iSuitcnlanöedje tijbingm. Ëngeland. Londen l i april. Gisteren liep het gerucht dat de fran- sclie gezant alhier, de graaf de Persigny, die zich thans te Parijs bevindt, zijne betrekking b;j het engelsehe hof zou nederleggen; althans dat hij bj keizer Napoleon ernstig daarop aandringt. Berigten uit Hongkong van 27 februarij melden dat de keizer van China vast besloten heeft tot het uiterste tegen stand te bieden aan de geallieerden. Hij heeft tot dat einde de hulp ingeroepen van talrijke tartaarsche stammen. Overi gens schijnt de chineesche bevolking weinig sympathie in deze zaak voor hare regering aan den dag te leggen, zoo dat de keizer dan ook weinig op hare hulp rekent. IDuntscMasKl. Weenen 11 april. De extra trein, waarmede de keizer, door prins Wasa vergezeld, zich zondag avond naar Payerbach begaf, geraakte nabij Plaflslattcn buiten de rails en stiet tegen een wagen, welke geheel verbrijzeld werd. Overigens had dit ongeval, buiten een hevigen schok, geene andere gevolgen. Er werd om andere wagons geseind, en na eene vertraging van vier uren, konden de vorstelijke personen hunne reis voortzetten. Naar men verzekert, heeft de deensche regering aan het kabinet alhier de uitdrukkelijke verklaring gezonden, dat het gerucht, betrekkelijk onderhandelingen tot eene alliantie tus- sehen Denemarken en Frankrijk, geheel is uit de luchtgegre- pen. Frankrijk. Parijs 13 april. Onze regering zal aan de mogendheden die de eindacte van het Weener congres geteekend hebben, een memorandum indienen, waarin op strategische gronden het bewijs zal worden geleverd, dat indien Frankrijk er ooit aan mogt denken de onzijdigheid van Zwitserland te bedreigen, het dit zou kunnen doen in weerwil der tractaten van 1S15 omdat de militaire weg, die thans van Frankrijk naar Duitsch- land over Zwitserland leidt, niet meer op het grondgebied van Faucigny of Chablais ligt, maar op een ander punt, niet be grepen onder de onzijdig verklaarde districten van Savoye. Op grond van deze overweging zal de lieer de Thouvenel betoogen dat de inlijving van Savoye bij Frankrijk den stra- tegischen toestand geenszins verandert en zij derhalve vol strekt niet die gevaren oplevert, welke de bondsraad op den voorgrond plaatste. Het wetgevend ligchaam heeft in zijne zittingen van woensdag en donderdag beraadslaagd over het voorstel der regering om de sterkte der aanstaande ligting, welke tij dens den italiaansclien oorlog op 140,000 recruten bepaald was, te verminderen en op het voor vredestijd thans gebruike lijke cijfer, namelijk 100,000 man, te stellen. Dit voorstel zelf vond natuurlijk geenen tegenstand, maar het gaf aanleiding tot eene belangrijke beraadslaging over Frankrijks betrekkin gen met andere landen en bepaaldelijk over de italiaansche aangelegenheden. De lieer Jules Favre heeft den vrede van Yillafranca hevig gegispt. De politiek, door den keizer ten dezen aan don da" gelegd, zal, volgens hem, eenmaal bittere vruchten dragen, want Oostenrijk heeft nog voet in Italië, in plaats van daaruit voor goed verdreven te zijn. De keizer, zeide de beroemde redenaar, is aan zijn programma ontrouw gewordende bro chure Le pape et le congres bewijst voorts, dat hij aanvanke lijk niet alleen van plan geweest is de Komagna vrij te helpen maken, maar dat hij nog verder heeft willen gaan. Hierna gispte de redenaar de handelwijze van den generaal Lamoricière; deze veldheer stelt zich thans, door zich aan de pauselijke dienst tc wijden, aan het gevaar bloot van eenmaal tegen Fransclien te moeten strijdenwant, zeide hij, eenmaal zal Frankrijk zijn werk in Italië moeten voltooi jen. De heer Baroche legde, als regeringscommissaris, de verkla ring af, dat het gouvernement zich nimmer heeft verbonden om de integriteit van het wereldlijk gezag van den paus te eerbiedigen, maar wel de veiligheid en onafhankelijkheid van den heiligen vader. Men kan, zeide hij voorts, een goed ka tholiek zijn, en het wereldlijk gezag van den paus niet erken nen. De uitgestrektheid van het laatste staat niet in verband met het katholicisme. Een der leden viel hierop den heer Baroche in de rede en rigtte het verwijt tot den heer Lemercier, dat hij debeweging tegen den paus had aangestookt. Deze ontkende, en toen deed zich het geroep hooren stemmen. De heer Picard ver klaarde zich alstoen tegen het sluiten der debatten, die wer kelijk verdaagd werden