MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdag 1860. 28 April. r si. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gesciiiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, j doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zcgelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lanltónïitgingen VAN HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Provincie Zeeland. HERBF^TEDING. De minister van binnenlandsche zaken verwittigt de gega digden. dat de besteding van het driejarig onderhoud van het kanaal van Sluis naar Brugge, op Nederlandsch grondgebied, eindigende den laatsten december 1862, op grond van de zeer hooge aannemingssom, is afgekeurd. Eene herbesteding van dat werk is bepaald op zaturdag den 5 mei I860, des voormiddags ten elf ure, aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg. De herbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, zoo als bepaald is bij art. 10 van liet bestek no, 45, goedgekeurd den 20 maart I860. 's Gravenhage, 24 april 1SG0. S. VAN HEEMSTRA. Gmuenlauïtsclje tijömijeit. Middelburg 2? april. LI. woensdag werd de driejaarlijksche algemeene vergade ringgehouden van het Zeeuwsch genootschap der wetenschap pen. Zij werd geopend met eene toespraak van den vicie-president mr. M. F. Lantsheer, die in korte trekken het leven en de verdiensten schetste van de sedert de vorige alge meene vergadering overledene directeuren dr. J. Borsius en B. Bomrac, en der leden mr. M. C. van Hall, jhr. mr. M. W. de Jonge van Campens Nieuwland, mr. G. Dom Seiffen. F. H. Batenburg,mr. C. J. van Assen, dr. N.C. Kist, P.R. D.Muller eu dr. H. A. Callenfels; terwijl hij herinnerde dat aan de nagedachtenis van den president mv. S. de Wind door het geschrift van den heer K. R. Pekelharing reeds verdiende hulde was gebragt. Aan het slot zijner rede vond de heer Lantsheer aanleiding tot opwekking om het doel des genootschapste bevorderen, en om zoo noodig door eenige wijziging der statuten eene ruimere gelegenheid daartoe te openen. Uit het daarop gevolgde verslag, door den secretaris dr. II. Polman Kruseman uitgebragt, stippen wij aan dat de kabinetten aanmerkelijke aanwinst hadden bekomen en tbans grootendeels op nieuw zijn geordend; dat de boekverzameling, zoo door geschenken als door aankoop, belangrijk was ver meerderd; dat er ten vovigen jare eene leesinrigting van weten schappelijke tijdschriften was opgerigt, waarvan met belang stelling wordt gebruik gemaakt; dat van het Archief het 4de stuk was uitgegeven, en dat het aantal directeuren en leden was toegenomen. Overeenkomstig het advies van eene onlangs benoemde commissie van beoordeeling, werd de gouden medaille toege kend voor eene verhandeling over de epidemische ziekten die vroeger in Zeeland hebben geheersclit. De schrijver van deze, ter beantwoording eener prijsvraag ingezondene verhande ling, bleek te zijn de heer A. A. Fokker, med. doctor alhier. Van de verschillende besluiten die vervolgens werden ge nomen, mogen wij niet onvermeld laten, dat op voorstel van een der leden werd bepaald om voortaan geene prijsvragen meer uit te schrijven, op de wijze zoo als tot heden gebruike lijk was. Naar den geest van dit besluit werd oniniddelijk gehandeld door het intrekken der voorgestelde prijsvragen en liet uitlo ven eener gouden medaille ter waarde van f150. voor het beste werk op het gebied der natuurkundige of historische wetenschappen, dat in den loop der eerstvolgende jaren aan het genootschap zal worden ingezonden. Onderwerp en j vorm worden daarbij geheel vrij gelaten, doch het werk moet uitsluitend of hoofdzakelijk op Zeeland betrekking hebben, i Ten slotte werden tot