MIDDELBURGSCHE COURANT. r 47. Donderdag i860. i9 April. öimienfanösdjc ttjömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbckendmakingcn enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 18 april. Door den gemeenteraad is heden benoemd tot hoofdon derwijzer der openbare school voor kinderen wier ouders be deeld worden, ingaande metljulij, de heer L. de Man, met 9 stemmen. De voordragt bestond uitdeheeren L. de Man en A. Cense, beide alhier. In liet lokaal van den algemeenen arme in dc Oude kerk straat alhier, is naar men ons mededeelt, door het burgerlijk armbestuur gedurende het zomersaizoen voor minvermo gende ingezetenen de gelegenheid opengesteld om zich koste loos te doen vaccineren en revaccineren, eiken vrijdag des middags tusschen 1 en 2 ure; terwijl bovendien daartoe in het gasthuis de gelegenheid blijft bestaan des dingsdags, don derdags en zaturdags middags, van 1 tot 2 uren. liet is te hopen dat vele ingezetenen van dit heilzaam mid del ter voorkoming der kinderziekte zullen gebruik maken, en mogelijk kunnen bestuurders van de instellingen van wel dadigheid deze aangelegenheid bij de door hen bedeeld wor dende huisgezinnen en personen krachtig bevorderen Door de commissie tot het examineren van varenslieden alhier zijn gisteren, na afgelegd examen, diplomata uitgereikt aan de heeren G. Simmons en P. H. T. van der Horst als eer sten stuurman, en A. W. J. Fokker als tweeden stuurman voor de groote vaart. Wij vernemen dat twee rijks-commiezen, die den 21 febr. jl. den postbode van Goes op Wolphaartsdijk en Noordbeve- land hebben aangehouden, tot het instellen van een onderzoek naar den inhoud zijner bus, bij beschikking van zijne exc. den minister van staat en van financien uit hunne betrekking zijn ontslagen, onverminderd hunne geregtelijke vervolging door den strafregter. Te Hontenisse zijn tot leden van den gemeenteraad be noemd de heeren J. J. Verdunnen en J. A. Duwooz, en zulks ter vervanging van de heeren C. Buisrogge en C. II. P. Col- lesaer, die hun ontslag hebben genomen. Wij hebben er in ons vorig no. op gewezen dat de ltotter- damsche courant bij eene geleverde beschouwing over de ver betering der waterwegen, den spoorweg van Rotterdam naar den Moerdijkbij het tot stand komen dier verbetering, onnoodig acht. In het no. dier courant van dingsdag komt weder een hoofdartikel voor, waarin sterker afkeurend oor deel over die lijn wordt uitgesproken. De voordeelen, door die verbinding te verkrijgen, worden als niets beduidend voorge steld en de nadcelen daarentegen in het brcede uiteengezet. Eene onafgebrokene spoorwegverbinding van Rotterdam aan Belgie zou volgens de tegenwoordige zienswijze van het zelfde dagblad, dat in den aanvang van dit jaar het toen aan hangige plan met warmte aanprees en zich over de verwerping door de eerste kamer niet weinig te leur gesteld betoonde de krachtige mededinging van Antwerpen in de hand werken. De binnenlandsche scheepvaart van Rotterdam zou groote schade lijden; bepaaldelijk de betrekking met Zeeland zou geheel onderbroken worden en -wij volgen hier letterlijk de uitdrukking der ltotterdamsche courant „naburige plaatsen, door de lijn in eene betere positie gebragt, zouden er ten onzen koste voordeel van genieten." De geheele lijn heeft geen raison d'etre, wanneer niet een vaste brug over het Hollandseh-diep kan worden gelegd, en de redactie acht liet niet bewezen dat de daarstelling van eene zoodanige brug technisch uitvoerbaar en strategisch wenschel ij kis. De bezwa ren van financielen aard worden mede overwogen en als een krachtig wapen tegen het verbindingsplan gerigt. Ter vervanging van den heer/. B. van Braband, die overle den