MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 50. Donderdag 1860. 26 April. söinnmlattirsclje tijöhujm. Deze courant verschijnt (les dingsilags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 25 april. In de tweede editie van ons vorig nommer hebben wij nog de indiening bij de tweede kamer der staten generaal mede gedeeld van het wetsontwerp op de spoorwegen. Wij kuunen onze lezers thans naar de rubriek Staten generaal verwijzen, onder welke wij dat wetsontwerp en een overzigt van de daarbij gevoegde memorie van toelichting, hebben opge nomen. Wij vernemen dat de vereeniging Nut en vermaak alhier het voornemen heeft eene soiree litteraire et musicale te ge ven. ten voordeele der nagelatene betrekkingen van de met de vischsloep De morgenster verongelukte visschers van Ar- nemuiden. Men verzoekt ons te melden dat betgeschenk in zilver, dooi den kerkeraad te Wolfaartsdijk den ingenieur Lebret aange boden, zijn oorsprong niet vond in erkentelijkheid voor een door dien heer ingediend plan tot het bouwen eener nieuwe kerk, maar voov zijne medewerking bij het doen eener keuze uit de ingediende ontwerpen. Uit Gent wordt berigt dat liet voornemen bestaat tot op- rigting eener stoombootdienst tussclien Genten Neuzen. De Staats-courant van lieden deelt de volgende depeches van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie mede. Buitenzorg 8 maart I860. Bevredigende berigten van Bandjennasin. De benting Amontai is genomen met groot verlies aan 'svijands zijde. De rust in Binoa-Lima (de vijf groote districten) hersteld. IIidayat ontslagen en radja Moe- ning gesneuveld. De benting van Soerapattigenomen. Van Boni en andere gedeelten van Indie niets bijzonders." „Buitenzorg 22 maart. Berigten van Bandjennasin ont vangen tot 17 dezer. De expedite tegen Kandangan met goed gevolg bekroond. Aan de Kapoeas ging alles wel. Eene benting genomen. De algemeene toestand is snel verbeteren de. Eenige onrust in Tana Kauta laut. Generaal van Swieten en troepen zijn terug van Boni, na de zaken aldaar tot algemeene voldoening geregeld te hebben. Meer troepen gezonden naar Bandjennasin. Zr. Ms. schepen Juno en Cita del van Antwerpen aangekomen." De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Men schrijft uit Zwolle aan de Amsterdamsclie courant. Met zekerheid verneem ik dat de heer mr. B. W. A. E. ba ron Sloet tot Oldhuis, bij zijne aanstaande gewone aftreding als lid der tweede kamer, niet weder wenscht in aanmerking te komen. Wij betreuren liet eensdeels om de talenten van dien staathuishoudkundige, maar anderdeels verheugt het ons dat een man van die gehalte zich daarentegen meer en meer wil toewijden aan de regtsbedeeling, als president der arron- dissements regtbank, en tevens aan de belangen derOverijs- selsche vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart, van welke laatste li ij de eerste en voornaamste mede-oprigter is. Ook liet museum van oudheden en naturalia, het niet genoeg erkende sieraad der stad Zwolle, dankt aan hem zijn bestaan gelijk even zeer de nuttige landhuishoudkundige congressen in Nederland. Uit een bij zonderen brief uit Brussel blijkt, dat liet nieuwe handelstractaat tussclien Frankrijk en Belgie zoo goed als gesloten is. Men wil weten dat Frankrijk daarbij groote voor deden aan Belgie, ten opzigte van ijzer zal verleenen. Naar men verneemt is de heer W. F. Peltzer benoemd tot thesaurier der nalatenschap van Z. M»koning Willem II, in plaats van den lieer L. II. graaf van B3 landt, uit die betrek king, opzijn verzoek, eervol ontslagen. De tuinman Jacobus de Graaf, van Zwijndrecht, heeft jl. maandag de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den koning aangeboden. Eenige belgische officieren hebben vergunning gevraagd, 0111 in dienst