tot beden, toen het voorstel met 238 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Men weet dat in denlaatsten tijd geen prelaat met zoo veel kracht, zijne stem voor de wereldlijke magt van den roomschen stoel heeft verhevenals de lieer Dupanloup, bisschop van Orleans. Thans verneemt men, dat hem door den paus uit erkentelijkheid dc kardinaals-waardigheid is aange boden, maar dat hij dit aanbod heeft afgewezen, om reden dat anders zijn ijver voor de zaak des pausdoms door zijne tegen- partijders aan eerzucht zou worden toegeschreven. Onlangs is de opmerking gemaakt dat de fransche rege ring het er op scheen toe te leggen, om met Zwitserland in eene minnelijke schikking te treden omtrent de kwestie betreffende Chablais en Faucigny, ten einde langs dien weg een congres overtollig of voor hare bedoelingen onschadelijk te maken, terwijl Zwitserland wederkeerig niet ongeneigd zou zijn om het geschil in der minne te vereffenen. Een nieuw bewijs inzonderheid voor dit laatste vindt men thans in het door La patrie medegedeeld bcrigt dat de zwitsersche bonds raad heeft besloten een gevolmagtigde naar Parijs te zenden, om zijn gezant aldaar bij de op handen onderhandelingen behulpzaam tc zijn. Hieruit blijkt in allen gevalle, dat Zwit serland reeds is afgeweken van zijne vroegere politiek in die kwestie en in plaats van zich uitsluitend tc beroepen op dc mogendheden, zich thans bereid toont om de zaken regt- streeks met Frankrijk zelf af te doen. Intusschen heeft de zwitsersche bondsraad zonder te prejudiciëren op de gevoerde ouderhandelingen een nieuw protest gerigt tot de mogendheden, welke de tractaten van 1815 onderteekenden, en wel ter zake van de ordonnantie van het sardinische gouvernement, waarbij de inwoners van Savoye geroepen worden om tc stemmen over de aanhechting aan Frankrijk. Zwitserland wenscht daarbij zich zijne regten voor te hel louden zoo wel te; en de volksstemming als tegen de regeringshandelingen. Ten aanzien der onderhandelingen meldt men voorts dat «le zelfde oorzaak welke Zwitserland meer tot schikken ge zind maakte, ook onze regering noopt minder toegevend te zijn. Daar hij ziet dat Zwitserland bij de mogendheden niet zoo veel ondersteuning vindt als men zich voorstelde, bepaalt de keizer zijne concession tol handhaving der districten, maar breidt ze niet meer uit tot den afstand van een strook gronds langs het meer van Geneve en het ongebruikt laten van het regt om een vloot op dat meer te houden. Welligt zou men het aantal schepen van zoodanige vloot willen beperken, een strook voor vrijen handel aanwijzen en eenige andere waarborgen geven, maar overigens is de keizer meer dan ooit geneigd om de integriteit te handhaven van het grondgebied dat hem bij tractaat door Sardinië is afgestaan. De weifelende houding der mogendheden die hetWeener congres bijwoonden, is oorzaak van dezen veranderden toe stand. Intusschen is het volstrekt niet zeker dat Rusland zich geheel ongeneigd betoont om Zwitserland zijne moreele on dersteuning in deze tc schenken, en Engeland schijnt bepaald gezind om den bond bij te staan. Italic. De Opinione van Turyn deelt mede dat koning Victor Emmanuel den 25 dezer naarToskane zal vertrekken, alwaar hij acht dagen zal blijven. Vervolgens zal hij de Emilia bezoe ken, cn daar zeven (lagen vertoeven. Dc graaf di Cavour zal Z. M. naar Florence vergezellen. De commandeur Fariui zal den koning te Bologna wachten en de graaf di Cavour zal naar Turyn terug keeren. In de kamer van afgevaardigden heeft de generaal Ga ribaldi de regering geïnterpelleerd betreffende de inlijving van Nizza bij Frankrijk. Hij beweerde (lat de stemming in Nizza zoude plaats hebben onder de pressie van Frankrijk. Ilij laakte de handelingen van het voorloopig bestuur vau Nizza, als zijnde kwetsend voor de vrijheid der stemming en stelde voor de stemming te verdagen. Na eenige discussie werd met ccuegroote meerderheid (le volgende motie aangenomen: De kamer, hopende dat de re gering de constitulïonnelc waarborgen handhavende, krach tige maatregelen zal willen nemen, om de vrijheid der volks stemming in Savoye en Nizza te verzekeren, gaat over tot de orde van den dag. Den 12 dezer heeft te Rome, ter gelegenheid der verja ring van 's pausen terugkomst in 1850, eene groote manifesta tie plaats gehad. Des morgens is de paus, door eene groote menigte gevolgd, naar