hebben kunnen zijn van <len toeleg. De gearresteerden ont kennen dit laatste, en beweren dat zij geene kennis hebben gedragen van de kwade praktijken, het zij van dén generaal von Eynattcn, het zij van Basevi: dat zij in dezen ter goe der trouw zijn geweest, en anders het voorbeeld van dien persoon wel zouden hebben gevolgd en zich voor hunne per sonen zouden hebben in veiligheid gesteld. Zij hebben aan zienlijke sommen, zelfs millioenen, aangeboden alsborgtogt, om den verderen loop der zaak in vrijheid te kunnen afwach ten, zonder zieh te verwijderen. IlethuisRothschildtmoetzich veel moeite geven om dit verzoek te ondersteunen en heeft zich mede als borg willen stellen, maar tot dus verre heeft de regter gemeend niet tot dit voorloopig ontslag te kunnen besluiten. Berlijn 20 april. In het huis der afgevaardigden was heden de keurhessische aangelegenheid aan de orde. De uit de poolsche districten afgevaardigde leden verklaarden, dat zij aan de stemming geen deel zouden nemen. Baron von Schleinitz, minister van buiterilandscke zaken, zeide o. a., dat het hier niet slechts den regtstoestand van het duitsche vader land, maar de grondbeginselen van het duitsche bondsregt betreft. De kwestie der keurhessische staatsregeling is de kwestie der duitsche staatsregeling, en daarin ligt voor Pruis- sen het moeijelijke der zaak. Op grond van het bondsbesluit van 1S52, krachtens hetwelk Keurliessen zich kon verklaren, en de grondwet van J S31 slechts voorloopig werd ingetrok ken, deed Pruissen het voorstel den terugkeer tot den stand van zaken tet grondafeg aan te nemen. Pruissen moest zich onbewimpeld vrij maken van eene politiek, die tot dè beslui ten van Karlsblad opklimt en aan het volk geen zegen heeft gebragt. liet bondsbesluit van 21 maart is ecue overschrij ding der magt en bevoegdheid, bij de bondsrcgeling aan den bondsdag toegekend. Daarom heeft dan ook Pruissen niet slechts ccn hiervan afwijkende stem uitgebragt, maar zich tevens zijne regten voorbehouden en deze verzekerd. De regering heeft zich de gevolgen van het feit duidelijk voor oogen gesteld, en het land kan verzekerd zijn, dat de regering het standpunt niet zal verlaten en de politiek zal voortzetten, welke de eer en het aanzien van den staat haar voorschrijven. Frankfort 19 april. Ook hier wordt heden de 3U0jarige herin nering aan het overlijden van Melanehton kerkelijk gevierd. Er zal bij die gelegenheid ook eene collecte worden gehouden waarvan de opbrengst strekken zal als bijdrage tot het oprig- ten van een gedenkteeken in zijne geboortestad Bretten. Het zal, naar het model van Drake, uit erts vervaardigd eu in 1862 onthuld worden. Tot heden zijn hiervoor reeds 13,000 daalders bijeengebragt. Zwilscilantl. Bij voortduring heeft men hier te lande groot vertrouwen in deu goeden uitslag, welke van de vorderingen door onze regering gedaan te wachten is. Thans verzekert men zelfs dat vier groote mogendheden, Engeland, Pruissen, Oosten rijk en Rusland, het eens zijn geworden over de groudslagen ter bijeenroeping eener conferentie welke door den bond wordt verlangd, en dat Frankrijk tegenover die eenstemmig heid bereid is om nu concessien te doen. Men mag dergelijke geruchten, zoo al niet onwaarschijnlijk, dan toch voorbarig noemen. De mogendheden zijn liet eens over het billijke om thans eene conferentie te houden; zij erkennen dat er noodzaak is om gemeenschappelijk te onder zoekeu in hoe verre de onzijdigheid en de veiligheid van Zwitserland kunnen betrokken zijn bij de aanhechting van Savoye aan Frankrijk. Dat alles is waar, doch het betreft alleen eene kwestie van vormen, en de bondsraad zal wel niet voldaan zijn vóór dat men liet eens zal zijn over de hoofd vraag: welke verpligtingen Frankrijk zich zelf behoort op te leggen, opdat de inlijving van Savoye binnen zijnegrenzen in niets te kort doe aan de waarborgen van zekerheid en onaf hankelijkheid, in welker bezit Zwitserland zich verheugde, toen Savoye aan Sardinië, toebehoorde. Dit is op het tegen woordig oogenblik de ware toestand, en ieder die meer aan feiten dan aan woorden hecht, zal moeten erkennen dat dit vraagstuk nog allesbehalve zijne oplossing nabij is. Frankrijk. Parijs 21 april. De Moniteur verkondigt als den uitslag van de volksstemming in het arrondissement Nizza, dat van de 29142 ingeschrevenen 21448 voor en 160 tegen de aan hechting aan Frankrijk gestemd hebben. De bisschop van Poitierslieeft dezer dagen op den kan sel aan het frauschc gouvernement met bitterheid verweten, dat het de openbaarmaking van het