is, heeft de vergadering van ingelanden van den Ter Pau- lus polder, gemeente Stoppeldijk, tot dijkgraaf benoemd de heer J. Neve. De heer Beets hood in de zaturdag te Amsterdam gehou- dene vergadering van de Letterkundige afdeeling der Ko ninklijke akademie van wetenschappen, uit naam van den heer Richard Pigot, der akademie een exemplaar aan van de door dezen heer in het engelsch overgezette gedichten van Jacob Cats, en uitgegeven onder den titel van Moral emblems. De heer Beets had nog bij het. werk gevoegd twee fragmenten uit brieven, door hem van den heer Pigot ont vangen, waarin deze zijne vertaling wil beschouwd hebben als eene nederige schatting van eens Engelschmans bewonde ring voor den onuitputtelijken dichterlijken geest van onzen grooten en goeden landgenoot Jacob Cats, den zoon van Holland, en tevens de redenen opgeeft, die hem hebben ge leid, zich hier en daareenige afwijkingen van het oorspron kelijke te veroorlooven. IIII. MM. de koning en de koningin, benevens Z. K. II. de prins van Oranje zijn maandag voormiddag met een extra trein uit Amsterdam naar de residentie teruggekeerd. Z. M. heeft voor het vertrek van het vorstelijk gezin, aan den burgemeester zijne bijzondere .tevredenheid betuigd voor de iu de hoofdstad geuoten outvangst, en hem tevens doen ter hand stellen de som van f 2000, ten behoeve van de algemeene armen dier stad. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van H.K.IL prinses Frederik der Nederlanden. uitEngeland ontvangen, luiden bij voortduring zeer gunstig. De ontwerpen van wet betreffende den raad van state en den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd, die hij de tweede kamer der staten-generaal aanhangig waren, zijn door de regering ingetrokken. BSenoemsngcn en beslatten. Hoofdcommissie voor de zaken der israelieten. Op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, aan mr. M. II. Godefroi, als lid en voorzitter, en tot voorzitter benoemd het lid S. van I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam. Marine. Bevorderd met 1 mei tot kapitein ter zee, de kapi tein-luitenant J. D. Wolterbeek, en tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants der Ie klasse J. van Gogh en jhr. J. II. van Capellen. Militair onderwijs. Benoemd tot lid der speciale com missie van inspectie over het militair onderwijs, meer bepaald voor het wapen der kavaleric, de luitenant-generaal F. C. II. baron van Utenhove, inspecteur van dat wapen. Rerk- cn schoolnieuws. t De heer F. W. Mcrens, predikant te Baavn, en als zoo danig beroepen bij de nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft dat beroep aangenomen. Jl. zondag avond werd de heer J. J. L. ten Kate in de Nieuwe kerk te Amsterdam ingezegend door zijn ambtgenoot den lieer T. Modderman, met eene leerrede naar aanleiding van Handelingen IV vers 29„Geeft uwen dienstknechten met alle vrijmoedigheid uw woord te spreken." Na den afioop van de bevestiging, stond de gansche vergadering op en zong het laatste gedeelte van het 4de vers van gezang 99. waarvan de G eerste regels alleen door de aanwezige ambtsbroeders van den nieuwen leeraar werden gezongen. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Tholon is vrijdag uit het te voren vermeld drietal tot predikant beroe pen de heer J. van Witzenburg, predikant te Ouwerkcrk. Verkoojïiïngen en aanbestedingen. Westkapelle 17 april, j I. Een huis en erf, verkocht voor f1561. II. 15 ned. voed. tuingrond, verkocht voor f400. ISurgeriijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 15 dezer: P. J. de Kruijff, weduwn. 30 j. met J. S. Kalatz, jd. 34 j. J. A. van Nederveen, weduwn. 63 j. met P. J. de Vey, jd. 46 j. J. Or- nee, weduwn. 