Jedêh benoemd de heerenmr. J. Ackersdijck te Utrecht, dr. P. Bleeker in Oost-Indien, dr. C. IT. D. Buys Ballot te Utrecht, dr. S. S. Coronel Mz. te Mid delburg, jlir.NV. J. C. Rammelman Elsevier te Leyden, jhr. mr. J. K. J. de Jonge te 's Gravenhage, mr. L. E. Lentingte Zutphen, mr. J. Pape te 's Gravenhage, dr. II. Schlegel te Leyden. dr. W. C. H. Staring te Haarlem, dr. J. E. de Vrij in Oost-Indien, J. Lotlirop Motley in Noord Amerika, Jules baron de St. Genois,mr. NV. P. C. van der Meersch, en mr. A. van Lokeren te Gent, J. F. van de Putte te Poperingen, en F. Priem te Brugge. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer de Brauw zijne aangekondigde motie (zie Staten generaal) gedaan. Met 38 tegen 20 stemmen is die motie aangenomen. Daardoor verklaart de tweede kamer dat de regering het pu bliek belang niet behartigd heeft bij het verleenen der spoor- wegconcessie LeydenWoerden, zoo dat de kamer dezen maatregel en zijne beweegredenen afkeurt. Door de deurwaarders bij de kantongeregten in het le. ar rondissement van de provincie Zeeland is, naar wij vernemen, bij adres aan Z. M. den koning wijziging verzocht in bet reglement op de organisatie en de dienst der deurwaarders bij de respectieve regterlijke collegien, goedgekeurd bij konink lijk besluit van 14 september 1831Als een gevolg namelijk van het voorschrift van zijne exe. den minister van justitie, dat dagvaardingen in strafzaken voortaan moeten worden beteekend door de rijles veldwachters, houden de verdiensten der deurwaarders te dier zake geheel op, en zij verzoeken derhalve voortaan ook ontheven te worden van het onbezol digd dienst doen bij de openbare teregtzittingen in straf zaken. De Arnhemsche courant deelt het gerucht mede dat de af getreden minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. van Tets van Goudriaan. zou benoemd worden tot gouverneur generaal van Nederlandsch Indie. Onze haagsche correspon dent meldt ons echter dat dit gerucht, van allen grond ont bloot schijnt te zijn. Naar men verneemt is door den minister van koloniën jn gereedheid gebragt eene regeling der uitgifte van suikercon tracten. Sommigen zeggen zelfs dat het daartoe betrekkelijk besluit reeds door den koning zou getcekend zijn. In gevolge, de door den minister van oorlog bij de discussie over hoofdstuk X der staatsbegrooting gedane toezegging, dat men verbetering vvenschte te brengen in de huisvesting der troepen in garnizoenen, is thans door de gemeentebe sturen het bepaalde berigt ontvangen dat het departement van oorlog voortaan herstellingen en vernieuwingen van kazernen ofgavnizocnsstallen voor zijne rekening wil nemen. Mogten de gebouwen, die aan de gemeenten behooren, later niet meer voor militair gebruik dienen, ze zouden dan aan de gemeenten worden teruggegeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de ge meentebesturen doen te kennen geven, dat bij de zamenstel- ling der geneeskundige wetten het van belang is te weten of overal genoegzame geneeskundige hulp bestaat, en diensvol gens de beantwoording der vragen verzochtIBestaat in uwe gemeente genoegzame geneeskundige hulp; 2. indien in uwe gemeente geen geneeskundige woont, of de vestiging aldaar van een of meer geneeskundigen noodig, en met bet oog op een voldoend bestaan, mogelijk is. In het hoofdkiesdistrict Zutphen is tot lid van de tweede kamer der staten generaal verkozen de heer mr. P. P. van Bosse, met 765 van de 1488 stemmen. Te Amersfoort zijn bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer ingekomen 1266 stembiljetten, waarvan van onwaarde 30. De beer mr. GGroen van Prinsterer bekwam 427 en de heer J. K. baron van Goltstein 370 