pauselijk banvonnis in Frankrijk belet, terwijl liet heeft gedoogd dat een verzonnen of althans in eenen lang voorhij geganen tijd te huis behoo- reud formulier van excommunicatie aan het publiek als eene uitspraak van paus Pius IX wierd opgedischt door dagbladen, welke vijandig jegens het pausdom gestemd zijn. De verwijdering derfransche troepen uit Lombardye i wordt langzaam maar onafgebroken voortgezet; zij zal met j den 15 mei aanstaande geheel volbragt zijn. Uit Toulon verneemt men dat een oorlogsvaartuig van j mindere grootte, de stoomkorvefc La mouette. den 16 dezer in zee zou gaan om zich naar Sicilië te begeven en aldaar aan de onderdanen van Frankrijk, zoo veel noodig, bescherming te verlecnen. Aan dc beurs is eergist eren, totgeruststelling des publieks, door den commissaris der regering de verzekering gegeven, dat de in de telegrammen uit Turyn vervatte berigten omtrent het veld winnen der oproerige beweging in Sicilië grootelijks overdreven waven. L'ami de la religion berigt dat de markies de Pimodan, die vroeger kolonel in oostenrijksche dienst is geweest en zich in den hongaarschen oorlog heeft onderscheiden, door den generaal de Lamoricière tot chef van den gvooten staf van het pausselijke leger is benoemd. Naar een berigt van het zelfde blad heeft eene deputatie van katholieken, welke dezer dagen uit Lyon naar Rome ge zonden is, den paus aangeboden in do bekostiging van het herstel der vestingwerken van Ancona te voorzien. Een aantal gepensioneerde officieren van het leger heb ben vergunning van liet gouvernement gevraagd om in het pauselijke leger onder het bevel van den generaal de Lamo ricière dienst te nemen. Volgens sommigen wordt dat aantal op 750 begroot. E&alie. Men vreest dat de tegenstanders der aanhechting van Sa voye en Nizza aan Frankrijk na dc volksstemming, welke zondag over dat onderwerp moest gehouden worden, in dc sardinische kamer van volksvertegenwoordigers, onverschillig wat daarvan de uitslag zij, eene levendige discussie zullen uit lokken over de meerdere of mindere vrijheid waarmede de bevolking bij magte was zieh te verklaren, over den invloed, waaronder zij stond, en eindelijk over het beginsel, uit krach te waarvan de nationaliteitskwestie aan hare uitspraak is onderworpen, na een tractaat, hetwelk over haar beschikte zonder haar voorafgaand advies. Graaf di Cavour is voornemens al het mogelijke aan te wenden om zoodanige botsing te ontwijken, en hij zal dadelijk van liet parlement een votum van onbeperkt vertrouwen vragen. Koning Victor Emmanuel is, zoo als men weet, den 15 dezer van Turyn vertrokken om eeuen statelijken togt door de nieuwe provinciën van zijn rijk te doen. De engelsche ge zant, de heer Hudson, is het eenig lid van het corps diploma tique, hetwelk den koning op dien togt vergezelt; en hij ver klaart dat hij zich niet in zijne ambtelijke hoedanigheid onder Zr. Ms. gevolg bevindt, maar enkel als particulier persoon. Desniettemin baart deze stap van Engelands vertegenwoor diger in de bestaande omstandigheden opzien, en wordt hij door sommigen gelaakt als strijdig met de gebruiken en rege len der diplomatie. Het aandeel van de sardinische staatsschuld, hetwelk Frankrijk met Nizza en Savoye zal overnemen, is, naar een turynsch dagblad meldt, op 150 millioen francs bepaald. Ilct liberale kiescollegie van Savoye heeft een protest uitgevaardigd tegen den uitslag der stemming. Het verklaart voor de ovennagt te zwichten, maar behoudt zich met het oog op latere eventualiteiten zijn goed regt voor. De liberale partij te Charabery heeft eene verklaring open baar gemaakt, waarin zij het feit constateert, dat zij zich van de verkiezingen outhouden heeft. Tegenover een koningrijk dat haar van zich afstoot eu een keizerrijk, dat zich van Savoye meester maakt, heeft de liberale partij het beginsel waarvoor zij strijdt ongeschonden willen bewaren, en is het uit dien hoofde, dat zij aan de verkiezingen geen deelheeft genomen. Er is berigt uit Rome van 19 april ontvangen, inhou dende dat de paus deu heer de Merode, uit Belgic afkomstig, in plaats van den kardinaal Antonelli, lot minister van oorlog heeft benoemd. Men herinnert zich dat tegen pater Feletti, die zich schuldig heeft gemaakt aan de opligting van het israelitische kind Mortara, eene vervolging is ingesteld. Die zaak dient thans voor het geregtshof te Bologna, en de procureur fiscaal heeft bij eene uitvoerig rekwisitoir betoogd dat Feletti liet j kind aangehouden heeft zonder order van het heilig officie en dus eigendunkelijk en