MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 48. J 1860. Zaturdag 21 April. iVmncnUxnimlje tij&mijm. jdjÉw XcVftwKKnxsVtV^' Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. TTTTPP VP1? Q De gewone advortentien is 32 Ccnt Per reSel vau huwelijks, geboorte, Binnen' deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te »oren ten 8 ure. j UIi.tïHiV±iüS: doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. q£ GEBROEDERS ABRAHAMS centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 20 april. Het concert, gisteren avond alhier door de liecren P. R. Bekker, violoncellist, en D.Krantz, bariton-zanger, beide van Utrecht, gegeven met medewerking van het muziekgezelschap Uit kunstliefde, werd door een niet zeer talrijk publiek be zocht, hetwelk aan het gevorderde jaargetijde zal moeten worden toegeschreven. De uitvoering der onderscheidene noramers van het programma heeft uitstekend voldaan. Heden heeft de arrondissements regtbank uitspraak ge daan in de voor acht dagen aldaar behandelde zaak tegen den heer mr. A. F. Sifflé, beklaagd van laster tegen den heer sub stituut griflier bij het provinciaal geregtshof in Zeeland, door middel van een artikel, geplaatst in het Weekblad van het regt. De regtbank heeft hi j haar vonnis aangenomen dat hier wel degelijk sprake is van het te laste leggen van een bepaald feit, hetwelk van dien aard is dat het, in geval het plaats had. den dader aan de verachting en den haat der burgers bloot zou stellen, en voorts dat niet aannemelijk is dat het eenig oogmerk van den beklaagde was, zich te verdedigen tegen den schijn als of hij cene met de wet strijdige conclusie zou hebben ge nomen, maar dat uit het opschrift en slot van het artikel blijkt van opzet om te beleed'tgen. Ten opzigte der vraag of ook eenige bedoeling heeft be staan om den heer voorzitter van het hof (als met den heer griffier belast met de onderteekening van het audientiehhd) te beleedigen, is aangenomen dat deze blijkbaar ontkennend inoet beantwoord worden. Evenwel is in deze geeue schade toegebragt, en mag dit benevens de overtuigingwaarin de beklaagde schijnt te verkeeren, dat hij werkeli jk eene andere conclusie genomen had dan in het proces verbaal is opgeteekend, als verzachtende omstandigheden worden aangemerkt. Met toepassing van art. -163 wethock van strafregt, is de beklaagde derhalve veroordeeld in eene geldboete van f 100 en de kosten. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland stond heden te regt M. M. Koster, alhier woonachtig, 21 jaren oud, be schuldigd van valschheid in elf onderhandsche geschriften en het des bewust gebruik maken van die valsclie stukken, en ter zake van opligting. Deze jongeling had vaneen ingezetene alhier onderschei dene malen gelden opgenomen tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks f 100, onder voorgeven dat hij eene erfenis wachtende was, ten blijke waarvan hij onderscheidene ge schriften overlegde, valschelijk met den naam van zijnen elders woonachtigen broeder geteekend. Voorts had hij zich bij een winkelier successievelijk 1600 cigaren doen afgeven, mede op naam en onder overlegging van valsche geschriften van den zelfden ingezetene, en eindelijk had hij zich gelden doen afgeven door een anderen winkelier, onder bedriegelijk voorgeven dat hij eene koop tabak, waarop hij reeds een groot deel betaald had, aan hem zou leveren. Ter teregtzitting van heden werden behalve een 4tal getui gen ook twee deskundigen gehoord. De beschuldigde beken de echter volledig alle de hem te laste gelegde misdrijven. Het openbaar ministerie rekwireerde zijne schuldigverkla ring aan het hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde, en veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van 5 tot 10 jaren, benevens 22 geldboeten van f 100 ieder, en de kosten, of