stemmen. Er moet aldus eene overstemming plaats hebben. Verder be kwamen de heeren mr. W. J. C. van Hasselt 170, mr. A. G. J. baron Taets van Amerongen9], mr. A. W. Engelen 71 dr. A. Vrolik 59 enC. Schitter van Bleiswijk 21 stemmen. NVij vernemen dat ten behoeve der verloting van kunst werken, waarvan de opbrengst moet strekken tot het leveren eener bijdrage ter oprigting van bet gedenkteeken voor onzen beroemden landgenoot Ary Schetter, door den genialen belgischen schilder Louis Gallait eene uitmuntend fraaije teekening is afgestaan, voorstellendede stervende visscher. Door het ontruimen van het eiland Schokland, ondervindt de schipperij nog al ongelegenheid bij stormweder en tegen wind. Vroeger vond zij dan hulp bij de eilandbewoners; thans acht men het noodig, dat tot vergoeding van dat gemis betere verkenningsmerken, bakens en tonnen worden daargesteld. 127 schippers hebben zich daartoe bij adres aan den koning gerigt. Men schrijft uit I Jsselmonde aan de Nieuwe rotterdamsche courant. Het is bekend hoe vele slagtottcrs cr jaarlijks van het vee in ons vaderland geëisebt worden, inzonderheid in deze streken, waar de veestapel zoo groot is. Hoe groot de weldaad is, die de inenting reeds heeft aangebragt, desniettemin blijft het vraagstuk niet naar behooren opgelost. Jammer is het voor zeker dat de inenting nog bij zoo velen in discvediet staat eu niet meer algemeen wordt toegepast. Daar cr hier boeren zijn die zich verheugen mogen in het herstel van hunne runderen, niettegenstaande de lievigheid, waarmede de dieren door de ziekte werden aangetast, is het voor de veehouders zeker aan genaam het middel te weten dat bij hen zulk uitmuntend ef fect heeft uitgewerkt. Welligt meent iemand nu van een bui- tenlandscli, een wondermiddel zoo als Holloway-pillen of Revalenta Arabica te zullen vernemendoch dit is het geval niet. Het is niets anders dan lijnzaad niet de stamperij, zoo als die hier veel als voeder gebruikt wordt, maar in dezen vorm: Men neme 2 kop van het zwaarste beste lijnzaad, eu giet daarop de hoeveelheid kokend water gelijk staande aan den inhoud van 12 gewone flessclienmen laat dit onder ge durig omroeren koud worden en geeft deze hoeveelheid water en zaad, elke 24 uren in, bij tusschenpoozen van 6 of 4 uren aan ieder ziek rund. Het middel is eenvoudig, doch welligt zijn er streken in ons land. waar de veehouder onbekend is met het nut van dit zaad, en liet om die reden niet wordt ge geven daarom kon het nuttig zijn er de aandacht op te heb ben gevestigd. Dit zij ook niet aangemerkt, om de empirie in de hand te werken, daar dit tocli niet sterker kan beoefend worden dan wanneer in deze ziekte, als argument, vele vee houders niet eens de hulp der veeartsen inroepen. De gunsti ge uitkomst is behalve bij Jan van der Vorm Kz., ook verkre gen bij Otto van der Vorm, dewed. A. Klootwijk en anderen. De zweedsche regering heeft eene som van 8000 rijksdaal ders beschikbaar gesteld, ten behoeve eener wetenschappelijke ouderzoekingsveis naar Spitsbergen, te ondernemen door de heeren Torell (zoöloog), Nordenskiold (geoloog). Holmgren (naturalist), benevens een botanist, twee viscliers en den Deen Karl Petersen, die den engelsclieii kapitein NI' Clintock op diens togt ter nasporing van de overblijfselen van sir Frank lin heeft vergezeld. Bij arrest van den lioogen ïaad der Nederlanden van jl. dingsdag is verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld doorP. Pijnackcr, tegen een arrest van het hof in Zuidliol- laud, waarbij hij tot. de doodstraf-is veroordeeld. De hereeniging van de sedert eenige jaren onder de studen-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1