IDDELBURGSCHE COURANT. °- 49. Dingsdag 1860. 24 April. öinncnUtnösclje tijiïmtjcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post ƒ3,40. De inzending van adverténtien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prjs van gewone adverteatien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zege!regfc voov elke plaatsing. De betaling geschiedt konlant. j Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Etlilie van maandag avond 8 uro. ^anlionöigtngctt VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PROVINCIE ZEELAND. ÏEtllMCHTIAtl VAN H'OLXdEM. Oj) onderstaande dagen zal, onder nadere goedkeuring, door een der leden van gedeputeerde staten, worden overge gaan tot de openbare verpachting, bij inschrijving en afslag, van de hierna vermelde tollen, te weten Op dingsdag den S mei I860, des middags ten 12 ure, ten raadhuize der gemeente Hulst, ten overstaan van den notaris mr. F. van Deinse, van de tollen op de straat- en grindwegen van Neuzen naar Axel, en van Hulst naar Walzoordenen Op woensdag, den 9 mei 1SG0, des voormiddags ten 10 ure, ten raadhuize der gemeente Oostburg, ten overstaan van den notaris J. W. Ie Nobel, van de tollen op de straatwegen van Breskens naar Groede, van Groede naar Nieuwvliet, van Sclioondijke naar IJzendijke, en vau Oostburg naar Zuicl- zande. De verpachting zal geschieden voor den tijd van driejaren, in te gaan den 1 julij 1860. De voorwaarden liggen ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland, enten raad- of gemeentehuize te Sluis, Breskens, Groede, Nieuwvliet,Oostbuvg,Schoondijke,IJzendijke, Zuid- zande, Hulst, Axel, Neuzen, Ilontenisse en Sas van Gent; alsmede aan voormelde tollen. Op gemelde plaatsen kan ook inzage worden genomen van het tarief van de daartoe betrek kelijke koninklijke besluiten, en van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan eiken pachter ten gebvui- ke zal worden gegeven. Middelburg den 13 april 1SGU. Gedeputeerde staten van Zeeland, BECIUS, loco voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. middelburg 33 april. Een nieuw wetsontwerp tot het aanleggen van spoorwegen is bij de tweede kamer der staten generaal ingediend, en per telegraaf is ons lieden daarvan liet belangrijkste medege deeld. De volgende lijnen worden op kosten van den staat aan gelegd zuiDERWJN. Van Rozendaal over Bergen op Zoom, Goes en Middelburg tot Vlissingen; van Maastricht of van Meerssen langs Roermond, Venlo, Helmond, Eindhoven, Boxtel, Tilburg, naar Breda; van Venlo naar de pruissische grenzen van Maarsbergen over Amerongen, Tiel, 's Hertogenbosch naar Boxtel van Rotterdam langs Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk naar Breda. nQORDEUL.1 jn. Van Arnhem over Zutphen, Deventer, Zwol, Meppel, Steenwijk, Heerenveen naar Leeuwarden; van Harlingen, over Franeker, Leeuwarden, Groningen. Winschoten naar dehannoverschegrenzen, in de rigting van Aschendorf; van Zutplien langs Goor, Hengelo, Enschedé, met een of twee zijtakken naar de duitsche grenzen. Eindelijk eene lijn van Amsterdam naar het Nieuwediep, het zij door de Zaanstreek, het zij over Haarlem en^Alkmaar. Het centrum, gelijk uit liet voorgaande blijkt, is Maars bergen. Jaarlijks zal op de begrooting minstens 10 raillioen gulden voor den aanleg worden uitgetrokken. De gezamenlijke lengte der lijnen bedraagt 811 ned. mijlen, en de geheele kosten worden geschat op 93 a 96 milliocii. Omtrent de overgangen van de Ooster Schelde en liet Sloe zal de regering nadere voorstellen aan de-wetgering dowi. Wij moeten ons voor heden bepalen bij deze voorloopige mededeeling, welke onzen lezers zeker