zoodanige andere straf als het hof mogt noodig oordeelen, met toepassing der gunstige bepaling van art. 0 der wet van den 29 junij 1854 (staatsblad no. 102) indien het hof vermeenen mogt dat daartoe termen bestaan. De heer mr. P. J. G. van Diggelen, ambtshalve met de ver dediging belast.bepaalde zich uit hoofde der volledige beken tenis en het bewezene der feiten, bij de aanbeveling van den beschuldigde in de genade der regters. Het hof heeft nog heden uitspraak gedaan en hem schuldig verklaard en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijfjaren, in 22 geldboeten ieder van f50 cn eene van f25, en in de kosten. Uit 's Gravenhage schreef men ons gisteren liet volgende. „Zoo wij wel onderrigt zijn, en wij meenen dat dit het geval is, heeft de ministev van financien een dubbel plan voltooid, tot hulpverleening aan de gemeenten die in de laat ste jaren min of meer in hunne financien geleden hebben. Dit dubbele plan moet in den loop dezer week zijn ingezonden aan de commissarissen des konings in de provinciën, opdat deze hun gevoelen daaromtrent zouden kunnen mededeelen alvorens een daartoe betrekkelijk wetsontwerp bij de wetge vende magt wordt ingediend. De vergrooting. die Sardinië ondergaan heeft door de aanhechting der staten van Midden-Italie cn de italiaansche hertogdommen, schenkt van nu af aau dien staat een veel grooter liandelsgewigt dan ooit te voren. In het belang van den nederlandschen handel op Sardinië - alwaar het han delstarief veel vrijzinniger is dan in Oostenrijk of in de staten onder oosteurijksch gebied, heeft de nederlandsche rege ring gemeend thans een specialen diplomatieken agent in Sardinië te moeten accrediteren en daartoe benoemd den heer Hcldewier, thans eaakgeJ#öJagde in Portugal. Tot nog toe waren de missiën in Sardinië en Napels vereenigd met die te Rome. Te Rome blijft de heer du Chastel geaccrediteerd. Ongetwijfeld zal het bovenvermelde besluit der regering door den handelsstand in ons vaderland met genoegen vernomen worden. „De fransche gezant heeft gisteren eene lange audiëntie gehad bij den minister van buitenlandsche zaken, den heer van Zuylen van Nyevelt. Zoo het schijnt, lieeft de graaf de Sartiges aan den graaf van Zuylen eene nieuwe mededeeling over de zwitsersche aangelegenheden gedaan. Volgens de geruchten, die daarover in aanloop zijn, zou Frankrijk geene bedenking meer maken tegen het houden eener conferentie. „Het spoorwegplan der regering zal, naar men verzekert, aanstaanden woensdag bij de tweede kamer der staten gene raal worden ingediend." Volgens de Nieuwe rotterdamsche courant hebben de hee- ren Bredius, van Reesema en Riche bij de regering eene aan vrage ingediend, om concessie te verkrijgen tot den aanlegen de exploitatie der navolgende spoonvcglijnen 3. Van Harlingen over Franeker, Leeuwarden, Groningen naar de Ilannoversche grenzen 2. Van Groningen over Assen naar Mep pel; 3. Van Franeker over Bolsward, Sneek, Akkrum, Heeren- reen, Meppel, Zwolle, Deventer en Zutphen naar Arnhem; •1. Van Zutphen over Loghem, Goor, Delden, Hengelo en Enschede' naar de duitsehe grenzen in de rigting van Rheine, meteen zijtak naar Almelo; 5. Van Zwolle naar Kampen; G. Van Arnhem over Nijmegen, Grave, 's Hertogenbosch en Tilburg naar de grenzen in de rigting van Turnhout 7. Van Rotterdam (met aansluiting aan de stations van de Hollandsclie en Rijn-spoorwegen, behoudens daaromtrent te treffen overeenkomst met de betrokken spoorweg-maatschap pijen) over IJsselmonde,Dordrecht, Moerdijk, Breda,Tilburg, Eindhoven, Helmond en Venlo, naar de duitsehe grenzen in de rigting van Creveld of van Vierssen 8. Van "V lissingen over Middelburg, Goes, Bergen op Zoom en Rozendaal naar Breda 9. Van Utrecht over Culemborg en Bommel naar 'sHerto- genbosch, zonder vaste bruggen, doch met stoomvlotten tot overgang der