fiUtiicnlanösdjc tijdingen. ten der hoogescliool te Utrecht bestaan hebbende twee afdee- lingen tot één studentenkorps, is dingsdag aldaar met bijzon dere plegtiglieid gevierd. L' indépendance beige komt terug op het berigt, uit een ander brusselsch dagblad overgenomen, datnamelijk verschil lende belgische officieren verlof zouden verzocht hebben om dienst te nemen bij het pauselijk leger. Het blijkt nader dat geenerlei vraag van dien aard tot het departement van oorlog is gedaan. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan M. Verplanke te Biervliet, als dijkgraaf der watering van de vereenigde polders der sluis te Biervliet. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen enz. te Hellendoorn, J. J. Masman. commiesleklasse te Zwolle. ridderorden. Vergund aan mr. Barnet Lyon, vice-con sul van Frankrijk te Suriname, het dragen der ridderorde van het Legioen van Eer van Frankrijk. geneeskundige dienst. Op verzoek op pensioen gesteld de officier van gezondheid le klasse W. G. van der Grijp bij het garnizoen te 'sGravenhage. ad f 1001. Benoemd tot offi ciervan gezondheid le klasse bij de landuiagt.naar ouderdom van rang, die van de 2e klasse M. G. van Pelt, P. F. Meule- man en P. G. Berends. leger. Benoemd bij het 1 e regement dragonders tot len luitenant, de 2e luitenant F. J. baron van Heeckeren, van het 4e regement dragonders. Op nou activiteit gesteld de le lui tenant I. J. D. A. van Trojen van het le regement dragon ders. Kerk- en scIiooInSeuws. De kerkeraad der ncderduitsche hervormde gemeente al hier, heeft heden avond het navolgende alphabetisch gestelde twaalftal opgemaakt voor eenen predikant, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. J. L. ten Kate naar Amsterdam. De heeren W. van den Bijtel, te OosterbierumD. Chantepie de la Saussaije. te Levden, L. II. F. Crcutzberg, te Zeist; G. van Duyl, te Spijk; J. Hooy- kaas IIerderschée,te Nijmegen; E. J. P. Jorissen, te Broek in Waterland; E. J. W. Kocbte Oisterwijk; N. J. II. Oude geest, te Maurik; J. W. D. Roëll, te ter Heide; J. A. van der Scheer, tc Ellewoutsdijk; L. Schouten, te Vianen; II. Worst, te Epe. De vergadering van de inspecteurs van het lager onder wijs zal dit jaar op woensdag 2 meiaanst. geopend worden in eene der zalen van het ministerie van binnenlandsche zaken. Marine en leger. In den loop van dezen zomer zal een gedeelte van het bataillonmineurs en sapeurs het kampte Zeystbetrekken, tot het houden van praktische oefeningen, waarbij tevens van het wapen der infanterie van alle regementen, onderofficieren, korporaals en manschappen zullen gedetacheerd worden, om gemelde oefeningen bij te wonen, even als zulks in vorige jaren heeft plaats gehad. Koloniën. Behalve de in ons vorig no. medegedeelde, zijn nog ont vangen de beide volgende telegrammen: van den handels stand te Batavia aan de beurs-commissarissen te Amsterdam: „Batavia 9 maartlSGO. Op Java is het rustig. Te Bonizijn de zaken zoo goed als geschikt. Te Bandjermasin hebben bloedige gevechten plaats gehad, waarin de vijand veel gele den heeft. De sultan Koening is gedood en de pangerang Hydav afgezet." En van particuliere zijde: „De zaken op Bandjermasin staan niet gunstig. De oproerlingen verdedigen met verwoed heid. De Montrado heeft een versterking aangevallen, die door de insurgenten werd verdedigd door middel van kanon nen, die zij van De Onrust geroofd hebben. De Montrado bekwam bij die gelegenheid veel schade, maar het gelukte haar troepen aan wal te zetten, die er in slaagden de verster king te nemen, doch niet, voor dat menig soldaat buiten ge vecht gesteld was." Verkoopingcn en aanbestedingen. Middelburg 27 april. Heden voormiddag had, ODder nadere goedkeuring, ter provinciale griffie van Zeeland plaats de aanbesteding bij en kele inschrijving van het versterken der bazaltmuren in de schutkolk der Westsluis te Neuzen. Daarvan is aannemer veworden de heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 20,700. Bij de aanbesteding, op 19 dezer te Neuzen, van wege de genie gehouden, is perceel I, het eenjarig onderhoud van metsel- en timmerwerken, aangenomen door den heer J. Baden, te Veere, voor f3800; perceel II, idem onderhoud der aardewerken en beplantingen, door den heer II. de Bruine, te Neuzen, voor f1980, en perceel III, idem onderhoud der zee weringen, door den heer D. Meeusen, te Zaamslag, voor f4300. Tholen 24 april. I. Het schor van St. Annaland, eiland Tholen, groot 113 bunders, 13 roeden, 40 ellen, met de concessie tot bedijking, en II. de daaraan grenzende zeedijk, te zamen verkocht voor f 66,300. 