ten onregte. waarom hij in ver- band met de vigerende wetten heeft geeischt dat de pater i zal worden veroordeeld tot dwangarbeid of wel tuchthuis- I straf voor den tijd van een tot drie jaren. Men verzekert dat dc pauselijke regering geslaatrd is in het sluiten eener leening, en wel in Belgie, tot een bedrag van 50 millioen francs tegen 4.j per cent en uit te geven tot den koers van 90. Intusschen komen er op den duur nog belang- j rijke bijdragen van gcloovigen in, welke reeds tot een aan zienlijk bedrag zijn ontvangen. Er is tot liet beheer daarvan, en waarschijnlijk ook wel om ze meer en meer uit to lokkeu, eene speciale commissie benoemd, bestaande uit drie vreemde kardinalen met den minister van tinancien als voorzitter. - De graaf van Sj'racuse, een man van vrijzinnige denk wijze, heeft aan zijnen neef, den jeugdigen koning van Na pels, een belangrijk schrijven gerigt, waarin hij hem wijst op de gevaarlijke politiek welke tegenwoordig in zijn rijk ge volgd wordt. De graaf moet een afschrift van dien brief regtstreeks aan prins de Carignan, neef van koning Victor Emmanuel, hebben toegezonden, ten geleide eener uiteen zetting van de redenen, welke hem tot dien maatregel noop ten en met bijvoeging dat hij zelfs, als zijn neef voortging op den gevaarlijken weg welken hij tot hiertoe gevolgd heeft, en weigerde om de constitutie van 1848 te herstellen, zijnen de gen aan koning Victor Emmanuel zou gaan aanbieden, om aan diens zijde voor de italiaansclie vrijheid en nationaliteit te strijden. Naar de verzekering van den napelschcn berigtgever van The times heeft de heer Ajossa, liet hoofd van het bestuur der policie in Napels, dezer dagen aan de gouverneurs der provinciën eene ertrouvvelijke circulaire gerigt. waarvan het volgende de hoofdinhoud is, met last om ze niet in hun amb telijk archief neder te leggen. „liet. officiële regeringsblad heeft u bekend gemaakt met hetgeen op Sicilië is voorgevallen. De pogingen der opstan delingen zijn gel'nu.kt, eu er heerscht alom volkomene orde. Evenwel is liet wenschehjk, dat gij zoo naauwlctlend moge lijk den indruk gadeslaat, dien de jongste tijdingen uit Sicilië in uwe provincie maken. Een ieder d.o eenige ingenomenheid met de voorgevallen beweging aan den dag legt, moet in hechtenis genomen worden; en gij zijt geinagtigd om zelfs diegenen in hechtenis te nemen, die er over spreken of narig- ten daaromtrent inwinnen." De correspondent zegt dat hij den volledigen tekst van dat stuk niet heeft kunnen bekomen, maar dat hij voor de juist heid van het door hem medegedeelde uittreksel instaat. Volgens berigten uit Napels van deu 17 had de koning eene wapenschouwing over de troepen gehouden en hun een banket aangeboden. Naar Sicilië werden voortdurend krijgs behoeften en geselint afgezonden. Naar men verzekert, was de driekleurige vlag te Trapani, Mazzava en Marsala uitge stoken. Drie mobile kolonues waren van Palermo uitgerukt na een gevecht met de opstandelingen zijn deze laatsten te ruggetrokken. Twee regementen infanterie en ecu eskadron lansiers zijn den 1G te Messina aangekomen, van waar mobile kolonnes naar Catania en Melazza afgezonden zijn. Spanje. Men begon reeds te vreezen dat de met Marokko getee- kende vredespreliminairen tot geen gunstig gevolg zouden lei den,omdat de gevolinagtigden tot uitwisseling van hetvredes- verclrag te vergeefs op zich lieten wachten. Die vrees is echter thans verdwenen, wantMuley Abbas heeft den maar schalk O'Donnell hunne komst aangekondigd, met berigt dat dc slechte middelen van gemeenschap de ecnige oorzaak dezer vertraging zijn. De generaal Ortega, die ter zake van den jongsten op stand gevangen genomen cn ter dood veroordeeld is, werd in den avond van jl. dingsdag te Madrid werkelijk ter dood gebragt. 411 iöïrclm nan nrrntuT. ST00MB00TÖIEIVS] TUSSCIIEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in AprilMei. VAN MIDDELBURG Dingsdag 24 'smorg. Gure. 6 0 6 0 8 10 11,30 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaturdag 2S Zondag 29 Dingsdag 1 Donderdag 3 Zondag 6 VAN ROTTERDAM i Dingsdag 24 's morg. 10,30 Woensdag 25 10,30 Vrijdag 27 10.30 Zaturdag 2S 10,30 Maandag 30 'smidd12 ure. Woensdag 2'smorg. G Vrijdag -1 7 Maandag 7 9.30 anti ris bmcjtcn. IWeekrapprijxei!. Rotterdam 23 april. Van meekrap werd lieden weinig geveild. Dc prijzen wer den iets liooger gehouden, en daardoor is er weinig gedaan. Cramimarkicti. "Amsterdam 23 april. Raapolie op zes weken f 39 JLijnolie op zes wehen f 31

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3