groot genoegen zal doen. Zoodra wij de op dit wetsontwerp betrekking hebben de officieele stukken ontvangen, zullen wij daarvan een uit voerig overzigt geven. Te Arnemuiden is zaturdag een treurig bcrigt ontvangen. De viscliscliuitDe morgenster, gezagvoerder Joos van Belsen, welke heden vóór 14 dagen van daar ter vischvangst was afge varen, is, zoo als men thans met genoegzame zekerheid hoort, met de gelieele bemanning in de golven omgekomen. Vol gens mededeeling van den schipper eener liolkmdsclie sloep, was liet vaartuig donderdag namiddag, omstreeks 4 uren tus- schen Westkapelle en Domburg bij hevigen wind, vergezeld van een zware hagelbui, plotseling in de diepte verdwenen althans die schipper, die zich op betrekkelijk korten afstand van De morgenster bevond, kon bij liet opklaren der bui, geen spoor meer van hem ontwaren. Waarschijnlijk zullen de ontzettend liooge zeeën nabij dc banken liet vaartuig verzwolgen hebben. Zaturdag den 14 dezer was de schuit lot verkoop van visch, te Helievoetsluis hinnengeloopen, en den daaraan vol genden maandag begaf zich de schipper weder naar zee, met ongeveer f 100, al koopprijs ontvangen. De morgenster voer sedert 1828 van Arnemuiden ter visch vangst, aanvankelijk ouder bestuur van den vader van den tegenwoordigen schipper. In december 1858 was zij het eerste bij het op den Banjaard strandende fregatschip Witte Cor- neliszoon de Witt en werd daarmede eer» gedeelte der beman ning en eenige lading gered, hetgeen den onverschrokken schipper eene belooning van ruim f1700 verwierf. Vijf brave huisvaders, met name de schipper Joos en zijn broeder Daniel van Belsen, Boudewijn Schroevers, Daniel Grootjans en Adriaan Meuïmeester, verloren bij deze ramp alzoo plotseling hun leven en laten even zoo vele weduwen meteen gezamenlijk tal van tien kinderen in hulpbehoeven den toestand achter. Uit de dezer dagen verspreide lijsten van afvaart der stoom* booten vau Middelburg op Rotterdam blijkt dat de dienst tusschen beide plaatsen gedurende (le maand mei zeer ge brekkig zal worden waargenomen, daar er slechts driemaal 's weeks eene stoomboot van Middelburg eu Rotterdam zal afvaren. Eene belangrijke herstelling, die een der booten moet ondergaan, zou naar wij vernemen hiervan de oorzaak zijn; eene herstelling die vermoedelijk niet voor het einde van mei zal zijn afgeloopen. De staking welke (laardoor in de dagelijksche dienst wordt te weeg gebragt, is voor den handel en het reizend publiek zeer bezwarend, en bet is daar om te hopen dat de directie der Middeïburgschemaatschappij van stoomvaart alsnog gcene pogingen onbeproefd zal laten om op de eene of andere wijze in het ontstane ongerief zoo veel mogelijk te voorzien. I werd opgenomen. Wij hechten aan deze beschouwingen, welker wederlegging geheel onnoodig is, vooral in verband i niet de -veranderde, zienswijze der .RnUerdamsche courant, geen gewigt, maar meenen toch onze lezers op de hoogte te moeten houden van de over deze voor Zeeland zoo belang rijke zaak gevoerde polemiek. Door een 200tal bandelaren te Rotterdam is een adres aan Z. M. den koning gezonden, waarin aangedrongen wordt op j de verbetering van den toegang naar zee, opdat ook groote j schepen uit zee voor (le stad zullen kunnen komen, en alzoo j concurrentie met Havre, Antwerpen,Hamburg en Bremen zal I kunnen worden volgehouden. Door de 's Gravenhaagsche nieuwsbode worden bet thans verleende eervol ontslag aan den lieer T. J. Stieltjes (zie onder: benoemingen en besluiten) en de benoeming van den heer A. J. de Buil, redacteur van de Amsterdamsche courant, tot ridder der Eikenkroon, in verhand