22 bunders, 90 roeden, 70 ellen zaai-en weiland. Ver kocht voor f20,229. De gebouwen met de overige landen zijn niet verkocht. errata. In de opgave van den afloop der aanbesteding te Vlissin gen, in ons vorig nonnner, staat vermeld dat zulks betrof het jaarlijksch onderhoud der geniewerken te Vlissingen, Mid delburg en Veere. Men verzoekt ons te melden dat die beste ding voor laatstgemelde plaats bereids afzonderlijk was ge schied, terwijl voor de metsel- en timmerwerken niet de heer A. Schijf, maar de heer K. E. Schijf aannemer is geworden. Thcrmomclcrsland. 25 april, 's av. 11 u. 44 gr. 20 's inorg. 7 U. 44 'smidd.lu. 51 gr. 'sav.llu. 44gr. 27 's morg. 7 u. 43 'srnidd. 1 u. 50 gr. Staten generaal. tweede kamer. Dingsdag zijn de zittingen hervat. Daarbij zijn allereerst, na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de heeren Heemskerk, Poolman, Tutein Nolthenius en de Raadt, gekozen in Amsterdam, Hoorn en Dordrecht, dooi den voorzitter, als hiertoe door den koning geuiagtigd, de bij de grondwet gevorderde eeden van hen afgenomen. Voorts zijn ingekomen onderscheidene regeringsbeschei den en koninklijke besluiten met betrekking tot de jongste kabinetsverandering, zoo mede verschillende wetsontwerpen. Daaronder behoort dat tot den aanleg van spoorwegen, het welk reeds door ons is medegedeeld. Verder is medegedeeld dat zijn ingetrokken de wetsont werpen, 1. houdende bepalingen van den accijns op binnen- landsch gedistilleerd 2. betrekkelijk de wijze van overdragt van onroerende zaken en daarmede in verband staande ver beteringen van het hypothecair stelsel3. houdende het 1ste boek van het wetboek van strafregt; 4. tot kanalisatie van Holland op zijn smalst; 5. nopens den raad van state. De heer de Brauw heeft van de kamer verlof bekomen om aan de regering en met name aan den minister van binnen landsche zaken eenige inlichtingen te vragen, nopens den stand der zaken met betrekking tot de aangevraagde concessie voor den aanleg van een spoorweg van de residentie naar Gouda. Die interpellatie zal op heden voormiddag ten elf ure gehouden worden. Nadat de kamer hare afdeelingen had vernieuwd voor he ingetreden tweemaandelijksch tijdvak, hebben de leden zich bezig gehouden met de benoeming van voorzitters en onder voorzitters tot de eerste zijn benoemd de heeren Mackay, van Zuylen van Nyevelt, Thorbecke, Duymaer van Twist. Dirks tot de tweede, de heeren Betz, Heemskerk, van Foreest, Dullert, ter Bruggen Hugenholtz; tot leden der commissie voor de verzoekschriften zijn voor het opgemeld tijdvak benoemd de heeren: Nolthenius, de Lom de Berg, Poolman, Wybenga, Heemskerk Azn. Noord-Amerika. Volgens deberigten uit New-York van 11 dezei-, was erbij het huis van volksvertegenwoordigers der Unie door de vaste commissie voor regtszaken rapport omtrent de bekende bood schap van den staatspresident Buchanan uitgebragt. In die boodschap wordt, gelijk men weet, aan het huis de bevoegd heid betwist om de handelingen van den staatspresident uit het oogpunt der politieke eerlijkheid aan eene enquête te on derwerpen. De commissie had niet tot eenstemmigheid kun nen komen omtrent het gewigtige vraagstuk van constitutio neel staatsregt, hetwelk door die boodschap is te berde gebragt; hare meerderheid hield het protest voor ongegrond, terwijl de minderheid in de denkwijze van den heer Buchanan omtrent de onafhankelijkheid der uitvoerende van de wetgevende magt deelde. Naar de zelfde berigten duurden de ouderhandelingen tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten over het bezit van het eiland San Juan voort, zonder voor alsnog veel te vorderen. Ëngeland. Londen 25 april. Volgens eene mededeeling van Reuters agentschap zou Frankrijk een programma voor de te houden conferentie aan de mogendheden onderworpen hebben. Naar Frankrijks oordeel zou de conferentie zich moeten bepalen tot het onderzoek van art. 92 der Weener congres-acte be trekkelijk Faucigny en Chablais. Frankrijk verklaart zich bereid om ten aanzien van die gewesten de zelfde lasten op zich te nemen als Sardinië, en voor het geval dat de mogend heden eene wijziging van die lasten noodzakelijk mogten oor- deelen, zal Frankrijk gaarne eene combinatie aannemen, die geene verkorting van zijne verkregene regten noch eene ver brokkeling van Savoye medebrengt. Naar de verzekering van den parijschen correspondent van The morningpost zijn al de groote mogendheden overeen gekomen, om de onderhandelingen over de zaak van Opper- Savoye te schorsen tot dat de wetgevende kamers van Sardinië de overdragt van Savoye en Nizza zullen hebben goed gekeurd. Het gerucht bevestigt zich, dat ons gouvernement on langs eene poging zoude hebben aangewend om meer