de kerk van st. Agnes buiten de muren der stad gegaan, en heeft er de mis gevierd en aan 500 perso nen de communie uitgereikt. Bij zijnen terugkeer naar het Vatikaan is de paus, overal waar hij verscheen, door het volk met gejuich begroet; des avonds was de stad geillumiueerd. Dc generaal Lamoricière heeft een dagorder uitgevaar digd, waarin hij verklaart niet te hebben geaarzeld om het zwaard weder op te vatten, toen de paus,het hoofd der katho lieken, dit van hem hadgeëischt. Hij zegt wijders, dat het christendom het licht en het leven is der beschaving. Eene omwenteling bedreigt thans Europa, op gelijke wijze als in vroegere dagen liet Islamismus deed. Dc zaak van den paus is die der beschaving en der vrijheid. Hij eindigt met de troe pen, onder zijne hevelen, aan te sporen, om zich verzekerd te houden van den goeden uitslag der zaak, waarvan aan hem de leiding is opgedragen. Uit Rome wordt geschreven dat men aldaar groote ver wachtingen op den generaal de Lamoricière bouwt, en zelfs hoopt met zijnehulp de Romagna te zullen kunnen hernemen. Naar een bcrigt van een der dagbladen is die generaal zelf vol hoop, en heeft hij dezer dagen aan eenen vriend te Parijs geschreven, dat hij hoopte met Gods hulp spoedig een korps romeinsclie zouaven te zullen hebben. Men weet dat de op- rigting en regeling van het korps der zouaven bij liet fransche leger het werk van den generaal de Lamoricière is. Na vele uiteenloopende geruchten heeft men thans de zekerheid bekomen dat ook te Messina op Sicilië op den 8 dezer onlusten zijn uitgebarsten, welke tot den volgenden avond hebben aangehouden. Toen hebben de voornaamste inwoners met den gouverneur eene schikking getroffen en is de stad weder tot rust gekomen, maar de insurgenten moeten zich naar het platteland begeven hebben, met het doel er den strijd voort te zetten. Uit Palermo worden bij voortduring vrij onbestemde tij dingen ontvangen. Zoo veel schijnt echter zeker dat de strijd er zeer bloedig moet geweest zijn en dat het hoofdkwartier der insurgenten een klooster in de stad was. ijanffcisluTigtni. Meckrapji rijzen. Rotterdam 10 april. Heden werd redelijk geveild, doch de vraagnrij zen waren f A- hooger, zoo dat er weinig is gedaan. De op heden gehoudene veiling is afgeloopen als volgt: kaveling 1 a 31 zijnde 55 vaten onberoofde van 1857 ver kocht van f 20 a f29, kaveling 35 37 zijnde 0 vaten krap van 1857 van f 33 a f36; van kaveling 38 a 71 is het groot ste gedeelte opgehouden. Ciraanmarkjcii, Amsterdam 16 april. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 40. Lijnolie op zes weken f31-]-. Rotterdam 16 april. Tarwe was heden 20 en gerst 10 cent hooger. Wit zaad en erwten 25 cent, bruine en witteboonen 50 cent lager. Overigens is geene verandering op te geven. Middelburg 14 april. Patentolie 42-JRaapolie f 401Lijnolie f 34]- per vat op zes weken. Prijzen van effecten. Amsterdam 16 april. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.[- pet. 63 j' dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4£ Rusland. Oblig. 179S/1S16 5 Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand.spoorweg (afgefourncerd, schoon) Polen. Schatkistohligatien4 Spanje. Ohligatien 1^ dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Ohligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1847/1852 2£ Bank actiën 3 Belgie. Certificaten hij Rothschild 2 Portugal. Obligation 3 dito nieuwe3 dito(sclioou) dito2£ dito7 dito3 Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Londen, 14 april, ten 12 ure. Consols 94$. Weenen, 14 april, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 68,30. Parijs, 14 april. (slotpr.)4V pet.compt.3pet. 70,10 98$ 1271 1103 SU i Ml- I 90? ,213 79 8Si 44} ll m m O 5} 255 515 41 j 42 I l»i 25^ 811 I iRiüDdrn nan uennut. STOOM 15 00TDIE ST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in April. VAN ROTTERDAM Dingsdag 17'smorg. Gure. VAN MIDDELBURG Dingsdag 17 's morg. 11 ure. Donderdag 19 11 Vrijdag Zaturdaj Zondag Maand, Dingsdag 24 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaturdag 2S Zondag 29 20 11 21 11,30 22 'smidd. 12 12 's morg. 6 6 n- 6 rv,6 V f» Woensdag 18 Vrijdag 20 Zaturdag 21 Zondag 22 Maandag 23 Dingsdag 24 Woensdag 25 Vrijdag 27 Zaturdag 2S 7 8,30 8,30 9,30 9,30 10,30 10,30 10,30 10,30 Maandag 30 's midd12

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3