gebragt met het gebeurde bij de jongste verkiezingen te Amsterdam. Door het kerkbestuur der nederduitsehe hervormde ge meente te Wolfaartsdijk is den heer J. Lebret, ingenieur van den waterstaat te Goes, een keurig bewerkt geschenk in zilver aangeboden, als een blijk van erkentelijkheid voor het door hem ingediende plan tot het bouwen eener nieuwe kerk. De Rotterdamsche courant, hare beschouwingen over de aan te leggen spoorwegen voortzettende, bespreekt in een barer jongste hommers ook de zeeuwsehe lijn. Hoewel zij erkent dat de wenschelijkheid dier lijn door niemand zal worden betwist, vindt zij echter aanleiding om het opnemen van dien weg in een voor te stellen spoorwegplan, te ontraden. De groote kostbaarheid moet eene reden zijn om van den aanleg dezer lijn, even als van die van Rotterdam naar den Moerdijk te doen afzien. Vlissingen kan eene handelsplaats worden, maar zij is het nog niet, en voor hetgeen de toekomst wenschelijk kan doen zijn, moeten de dringende behoeften van het oogenblik niet worden opgeofferd, hetgeen volgens de Rotterdamsche courant liet geval zou zijn indien eene ver binding van Zeeland aan het vaste land in het spoorwegplan Uit Zierikzee schrijft men van den 18 dezer. Heden is met goed gevolg, onder tdezigt van de directie van den waterstaat, door den aannemer C. Kuyk, te Breda, de telegraafkabel nedergelaten in het vaarwater genaamd Kee- teu (tusschen Duivelancl en Tholen), met het schip Helena Petronella, gezagvoerder David Vos. De kabel dient tot ver binding van Bergen op Zoom met Zierikzee. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat de aan bouw en verbetering der localen aan het departement van marine, voor de plaatsing der modellen bestemd, is voltooid, en die belangrijke verzameling thans weder op alle werkda gen van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure kan be- zigtigd worden. Aan den ingang en aan het einde der zaal zijn bussen geplaatst, waarin de bezoekers worden uitgenoo- (ligd, naar goedvinden, iets te geven voor het fonds voor oude gebrekkige zeelieden. Het is aan de boden en bedienden ten ernstigste verboden entréegeld of eenige fooijen aan te nemen. Bezitters van voorwerpen, welke voor deze verzameling ge schikt zijn, worden vriendelijk uitgenoodigd, die aan de mo delkamer ten geschenke te geven. Dc Koninklijke akademie van wetenschappen, afdeeliug letterkunde, heeft uit hoofde van den gebrekkigen toestand der geschiedenis van het nedevlandsche krijgswezen, een besluit genomen, waarbij zij den wenscli uitdrukt dat van gou- vernementswege pogingen worden aangewend om metbebulp der archieven en andere onuitgegevene bronnen een betere krijgsgeschiedenis zamen te stellen. Van dit besluit aan den minister van binnenlandsche zaken kennis gegeven zijnde, is deze niet zijnen ambtgenoot, den minister van oorlog, in overleg getreden, waarop is besloten aan dit voorstel gevolg te geven, en de werkzaamheden op te dragen aan den kapitein L. Mulder, thans werkzaam aan het ministerie van oorlog. Genoemde officier zal bij den grooten staf van het leger overgaan en zich vooreerst bezig houden met het voor de pers in gereedheid brengen van liet onuitge geven zeer belangrijk journaal van Duit, geheimsclirij ver van prins Maurits. Dit journaal moet onder de oogen van den stadhouder zei- ven door genoemden secretaris dagelijks zijn bijgehouden en vele belangrijke historische en krijgskundige bijzonderhe den, o. a. betreffende den slag bij Nieuwpoort enz., bevatten, terwijl het hoogst waarschijnlijk is, dat onze geschicdïchrü vers

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1