eend ragt onder de duitsche staten te brengen; ten minste thans wordt bepaaldelijk verzekerd, dat lord John Russell zeer onlangs aan de engelsche gezanten bij de duitsche hoven van den tweeden rang eene circulaire heeft gerigt, strekkende om te betoogen, dat het voor die staten, uit aller belang, raadzaam is zich aan de politiek van Pruissen aan te sluiten. Berigten uit Canton van 14 maart houden in dat de op stand in China zich uitbreidt. De staat van zaken in Japan werd meer en meer bedenkelijk. De vreemdelingen verkeer den er in groote vrees; volgens een gerucht zouden twee Nederlanders in de straten van Jokuhama vermoord zijn, zonder daartoe aan de Japannezen eenige aanleiding te heb ben gegeven. In berigten uit Shanghai van den Ssten wordt verzekerd dat vier oorlogsvaartuigen de rivier van Petschely waren op gevaren, om een ultimatum aan de chinesche regering over te brengen. Berigten uit Calcutta van 23 maart gewagen van het uit barsten van onlusten in Kabul. Iftuitsclilaml. Weenen 22 april. Aan het berhjnsche hof was dezer dagen een klein familie-congres bijeen, waaraan behalve de prins regent van Pruissen, de koning van Saksen en de groother tog van Me cklenburg deel namen. Men zegt dat daarop in de eerste plaats sprake was van eene overeenstemming lus- sclien Pruissen en Oostenrijk inde duitsche aangelegenheden. Hoe zeer men geneigd schijnt deze wenschelijke overeenstem ming als de conditio sine qua non bij de oplossing der gewig tige kwestien, welke thans aanhangig zijn, te beschouwen, kan ook daaruit blijken dat ook van de zijde der vorstinnen alles wordt aangewend om hiertoe te geraken, daar de drie beijersche prinsessen, de aartshertogin Sophia, de koningin van Saksen en de koningin van Pruissen zich tegelijker tijd te Berlijn bevonden. Ondertusschen verneemt men thans dat dit berlijnsche congres onverrigtcr zake is uiteengegaan en eene pruissiseh-oostenrijksche aliante nog altijd tot de vrome wenschen behoort. Onder onze ministers heerscht eenige oneenigheid, daar zij naar men zegt, het niet eens zijn omtrent de keuze der perso nen, die als zoogenaamde onafhankelijke leden in den rijks raad geroepen zullen worden. De verwachte komst van onzen internuntius bij de Porte, den baron van Prokesch Osten, heeft, naar men zegt, alleen ten doel onze regering behoorlijk in te lichten nopens de sla- vonisch-grieksche beweging in de turksche provincie. De dagbladen laten zich over de keizerlijke besluiten betreffende Ilongarye zeer voorzigtig uit. Der Wanderer ziet in de woorden des keizers niets dan de hoofdtrekken van een nieuw stelsel, dat in het bestuur van Ilongarye ingevoerd moet wordenhet blad zal echter nadere mededeelingen af wachten, alvorens zijn gevoelen over het minder of meer ge- wigt van deze hervormingen kenbaar te maken. Die Presse spreekt in den zelfden geest. Dit dagblad laat echter uitko men, dat het nieuwe plan van organisatie het beginsel van het stelsel, dat sedert 18 49 geheerscht heeft, namelijk het beginsel van staatkundige en administratieve eenheid tusschen alle ge deelten des rijks, laat voortbestaanmetandere woorden dat er geen sprake is om aan Ilongarye zijn staatkundige autono mie, zijne oude administratieve instellingen en zijn oud stelsel van nationale vertegenwoordiging terug te geven. Op die wijze zou dus het nieuwe programma, zoo weidsch aangekon digd, niets dan eene nieuwe misleiding zijn. Berlijn 24 april. De Deutsche Botschafter berekent, dat de geheele strijdkracht van Frankrijk uit.603,000, die van Pruis sen thans uit 079,000. en voortaan uit 1,083,000 man bestaat. Frankrijks europeesch leger telt, volgens het blad, 358,000 man geoefende troepen en de 079,000 man pruissische troepen zijn allen welgeoefend. Ook komen die 358,000man fransche troepen slechts dan in aanmerking, wanneer Frank rijk door Pruissen werd aangevallen; mogt het zelf willen aan vallen, dan zou het slechts de helft dier geoefende troepen buitenslands kunnen zenden. Frankrijk. Parijs 26 april. De wijze waarop de kardinaal aartsbischop alhier, mgr. Morlot, die met liooge betrekkingen aan het kei zerlijke hof bekleed is, zich in de zaak der ltomagna heeft gedragen, mishaagt aan velen. Huns oordeels heeft hij de staatkunde van het gouvernement te veel ontzien, en had hij op het voorbeeld der meeste prelaten ijveriger voor de zaak van 's pausen wereldlijke magt behooren op te komen. Met het oog op die beschuldiging heeft de heer Morlot in den se naat, van welk collegie hij ambtshalve lid is, den 19 dezer ver klaard dat hij over al de vraagpunten, welke dezer dagen op

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2