64 j. met C. van der Heijden, wed. 66 j. C. Polderman, jm. 21 j. met M. Wondergem, jd. 20 j. P. van Tiel, jm. 33 j. metE. Dekker, jd. 33 j. D. Verbuist,jm. 33 j. metJ.E.den Boer, jd. 36 j. J. P. Berdenis van Berlekom, jm. 27 j. met J. van den Broecke. jd. 24 j. Vlissingenvan 7 tot 14 april. Bevallen: II. Amadio geb. Clare, z. J. Zwarts geb. van Ilest, z. C. Muller geb. van Ileinsberge, d. J. Buijs geb. Delvooije, z. D. G. Guillaume geb. de Lange, z. G. H. En gels geb. Luck en, z. Overleden: M. J. de Pierre, d. 14m. A. J. F. Limonard, man van B. Raus 76 j. A. Romijn. z. 7 j. Goes, van 7 tot 14 april. Gehuwd II. K. Dominicus van den Bussche, weduwn. 38 j. met L. II. M. van Deinse, jd. 32 j. Bevallen J. F. Coruu geb. Brouwer, d. J. J. Reijnas geb. Mol, d. J. de Dreu geb. Bliek, z. M. de Jonge geb. Laurusse, d. M. T. Bouman geb. de Coninck, d. Overleden: C. van der Schragen, z. 2 m. M. Roels,d. 3 j. Zierikzee, van 7 tot 14 april. Bevallen: M. Ilertstein geb. Vos, d. J. van Etten geb. Braam, z. T. Munni geb. de Kok. z. (levenl.) B. Bartelse geb. van Dijke. d. (levenl.) A. D. Boogerd geb. Ruzelaar. d. W. de Vos geb. Brandenburg, z. Hulst, van 1 tot 15 april. Gehuwd: P. van Sikkeieris, weduwn. 43 j. met C. Six, jd. 27 jaren. BevallenV. Janssen geb. van Remoortere, d. L. S. van de Walle geb. Wageschiet, d. C. J. Vastcnhaeck geb. Jans- sens, z. Overleden R. A. Viven, d. IS d. P. J. Volleman. z. 4m. J. M. Freyser, wed. J. de Boy, 62 j. A. P. van de Walle, man van M. Verbist, 52 j. Triiermometerstaiid. 16 april, 's av. II u. 44 gr. 17 'smorg. 7u. 43 'smidd. lu. 4Sgr. 'sav. II u.4Ggr. 18 's morg. 7 u. 43 'smidd. 1 u. 50 gr. ftcmecnleraad van Tlissicigcn. Zitting van 14 april. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Schultz. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd. Daarop brengt de voorzitter in omvraag het ter vorige zit ting door den heer Uyttenhooven voorgestelde, om namelijk terug te komen op het besluit om aan de provinciale staten subsidie te vragen voor deu aanbouw van een nieuw school lokaal. De heeren J. A. Schmidt en van Uije Pieterse verklaren te volharden bij het vroeger genomen besluit. Zij achten art. 3G der wet op het lager onderwijs alleen van toepassing hij zoo danige gemeenten die niet bij magte zijn te voorzien in de jaarlijksclie gewone kosten voor het onderwijs. Ten deze geldt het echter een belangrijke buitengewone uitgaaf, zoo dat men ligtelijk kan beproeven eenige bijdrage te bekomen. De heer Uyttenhooven licht nader zijn voorstel toe. Ilij gelooft dat een dergelijk verzoek welligt nog vatbaar was voor inwilliging vóór het bestaan der thans vigerende wet op het lager onderwijs. Thans echter moet iedere bijdrage op die wet gegrond zijn en zal er dus geenerlei gunstig gevolg van zijn te wachten. Nadat de heer Mestdagh verklaard had in ieder geval geen kwaad te zien in de aanvrage, wordt het voorstel van den heer Uyttenhooven in omvraag gebragt en aangenomen met S tegen 4 stemmen. (Tegen stemden de heeren J. A. Schmidt, Mestdagh, de Kruyff en van Uije Pieterse.) Thans is aan de orde de beslissing omtrent het voorstel van burgemeester en wethouders om tot de daarstelling eener gas fabriek voor rekening der gemeente over te gann. Nadat de voorzitter en de heer Winkelman eenige inlich tingen hadden gegeven, waaruit blijkt dat de heeren de Groof en Flander bereid zijn van hunne onderneming af te zien wanneer de gemeente tot eene eigene exploitatie besluit, voert daarover niemand het woord en is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu zullen de nadere voorstellen van de commissie ad hoe worden afgewacht.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1