolin. benevens zijnen broeder voor.den senaat te regt gesteld zal worden. De onderscheidene artikelen van het vredesverdrag met i Marokko zijn goedgekeurd. ifdijiumjen. 1 Den 11 dezer is te Galatz gearriveerd het schoouerschip I Jouisa. gez. J. Johansen. Alles was wel aan boord. Den 25 dezer ter reed e van Vlissingen aangekomen: i Lively, gez. T. M. Keuzee, Liverpool; en den 2Gsten Ludwiy Holm, gez. E. Leigh, Bremen; en Auyusle Mariegez. C. Ie I Blanc, Requejade. I De Schelde afgekomen en naar zee gezeild den 25sten I Irene, gez. Bugisch, Engeland; Gode HensiyC gez. O1 sen, Drammen; JVm. Lucy, gez. Ellis, Londen; Niord, gez. Hansen, Hartlepool; Pauline, gez. Liefkes, Buenos Ayres; Madrilena, gez. Gardogue, Havanna; Anna Maryarelha, gez. Darbede. Engeland; Panope, gez. Dreidl, Koningsbergen: Hannah, gez. Barkowsky, Memel; Oceano, gez. Bengurid, Havana; Cathe rine Josephine, gez. Anderson, avontuur; Concord, gez. Frank. Goole; Albert Sp Victor, gez. Meintz, Glasgow; den 26sten Jane Jackson, gez. Wm. Jackson, Londen; Ida, gez. Ehler, Denemarken Omnibus, gez. Jinkens, Gibraltar; E mi lie, gez. Brandt, Quebec; Johannes, gez. Sehreuder, avontuur. Van Vlissingen naar Genua vertrokken, na gedane reperatie, Del- phin, gez. Linde. fUiüMcn aan ueruorv. STOOMBOOTDIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN 11 OTTER DA Uren van vertrek in AprilMei. VAN ROTÏURDAJ Zaturdag 2S'smorg. Maandag 30'smidd. Woensdag 2'smorg. Vrijdag 4 Maandag 7 Woensdag 0 Vrijdag 11 VAN MIDDELBURG Zaturdag 28 's morg. 6 ure. Zondag 20 Dingsdag l Donderdag 3 Zondag 6 Dingsdag S Donderdag 10 G 8 10 11.30 G G x 10,30 12 ure. G 7 0.30 10,30 10.30 Ijanïidsbcvujtrn. Graanmarkten. Amsterdam 27 april. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 40.^. Lijnolie op zes weken f 3.1 Oostburg 25 april. De aanvoer van granen was heden niet zeer groot, en er be stond goede vraag voor de beste kwaliteiten tarwe en gerst. Houders waren echter zeer hoog gestemd, en daardoor werd bijna niets verkocht. Voor tarwe is besteed f 10,23, f10, en f9,75, voorts f 9,50 a f 9, en f 8,50 naar kwaliteit. Rogge f 7, f7,25 en f7,50. Wintergcrst f5, f5,50, fG en f 6,50 naar kwaliteit. Haver f3,40 a f3,75 en f4. Paardeboonen f 6,90 a f 7,10. Kanariezaad f 10. Middelburg 26 april. De aanvoer, zoo wel uit Walcheren, als uit de eilanden, was heden weder onbeduidend, en de vraag naar tarwe was zeer beperkt, daar houders algemeen te hoog gestemd waren. Men kocht goede zeeuwsche tarwe f 9,50 a f 9,25, mindere f S,7o; jarige walch. dito was niet ter veil: nieuwe dito met weinig handel; men hield op f 10,25 a f 10 vast, mindere f9,50 de mud. Puike zeeuwsche rogge had genegen koopersaari f7,50 per mud. Win tergerst had grage koopers, men kocht die van f 5.75 tot f 6 de mud; zomer dito was in goede soorten tot f G te plaatsen. Walch. witteboouen zijn van f 11 tot f 11,25 de mud genomen; dito bruineboonen f 13; dito paardebooneu niet dan enkele monsters ter veil die aan f7,10 en f7,25 dc mud grage koopers hadden; dito groene erwten f 10,30, zeeuw sche dito niet ter veil. Koolzaad werd niet getoond, de be rigten der te velde zijnde plant luiden minder gunstig. Raap olie f40,75. Patentolie f43. Lijnolie f34.25 por vat op 0 weken, op contant 1 lager. Raa-j5lcoekën^£,£0 per 1010 en harde lijnkoeken fl2.per 104 stuks.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3