te treden bij het pauselijke leger, onder den ge neraal Lamoricière. De minister van oorlog heeft hun geant woord, dat indien zij bij dat voornemen blijven, zij slechts aan den koning hun ontslag uit de belgische dienst moeten in dienen. Benoemingen en besluiten. commissarissen des konings. Benoemd tot commissaris des konings in de provincie Utrecht met 1 mei e. k., de heer E. C. U. van Doorn, onder toekenning van eervol ontslag als lid van den raad van state. gezantschappen. Overgeplaatst als Zr. Ms. zaakgelas tigde bij het hof van Sardinië, jhr. mr. M. J.iL. J. II. A. ITel- dewier, thans bij dat van Portugal. Kerk- en schoolnieuws. De algemeene synodale commissie der herrormde kerk zal den 8sten mei hare voorjaarszittingen openen, eerstelijk om dringende en spoed vorderende zaken af te doen, en ten ande ren. om de werkzaamheden van-de algemeene hervormde sy node, welke den eersten dingsdag injulij zal bijeenkomen, voor te bereiden. Maiine en leger. Z. M. heeft, bij besluit van 9 dezer, het aantal magazijn meesters van den officiersrang in Nederlandsch Indie met twee vermeerderd en alzoo bepaald op acht, in stede van zes. Naar men verneemt heeft de heer W. M. Smit, dirige rend officier van gezondheid, thans te Batavia, ontslag uit de dienst verzocht, en zou de dirigerende officier van gezondheid Jvan Ilattera. thans te Ilellevoetsluis geplaatst, ter vervan ging van den heer Smit, naar Batavia vertrekken. EBsargcriyke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 22 dezer: A. Hoek, we- duwn.52j. met J. Schuijten. wed. 5Ij. J. Jobs, jm. 29 j. met P. M. Baljeu, jd. 28 j. J. Wanjon, jm. 20 j. met M. Pijpe, jd. 27 j. B. J. Lcchleitner, jm. 31 j. met W. C. Homburg, jd. 32 j. D. Geerevliet, jm. 20j. met M. Iloveyn, jd. 21- j. C. L. Dert. wettig gescheiden, 41 j. met W. F. Iluijsman, jd. 25 j. Vlissingenvan 14 tot 21 april. GehuwdW. de Vries, jm. 30 j. metM. L. Lagaay, jd. 32j. J. Rinkier, jm. 24 j. met M. Zwart, jd. 23 j. BevallenE. Labout geb. van den Broek, d. M. L. van dei- Plaat geb. Leras, d. S. de Bruyne geb. de Bree, d. L. C. Ri chel geb. Pieters, d. M. J. Meijnderts geb. Meijer, z. M. Bobbe geb. Pinto, z. M. Verseputgeb. Pieters, d. OverledenM. Garcia, man van M. Poppe, GO j. G. Schra- ver,man van C. Eyding, 80 j. C. A. Fiegen, d. 10 dagen. Goes, van 14 tot 21 april. Gehuwd: J. Mulder, weduwn. 41 j. met J. Walraven, wed. 34j. Bevallen: M. van Bloppoel geb. Poelman Dekker, d. M. Schrijver geb. Cuduy, d. J. W. Frenks geb. de Beste. z. en d. (tweel.) A. M. Bruschetto geb. Vereeke, d. Overleden: J. Breugelmans, z. 3 in. P. Geluk, z. 3 j. N. A. Cornelisse, z. 4 m. Zierikzee. van 14 tot 21 april. BevallenA. J. Schultz geb. Lindon, z. J. Beije geb. Ver boom, z. J. Wiener geb. Frenk, z. OverledenII. J. Messer, vrouw van J. D. de Wit, 5S j. Verkooitiiigeus ca aanlicstcdliiigcii. t Onder nadere goedkeuring van zijne exc. den minister van oorlog, is gisteren te Vlissingen in twee perceelen aanbe steed geworden het jaarlijksch onderhoud der metsel-, tim mer- en aardewerken der genie, te Vlissingen, Middelburg en Veere. Daarvan zijn aannemers geworden de heer A Schijf te Middelburg, voor de metsel- en timmerwerken voor de som van f 6300. en de heer J. Filis te Vlissingen, voor de aardewerken voor f 1000. itaten generaal. Het wetsontwerp betrekkelijk den aanleg van spoorwegen, is van den volgenden inhoud. Art. 1. Voor rekening van den staat worden spoorwegen aangelegd van Arnhem langs Zutphen, Deventer, Zwol, Meppel, Steenwijk, Heerenveen tot Leeuwarden van Harlingen, langs Franeker, Leeuwarden, Groningen, Winschoten naar de hannoversche grenzen, in de rigting van Aschendorf; van Zutphen langs Goor, Hengelo, Enschedé, met een of twee vertakkingen naar de duitsche grenzen; van Maastricht of