rivieren de Lek, de Maas en de Waal 3 0. Van Grave over Boxmeer, Horst en Venray naar Venlo en van (laar langs den regter Maasoever over Roermond en Sittard naar Maastricht; welke lijnen te zaruen eene lengte, liehhen van ongeveer 995 nederlandsche mijlen. De aanvragers verklaren zich bereid om op de zelfde voor waarden als de overige lijnen, eene lijn te leggen van Haarlem over Alkmaar naar het Nieuwediep, indien de concessie tot die lijn niet aan dellollandsche spoorwegmaatschappij wordt verleend. Zij verlangen deze concessien zonder rentegarantie door den staat, doch op de volgende hoofdvoorwaarden: a. concessie voor den tijd van 99 jaren; b. aanleg op staatskosten der groote bruggen en der kunst werken tot afdamming der rivieren, alsover den IJssel bij Zutphen, den Rijn bij Arnhem, de Waal bij Nijmegen, de Maas bij Rotterdam, Dordrecht, Grave en Venlo en het Hol- landscli-diep bij den Moerdijk, en tot afdamming of over brugging van het Sloe en de Ooster Scheldeof wel, zoo de staat die werken aan de aanvragers mogt willen opdragen, verklaren zij zich bereid die uit te voeren tegen voldoening eener som van 25 millioen guldens,te betalen in 25 termijnen, elk van I millioen, en wel de eerste, wanneer aan die werken een en een half millioen, en de volgende telkens, wanneer het laatst verstrekte millioen daaraan zal verwerkt zijn; c. ondersteuning van staatswege door eene som van 32 mil lioen guldens, uit te betalen over een tijdvak van acht jaren, en door de op te rigten maatschappij aan den staat te resti tueren, enz. enz. enz. De aanvragers verklaren verzekerd te zijn van de kapitalen tot de uitvoering benoodigd. De spoorwegen en kunstwerken zullen worden voltooid binnen den tijd van acht jaren, nadat de plannen en ontwer pen door de regering zullen zijn goedgekeurd. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 14 dezer is de vergunning, aan de Gebroeders Stubbé, expediteurs te Sas van Gent, verleend voor een wagendienst tusschen Neuzen en Gent, ingetrokken. Men schrijft uit 's Gravenhage dat Z. M. de koning waar schijnlijk nog vóór het einde dezer maand, naar het Loo zal vertrekken. Z. M. de koning heeft woensdag morg en in een bijzonder gehoor ontvangen den baron van Lijnden, nieuw benoemd commissaris des konings in deproviueic Zeeland. Op den 17 dezer en volgende dagen is te 's Gravenhage feestelijk herdacht het 2Q0jarig bestaan van het Diakonie oude vrouwen- en kinderhuis van de hervormde gemeente. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat den vorio-en dag bij het bezoek doorlI.M.de koningin in het Diakonichuis gebragt, haar de eerewijn werd aangeboden in den gouden beker, door prins Willem III (koning van Engeland) m 1G65 aan het gesticht geschonken. Sedert 3 95 jaren was die beker niet gebruikt. II. M. heeft zich zeer minzaam met de weezen onderhouden. De lieeren Blankenheim. Tromp, van Vollenhoven, Gevers Deynoot, van Hoboken, mr. van Buren, van Rijckevorsel, mr. Hoffmann. Pincoffs, 's Jacobs. Löhnis, Ruys, Besier. van Oordt, Baelde. Veder, Hoffmann, übreen en J. van der Hoop hebben een ad res aan den koning gerigt, waarin op de bezwa ren wordt gewezen van het zenden van vreemdelingen tot aanvulling van onslndiesch leger. Zij wenschen,dat de bewa ring van onze groote belangen in Indie vooral aan Nederlan ders mogen worden toevertrouwd, dat het nationaal karakter zich de gedachte eigen make, dat de Nederlander ook in Indie zijn vaderland vindt. Adressanten verklaren ten slotte zich bereid, naar de mate hunner krachten en overtuiging, de maatregelen, die in (leze mogten genomen worden, eene goede uitwerking te helpen verzekeren. Benoemingen en bcshiRcn. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ne- landschen Leeuw deheeren jhr. mr. P. J. Teding van Berk-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1