Meerssen langs Roermond. Venlo, Hel mond, Eindhoven,Boxtel en Tilburg, tot Breda; van llozendaal langs Bergen op Zoom, Goes, Middelburg tot Vlissingen van Venlo naar de pruissische grenzen van Maarsbergen,langs Amerongen, Tiel, 's Hertogenbosch tot Boxtel; van Rotterdam langs Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk tot Breda; van Amsterdam door de Zaanstreek, of van Haarlem langs Alkmaar tot hetNieuwediep. Art. 2. Jaarlijks wordt voor den aanleg der in het vorig artikel genoemde spoorwegen ten minste tien millioen gulden op de staatsbegrooting uitgetrokken. Aan de hierbij gevoegde memorie van toelichting ontleenen wij het volgende. De regering stelt voor, den tot hiertoe bij het beramen en uitvoeren van spoorwegplannen gevolgden weg te verlaten, en tot den aanleg van staatswege over te gaan. Zij plaatst zich derhalve ten aanzien der spoorwegen op een ook elders met goed gevolg gekozen standpunt. Is er, na hetgeen de ondervinding hier te lande geleerd heeft, nog regtvaardiging van deze keuze noodig? Nadat, jaren geleden, de particuliere industrie met veel moeite er in geslaagd was om den Ilollandschen ijzeren spoorweg, welke langs zeer bevolkte en welvarende streken liep, twee groote handelssteden aan elkander en met de residentie verbond, aan te leggen, heeft men door bijzondere personen die belang rijke spoorlijn, welke onze handelssteden metDuitschland en het hart van Europa moest verbinden, niet in het leven kun nen doen roepen; en het hoofd van den staat heeft zijne eigene fortuin aangewend om dien spoorweg te doen leggen. Inderdaad een staatsspoorweg. Sedert zijn jaren verloopen. zonder eenig ander resultaat op te leveren, dan het tot stand brengen van twee spoorwe gen, dien van Aken langs Maastricht naar Hasselt, en dien van Antwerpen tot Breda en Moerdijk, niettegenstaande de gelegenheid tot aanvrage van concession in ruime mate werd opengesteld, concessien werden verleend en ingetrokken, en de geopende vooruitzigten weder in rook verdwenen. Einde lijk zijn concessien verleend met zoo aanzienlijke opofferin gen van den staat, dat men de spoorwegen die zi j ten onder werp hebben, vermomde staatsspoorwegen heeft genoemd; concessien, waarop de goedkeuring van de staten generaal niet heeft kunnen volgen, en omtrent welke deskundigen de overtuiging koesterden, dat, ook dan wanneer zij waren goed gekeurd. daaruit öf gecne öf zeer onvoldoende resultaten zouden zijn voortgevloeid. Te voorzien is het alzoo, dat geen bevredigend stelsel van spoorwegen in ons land spoedig tot stand zal komen, zoo die niet van wege den staat worden aan gelegd. Bij de algemeen bestaande overtuiging van de wenschelijk- heid niet alteen, maar ook van de noodzakelijkheid van spoor wegen, zou deze beschouwing reeds voldoende kunnen schijnen om het aannemen van het beginsel van staatsspoor wegen te regtvaardigen. Er is echter meer. Ondernemingen van industrie het wordt gereedelijk toegestemd behooren in den regel aan particuliere krach ten te worden overgelatende lessen der wetenschap zijn op dit punt geheel in harmonie met die der ervaring. Maar kan men kolossale ondernemingen, die geen uitzigt op winst op leveren, rangschikken onder de zoodanige, welke de weten schap op het oog heeft? Bovendien moet worden opgemerkt dat wanneer eene onderneming van particulieren uit den aard der zaak monopolie is. op den staat de pligtrust, dat mo nopolie in zijne handen te nemen wanneer het beoogde doel inderdaad van algemeen nut is. Bijzondere industrie kan ook nuttig en goed werken nuttiger en beter zelfs dan de staat,doch alleen op voor waarde, dat de heilzame prikkel der concurrentie niet ont breekt. Die prikkel nu ontbreekt ten eenemnale bij spoor wegen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1